Ezek voltak Budapest legendás éttermei a 20. században
Budapest életében mindig fontos szerepet játszott a vendéglátás. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint a számos dinasztia, akik már a múlt század elején is biztosították az úri és kevésbé úri közönség számára a legfinomabb falatokat.
Ahogy változtak az idők, természetesen változtak az étkezési és szórakozási szokások is, így a legtöbb étterem sokszor átalakult, amíg elnyerte mai arculatát vagy eltűnt a történelem süllyesztőjében. Ezekből mutatunk most meg párat, természetesen kiegészítve a korhoz kapcsolódó információkkal és egy korabeli étlappal is.
1904 előtt: a Wampetics vendéglő, avagy a székesfővárosi Nagyvendéglő
Az 1800-as évek második felétől a Városligetben még a mai léptékkel mérve is óriási élet "kerekedett"! Köszönhetően az 1885-ös országos kiállításnak és az 1896-os Milleniumi megemlékezéseknek és építkezéseknek. Három cirkusz, több színház és több mozi, valamint rengeteg kávéház, mulató és étterem igyekezett az ide "kiránduló" emberek igényeit kielégíteni. Ezek egyike az itt általam megemlített Wampetics Ferenc vendéglője, aminek persze további története is van...
Wampetics Ferenc 1889-ben vette át a városligeti Klemens Vendéglő vezetését. Remek konyhája és elsőrangú személyzete révén néhány hónap alatt meghódította a ligeti közönséget. Wampetics a vendéglőt az 1896-os millenniumi ünnepségekre a kor híres építészével, Bauer Ervinnel átépítette. Ide sikk volt járni, megfordult itt a kor minden jelentősebb politikusa, művésze, külföldi államférfija. Volt egy törzsasztal, ahol Rippl-Rónai József, Móricz Zsigmond, Nagy Endre és barátaik foglaltak helyet, de törzsvendég volt itt Csók István, Csortos Gyula, Kisfaludy Stróbl Zsigmond, sőt még hírlapíróként Kun Béla is.
A Wampetics vendéglő az 1890-es években a Városliget egyik leghíresebb vendéglője volt. Egy kicsit talán ide tartozik, 1932-ben omnibusz járt a belváros és az étterem között. Ez vitte ki a városból a finom falatokra vágyó embereket. Ha pedig úgy adódott, Wampetics fizetés helyett olykor festményt is elfogadott. A vendéglőt 1910-ben Gundel Károly vette át, és üzemel azóta is ezen néven.
„Szóval egy napon odavitték a levest Podmaniczky Frigyeshez, és két légy volt benne. Nem ez volt az első eset. A báró leteszi a kanalat, és azt mondja a pincérnek:
- Kéretem Wampetics urat.
Wampetics rohanva érkezik, és mélyen meghajol.
- Édes Wampetics úr - mondja neki alig hallható, finom, halk hangon Podmaniczky -, nagyon szép öntől, hogy megpróbálja eltalálni az ízlésemet, de honnan veszi ön azt, hogy én éppen két léggyel szeretem a levest? Nagyon kérném, ezentúl legyen szíves a levest üresen, légy nélkül szervírozni, és melléje egy kistányéron külön a legyeket, majd én annyit teszek a levesbe, amennyit óhajtok."
1906 előtt: a Kerepesi út 42. és az Akácfa utca 2.
A sarkon épült fel az a ház, amelyben akkor az Orient szálloda, étterem és kávéház működött. Nevezetessége a sakk-asztal és a Pósa-asztal volt.
A földszintjén később a New York néven egy nagyáruház működött.
Ennek a helyén van ma az EMKE irodaház.
Fotó: www.erzsebetvaros.hu
A szerkesztő, Popovics András 14 éves kora óta járja Budapest utcáit. Akkor, 1970-ben kapott szüleitől egy Verhovina motort, amit régesrég autó váltott fel, hiszen András taxisként dolgozik. Ő a City Taxi 424-es munkatársa és tulajdonostársa, aki Budapestet örökre a szívébe zárta.
Eleinte csak gyűjtötte a fotókat, majd szenvedélyévé vált, hogy minden képről, minél több információt szerezzen. Innen pedig már csak egy ugrás volt, hogy gyűjteményét nagyon sok Budapest rajongóval megossza, és ezekkel a szavakkal ajánl a figyelmetekbe:
"az oldalamat nem csak a nosztalgiázni vágyóknak ajánlom, hanem azoknak is akik szeretnék tudni, szeretnék látni, hogy milyen is volt Budapest egyik-másik pontja, tere, útja, utcája, kereszteződése, háza, hídja, épülete, egyéb nevezetessége, stb. 20,30,50,70,100, vagy akár 130 évvel ezelőtt!"
Ebből a fantasztikus és kiapadhatatlan gyűjteményből válogatunk mi is és portálunkon időről időre találkozhattok majd a különböző válogatásokkal.
1950, Lenin körút, Nyugati pályaudvar
És itt a Dreher étterem BAK sörrel! Valamit tudhat e nedű, mert még manapság is kapható és, ahogy így kóstolgatom nem is rossz!
Az épület tetején még ott a sziréna. De azt ekkor a világon senki sem (még maga Gustave Eiffel a "túloldalról" sem) gondolta volna, hogy ez napjainkra a McDonald's étterem-hálózat legszebb láncszemévé válik.
Fotó: www.fortepan.hu
A hosszú kabát és a mindennemű fejfedő még mindig divat. De talán a legérdekesebb az út szélén még megmaradt sínpár maradványa. Az aszfalt útburkolat is csak ezután terjedt el.
1950-es évek: a Bartók Béla út és a Lágymányosi utca sarkán a Borostyán Étterem.
Ezen épület helyén magasodik a mai napig az a ház, amelynek aljában működött a Bukarest disco. Érdekesség még a ház előtt álló három kerekű Velorex, ami a későbbi Trabant hycomat elődje.
Fotó: családi archívum
1954: Marx tér
A megemelt pulpitusú közlekedési irányító központ közelről. Én magam rendőrbódénak nevezem az egyéb képeknél. Vajon milyen nevekkel illették még?
Ami biztos, hogy a háttérben lévő SABARIA étteremben még pörkölt különlegességeket is lehetett kapni.
Fotó: www.fortepan.hu
1959: Márvány utca
Az étterem valóban egy kuriózum Budapesten, amit a 221 éves léte is bizonyít. A Márványmenyasszony vendéglő történetét a XVII. század fordulójáig vezethetjük vissza. Krisztinaváros egyik legnépszerűbb szórakozóhelye volt. Pesten, de Budán is egyre kevesebb az árnyas fák tövében meghúzódó kis vendéglő. A Márványmenyasszony 1793 óta a hajdani Buda romantikáját őrzi.
Fotó: Márványmenyasszony Étterem
A vadgesztenyefák árnyékában száz éve is ugyanígy mulattak, mint ma és az 1997-ben felújított vendéglő a régi vendéglátói hagyományokat szeretné folytatni. És következzék egy étlap 1959-ből, ami már szintén kuriózum. Érdekesség még, hogy az utca az étteremről kapta a nevét.
1960: Szépvölgyi út és az Újlaki Étterem
Később telefonok kerültek az asztalokra és már működött is a Telefon bár szolid ismerkedéseknek lehetőséget adva. Még később diszkóvá vált, az 1990-es évek elején Pink Cadillac néven.
Fotó: www.fortepan.hu
Aztán történt itt egy robbantás is néhány évvel később. Aztán egyszer csak eltűnt. Ma két étterem van a helyén.
1960-1963: Eötvös tér
A belvárosban a Kék Duna étterem. A kor egyik legkeresettebb étterme a Duna tetején. A háttérben a régi Erzsébet híd csonka pillére. A Dunán ringó Kék Duna étterem a Lánchídról fényképezve. A Hotel Forum, azaz ma Hotel Intercontinental nélkül.
Fotó: www.fortepan.hu
1969: A természetesen kockaköves Üllői út ekkor még egészben
Úgy értem, hogy a Badacsony étterem háza és a munkaruházati bolt háza közötti két épület is megvolt még. Itt van ma az átjáró az Üllői és a Baross utca között benzinkutastól, BKV-székházastól.
Fotó: www.fortepan.hu
Az étterem háza ma is a helyén áll, csak a homlokzata más egy kissé. Az út szélén Volga-M-21, Moszkvics-408, Skoda, Zuk, VW-bogár és a csikktartós utcai szemétgyűjtő. A munkaruházati bolt viszont túlélt mindent.
1970-es évek: Népszínház utca és ott a villamos végállomás
A 37-es járatszámú (Ganz) Ipari csuklós villamos eltakarja a Csokonai mozit és egy kicsit a Halászcsárdát. Ebben az étteremben ettem a legjobb Brassói aprópecsenyét életemben.
Fotó: www.fortepan.hu
1973: Kosztolányi Dezső tér
Középen a Budai Parkszínpad. Mögötte az 1964-ben épített Sport szálló, ami napjainkban, 1983-tól Hotel Flamenco. Előtte a Park étterem. Az előtérben pedig a Feneketlen-tó, aminek a története is érdekes, de az elnevezése is.
Fotó: www.fortepan.hu
Sokáig törtem a fejem, hogy miként lehet egy tó feneketlen. A magyarázat egyszerű: a víz alatt nincs szilárd talaj. Egyszerűen folyamatosan iszaposodik lefelé. Ennyi a titok.
1970-es évek: Népköztársaság útja, az Ádám Söröző
Itt ettem életem első tatár beefsteak-ét. Akkor 29 Ft volt....
Azóta is teszem (eszem, ezt rendszeresen. (Bár manapság nem ott, mert már egy pizzázó van a helyén, és nincs nekik tatár beefsteak-es pizzájuk...:)
Fotó: Katona Béla/inaplo.hu
1970-es, '80-as évek: Kopaszi gát, az Aranyhal Kisvendéglő
Ez az az étterem, aminél eldugottabb egészen biztosan nem volt talán az egész országban sem. A Dombóvári útról lehajtván egy kavicsbánya bejáratához érkeztünk, majd egy igen szűk sikátoron tovább néhol bokáig érő porban, vagy éppen sárban, kotró és mindenféle erőgépek között.
És egyszer csak a semmi közepén ott volt az Aranyhal kisvendéglő! Ideális hely volt NEM házaspárok számára!
Fotó: Katona Béla/inaplo.hu
Ha érdekes volt az időutazás, nyomj egy lájkot!