ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Igaz vagy sem: egy macskát leginkább egy másik macskával lehet felbosszantani?

Általánosságban igaz. De miért?
Pintér Attila írása a Szeretem a cicámat! blogon. Címkép: Pexels - szmo.hu
2023. január 03.


Link másolása

"Az évezred eleje óta macskázom, több éve foglalkozom antiszociális macskák rehabilitációjával, sok menhelyi és utcacicát fogadtam már be. Ők félősek, stresszesek, szocializálni kell őket. Az így szerzett tapasztalataim osztom meg a blogon, és adok tanácsot cicagazdiknak kedvencük megismeréséhez és neveléséhez. Ha félős vagy éppen agresszív a cicád, az ágyadra pisil vagy nem fogadja el az új macskát, itt segítséget találsz!"

Korábban megkérdeztem ezt a Facebook-oldalon, mert kíváncsi voltam a ti véleményetekre is, és mert mostanában többször találkozom azzal a problémával, hogy befogadtok egy második cicát, ami az elvárt öröm helyett bonyodalmakat okot. Ezért most az én véleményem mondom el erről a problémáról, és megoldásokat is adok.

Tehát, igaz vagy sem: egy macskát leginkább egy másik macskával lehet felbosszantani? A válaszom az, hogy általánosságban igaz. De miért?

Az elején leszögezem, ezzel nem akarok senkit sem eltántorítani attól, hogy több cicája legyen. Ha rajtam múlna, mindenkinek több macskája lenne. Arra próbálom felhívni a figyelmet ezzel a cikkel, hogy nagy felelősség nemcsak egy, hanem több cica tartása is, és nem szabad meggondolatlanul beleugrani, és

nem szabad néhány nap után azt várni, hogy az eddig egymásnak ismeretlen cicák jóbarátok lesznek.

És még inkább nem szabad pár nap után visszavinni a menhelyre, hogy "ez nem működött", "nem fogadta el a cicám", és hasonló kifogásokat szajkózva. Mert a hiba ilyenkor sajnos nem a cicákban van, csak mi vagyunk türelmetlenek. Ha pedig mégis így történt, vagy minden elővigyázatosság ellenére sem sikerül az összeszoktatás, akkor a legjobb, ha segítséget kértek, ami viszont a legjobb dolog, amit ilyen helyzetben egy felelős gazdi tehet.

De miért van ez így?

Mert a macskák territoriálisak, és védik a területüket. Ha pedig egy másik macska behatol a területükre, az ellen védekeznek valamilyen formában: megtámadják a másik macskát, vagy a vizeletük stratégiai pontokon hagyásával jelzik, hogy ez a hely bizony az övék. (Értsd: az ágyadba pisilnek.)

Mert egy kutyát, egy gyereket vagy másik embert is könnyebben el tud fogadni egy cica, mint egy másik macskát. Ezek ugyanis nem az ő "uralmát" veszélyeztetik, nem oda fekszenek, ahová ő, nem azt eszik, és nem az ő "szerepét" akarják elvenni.

Mert ha korábban egyedüli macska volt, és megszokta, hogy "övé a ház", akkor erről nehezen mond le. Akkor is, ha minden továbbra is övé, de hogy osztoznia kell valakivel mindenen, az számára elfogadhatatlan. Egyszerűen azért, mert ez számára szokatlan, nem tudja, hogy ez milyen, és mert változás a korábbiakhoz képest, azt pedig a macskák nem szeretik.

Mikor ne fogadj be még egy macskát?

Bizony nem mindenkinek, nem minden helyzetben jó döntés még egy cica befogadása. Mikor nem?

Ha azért akarsz még egy cicát, hogy lefoglalja a másikat és majd együtt játszanak, mert például a mostani cicád minden éjjel 3-kor felébresztett. Ha egy cicával sem tudtál foglalkozni, akkor hogyan tudnál kettővel?

Ha egy viselkedési problémát akarsz megoldani vele a meglévő cicádnál. Kicsit félős, magának való, majd a másik cica biztos felvidítja! De biztos hogy nem. Sőt, inkább csak jobban felerősíti a gondokat. Ilyen esetben inkább kérj segítséget tőlem.

Hogyan fogadj akkor be még egy cicát?

Ismerd meg a cicád! Milyen a személyisége? Hogy fogadja az idegeneket? Ha ő az első, aki minden vendéget fogad, és mindenkinek hízeleg, akkor nagy eséllyel a másik cicát se fogja elzavarni. De ha egy idegen jövetelekor inkább elbújik, és elő sem jön, ameddig elmegy, akkor ez nem arra utal, hogy nagyon barátkozós.

Tudnod kell, mennyi kapcsolata volt eddig más macskákkal, azokkal hogyan viselkedett. Ha születése óta egyke volt, akkor nagy eséllyel nem fog örülni elsőre egy újabb pajtinak.

Mit csinálj a második cica befogadásakor?

Zárd külön őket! A legrosszabb, amit tehetsz, hogy az új cicát leteszed a nappali közepére, hogy "mostantól itt laksz!", és várod, hogy a régi cicád ennek örüljön.

Inkább fokozatosan mutasd be őket egymásnak! Először etetés előtt lássák egymást, egyenek egymáshoz minél közelebb, és úgy érjen véget minden ilyen találkozás, hogy mindkettőnek jó élmény legyen!

Fokozatosan ismertesd meg vele az új otthonát! Ha kell, akkor helyiségenként, hagyva, hogy megszokja az új helyeket.

Adj mindenkinek saját kuckót! Legyen mindegyik macskának lehetősége elvonulni, ahol nyugodtam alhat, tisztálkodhat, nézelődhet.

Old fel a konfliktusos találkozási pontokat! A szűk folyósok végei, ahol ha a két macska találkozik, és rendszeres a konfliktus, megoldás után kiált. Csinálj az ilyen helyekre alternatív útvonalakat, hogy mindkét macska tudja folytatni az útját anélkül, hogy valamelyiknek vissza kéne fordulnia! Egy polccal, macskabútorral vagy egy székkel is megoldhatod a problémát!

Adj időt mindkét macskának, hogy megszokja az új helyzetet! Ne 3-4 napot, hanem akár heteket, vagy 1-2 hónapot is.

Gondolj abba bele, hogy ez az idő milyen kevés az addigi életükhöz képest, és most a korábbi tapasztalataikat kell felülírnod, vagy éppen korábbi tapasztalat nélkül újakat kialakítanod! Legyél türelmes!

Figyeld a reakcióikat! Ha azt látod, hogy valami túl sok az egyik cicának, akkor hagyd abba, és próbáljátok meg legközelebb. Fontos, hogy mindig a macskák döntik el, meddig mehet el egy találkozó.

Gondolkozz felelősen!

Mielőtt befogadsz egy másik cicát, gondold át, hogy van erre időd vagy energiád? Tudsz két cicáról is gondoskodni, nem csak anyagilag, hanem törődést és figyelmet is tudsz adni mindkettőnek? Ha igen, akkor hajrá, de ha nem vagy ebben biztos, akkor inkább legyél önkéntes egy macskamentő alapítványnál, mert úgy többet segíthetsz, több cicának is.

Persze szögezzük le, hogy minden macska egyéniség, és vannak buddhalelkű cicák is, akik rögtön szeretnek mindenkit, és az új cica is lehet barátkozós, de ha nem tudod, hogyan reagálnak majd a cicák, jobb óvatosnak lenni, és kis lépésekben haladni.

Hasznos tippek a blogban macskatartóknak, képes naplók "macskaszocializálásról". Ha pedig gondod van a cicád viselkedésével, félős, agresszív vagy az ágyadra pisil, olvasd el a blogot, vagy tedd fel a kérdésed! Támogatni pedig a Patreonon kersztül tudod az oldalt.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Az első babavárósok negyedénél nem született meg a gyerek, és mindjárt lejár a határidő
A kormányhivatal méltányosságból részletfizetést és halasztást is engedélyezhet, vagy akár el is engedhetik a tartozás egy részét.

Link másolása

Remekül kezdett a csok plusz a legfrissebb, márciusi adatok alapján, mondta az Indexnek Hornung Ágnes. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint március végéig több mint 3100 igénylést adtak be, vagyis ennyi fiatal házaspár élt a lehetőséggel már az első három hónapban.

A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek

- mondta az államtitkár. Az interjúból az is kiderül, hogy az egy gyereket tervezők átlagosan 23 millió, a két gyereket tervezők 29 millió, a nagycsaládra vágyók pedig 44 millió forint összegű kölcsönt igényelnek. A családok mintegy háromnegyede első közös otthonának megszerzésére, negyedük pedig másik otthonba való költözéshez igényli a kölcsönt.

Hornung Ágnes az elmaradt gyerekvállalásokkal kapcsolatban elmondta, eddig csak a csok támogatás kapcsán állnak rendelkezésre részleges adatok, hiszen ott az előre vállalt gyermekek esetében a támogatást akkor kell visszafizetni, ha az első gyermek 4 éven belül nem érkezik meg.

Ám még nem tudnak teljes körű adatokkal szolgálni, hiszen ugyan az első gyermek vállalására vonatkozó négyéves határidők az első években igénylőknél elvileg már lejártak, de építkezés vagy bővítés esetén ez a határidő csak a munkák befejezésétől, vagyis akár több évvel később indul; a második gyermekek születésére előírt 8 éves határidők és különösen a három gyermeknél irányadó 10 éves határidők pedig értelemszerűen még nem esedékesek.

Az államtitkár kitért a babaváró hitelre is, ami 2019 júliusában indult. Ott az első gyermek születésére 5 éves intervallumot biztosítottak, így most még senkinek sem járt le ténylegesen, de 2024 második félévében, júliustól már lehetnek ilyenek. A Magyar Államkincstárnál lévő legfrissebb összevetés szerint

a 2019-ben igényelt babavárók esetében az igénylők kevesebb mint negyedénél nem volt igazolva az, hogy megszületett az első gyerek.

Bizonyosan nincs remény a gyermekvállalásra, ahol a gyermeket vállaló pár elvált. Ilyenkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat +5 százalékos büntetőkamattal kell visszafizetni.

Hornung hangsúlyozta: a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetést, vagy legfeljebb 5 évre fizetési halasztást engedélyezhet, illetve a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen el is engedheti.

Link másolása
KÖVESS MINKET: