CÍMLAPFOTÓK
A Rovatból

Csodálatos látvány a felhőkben úszó Mátra

Munkatársunk szó szerint a felhők fölé mászott és ott készítette meseszerű fotóit a naplementében elképesztő színekben játszó hegycsúcsról.


A téli Mátra a felhők felett is lenyűgöző. Nincs az évnek olyan időszaka, amikor ne lenne páratlan a látvány a hegy tetejéről. Ám mikor a levegő ilyen tiszta, az ég kék, a nap éppen aranylón, bíborban pompázva bukik alá, és mikor a felhők a lábunk alatt hömpölyögnek, nos ilyenkor az ember nem tud szabadulni a látványtól. Odaszögez és csak ámulunk, bámulunk és kattogtatjuk a fényképezőgépet, mert minden pillanat más és más, egyszóval gyönyörű.

Fotók és szöveg: Demecs Norbi

SAMSUNG CSC

Sástó

december 13. 15:30: Csak a kilátó második szintjéig jutottam fel, ugyanis a hatalmas, izzó napkorong rohamosan merült bele a felhőtengerbe. A látvány azonban megfizethetetlen volt. Minden 400 m-nél alacsonyabban fekvő területet beborított a hatalmas felhőtenger. Mintha a Pannon-tenger tért volna vissza...

15:48: A Nap mar teljesen eltűnt a felhők között. Csak a vérvörös fellegek díszelegtek az égen, mint a Mátra bérceinek koronái.

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

Mátrafüred

december 14. 11:0: Azt hittem a tegnapi naplemente után már nem nem érhet nagy meglepetés. A Dobogó-hegy szikláiról azonban szinten páratlan látvány nyílt a ködbe merülő Mátraaljára. Hihetetlen volt, hogy fél órával ezelőtt még lent voltam a ködös, nyirkos, szürke Gyöngyösön, most pedig pár száz méterrel magasabban - télnek közel sem mondható - csodálatos napos idő uralkodik.

11:20: A felhőtenger egyre kapaszkodott fel a hegyoldalon. Gyöngyössolymos templomának már csak a tornya emelkedett ki a ködből, majd egy perccel később végleg elmerült, pont mint Mátrafüred.

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

Sástó

december 14. 13:40: Újra Sástón. A Napkorong még magasan jár. Az egyre emelkedő "tenger" Mátrafüred alsó részét már teljesen elhódította, holott reggel még az egész falu tisztán látható volt.

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

Eremény-tető

december 14. 14:45: Az egykori erődítmény helyén, az Eremény-tetőn ismét egy olyan csodálatos naplemente fogadott, amire nem is számítottam. Teljesen más volt, mint tegnap Sástón. Tegnap hömpölyögött a "tenger", ma teljesen nyugodt volt - alattomosan kebelezte be áldozatait, ahogy egyre csak kúszott felfelé a bércek oldalain. A lemenő Nap fénye rozsdabarnára és aranyló sárgára színezte a fellegeket. A fodrozott fehér felhőtenger most homok színű lett, mint egy hatalmas sivatag. Az Eremény-tető kiszáradt fái és a jelenség hatására teljesen olyan volt, mintha a Szavannákon jártam volna...

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

Még több képet a Mátra oldalon található albumban nézhettek meg.

A ködös, borult időről

Magyarország időjárását már harmadik hete magasnyomású légköri képződmény, szaknyelven mondva anticiklon alakítja. Hatására nyáron a leszálló légmozgás feloszlatja a felhőket, viszont télen ez másképpen van, mint ahogy ezt megtapasztaltuk most. Anticiklon helyezkedik Európa felett és a Kárpát-medencében tartósan borult, párás helyenként ködös az idő.

Kialakulásának oka:

Hideg légpárna hegységekkel körülvett medencékben alakul ki a téli félévben közepes és magas földrajzi szélességeken. A Kárpát-medencében ez a jelenség nagyon gyakori, szinte minden télen előfordul. Mivel a hidegebb levegő fajsúlyosabb, gyakran az alacsony légrétegekben összpontosul. Ezért a magasabb hegységeken nem, vagy csak nagyon nehezen tud átkelni, valamint az inverziós záró réteg feletti folyamatok sem keverik át. Ezért van az a jelenség, hogy síkvidéken ködös, párás az idő és fent például a Kékestetőn száz ágra süt a Nap.

A hidegpárnáknak kétféle kialakulási folyamata van. Most azt ismertetem, ami jelenleg felettünk tartózkodik. November végén a tél egy kicsit megmutatta nekünk az arcát a magasabb hegységekben (Mátra, Bükk, Mecsekben), ahol összefüggő hótakaró alakult ki. A magasban található hideg levegőre rövid időn belül (körülbelül november 30-án) melegebb levegő érkezett délnyugati irányból. Az advekció szintje alatt, az alsó hideg légtömeg tetején (jelen esetben a hideg „leszorul” síkvidékre) egy inverziós réteg jött létre, ezért a meleg levegő felszorul a hegységekbe. Így alakult ki a másodfajú hidegpárna. Ezért fordul elő az, hogy például Gyöngyösön napközben 2-3°C van, addig a Kékestetőn akár 6-7°C is lehet. Egyszóval a légtömegek „helyet cseréltek egymással”.

Az időjárásról a tudnivalókat Zsombok Imre írta meg nekünk, ő az I love Mátra meteorológusa is. Ő készíti a túrákra és az oldalra az előrejelzéseket, fent dolgozik Kékestetőn, az Állami Gyógyintézet előrejelzőjeként.

Ha tetszettek a képek, oszd meg másokkal is!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


CÍMLAPFOTÓK
A Rovatból
Fotókon a Farkasréti temető, ahol mindenszentek és halottak napja előtt már rengeteg gyertya ég
Fotósunk a Farkasréti temetőben járt, és az ünnep előtti estén készített képeket.
Fotó: Nagy Bogi - szmo.hu
2024. október 31.



Mindenszentek és halottak napja előtt már sokan ma kimentek a temetőbe, hogy megemlékezzenek szeretteikről. November 1-jén ünnepeljük az összes szentet, akikről sokaságuk miatt a kalendárium külön, név szerint nem emlékezhet meg - közli a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia. Azt írták: ezen a napon "imáinkban emlékezzünk meg azokról a szentekről, akik példájukkal megmutatták nekünk", hogyan kell követni Jézust.

Fotósunk a Farkasréti temetőben járt, és az ünnep előtti estén készített képeket:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
CÍMLAPFOTÓK
A Rovatból
Fotókon a Tisza első nagy pártrendezvénye
Előadások, kerekasztal-beszélgetések és Magyar Péter évértékelő beszéde – ilyen volt a Tisza első nagy pártrendezvénye.


Szombaton tartotta első nagy pártrendezvényét a Tisza Párt. A Vissza Európába - évértékelő és országértékelő címmel meghirdetett esemény egész nap tartott a Hungexpón. Több előadás, kerek-asztalbeszélgetés, workshop is volt, illetve bemutatkoztak a Tisza Párthoz csatlakozott, különböző területekről érkezett szakértők is. Voltak, akik beszédet is tartottak, beszélt például a volt vezérkari főnök, Ruszin-Szendi Romulusz, és a Magyar Olimpiai Bizottság volt elnöke, Kulcsár Krisztián is.

Az esemény zárásaként megtartotta évértékelő beszédét Magyar Péter. A Tisza Párt elnöke többek között arról beszélt, hogy a szabad, független Magyarországért küzdenek, és Orbán Viktor kihívója nem ő lesz, hanem a magyar nép. Beszédében pedig programot is hirdetett.

Az egésznapos rendezvényen készült képeinket itt tudjátok megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


CÍMLAPFOTÓK
A Rovatból
Rémisztő alakok lepték el Budapest belvárosát halloween éjszakáján – galéria
Magyarországon van halloween. Aki nem hiszi, annak bizonyítékul a Szeretlek Magyarország fotósa mutatja meg, milyen extrém jelmezekben járják a várost a mindenszentek előtt bulizni vágyók.


Magyarországon nincs halloween – szól a sokak által hangoztatott, népszerű mondás. Ezzel azonban láthatóan már csak azok áltatják magukat, akik mindenféleképpen szeretnének bezárkózni az új hagyományok és más kultúrkörök érdekes szokásai elől.

Mert hogy bizony hazánkban is népszerű ez a kelta eredetű szokás, az immár nem kérdés. Bizonyíték lehet erre a Szeretlek Magyarország fotósának sorozata is, amit a budapesti belvárosi éjszakában lőtt.

A fiatalok és kevésbé fiatalok tucatnyi izgalmas és ijesztő figurának öltözve járták a várost. Már a Blaha Lujza téren lehetett találkozni egy Erasmus-buliba igyekvő kalózcsapattal, a bulinegyedben pedig halloweent ünneplő magyarok és külföldiek tömege hömpölgyött az utcán.

Volt, aki egyszerűen maszkot húzott vagy extrém módon festette ki magát, de a merészebbek filmekből ismert karaktereket keltettek életre, mint például a Joker Harley Quinn-jét vagy az Alice Csodaországban Queen of Hearts karakterét.

Egyes szórakozóhelyek előzőleg úgy hirdették meg a hallooween-partijukat, kedvezményt kap a fogyasztásból az, aki beöltözve érkezik. Így különösen nem meglepő, hogy egyre népszerűbbek a beöltözős bulik a magyar mindenszentek előtti éjszakán.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


CÍMLAPFOTÓK
A Rovatból
Fotók: Ezek voltak a legjobb pillanatok a Dancing with the Stars szombati adásában
Látványos emelések, meglepő figurák, akrobatikus elemek, lágy tánclépések - megannyi szép részlet, amit műsor közben épp csak meglátunk, de így a képeken jó visszanézni.
Fotók: TV2 - szmo.hu
2024. október 27.



Szombat este megkezdődött a Dancing with the Stars 5. évada, melyben ismét népszerű sztárok mutathatják meg, mennyire állják meg a helyüket a táncparketten. A profi táncospárjaik segítségével hétről hétre új produkciókkal jelentkeznek.

Az első részről szóló kritikát itt olvashatjátok:

Most néhány különleges pillanatot mutatunk meg az első adásból:

Kamarás Norbert és Sebesi Daniella - az első kieső pár:

Südi Iringó és Vomberg Frigyes:

Whisperton és Tóth Katica:

Törőcsik Franciska és Baranya Dávid:

PSG Ogli és Szőke Zsuzsanna:

Mihályfi Luca és Hegyes Berci:

Hosszú Katinka és Suti András:

Stana Alexandra és Kucsera Gábor:

Szabó Zsófi és Andrei Mangra:

Tóth Gabi és Papp Máté Bence:


Link másolása
KÖVESS MINKET: