CÍMLAPFOTÓK
A Rovatból

A 120 éves Csepel Művek

Jubileumát ünnepli a Weiss Manfréd által alapított Csepel Művek. Ismerjétek meg történetét és Bódis Krisztián képriportja segítségével tegyetek egy időutazást velünk!


A mai Csepel Művek elődjét jelentő Weiss Manfréd Acél- és Fémművek a 20. század első felének egyik legnagyobb magyar nagyüzeme volt. 1892. december 12-én bérelte ki a területet Weiss Manfréd, hogy ott tölténygyárat létesítsen. Az első világháború idején az Osztrák–Magyar Monarchia második legnagyobb hadiüzemévé fejlődött, dolgozóinak száma 30.000-re duzzadt, gyártelepe 216 épületből állt. A munkások részére munkásotthonok, lakások épültek, de még kaszinó is működött akkoriban.

A háború után 6000 fősre apadt gyár átállt a polgári termékek előállítására. Posztó- és szőrmegyár, valamint Csőgyár létesült, de később szerszámgépek, varrógépek, tűzhelyek, kerékpárok és traktorok gyártásával is foglalkoztak. A gombostűtől a repülőgépig szinte mindent termeltek. Az értékesítésre kiterjedt hálózatot hoztak létre, több fővárosban állandó képviseleteket nyitottak. A Weiss-műveknek még bérelt tengerjáró szállítóhajója is volt. Az 1930-as évek végén az ipartelep a magyar gazdaság legnagyobb iparvállalatának számított.

A Csepel Művek sorsa már kezdetektől afféle prezstízskérdést jelentett az egymást követő politikai rendszerek számára, így a fejlesztésekre és a munkakörülményekre egyaránt sokat fordítottak. Az ipartelepnek 2 km-es partszakasza volt saját kikötővel, 1912-től pedig közvetlenül kapcsolódott az országos vasúthálózathoz. Belső vasúthálózata fénykorában kb. 60 km hosszú volt, mára azonban jelentősen csökkent a használatban lévő sínpárok száma.

A világhírű Csepel bicikliket 1927-ben kezdték el gyártani az ipartelepen, eredetileg a grazi Puch cégtől vásárolt licensz alapján, később saját tervek alapján. 1934-re 28 különböző modellt kínált a gyár, íme néhány típus: Csepel-Ballon, Csoda, Fecske, Leányka, Luxus, Pajtika, Rapid, Sparta, Super. 1939-ben 91.706 előállított példánnyal érte el a cég a termelési rekordot.

A második világháború idején a WM harckocsikat és terepjárókat is előállított, valamint Me 210 típusú repülőgépekhez is készítettek motorokat.A bombázások idején hat jelentős légitámadás érte a területet, melyek következtében az üzem nagy része romba dőlt.

A szovjet megszállás idején államosították, a területet újjáépítették, visszaálltak szerszámgép- és csőgyártásra. 1950-56 között Rákosi Mátyás Vas- és Fémművekre keresztelték, 1956-tól Csepel Vas- és Fémműveknek hívták. Az '50-es évek végén a motor gépgyártás területén jelentősen fejlődött a cég. A KGST együttműködés és a jelentős nyugati export fellendítette a forgalmat. A '70-es évektől a termelés fele nyugatra irányult, azonban a '80-as évektől a hazai ipar folyamatos hanyatlásnak indult. 1983-ban megszűnt a cégek érdekképviseletét irányító Tröszt, a '80-as évek végére a gyárak jelentős része csődközelbe jutott és megkezdődött a privatizáció.

Manapság komolyabb üzemnek a Csepeli Erőmű, a csőgyár, a bicikligyár és az öntöde számít, az egykoron munkásokkal és nehézipari gépekkel zsúfolt óriási hangárokat kis cégek bérlik vagy zenekarok használják próbateremként. A terület korszerű hasznosítására több ötlet is született, az eddigi legátfogóbb tanulmány az un. Retina Barnamezős Revitalizációs Program volt.

A Csepel Művek területén barangolni igazi retróélmény, sötétedés után pedig olyan akár egy kísértetváros. Az elhagyott, szögesdróttal körbevett, rozsdás gyárépületek között bóklászni afféle visszatekintés a múltba. A Boráros térről induló HÉV 15 perc alatt a Szent Imre térre repít titeket, érdemes egyszer elkirándulni és szétnézni! :)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


CÍMLAPFOTÓK
A Rovatból
„Legyetek bátorak!” – a legerősebb fotók a Tisza Párt szombati tüntetéséről
Piros-fehér-zöld volt a Kunigunda utca a szombati tüntetésen a rengeteg magyar zászló miatt. Fotósunk egy tucatnyi képen örökítette meg a legjobb pillanatokat.


Százezres tömeget várt Magyar Péter szombat délután az MTVA-székházhoz meghirdetett tüntetésre.

„Ha eleged van a kormányzati propaganda folyamatos hazugságaiból, ha olyan országot szeretnél a gyerekeidnek és unokáidnak, ahol a szólásszabadság és a valós tájékoztatás az alap, akkor köztünk a helyed!”

– írta a Tisza Párt az esemény rövid leírásában.

Ha a remélt nagyságú tömeg talán nem is jött össze, így is rengetegen gyűltek össze a délután három órára meghirdetett kezdésre. A szervezők többször is elmondták a színpadon, hogy ennél nagyobb tüntetés ezen a helyszínen még nem volt.

A nagyjából két és fél órás demonstráción Magyar Péter mellett felszólalt Nagy-Bandó András, Hadházy Ákos, Incze Zsuzsa, Nagy Navarro Balázs, Bruti és Nagy Ervin is.

Fotósunk, Nagy Boglárka ilyennek látta a Tisza Párt szombat délutáni megmozdulását:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

CÍMLAPFOTÓK
A Rovatból
Körbekordonozott közönség, mesterlövész a tetőn – így gyülekeztek a résztvevők Orbán Viktor október 23-i beszédére
Orbán Viktor szerda délelőtt a Millenárison áll színpadra. A közönség csak karszalaggal, egyetlen irányból közelíthette meg a helyszínt.


Csak karszalaggal, csak a Fény utcai piac felöli oldalról juthatott be a közönség a Millenáris Parkba, hogy meghallgassák Orbán Viktor október 23-i ünnepi beszédét.

Az újságírókat hermetikusan elzárták, a helyszínt mesterlövészek biztosítják.

A színpadon 10-kor kezdődött a műsor, Orbán Viktor 11-kor áll majd színpadra.

Fotógalériánk a helyszínről:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

CÍMLAPFOTÓK
A Rovatból
Galéria: több ezer fiatal vonult a Rákóczi Szövetség 1956-os megemlékezésén
A Kárpát-medencei középiskolások és egyetemisták – lengyel társaikkal együtt – a történelmi helyszíneknek számító Műegyetem és Bem tér között vonultak fel zászlóikkal.


Már kedd délután megkezdődtek az idei október 23-i megemlékezések. A Rákóczi Szövetség közleménye szerint közel 8000 Kárpát-medencei középiskolás és egyetemista kapcsolódik be október 23-i programjaikba lengyelországi társaikkal együtt, hogy tisztelegjenek 1956 hősei előtt és élményszerű ismereteket szerezzenek a forradalomról és szabadságharcról. Budapesten a Gloria Victis 1956-os emlékünnepségen októberben 3000 fiatal vesz részt. Mellettük a Szövetség szervezésében 111 középiskola 5000 diákja utazik a Kárpát-medencében legalább egy határ átlépésével egy másik magyar közösséghez ünnepelni.

A három napos rendezvény meghatározó eleme – az állami ünnepség részét képező – műegyetemi megemlékezés. Itt ünnepi beszédet mondott: Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter, valamint a külhoni diákok nevében Sörös Andor vajdasági egyetemista.

A Műegyetemtől indul a fáklyás felvonulás a történelmi útvonalon a Bem térre, ahol megemlékezés és koszorúzás várta az emlékezőket.

A Szeretlek Magyarország fotósa a helyszínen járt, galériánkban megtalálhatók a Rákóczi Szövetség megemlékezésének képei:

Október 23-án a várhatóan a két legnagyobb esemény a kormány és a Tisza Párt megemlékezése lesz. Ezek helyszín szempontjából egymáshoz közel, de időben néhány órás eltéréssel lesznek megtartva. Míg Orbán Viktor Budapesten, a Millenárison mond ünnepi beszédet délelőtt 11 órától, Magyar Péterék október 23-án 15:00 órára várják az embereket a Bem térre, ahonnan a Széne térre fognak átvonulni.

@szeretlekmagyarorszag.hu Elindultak az 56-os ünnepségek, először a Rákóczi Szövetség, és az önkéntesen, egy szabadnapért cserébe felutazó diákok sokasával #október23 #1956 #rákócziszövetség #szeretlekmagyarország #szmo ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu

Link másolása
KÖVESS MINKET:


CÍMLAPFOTÓK
Fotókon a Farkasréti temető, ahol mindenszentek és halottak napja előtt már rengeteg gyertya ég
Fotósunk a Farkasréti temetőben járt, és az ünnep előtti estén készített képeket.
Fotó: Nagy Bogi - szmo.hu
2024. október 31.



Mindenszentek és halottak napja előtt már sokan ma kimentek a temetőbe, hogy megemlékezzenek szeretteikről. November 1-jén ünnepeljük az összes szentet, akikről sokaságuk miatt a kalendárium külön, név szerint nem emlékezhet meg - közli a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia. Azt írták: ezen a napon "imáinkban emlékezzünk meg azokról a szentekről, akik példájukkal megmutatták nekünk", hogyan kell követni Jézust.

Fotósunk a Farkasréti temetőben járt, és az ünnep előtti estén készített képeket:


Link másolása
KÖVESS MINKET: