HÍREK

Nem tiltják be a glifozátot itthon egyelőre, amit az egyik legveszélyesebb gyomirtónak tartanak

Hosszú ideje zajlik a vita a környezetvédő szervezetek és az EU között arról, hogy valóban rákkeltő hatású-e. Közben daganatos betegségben szenvedők pert nyertek glifozáttartalmú gyomirtószereket gyártó vállalat ellen.

Link másolása

Július végén új módszert tesztelt a burkolatból kinőtt gyomok eltávolítására a Főkert: növényi olaj, szőlőcukor és keményítő, valamint víz keverékéből habosítják a 95 fokos gőzt, és ezzel kezelik a gyomos területet. A kísérletről a Főkert a Facebook-oldalán számolt be.

Az angol módszert azért próbálták ki, hogy a főváros megszabadulhasson a glifozát nevű gyomirtószer használatától.

2015-ben ugyanis a glifozátot az Egészségügyi Világszervezet Nemzetközi Rákkutatási Ügynöksége a „valószínűleg rákkeltő az emberek esetében” besorolással látta el.

2019-ben a Kaliforniai Egyetem (Berkeley) és a Washingtoni Egyetem kutatói korábbi esettanulmányokat is figyelembe véve állapították meg, hogy 41 százalékkal nőtt a non-Hodgkin limfóma, vagyis az immunrendszert támadó, rosszindulatú daganatos megbetegedés kialakulásának esélye azoknál az embereknél, akik glifozát tartalmú szerekkel dolgoznak.

Állítólag nem a lehetséges rákkeltő hatás az egyetlen gond a glifozáttal. Többek között a központi idegrendszer genetikai elváltozásait, a koponyát formáló sejtek pusztulását, az ízületek porcainak deformálódását okozhatja, és felelős lehet születési rendellenességekért is.

A Népesedési Kerekasztal nevű magyar szervezet tavaly márciusi nyilatkozatában más egészségügyi problémákat is a glifozátnak tulajdonított. Szerintük a meddőség egyik oka a táplálékkal naponta magunkhoz vett vegyszerek, például a glifozát, illetve a mikotoxinok mennyisége; a férfiak nemzőképessége is csökkent az 1970-es évektől napjainkig, a nőknél meg egyre gyakoribbak a női betegségek. Azt írták, olyan hétköznapi élelmiszerek tartalmaznak mikotoxinokat vagy glifozátot, mint a gabona, a tej vagy a hús.

A rákkeltő hatással vádolt glifozát használata miatt az Egyesült Államokban kártérítési perek is indultak. A glifozáttartalmú Roundup gyomirtó miatt indított kártérítési perben a Bayer 10 milliárd dollárt fizet a céget perelő károsultaknak Amerikában – erről számolt be a Greenpeace idén júniusban.

„Perek eddig is folytak a glifozát miatt, de ami miatt a téma az utóbbi időben fókuszba került, az, hogy az egészségügyi világszervezet a lehetséges rákkeltő anyagok közé sorolta be” - mondja Simon Gergely, a Greenpeace regionális vegyianyag-szakértője.

„A kártérítés azért fontos, mert a Rundupot forgalmazó vállalat a világ egyik legnagyobb konglomerátuma, elképesztő gazdasági hatalommal rendelkezik, de a sokadik pert vesztik el ezen a területen. Várhatóan további perek is lesznek. Jelenleg a vita arról zajlik az EU-ban, hogy mekkora a kockázat, mert lehetséges rákkeltő besorolást sem az Európai Vegyianyag-ügynökség, sem az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság nem követte. Arról, hogy milyen mértékben befolyásolta az utóbbi döntési folyamatot a Monsanto, számos cikk született.”

Simon Gergely szerint az egyik legnagyobb probléma az, hogy a vegyszerről nem azt mondta az EU, hogy nem rákkeltő, hanem azt, hogy az a kitettség, amivel mi találkozunk, még nem jelent kockázatot.

„Csakhogy a glifozát mindenütt jelen van, ezt számos vizsgálat megmutatta. Kimutatták sörben, borban, felszíni vizekben, emberek vizeletében. Szinte mindenki vizeletében megtalálható. Mivel mindenütt ott van, nem lehet elkerülni a glifozáttal való találkozást. Így az a gyanú, hogy rákkeltő lehet, eleve aggályokat vet fel.”

És hogyan érinti az ügy Magyarországot? Úgy, hogy a Greenpeace szerint a glifozát itthon is messze a legnagyobb mennyiségben használt gyomirtószer. Többek közt a vasúti pályákat vagy az utcákon, a gazzal teli repedéseket is ezzel kezelik, a vegyianyagot belélegezhetjük. „Elvileg védőtávolságot kellene tartani a szer használatakor, de én magam láttam, amikor júliusban ültem a Fogaskerekű mellett egy büfében a Városmajorban, és éppen gyomirtózták a töltést, hogy elárasztott bennünket a vegyszer. Tehát pontosan tudom, mennyire veszik komolyan a munkaegészségügyi előírásokat.”

A glifozátot nemcsak gyomirtásra használják, hanem állományszárításra is, vagyis arra, hogy „megöljék” a terményt betakarítás előtt. Emiatt egy sor olyan terményben található meg, mint a napraforgó vagy a köles, és egy csomó élelmiszerben megtalálható.

Simon Gergely hozzáteszi, azt sem árt tudni, hogy a glifozátra rendszerint irreálisan magas határértéket szabnak meg, vagyis attól, hogy nem mérnek határérték feletti szennyezettséget, még ne gondoljuk, hogy biztonságos az a határérték. Jelenleg pár európai állam, például Franciaország korlátozni kezdte a használatát, Németország tavaly jelentette be, hogy 2023 után teljesen betiltja a glifozátot, a köztes időben pedig korlátozni fogja a szer kereskedelmét, és Ausztria is a glifozát hatóanyagú gyomirtó betiltásáról döntött.

Arra a kérdésre, hogy Magyarországon volt-e valaha szándék a glifozát betiltására, a Greenpeace szakembere azt válaszolja, hogy hazánk az egyik legharcosabb ország, amelyik a szer megmaradásáért küzd. „Már két évtizede követem ezt a területet, és Magyarország azért, hogy egy szűk nagyipari-mezőgazdasági termelői rétegnek nagyobb profitja legyen, egy gyaníthatóan rákkeltő szer megmaradásáért küzd, miközben Magyarországon vannak a legelszomorítóbb rákstatisztikák, élen járunk szinte az összes daganattípus előfordulásában.”

A glifozát betiltásával kapcsolatos egyik ellenérv rendszerint az, hogy az elhagyásával csökkenne a mezőgazdasági termelés.

A Greenpeace a honlapján tette közzé, hogy a „Növényvédő szer hatóanyagok tervezett kivonásának várható hatása a magyarországi szántóföldi növénytermesztésben” című tanulmány óriási károkat vizionál arra az esetre, ha kivonnának bizonyos, az emberi egészséget és a környezetet károsító növényvédő szereket, elsősorban a glifozátot a mezőgazdaságból. Ezzel szemben 2017 őszén a Bonni Egyetem és az ETH Zürich közös kutatásban mutatta be, hogy csupán minimális károkkal lehet számolni a glifozát kivonása esetén a kukoricaszilázs (a teljes növényt tartalmazó takarmány) termelése során.

A vizsgálatok alapján csupán 0,5-1 százalékos maximális termeléscsökkenéssel számolnak.

És amikor 2017-ben az Unióban a szer újraengedélyezéséről döntöttek, Magyarország a glifozát használata mellett lobbizott. „Amikor legutóbb Magyarországot kérdezték, azt mondta, nem tervezi semmilyen formában a glifozát korlátozását” - mondja Simon Gergely.

A glifozátot 1970-ben fedezték fel, 1974-ben kezdték el alkalmazni, ám a felfutása a GMO-növényekkel kezdődött, mert a legelterjedtebb GMO-k glifozát-rezisztensek, így termesztésükkor még több glifozátot kellett használni. Viszont már 1999-ben tudtak a glifozát használatának lehetséges kockázatairól.

A szer betiltására néhány éve európai polgári kezdeményezés indult, a petíciót jóval többen írták alá, mint amennyi ahhoz kellett volna, hogy az Európai Bizottság lépjen. Ám hiába gyűlt össze 1,3 millió aláírás, a bizottság nem döntött a glifozát betiltásáról. Simon Gergely azt mondja, kiderült, hogy az EB és európai hatóságok valójában a Monsanto ghostwritereinek anyagai és a cég saját tanulmányai alapján döntöttek a glifozátról.

„Az is látszik, hogy az EU sem volt egységes az újraengedélyezésben. Egyfelől a szokásos 15 év helyett csak 5 évre engedélyezték újra, számos tagállam nem támogatta, hajszálon múlt az újraengedélyezés. Másfelől kissé abszurd, hogy tudományos kérdésben miért többségi szavazás dönt, ahelyett, hogy tudományos alapon döntenének.”

És a Greenpeace mit tehet az ügyben? Például az európai aláírásgyűjtéskor is igyekeztek minél jobban mozgósítani. „Akkor még tagjai voltunk a növényvédelmi bizottságnak” - mondja Simon Gergely.”Csakhogy annyira erős volt az ipari dominancia, hogy kiléptünk, mert nem akartunk legitimizálni egy olyan testületet, amelyben a kormányzati szereplőknek és a szakértőknek az ipar érdekei diktálnak.”

A Greenpeace egy, a honlapján közzétett nyilatkozatban akkor azt írta: „A döntéshozatal során a magyar lakosság egészségvédelmének, valamint az élővilág és a termőtalaj megőrzésének szempontjait felülírják a vegyipar, valamint a nagyipari mezőgazdaság érdekei.”

A glifozát használatával és esetleges betiltásával kapcsolatban kérdéseinkkel megkerestük az Agrárminisztériumot. A következők voltak a kérdéseink. "Tervezi-e Magyarország Németországhoz és a szomszédos Ausztriához hasonlóan a glifozát betiltását? 2015-ben ugyanis a glifozátot az Egészségügyi Világszervezet Nemzetközi Rákkutatási Ügynöksége a „valószínűleg rákkeltő az emberek esetében” besorolással látta el. A Népesedési Kerekasztal pedig a glifozátot is megnevezte a hazai meddőségi problémák egyik okaként.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Kicsit sajnálom, hogy egyes politikusok 2024-ben az Európai unióban meg akarják szabni, hogy hol ki indulhat a választáson
A Demokratikus Koalíció petícióval lehetetlenítené el, hogy a Tisza Párt elindulhasson a XVIII. kerületben a DK-s polgármester ellen, akinek azonban nincs kifogása Magyar Péterék indulása ellen.

Link másolása

Sajnálja, hogy 2024-ben bárki meg akarja szabni, hogy ki indulhat a választáson – így reagált Magyar Péter az RTL Híradójának a 18. kerületben arra, hogy a Demokratikus Koalíció petícióval akadályozná meg, hogy a Tisza Párt polgármesterjelölteket indítson két, most ellenzéki vezetésű kerületben. A mostani DK-s polgármester ugyanakkor azt mondta, minden pártnak joga van indulni a választáson.

„Két olyan kerületben indítunk jelöltet, ahol ellenzéki vezetés van, és két olyan kerületben indít a TISZA Párt jelöltet, ahol kormánypárti vezetés van” – jelentette be pénteken Magyar Péter.

A Demokratikus Koalíció ezután viszont petíciót indított, így akarják elérni azt, hogy ne indítson a Tisza Párt jelölteket az ellenzéki vezetésű kerületekben, veszélyeztetve az ellenzéki polgármesterek újraválasztását.

„Én jó listázást, jó petíciózást kívánok mindenkinek, kicsit sajnálom, hogy egyes politikusok 2024-ben az Európai unióban meg akarják szabni, hogy hol ki indulhat a választáson. Főleg azoktól a pártoktól furcsállom ezt, hogy azt mondják, hogy mi ráindítunk jelölteket az ő jelöltjeikre, akik szinte minden kerületben az ellenzéki pártokra ráindítanak mindenféle megállapodás ellenére”

– fogalmazott Magyar Péter, aki utóbbival a XII. kerületre utalhatott, ahol Élő Norbert fontolgatta, hogy induljon a polgármesteri címért, annak ellenére, hogy az ellenzék előválasztáson eldöntötte, hogy Kovács Gergely, a Magyar Kétfarkú Kutyapárt jelöltje lesz az ellenzéki kerületvezető-jelölt.

Pártja petíciója ellenére azonban a XVIII. kerület DK-s polgármestere nem kifogásolja Magyarék indulását. Szaniszló Sándor úgy fogalmazott: „Minden pártnak jogában áll, sőt, minden civil szervezetnek jogában áll választáson elindulni.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Kunetz Zsombor: az OMSZ vezetését a mai napon azonnali hatállyal el kell bocsátani – bűncselekmény lehetett nyilvánosságra hozni Magyar Péter adatlapját
Az egészségügyi szakértő szerint az is aggályos, hogy a Bors „megszerezte” a mentősök jelentését, azt azonban nyilvánosságra csak maga Magyar Péter hozhatta volna.

Link másolása

Ahogy arról korábban beszámoltunk, a Bors nyilvánosságra hozta azt a jelentést, amit az Országos Mentőszolgálat munkatársai írtak azon az estén, amikor Varga Judit mentőt hívott férjéhez, Magyar Péterhez. A volt igazságügyminiszter azt állította, hogy akkori párja öngyilkosságot szimulált, üres gyógyszeres levelet tartott maga mellett. Ugyanakkor miután felesége mentőt hívott, azt mondta, nem vette be a gyógyszereket, elment otthonról, és állítólag a közelben várta meg, hogy a mentők távozzanak a házukból.

Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő, a Röntgen blog szerzője szerint már az is kérdéseket vet fel, hogy egy bulvármagazin, hogyan „juthatott hozzá” a mentők jelentéséhez, az azonban szerinte egészen biztos, hogy ezt nem lehetett volna nyilvánosságra hozni.

„Az Országos Mentőszolgálat ezen dokumentuma igen érzékeny személyes- és egészségügyi adatokat tartalmaz, amely tulajdonosa maga Magyar Péter. Rajta kívül senki nem hozhatta volna nyilvánosságra ezen érzékeny adatokat, ez ugyanis bűncselekmény.”

„Éppen ezért az egy dolog, hogy a Bors nevű szennylap milyen jogkövetkezményekkel kell, hogy szembenézzen, de az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) vezetését a mai napon azonnali hatállyal el kell bocsátani!”

– fogalmaz Facebook-oldalán Kunetz.

Hozzáteszi: „az, hogy ilyen érzékeny adatok "kikerülhetnek", vagy "kiszivároghatnak" az olyan jellegű bizonytalanságot szül a társadalom egészében az Országos Mentőszolgálat adatkezelésével és egyáltalán magával az OMSZ-szal kapcsolatban, amely nem tolerálható. Hogyan bízhat ezek után bárki is az Országos Mentőszolgálat biztonságos adatkezelésében?”

„Ezen adatok megőrzését hosszú évekig biztosítania kell minden egészségügyi szolgáltatónak, így ilyen adatbiztonság mellett bárkiről bármikor bármi kiderülhet, ha az éppen valakinek a érdekében áll.

Éppen ezért elengedhetetlen, hogy egy ezt a komoly incidenst azonnal kivizsgálják, és az Országos Mentőszolgálat vezetőjét haladéktalanul elbocsássák!” – fogalmaz az egészségügyi szakértő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter tüntetése előtt egy nappal lekapcsolták azt a webkamerát, ami a teret mutatná
Debrecen minden webkamerája tökéletesen működik, kivéve az az egy, ami a Kossuth teret mutatta. Az kora délután óta semmit sem mutat.

Link másolása

Karbantartás miatt nem látható a Kossuth teret mutató webkamera képe Debrecen honlapján – szúrta ki a KARD Facebook-oldal.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, vasárnap 14 órára a városba tervez nagyszabású tüntetést Magyar Péter. A Tisza Párt politikusának ez lesz az első olyan demonstrációja, amit nem a fővárosba szervez.

A debrecen.hu oldalon szombat este a következő kép látható:

A KARD oldal bejegyzésében azt írja: „Pitiánerség, neved mostantól legyen: ner! Mintha nem lenne majd néhány tízezer telefon amivel videózni és élőzni lehetne.”

A hírre reagált már Magyar Péter is. Ő a Facebookon azt írja: „Orbánék rettegnek…egy nappal a TISZA Párt anyáknapi rendezvénye előtt leállították a debreceni Kossuth téren üzemelő webkamerát. A többi eszköz működik a városban. Miniszterelnök Úr, Nem kell félni, nem fog fájni. Mindenkit várunk holnap szeretettel. Legyünk rengetegen, hogy megremegjenek az debreceni önkormányzat és a Karmelita ablakai.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Kunhalmi Ágnes meg akarta kérdezni Magyar Pétert, miért osztja meg az ellenzéket, de aztán inkább nem ment oda hozzá
Azt mondta, Magyar Péter nem akart vele beszélni, ő meg nem akarta zavarni a Tisza Párt politikusát.

Link másolása

Ahogy arról korábban írtunk: a Demokratikus Koalíció (DK) petíció indításával akarja megakadályozni, hogy a Tisza Párt elinduljon két olyan kerületben, ahol jelenleg DK-s a polgármester. Magyar Péter az egyik ilyen helyen, a XVIII. kerületben azt mondta az RTL Híradójának: nem érti, hogyan lehet az, hogy egy párt el akarja dönteni egy másikról, hogy indulhat-e a választáson.

A Lőrinc piacon reggel akkor bolydult fel az élet, amikor megérkezett Magyar Péter. A politikus a Tisza Párt aláírásgyűjtő pultjához érkezett. Magyar Péter érkezését alig néhány méterről figyelte Kunhalmi Ágnes az MSZP társelnöke és Szaniszló Sándor, a kerület jelenlegi, DK-s polgármestere is.

Kunhalmi Ágnes a helyszínen azt kérdezte: „Miért akarja itt megosztani a szavazatokat?” Igaz, nem Magyar Pétertől, hanem csak az RTL kamerájának. A szocialista politikus úgy fogalmazott: „Én nem tudom, hogy neki pontosan mi a szándéka, meg mit szeretne, de hogy ez csak a Fidesznek kedvez, abban bizonyos vagyok.”

„Miért nem kérdezi meg tőle? Itt van” – mondta Kunhalminak a riporter.

„Hát nézze, most jöttek 16 évesek az előbb, hogy jöjjön ide hozzám, mert a választókkal beszélgettem, és azt mondta, hogy nem kíván velem beszélni”

– válaszolta a kerület országgyűlési képviselője.

Hozzátette: „Nem engedhetjük meg magunknak, hogy szétvigyük az ellenzéki szavazókat.” A felvetésre, hogy ezeket a kérdéseket Magyar Péternek is feltehetné, Kunhalmi azt válaszolta: „Ó, én nem akarom őt... ha nem akar velem beszélni, én ezt tiszteletben tartom.”

Magyar Péter korábban kékfidesznek nevezte a DK-t, a kerület polgármestere azonban úgy fogalmazott: őt nem zavarja, ha más pártok is elindulnak a választáson.

Az RTL Híradó riportja Pestszentlőrincről

Link másolása
KÖVESS MINKET: