BUDAPEST

Tökéletesen beleillett Kolodko usankája a Szabadság tér szoborkavalkádjába

Csak kapkodjuk a fejünket. Nézzétek végig velünk az emlékműveket!
My Secret Budapest - szmo.hu
2019. december 22.


Link másolása

Szomorúan adtunk hírt arról, hogy néhány nappal a kihelyezése után tönkretették Kolodko Mihály koronázópárnán ábrázolt szovjet csillagos usankáját.

A miniszobrot A Mi Hazánk egyik politikusa verte le és dobta a Dunába anélkül, hogy legalább megpróbálta volna a kontextusában értelmezni, megfejteni a VALÓDI jelentését, és anélkül, hogy az alkotót megkérdezte volna arról, hogy mi volt a célja vele.

Kár az usankáért, mert tökéletesen beleillett abba az ideológiai katyvaszba, ami a Szabadság teret jellemzi, és Kolodko által tervezett másik miniszoborral (egy amerikai focis sisakkal) remekül kiegészítette volna a többi emlékművet.

Már korábban is megígértük nektek, hogy a tér híres épületei után a szobrait is bemutatjuk nektek, ezért készítettük ezt az összeállítást.

Az itt látható szobrokról és emlékművekről már csak azért is érdemes beszélni, mert a külföldiek elképesztőnek találják ezt a sokféleséget, és mindegy, hogy olasz, amerikai vagy más ismerőseinkkel sétálunk erre, magyarázatot várnak Ronald Reaganre, a szovjet hősi emlékműre, Brekire és a többiekre.

Ronald Reagan

Az első, amin megakad a turisták szeme, az az egykori amerikai elnök figurája. Rengetegen szelfiznek vele. Ronald Reagan 1981-1989-ig volt az Egyesült Államok elnöke, még a hidegháború idején. A Szovjetuniót a gonosz birodalmának tartotta. Szobrát, ami a szovjet hősi emlékmű felé lép, 2011-ben állították fel.

A szovjet hősi emlékmű

Eredetileg vörös csillag volt a tetején. Budapest ostroma után, 1945-ben állították fel, miután a térről eltávolították a Horthy-korszakban emelt alkotásokat, többek közt a Trianoni békeszerződésben elvesztett országrészeket jelképező félkörívben elhelyezkedő négy szobrot.

A háborút követően gombamód szaporodtak a szovjet hősi és felszabadulási emlékművek Budapesten és egész Magyarországon, és bár valóban sokan áldozták életüket azért, hogy az ország felszabaduljon a német megszállás alól és vége legyen az értelmetlen, öldöklő háborúnak, ezek az emlékművek számunkra az évtizedekig tartó szovjet megszállás és a kommunista ideológia terjedésének jelképévé váltak.

A legtöbb kommunizmusra, szocializmusra utaló emlékművet a rendszerváltás után eltávolították, ez maradt. Bár többször felmerült az áthelyezése máshova, 2013-ban a Külügy sajtófőnöke a Magyar nemzetnek erről azt nyilatkozta: "Oroszország hagyományosan nagy figyelmet fordít a külföldön felállított második világháborús szovjet katonai emlékművek helyzetére, és felettébb érzékenyen reagál a törekvésekre, amelyek azok áthelyezését, illetve átalakítását célozzák".

Kolodko Mihály usanka szobra

Mire emlékeztetett, amíg kint volt azon a néhány novemberi napon a hősi emlékmű és Ronald Reagan szobra között? Például az erősödő orosz befolyásra, vagy arra, hogy a szocialista országoknak évtizedeken át kötelezően meg kellett ünnepelniük november hetedikét, a Szovjetunió hivatalos ünnepét. Vagy akár arra, hogy a rendszerváltás előtt tabu volt szovjet megszállást emlegetni, és nem lehetett nyíltan beszélni arról, hogy a felszabadító csapatok katonái milyen bűnöket követtek el, mi volt a "felszabadítás" árnyoldala.

A miniszobor helyén most virágot és emléktáblát láthattok.

Carl Lutz emlékműve

Ha szemben állsz a hősi emlékművel, akkor a Szabadság tér jobb oldalán találod az Amerikai Nagykövetség épületeit. Előttük két fontos szobor is áll, az egyik Carl Lutz svájci diplomatának állít emléket, a másik Harry Hill Bandholtznak.

A szándék tiszteletre méltó, ám Carl Lutz, aki több tízezer védlevelet adott ki, hogy a budapesti zsidókat mentse a vészkorszak idején, ennél kreatívabb emlékművet érdemelt volna.

Harry Hill Bandholtz szobra

Az amerikai tábornokot az első világháború után küldték Magyarországra, hogy a román csapatok kivonulását ellenőrizze az amerikai katonai misszió parancsnokaként. A román csapatok rekvirálási törekvéseit akadályozta meg több ízben, például azzal, hogy nem engedte meg a Nemzeti Múzeum kiállítási tárgyainak elszállítását. Szobrát Ligeti Miklós alkotta 1936-ban. A szobrot a háború után eltávolították, a Szabadság térre 1989-ben került vissza, a Ronald Reagant váltó George H. W. Bush amerikai elnök magyarországi látogatása előtt.

A tábornok kezében a legendás lovaglópálca, amellyel állítólag kikergette a román katonákat a múzeumból. Mögötte a fák közül a nagykövetség épületén látható amerikai lobogó kandikál ki.

Virulj díszkút

1846. március 3-án Széchenyi Istvánné Seilern Crescence ezen a helyen ültette el az első pesti sétatér első platánfáját. Erre emlékeztet Telcs Ede 1930-ban készült alkotása, hátoldalán egy hosszabb idézettel, ami a faültetésről tudósított 1846-ban.

A német megszállás áldozatainak emlékműve

A hatalmas vitákat kiváltó emlékművet 2014-ben állították fel a tiltakozások ellenére. Az emlékmű művészeti értékéről lehetne vitatkozni, az viszont érdekesebb, hogy miért nem a szovjet hősi emlékművel szemben állnak a figurák? Ha már ennyiféle kor és ideológia lenyomatát őrzi a tér, miért nem markánsabbak az ellentétek és ellentmondások?

A Magyar Atlétikai Emlékmű

"Ezen a helyen rendezte a Magyar Athletikai Club 1875. május 6-án az európai kontinens első nyilvános szabadtéri atlétikai versenyét" - hirdeti a 2000-ben felállított, meglehetősen szerény kis emlékmű.

Az Újépület vértanúi

Az egykori MTV-székház előtt áll Dózsa Farkas András 1934-ben készített, kőből faragott talapzaton álló bronzüstje. Mint arról korábban már írtunk, a Szabadság tér nagyjából azon a területen helyeuzkedik el, ahol a hírhedt Újépület, az elbukott 1848-as szabadságharc mártírjainak börtöne volt.

Breki

A Muppet Show sztárja Kolodko Mihály első budapesti gerillaszobrainak egyike volt. Majd' egy évvel ezelőtt ellopták, és 2019 januárjában pótolta a miniszobrot az alkotó.

Breki szobrocskájától újra Ronald Reagan szobráihoz, a szovjet hősi emlékműhöz és az usanka hűlt helyéhez jutunk. És ezzel a kör bezárult.

Ebben a színes és külföldiek számára furcsa forgatagban tényleg már csak az amerikai focis sisak hiányzott volna, amit Kolodko Mihály az usankával szemközt tett volna ki...

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


BUDAPEST
A Rovatból
Virágpompában a Tóth Árpád sétány, Budapest egyik legszebb japán díszcseresznye fasora
A történelem viharait is átvészelte a várfal, amelyen az öreg gesztenyefák elé 2009-ben ültették a lenyűgöző látványt nyújtó másik fasort.
Fotók: Nagy Bogi - szmo.hu
2024. április 04.


Link másolása

A tavasz egyik legszebben virágzó fája a japán díszcseresznye. A pár napig élvezhető látványosság sokakat vonz magához, gyönyörködni, fotózni. A rózsaszín virágözön a Budai Várban is minden évben elvarázsolja a látogatókat.

A Tóth Árpád sétány önmagában is egy különleges hely, hiszen egy régi középkori várfal tetején vezet végig, ahol a panorámát is érdemes kiélvezni.

A sétány jelenlegi formája 2009-ben készült el, a déli szakasz felújításával, ekkor ültették a fákat is Tihanyiné Tóth Mária tervei alapján. A ma már romantikus Várhegy várfalai korábban hadicélokra szolgáltak. A várfal romjaira 1720-ban telepítették az első fasorokat - ez volt Budapest első kettős fasora.

A sétány neve is többször változott, a 19. században Bastei Promenádnak hívták, majd 1879-től Bástya sétánynak, a 30-as években Horthy Miklós sétánynak és Gróf Bethlen István sétány is volt. 1946-ban nevezték el a nyugati részt Tóth Árpád sétánynak, mert a költő a közeli Táncsics Mihály utcában is élt. A második világháború után a fák is elpusztultak. A területet 1967-ben rendezték, ekkor ültettek gesztenyefákat, juharfákat. A díszcseresznyefák 2006-ban és 2009-ben kerültek a sétányra, míg a mögöttük álló gesztenyefák jóval idősebbek.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

BUDAPEST
A Rovatból
Szinte biztosan nem lesz klíma a 3-as metrón idén nyáron
Technikailag gyakorlatilag megoldhatatlan, hogy idén nyáron teljesüljön Karácsony Gergely egyik főpolgármesteri vállalása.

Link másolása

„A közbeszerzési eljárás jelenleg tárgyalási szakaszban van” – válaszolta a BKV a Népszavának, amikor a lap arról érdeklődött, hogy mikorra várható a hármas metró szerelvényeinek légkondicionálása. A lap szerint ez azt jelenti, hogy kivitelező híján aligha lesz nyárra klimatizálva a 3-as metró vonalán közlekedő 222 kocsi.

A budapesti M3 metróvonalon közlekedő járműveket 2016-ban 69 milliárd forintért gyártotta újra az orosz Metrowagonmash – rengeteg hibával. Tarlós István akkori főpolgármester 2017-ben még azt mondta: nem lesz gond azzal, hogy nincs klíma a hármas metró felújított szerelvényein, elvégre „az nem villamos, 25 méterrel a föld alatt nem tűzi a nap”, és „azt is lehetne követelni, hogy legyen büfékocsi is”.

Az őt váltó Karácsony Gergely még főpolgármester-jelöltként 2019 júniusában 34,8 fokot mért a vonal egyik kocsijában és megígérte, hogy utólagosan klimatizálják a hármas metró orosz szerelvényeit.

A BKV a városvezetés utasítására 2021 májusában feltételes közbeszerzési tendert írt ki az utólagos klimatizálásra, amelyre három ajánlat érkezett. Az egyiket érvénytelenítették, a Liberatus Hungary Kft. és a Knorr-Bremse Vasúti Jármű Rendszerek Hungária Kft. viszont versenyben maradt. Szerződést azonban egyikkel sem kötöttek a főváros nehéz pénzügyi helyzetére hivatkozva. Később felmerült, hogy az orosz gyártó ellen indított perben követelt kötbérből fedezik az utólagos klimatizálás költségét.

„A klimatizálás elsődlegesen nem pénz kérdés, szükség lenne hozzá az orosz gyártó hozzájárulására, amire kevés az esély. Ha enélkül nyúlunk a kocsikhoz, elvész a garancia. A helyzet tavaly óta nem változott, idén nyárra objektíve lehetetlen a légkondícináló berendezések felszerelése” – mondta a Népszavának Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes, aki megerősítette azt is, hogy a munkát a kötbér terhére rendelnék meg.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
Újabb Kolodko-miniszobor: ezúttal Chuck Norris került fel egy budapesti hídra
A helyszín nem véletlen... A gúzsba kötött akcióhős szobra emlékeztet rá, hogy a híd építésének idején sokan szavaztak rá, mint névadóra.

Link másolása

Húsvéthétfőn újabb miniszobrot helyezett ki Kolodko Mihály. Ezúttal Chuck Norrist készítette el, amint az akcióhős gúzsba kötve fekszik...

A helyszín sem lehet véletlen: a Megyeri hídnál, a pesti oldalon található, a gyalogosúton, a Pest felirat alatt.

A híd építésekor névpályázatot is hirdettek, és akkor sokan szavaztak Chuck Norrisra.

Mivel élő személyről nem lehet ilyen létesítményt elnevezni, így a filmsztár nem kapott hidat Budapesten.

Az alkotásról a szobrász képeket is posztolt:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
A Rovatból
Megszólalt a vízművek a csőtörésről, ami megbénította Mátyásföldet: egy 75 éves vezeték tört el
Egy 1949-ben fektetett vezeték adta meg magát, de eltört mellette egy kisebb, lakossági ellátó vezeték is. A környéken lakók szükségkútról vihetnek vizet.

Link másolása

Egy 1949-ben fektetett, 60 centiméter átmérőjű vezeték törése miatt kellett hétfőn reggel lezárni a XVI. kerületi Veres Péter utcát – közölte a Fővárosi Vízművek. A csőtörésről mi is beszámoltunk már: a Sárgarózsa utca és a Thököly utca között az úttestet is elmosta a víz, a közlekedést pedig teljesen felborult.

A nagy átmérőjű vízvezeték törése nem okozott vízhiányt, ám eltört egy mellette futó kisebb, 150 mm-es lakossági ellátó vezeték is

– teszi hozzá a Vízművek. A kisebb vezeték javításáig a Veres Péter utca 1. és 29. között kell vízhiánnyal számolnia az ott élőknek. Kovács Péter polgármester erről azt írta Facebook-oldalán:

„Mintegy 100 fogyasztó maradt vízellátás nélkül, ezért számukra jelenleg a Farkashida utca 2-4. előtt szükségkút segíti a vízvételi lehetőséget.”

Jelenleg a víz szivattyúzása, a hiba feltárása és a munkagödör kialakítása folyik a Vízművek szerint. Ezt követően kerülhet sor a sérült vezetékek cseréjére, majd az útburkolat javítására. A munka akár a hétvégéig is elhúzódhat: a hibajavítást nehezítheti és lassíthatja, hogy több közművezeték is húzódok az út alatt, ami más közszolgáltatókkal való egyeztetést és együttműködést is szükségessé tehet.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk