ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

5 tipp, hogy kiegyensúlyozott legyen a kapcsolatod a kutyáddal

Hogyan lehet úgy élni, hogy a kutyatartás pozitívan hasson a családtagokra, támogassa őket, és közben hűséges társunk is kutyajó életet éljen? Hogyan szerethetjük jól a kutyánkat? Mutatunk pár irányelvet, ami segíthet!

Link másolása

A kutya az ember legjobb barátja, tartja a közmondás. És talán még ennél is több: a legtöbben családtagként tekintünk rájuk, amit nem véletlenül mutat tudományos nevük, a „Canis lupus familiaris“ is. Az, hogy a kutya, az emlős állatok között egyedüliként, megkapta a családhoz tartozó jelzőt, sok mindenről árulkodik…

A kutyákhoz nagyon sokszor úgy viszonyulunk, mint a gyerekekhez: simogatjuk, ölelgetjük, dajkáljuk őket. Nem szabad elfelejtenünk azonban, hogy a kutya nem ember, mások a szellemi, érzelmi igényei. Ha teljes mértékben emberként kezelünk egy kutyát, annak ösztönös értékrendje felborul és ez hatással van a kutya állapotára, könnyen zavarttá, idegessé válhat. Vannak olyan irányelvek, amik segítenek abban, hogy tudatos és felelős kutya gazdikká válhassunk!

1. A kutya kommunikációjának megismerése, megértése

Mivel a kutyák nem tudják szavakkal kifejezni a nem tetszésüket, ezért ha valami miatt kényelmetlenül érzik magukat jelzéseket tesznek: például megnyalják az ajkukat, elkerülik a tekintetünket, elfordulnak a testükkel, vagy felemelik a mellső mancsukat. Ám, előfordul, hogy ezek a jelek elmaradnak, és a szorongóvá vált négylábú sokkal intenzívebben reagál egy adott szituációban, elkezd morogni, esetleg harap is. Ha ilyen mértékű a szorongás, akkor ott már komoly baj van.

Ha idejében felismerjük bundás barátunk jelzéseit, akkor hamarabb meg tudjuk óvni a kellemetlen helyzettől vagy változtathatunk rajta, így nem tör majd elő az agresszív viselkedés. Ha kedvencünk akármilyen szituációban erőteljesen morog és harapni próbál, akkor mindenképpen kérjük szakember segítségét. Megengedhetetlen, hogy a kutya így viselkedjen, hiszen az veszélyes lehet az egész család számára. Ha gyermekünk van és a kutya ilyen reakciókat mutat, akkor ne engedjük a gyermeket az állat közelébe, hiszen egy gyermek kiszámíthatatlan, bármikor akaratlanul is provokálhatja a kutyát.

2. Pozitív megerősítés és következetesség!

A megfélemlítés és büntetés a leggyorsabb módja a háziállattal való kapcsolat elrontásának. A bünti, még akkor is, ha csak szóbeli, nagyon sok negatív hatással jár, félelmet és szorongást eredményez. Tehát ne arra összpontosítsunk, hogy a kutyus mit csinált rosszul, hanem a helyes viselkedést erősítsük meg, és annak a megismétlésére ösztönözzük dicsérettel, jutalmazással. Emellett, ha valamit szabályozunk, azt tartassuk is be, legyünk következetesek és ne feledkezzünk meg róla! Fontos, hogy ezeket a szabályokat a család többi tagjának is érdemes elmondani, hogy ne tudja kijátszani őket a kutya!

3. Hagyd pihenni a kutyát!

Ahogy az emberek, úgy a kutyák sem szeretik, ha pihenés közben megzavarják őket! Aranyos gesztus a simogatás, főleg ha cukin alszik, de ezt mellőzzük és tartogassuk addig amig fel kel.

Ha a kutya agresszívan reagál arra, ha felébresztik, vagy bármi másra, az teljes mértékben megengedhetetlen, azonnal segítséget kell kérni, hogy rendezzük a dominanciaviszonyokat a balesetek megelőzése miatt. Ez nem azt jelenti, hogy bármit megtehetünk, és nem kell tiszteletben tartanunk a kutyánk pihenését, hanem azt, hogy egy kiegyensúlyozott állat, amelyik tudja a helyét a rangsorban, a gazdája irányába nem mutathat agressziót. Ha a kutya félelemből támad, akkor is azonnal kutyák viselkedésterápiájában jártas szakember segítségét kell kérni.

4. Több minőségi idő együtt!

Legyen egy napi rutin, amelyet akkor sem szegünk meg, ha fáradtak és elfoglaltak vagyunk. Minden nap menjünk el sétálni, játsszunk, és időnként fésüljük át bundás barátunk szőrét. Időnként egy-egy új trükköt is megtaníthatunk az ebnek. Így nem csak fizikailag, hanem mentálisan is fejlődik majd, és a kapcsolatunk is erősödik általa.

5. Irány a kutyaiskola!

Ha azt érezzük, hogy kutyánkkal nem az igazi a kapcsolatunk, akkor érdemes profi oktatótól segítséget kérnünk. A kutyasuliban történő közös tréningek kutyusunkra és ránk is pozitív hatással lehetnek. Amellett, hogy négylábúnk megtanulja a helyes viselkedést, mi pedig azt, hogy hogyan kell vele helyesen bánnunk, a kettőnk közötti kötelék is folyamatosan erősödhet.

Cofidis - Kutyaszemmel programja!

A Cofidis 2017 óta kiemelt figyelmet szentel a kutyák helyzetének. Adománygyűjtő kampányaival több éven keresztül segítette a magyarországi menhelyeken élő négylábúakat. Éppen ezért tartották fontosnak, hogy Kutyaszemmel programjukkal segítsenek a jó kutya-gazdi viszony kialakításában.

Négylábú társaink egyre nagyobb helyet foglalnak el a szívünkben legjobb barátként, családtagként vagy akár “szőrös gyerekként”. Ezek az új szerepek elmossák a korábban felállított határokat, ami rossz hatással lehet az állatok lelki egyensúlyára. Az egyértelmű szabályok hiánya a kutyáknál viselkedési problémákhoz vezethet, ami sem nekik, sem a gazdiknak nem jó.

Mivel közel minden harmadik háztartásban él kutya, fontos, hogy megértsük, hogy a családtagként kezelt állatok milyen hatást gyakorolnak az emberek társas viselkedésére, és hogyan lehetne őket felkészíteni erre az életformára. Céljuk, hogy a gazdik megtapasztalják a kiegyensúlyozott ember-kutya kapcsolat szépségét, ezzel még jobban elmélyítve a kettőjük között kialakult különleges köteléket. Bővebben a programról ezen a linken olvashattok!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Az első babavárósok negyedénél nem született meg a gyerek, és mindjárt lejár a határidő
A kormányhivatal méltányosságból részletfizetést és halasztást is engedélyezhet, vagy akár el is engedhetik a tartozás egy részét.

Link másolása

Remekül kezdett a csok plusz a legfrissebb, márciusi adatok alapján, mondta az Indexnek Hornung Ágnes. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint március végéig több mint 3100 igénylést adtak be, vagyis ennyi fiatal házaspár élt a lehetőséggel már az első három hónapban.

A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek

- mondta az államtitkár. Az interjúból az is kiderül, hogy az egy gyereket tervezők átlagosan 23 millió, a két gyereket tervezők 29 millió, a nagycsaládra vágyók pedig 44 millió forint összegű kölcsönt igényelnek. A családok mintegy háromnegyede első közös otthonának megszerzésére, negyedük pedig másik otthonba való költözéshez igényli a kölcsönt.

Hornung Ágnes az elmaradt gyerekvállalásokkal kapcsolatban elmondta, eddig csak a csok támogatás kapcsán állnak rendelkezésre részleges adatok, hiszen ott az előre vállalt gyermekek esetében a támogatást akkor kell visszafizetni, ha az első gyermek 4 éven belül nem érkezik meg.

Ám még nem tudnak teljes körű adatokkal szolgálni, hiszen ugyan az első gyermek vállalására vonatkozó négyéves határidők az első években igénylőknél elvileg már lejártak, de építkezés vagy bővítés esetén ez a határidő csak a munkák befejezésétől, vagyis akár több évvel később indul; a második gyermekek születésére előírt 8 éves határidők és különösen a három gyermeknél irányadó 10 éves határidők pedig értelemszerűen még nem esedékesek.

Az államtitkár kitért a babaváró hitelre is, ami 2019 júliusában indult. Ott az első gyermek születésére 5 éves intervallumot biztosítottak, így most még senkinek sem járt le ténylegesen, de 2024 második félévében, júliustól már lehetnek ilyenek. A Magyar Államkincstárnál lévő legfrissebb összevetés szerint

a 2019-ben igényelt babavárók esetében az igénylők kevesebb mint negyedénél nem volt igazolva az, hogy megszületett az első gyerek.

Bizonyosan nincs remény a gyermekvállalásra, ahol a gyermeket vállaló pár elvált. Ilyenkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat +5 százalékos büntetőkamattal kell visszafizetni.

Hornung hangsúlyozta: a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetést, vagy legfeljebb 5 évre fizetési halasztást engedélyezhet, illetve a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen el is engedheti.

Link másolása
KÖVESS MINKET: