KULT
A Rovatból

Udvarkoncertek a házért, a közösségért – beszélgetés Sebestyén Áronnal és Reviczky Balázzsal, a Kultudvar kezdeményezés ötletgazdáival

A zene összehozza az embereket, enyhíti a köztük lévő ellentéteket.

Link másolása

Édesapám, aki a 30-as évek végén egy gangos házban nőtt fel, gyakran emlegette, hogy az udvari bejáratnál ki volt írva: „Házalni, koldulni, lármázni és kintornázni tilos”. Ez jutott eszembe, amikor először hallottam arról a kezdeményezésről, amelyben udvari koncertekkel segíti régi, várostörténeti szempontból is értékes házak felújítását a közösségi finanszírozás eszközével. Az első helyszín a Margit-negyed egyik háza, a Frankel Leó út 10. szám alatt.

A Kultudvar ötletgazdája két sokoldalú fiatal zenész, Sebestyén Áron, a Tesla – a Végtelen energia című musical szerzője  és Reviczky Balázs jazz-zongorista,  akikkel visszanyúltunk az előzményekhez.

- Elindítottuk a lakaskoncert.hu oldalt, lakásokba szervezünk kis koncerteket. Bárki megrendelhet saját otthonába egy akusztikus előadót és vendégeket is hívhat saját köréből – meséli Áron – Személyes vonatkozás, hogy én a Frankel Leó úton lakom és a lakóközgyűlésen elhangzott, hogy megnövekedtek a költségek, a felújítási alap nem elég, a társasházi lakók nem tudnak már többet befizetni.

Kiszámoltam, hogy ebben az ütemben a ház felújítása 60-65 év múlva fejeződne be, amikor én már százéves leszek. Tehát ez az út nem járható. Ezért többet kell tenni közösségként azért, hogy bevonjunk pénzt a kasszába: adjuk el a közös tereket, gondolkodjunk filmforgatásokban, koncertszervezésben.

-Így alakult ki a Kultudvar elképzelése. Megkerestük a II. kerületi önkormányzatot, hogy támogassák a kultúrát, mert ezzel támogatnák a felújításokat, amely a kerület kiemelt célja és Őrsi Gergely is nyitott volt az ötletre – veszi át a szót Balázs – Eldöntöttük, hogy a koncertek bevételének nagy részét a társasháznak adományozzuk és így elindulhatnak a felújítások.

Sebestyén Áron

-Gyakran előfordul velünk, hogy sétálunk Budapesten a belvárosban és hirtelen feltűnik nekünk egy-egy gyönyörű, Monarchia-korabeli épület, amely még szebb lenne, ha rendbe hoznák.  A Margit-negyed jó kezdet lehet.

- Itt találtunk egy olyan lakóközösséget, amely megszavazta a program befogadását – folytatja Áron -  A távlati célunk, hogy ha működik, és elnyerjük a helyi közösségek támogatását, kiterjeszthetjük ezt a kerületi szintről akár budapesti szintre.

-Jó hallani, hogy egy lakóközösség egyetértésre tudott jutni egy ilyen terv kapcsán. Többnyire éppen az ellenkezője történik.

- Minden kis közösség egy társadalmi átlagot képvisel. Vannak, akik mindenkit utálnak, mások meg szeretnének tenni valamit a többiekért is. Egy ilyen mikrotársadalomnak is megvan a maga dinamikája. Most azt éreztem, hogy mindenki szeretne szebb környezetben élni, de senki nem tud rá megoldást. Én egy olyan megoldást kínáltam, amiből ki tudnánk lépni a megszokott szűk gondolkodási körből és ezt meg tudtam beszélni mind az idősebbekkel, mind pedig a fiatalokkal. Közös érdekünk, hogy ne omoljon ránk az épület, és annyi kompromisszumra mindenki képes, hogy szombaton délutánonként két órára koncerteket rendezünk itt.

-Június 17-én lesz az első koncert, az elsősorban utcazenészként ismert Hangácsi Márton akusztikus programja hangzik el.

- Márton nemcsak utcazenész, nagy színpadokon, fesztiválokon is szerepel zenekarával, én a Paloznaki Jazzpiknikről ismerem, egymás után léptünk fel – mondja Balázs – Ugyanakkor megtartotta azt a kisközösségi színteret, ahol közvetlen kapcsolatba tud lépni a közönséggel. Egyszer a Kazinczy utcában láttam, az autóforgalom szétszakította a közönséget, mégis egymásra tudtak hangolódni. Még külföldi turisták is megálltak. Márton remekül énekel angolul, de zenésített meg magyar verseket is. Minőségi zenét kínál, és feltalálja magát érzékeny közegekben is.

Reviczky Balázs

-Eszembe jutnak olyan emlékek, amikor a covid idején már nem volt teljes karantén, de koncertek nem voltak, főleg nem zárt helyen, és az utcáról zenéltek a házban rekedteknek. Például a környékünkön egy nyugdíjas ház lakóit egy kamarazenekar örvendeztette meg népszerű klasszikusokkal. És a közös zenehallgatás enyhítheti az emberek közti ellentéteket.

- Igen, célkitűzésünk is a helyi közösség erősítése – bólint rá Áron – Éppen a Margit-negyedben látom, hogy sorra nyílnak a kulturális közösségi helyek, a kiállításterek, a kis kávézók. Megismerjük egymást, ahogyan sétálunk az utcán, szóba elegyedünk másokkal. Ezt a szakaszt a Bem-tér és a Margit-híd között már „Frankel-falunak” nevezzük. Jó lenne ezt kiterjeszteni az egész Margit-negyedre, vagy még szélesebb körben Budapesten. Annyi minden megtépázta a társadalmat az utóbbi években a járványtól a háborúig, próbáljunk meg újra egy kicsit közeledni egymáshoz, mert csak az fog kivezetni minket ebből a társadalmi válságból, amit mindenki érez. Erre a zene, a kis közösség tökéletes. A legjobb, amikor összegyűlhetünk és közös célért tehetünk valamit…

 

Dévényi Tamás Ybl-díjas építész, a program fővédnöke

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Így tovább nem lehet élni” – Újabb zseniális Bödőcs-kisfilm készült, Csákányi Eszter és Znamenák István is remek benne
Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással. Egy kis Örkény, egy kis Wes Anderson négy és fél percben.

Link másolása

Új kisfilm került fel Bödőcs Tibor YouTube-oldalára: a mintegy 4 és fél perces alkotás két főszereplője Znamenák István és Csákányi Eszter.

A kérvény című opus egy Wes Anderson-szerű miliőben játszódik, és lényegében egy kérvény felolvasásából áll, na meg a hangos csattanóból. De az egészben benne van az „elmúthatvanév” Magyarországa, persze a megfelelően vicces, ironikus körítéssel. A kérvény című kispróza egyébként Bödőcs Prímszámok hóesésben című kötetének egyik fejezete.

Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással.

De felesleges is ennél több, nézzük a kisfilmet:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Tordy Géza a halála előtt intézetbe akart költözni, memóriazavarai miatt hagyott fel a színészettel
Ezt mondta el barátja, a Jászai-díjas Körtvélyessy Zsolt. Két hónappal halála előtt találkozott utoljára a művésszel.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 30.


Link másolása

Május 1-jén ünnepelné a 86. születésnapját Tordy Géza. Halála előtt tíz évvel már visszavonult a színpadtól, az okokról azonban soha nem beszélt. Most az egyik legjobb barátja, Körtvélyessy Zsolt árulta el a Blikknek, hogy a Nemzet Színésze a memóriazavarai miatt kényszerült felhagyni a munkával, majd elvonulni a nyilvánosság elől.

„Géza volt az egyik legjobb és legrégebbi barátom, hetven éve ismertük egymást. Nagyon megrázott a távozása. Szegény az évek során egyre több betegséggel küzdött. Bár egyedül élt, sokat volt kórházban, és szó volt arról is, hogy állandó jelleggel bevonul egy intézetbe, mert nem akar senki terhére lenni.”

– mondta Körtvélyessy. Úgy látta, Tordy elszánt volt elhatározásában, arra azonban már nem került sor. A színművész úgy emlékszik, az egészségügyi problémák közül Tordyt leginkább memóriazavara viselte meg, emiatt hagyta abba a színészetet is.

Nagyjából tíz évvel ezelőtt kényszerült a visszavonulásra, mert a memóriaproblémái miatt már nem tudta megtanulni a szöveget.

Ez nagyon megviselte, és a korábban mókamesterként ismert Gézából zárkózott, megkeseredett embert lett.

Ez volt az oka annak is, hogy ennyire kizárt az életéből mindenfajta szereplést. Ő egy nagyon elkötelezett színész volt, aki szinte mindent képes volt alárendelni a munkájának, és nagy törést okozott, hogy ennek vége. Emlékszem, bár a Hadik-filmben mind a kettőnknek csak egy kis szerepe volt, azt mennyire élvezte.” – mondta Körtvélyessy. A Jászai-díjas színész rendszeresen tartotta a kapcsolatot Tordyval. Két hónappal a halála előtt találkoztak is. „Szerveztük már a következőt, valami közös főzést, ami már nem jöhetett létre”. – zárta gondolatait Körtvélyessy Zsolt.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Meghalt András Ferenc
A nemzet művészének rendezőként olyan filmek fűzödnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét vagy a Dögkeselyű. 81 éves volt.

Link másolása

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze – jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

András Ferenc, a Savaria Filmszemle életműdíjas zsűritagja emléke előtt a konferencia résztvevői néma felállással tisztelegtek.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az intézmény harmadéves filmrendező osztályának osztályvezető tanára csütörtökön hajnalban hunyt el.

András Ferenc 1942. november 24-én született Budapesten, 1973-ban szerzett rendezői diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Életében mindvégig jelentős szerepet játszott a film és a televízió. Pályáját 1962-ben kezdte a Magyar Televízióban, majd dolgozott a filmiparban is, ahol a korszak legnagyobb rendezőivel működött együtt, köztük Ranódy Lászlóval és Makk Károllyal.

Rendezőként és forgatókönyvíróként olyan rendkívüli alkotások kötődnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét, a Dögkeselyű, A kárókatonák még nem jöttek vissza, a Családi kör vagy a Törvénytelen című film – olvasható az SZFE méltatásban.

Mint írták, András Ferenc 1977-ben aláírta a Demokratikus Chartát, kifejezve tiltakozását a csehszlovákiai diktatúra intézkedései ellen, a politikai nyilatkozat támogatása miatt hosszú ideig nem forgathatott újabb játékfilmet.

A nyolcvanas években a MAFILM színésztársulatának vezetője volt, majd később a Dialóg Filmstúdiót irányította. Produceri tevékenysége mellett meghatározó szerepet vállalt a szinkronszakma alakításában, valamint a Duna Televízió szinkronműhelyének korszakos vezetője volt. Szerteágazó tudása és tapasztalata ellenére viszonylag későn kezdett tanítani: 2021-től volt az Színház- és Filmművészeti Egyetem filmrendező osztályának osztályvezető oktatója, aranydiplomáját pedig 2023-ban vehette át ugyanitt - emelik ki a közleményben.

András Ferenc halálával a magyar film világa kiváló alkotót veszített el, emlékét a filmjein és oktatói munkáján keresztül őrzi a Színház- és Filmművészeti Egyetem

– írták.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Itt a magyar Harry Potter: gulyással, hagyományos reggelivel, metróval és egy sikeretlen vizsga utáni búfelejtővel
Hári Gábor egy családi étkezésben megfáradva döntött úgy, hogy elkészíti a kultikus figurák magyar verzióját. A mesterséges intelligencia segítségével kerültek a szereplők kocsmába, pályaudvarra, lakótelepre...

Link másolása

Harry Potterből sosem elég. A könyvek és filmek, a különféle játékok után a mesterséges intelligencia segítségével most Magyarországra érkeztek a szereplők.

A kalandról különleges képeket osztott meg a Facebook-on Hári Gábor. Az alkotó elmesélte a Szeretlek Magyarországnak, hogyan született az ötlet, hogy magyar környezetbe helyezze a varázsló-tanoncok világát.

"Az inspirációm onnan jött, hogy külföldön élek, és a családom látogatóba jött nemrég. Magyar ételeket ettünk, elég tetemes mennyiségben. Egy ponton, amikor már kifáradtam az evésben, leültem a YouTube elé és eszembe jutott a "nemzeti Harry Potteres" mesterséges intelligencia mémformátum. Magyar verziót még nem láttam belöle, ezért úgy döntöttem elkészítem én".

A képeket pedig megosztotta ITT. És az alkotásokhoz némi magyarázatot is adott.

"Hágrid" gulyást főzött a harmadik ebédjére
"Dámböldór" a méreggel, ami miatt kirúgták
"Sznép" a megvakulása előtt
"MekGonagál" hagyományos magyar reggelivel
"Heri, Ron és Hermióne" egy sikertelen vizsga után, iskolai egyenruhában
"Dobbi" túl sokat szívott, most a pályaudvaron lakik
"Voldemort", aki rossz hírekkel szórakoztat

A képeket Hári Gábor engedélyével közöltük.

Link másolása
KÖVESS MINKET: