ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

5 kifejezés, amit ki kell szedned a szótáradból a mentális egészséged érdekében

Gyakrabban előkerülnek, mint gondolnánk, és hátráltatnak minket.


A szóhasználatunk többet számít, mint azt mi gondolnánk. Sokat tehetünk magunkért, ha megválogatjuk a szavainkat. A Popsugar összegyűjtött 5 szót, amit ki kell irtanunk a beszédünkből, hogy lelkileg egészségesek legyünk.

1. "De..."

Ez a két betűből álló szó van az egyik legnagyobb hatással az életünkre. A "de" jelentése gyakorlatilag az, hogy minden más lehetséges, kivéve az, amit előtte kijelentettünk. Elmennék az edzőterembe, de fáradt vagyok. Elkezdenék takarékoskodni, de most akciós a táska, amit kinéztem. Ez a két betű nem engedi, hogy lássuk a világ komplexitását, csak fekete-fehérben lát. Amint kicseréljük a "de"-t egy "és"-re, máris minden más színben tűnik fel. Nem lehet az, hogy el akarsz menni az edző terembe ÉS fáradt vagy? Dehogynem. Egy szó kicserélésével máris több lett a mozgásterünk.

2. "Kéne"

A "kéne" a kötelezettség szava, amit természetesen a a kultúra, a társadalom és a család határozza meg. Sokszor ezeknek nem is vagyunk tudatában. Például amikor azt mondod, hogy el kéne menni erre a bulira, miközben fáradt vagy és legszívesebben otthon lennél, akkor a szocializálódást helyezed előtérbe a kipihentség rovására. Ki mondta neked leggyakrabban ezt, azaz ki tanított erre? Legközelebb, amikor kimondod a "kéne" szót gondold át, hogy honnan eredhet ez a kötelességtudat és mennyire befolyásolja a mindennapi életedet. Ha semmilyen pozitív hatása nincsen, akkor kezdj el megszabadulni tőle.

3. "Megérdemlem."

Ezzel azt mondod saját magadnak, hogy jogosult vagy valamire, miközben az emberi jogokon felül semmire sem vagy jogosult. Ez a mondtad is fekete-fehéren mutatja a világot. Például ha azt mondod a nap végén, hogy megérdemled ezt a pohár bort, akkor azt is mondod, hogy nem érdemled meg azt, hogy megfoszd magadat az élménytől. Te ezért megdolgoztál, jól teljesítettél, stb., stb. Ez egy jutalom-büntetés gondolkodásmódba is belerángat. Elvárod, hogy egy nehéz nap után megkapd a jutalmadat, azonban a való életben nem mindig jutalmaznak meg, ha jól csinálsz valamit, és akkor csalódott leszel. Ahelyett, hogy "megérdemlem", mondd inkább azt, hogy "nagyon szeretném vagy kívánom", így az elvárásaid helyén maradnak.

4. "Remélem."

Az, hogy megválsz ettől a kifejezéstől nem azt jelenti, hogy az életed reménytelen lesz. Sőt. A remény azt jelzi, hogy valami elérhetetlennek tűnő dologról álmodozol. "Remélem egy nap elindítom a saját cégemet." Helyette inkább az kell mondani, hogy "egy nap elindítom a saját cégemet". Máris sokkal közelebbinek érzed az álmodat, nem igaz? A reménykedésben van egy fajta beletörődés, de neked nem arra van szükséged, hanem erőre, hogy sikerüljön.

5. "Mindig" és "Soha"

Ezek a szavak sosem bocsájtanak meg. Mikor azt mondjuk, hogy a párunk mindig késik, és sosem mosogat el, akkor múló pillanatokon pattogunk, és nem is vesszük észre, ha éppen az ellenkezője történik, vagyis időben érkezik és elmosogat. Ez nem csak a párkapcsolatban, hanem az egész életre igaz. Egy fokkal jobba ha azt mondjuk, hogy "gyakran" és "néha".

Ezek olyan szavak, amiket nem is vesszük észre milyen gyakran használunk. Amint odafigyelünk rájuk és használjuk a fent említett alternatívákat máris sokkal jobban fogjuk magunkat érezni a bőrünkben. Meg fogják változtatni a látásmódunkat és mentálisan rugalmasabbak leszünk.

Címlapkép: Unsplash

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Megjelent a 2024/2025-ös tanév rendje, ilyen hosszúak lesznek a tanítási szünetek
Nagyjából 180 napot kell majd iskolába járniuk a diákoknak. A téli szünet december 20-án, a nyári szünet pedig június 21-én kezdődik majd a következő tanévben.


Megjelent a Belügyminisztérium rendelettervezete a 2024/2025-ös tanév rendjéről, vette észre az rtl.hu.

Ezek szerint a tanítási év első tanítási napja 2024. szeptember 2. (hétfő) lesz. Az őszi szünet előtti utolsó tanítási nap 2024. október 25. (péntek), a szünet utáni első tanítási nap 2024. november 4. (hétfő).

A téli szünet előtti utolsó tanítási nap 2024. december 20. (péntek), a szünet utáni első tanítási nap 2025. január 6. (hétfő) lesz. A tavaszi szünet előtti utolsó tanítási nap 2025. április 16. (szerda), míg a szünet utáni első tanítási nap 2025. április 28. (hétfő) lesz.

A nyári szünet 2025. június 21-én kezdődik és augusztus 31-ig tart. A szünet előtti utolsó tanítási nap június 20. (péntek), a szünet utáni első tanítási nap 2025. szeptember 2. (hétfő) lesz.

A végzős középiskolásoknak az utolsó tanítási nap a középfokú iskolákban 2025. április 30. (szerda), míg a két évfolyamos részszakmára való felkészítést folytató szakiskolákban 2025. május 30. (péntek) lesz.

A tanítási napok száma oktatási intézménytípusonként változik. A legtöbb intézményben, kivéve a gimnáziumokat, szakgimnáziumokat és szakiskolákat, az éves tanítási napok száma 183. A nappali oktatás rendje szerint működő szakgimnáziumokban a tanítási napok száma 179 lesz, míg a gimnáziumokban és szakiskolákban 180 tanítási napot tartanak.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Nem született meg a baba? Így úszhatják meg a büntetést a gyermektelen babaváró hitelesek
Jelenleg is van lehetőség méltányossági eljárásra bizonyos esetekben. Kedden azonban elfogadtak egy törvényt, ami majd enyhítheti a gyermektelen babaváró hitelesek terheit.


A kedden elfogadott törvény enyhítheti a gyermektelen babaváró hitelesek terheit: nem feltétlenül kell visszafizetniük a kamattámogatást, ha nem született meg a vállalt gyermek – írja a Bank360.hu. A méltányossági eljárás pontos feltételei még nem teljesen tisztázottak, de ígéretes lehetőségeket rejt a törvény.

Az új szabályozás szerint a babaváró és csok hitelesek is reménykedhetnek, de a változások leginkább az első babaváró hiteleseket érintik.

Vrazsovits Rita, a Bank360.hu szakértője elmondta, hogy a törvény időzítése nem véletlen, hiszen sokaknak idén júliusban jár le az öt éves határidő a gyermekvállalásra. Ha nem teljesítették a feltételeket, akkor 2 millió forint körüli összeget kell visszafizetniük, ráadásul a fennmaradó tartozást magasabb kamatokkal törleszthetik tovább, ami akár a többszörösére is növelheti a korábbi, legfeljebb 50 ezer forintos törlesztőrészletet.

Az államháztartásról szóló törvény egy új bekezdéssel egészült ki, ami szerint

a kormányhivatalok méltányossági eljárás keretében részben vagy egészben lemondhatnak az államot megillető követelésről.

A pontos részletek egy kormányrendeletben lesznek meghatározva, amely tisztázza, hogy milyen körülmények között lehet elengedni a büntetést, ha nem teljesültek az állami támogatás feltételei.

Jelenleg is van lehetőség méltányossági eljárásra bizonyos esetekben:

  • Ha a pár egyik tagja megváltozott munkaképességűvé vált, és ezért nem tudtak gyermeket vállalni.
  • Ha igazoltan részt vettek lombikbébi programban, de nem jártak sikerrel, illetve ha a program során derült ki, hogy egészségügyi okok miatt a terhesség nem javasolt.
  • Ha a párnak orvosi igazolása van arról, hogy nem javasolt a terhesség.

    Ezen felül legfeljebb 24 hónapos részletfizetést lehet kérvényezni, ha az egy összegben történő visszafizetés aránytalanul súlyos terhet jelentene a család jövedelmi, vagyoni és szociális körülményeire tekintettel.

    A törvénymódosítás célja, hogy a méltányossági eljárás és az államháztartási törvény szabályozása összhangba kerüljön, ami remélhetőleg további könnyítéseket hoz a babaváró hitelesek számára.

    Link másolása
    KÖVESS MINKET:

  • Ajánljuk

    ÉLET-STÍLUS
    A Rovatból
    Készpénzfelvétel horroráron: évi 100 ezer forint felett az átlagbér költsége
    És ha valaki igazán körültekintő, még a „pénzügyi rezsicsökkentést” is kihasználja, akkor is kábé ennek a felét kell kifizetnie.


    Képzeljük el, hogy az átlagbért egyszerűen ATM-ből akarjuk kivenni. Az Azénpénzem.hu szerint ennek az éves költsége könnyedén meghaladja a 100 ezer forintot. És ha valaki igazán körültekintő, még a „pénzügyi rezsicsökkentést” is kihasználja, akkor is kábé ennek a felét kell kifizetnie.

    A parlament 2013 novemberében fogadta el a „pénzügyi rezsicsökkentés” szabályait. 2014 februárja óta vehetnek fel banki ügyfelek díjmentesen havi 150 ezer forintot, legfeljebb két részletben. Az ötlet az volt, hogy csökkentsék a tranzakciós illeték költségeit, amit a kormány vezetett be. De nézzük meg, hol is tartunk most.

    Az ingyenes készpénzfelvétel összege bevezetésekor éppen az akkori átlagkeresetnek felelt meg, ami 2013-ban 151118 forint volt a KSH adatai szerint. Azonban az idei első negyedévben az átlagkereset kedvezmények nélkül 414,3 ezer, kedvezményekkel 428,8 ezer forint. A medián érték pedig épp csak 500 ezer forint alatt van.

    A portál számításai szerint, ha valaki az átlagbért ATM-ből veszi fel, annak havonta átlagosan 8,6 ezer forintot kell kifizetnie. Így a költsége évente meghaladja a 100 ezer forintot. Ha még a „pénzügyi rezsicsökkentést” is figyelembe vesszük, akkor is havonta majdnem 4000 forintot kell fizetni a készpénzért. És ez csak akkor igaz, ha az illető mindig a legkedvezőbb megoldást választja, vagyis a bank saját ATM-jét használja. Így is évente közel 50 ezer forintra rúg a költség.

    A költségek között még nem is szerepel a számla havi díja és a kártya költsége, amelyek egyre magasabbak. Rossz taktika, ha valaki mindig csak a szükséges készpénzt veszi fel az ATM-ből.

    Több bank minimum vagy fix díjat alkalmaz. Például az OTP idegen ATM használatáért 1581 forintot számláz. Ha valaki 10 ezer forintot vesz fel, a költsége majdnem 16 százalék. A Raiffeisen Mindennapok számláját használóknak még saját ATM esetében is 8,8 százalék, a CIB-nél pedig 12,2 százalék. Minél nagyobb összeget veszünk fel, annál kisebb a költséghányad, de még így is jelentős összegekről beszélünk.

    Link másolása
    KÖVESS MINKET:


    ÉLET-STÍLUS
    A Rovatból
    Autók tízezreiről kell leszerelni a zöld rendszámot egy új törvénytervezet szerint
    A tervezet célja, hogy kizárólag a tisztán elektromos és zéró kibocsátású járművek kapják meg a kedvezményeket. A plug-in hibridek így elveszítenék a zöld rendszámot.


    Új törvénytervezet látott napvilágot a héten, amely szerint szeptember elsejétől a plug-in hibrid autók nem kaphatnának zöld rendszámot Magyarországon, tudta meg a Pénzcentrum.

    A javaslat szerint a már kiadott zöld rendszámtáblákat is le kell cserélni legkésőbb 2026. november 30-ig.

    A tervezet célja, hogy a zöld rendszámmal járó kedvezményeket a jövőben kizárólag a tisztán elektromos és zéró kibocsátású járművek vehessék igénybe.

    Ha a javaslat átmegy, a plug-in hibrid autók tulajdonosai elveszítik azokat a különleges kedvezményeket, mint az ingyenes parkolás, regisztrációs adómentesség, teljesítményarányos gépjárműadó-kedvezmény, cégautóadó-mentesség és az adásvételkor fizetendő vagyonszerzési illeték mentessége – ezek jelenleg mind járnak a zöld rendszámnak köszönhetően.

    A rendszámcsere nem azonnal történne meg, hanem legkésőbb a következő műszaki vizsga alkalmával.

    A Belügyminisztérium adatai szerint május végéig több mint 41 ezer ilyen autó kapott zöld rendszámot Magyarországon.

    Link másolása
    KÖVESS MINKET: