Ahol centivel mérték a lányok szoknyájának hosszát
Közel három évtizedig volt zárva Budapest, egyben Magyarország egyik legrégebbi kultikus ifjúsági szórakozóhelye. A hatvanas-hetvenes években Budapesten élő vagy Budapesten tanuló, esetleg ide látogató fiatalok közül szinte mindenki igyekezett legalább egyszer eljutni a Budai Ifjúsági Park valamelyik koncertjére.
A Várkert Bazár falai között 1961. augusztus 20-án nyílt meg az Ifipark. Jól nevelt, jól fésült ifjak zenés-táncos szórakozóhelyének indult, és ahogy a fiatalok ízlése és igénye a beszivárgó zenei trendek hatására változott, a magyar rockélet egyik meghatározó helyszínévé nőtte ki magát. Már nyitásakor hatalmas sikere volt, és mai szemmel talán merev és konzervatív viselkedési és öltözködési szabályok ellenére ezrek álltak sorba esténként, csak bejussanak.
VIDEÓ: Az Ifipark nyitó estéje 1961-ben
1963-ban ilyen volt kívülről a Várbazár épülete. Fotó: Nagy Gyula.
Az Ifipark 1969-ben - Fotó Orosz Heléna
Buli 1969-ben
Akik a hatvanas években jártak az Ifiparkba szórakozni és ismerkedni, azt mesélik, hogy a fiúk csak nyakkendőben léphettek be, általában öltönyben mentek. Tilos volt a farmernadrág és a miniszoknya. A lányok szoknyáját mérőszalaggal centizték a bejáratnál, és ha túl rövid volt, a lány nem mehetett be. Ezt a szabályt sokan úgy játszották ki, hogy övet vettek fel a szoknyához, és miután beléptek az Ifiparkba, a derekánál felhúzták és övvel rögzítették a szoknyát, így máris sokkal rövidebb lett.
"Tudnivalók a Budai Ifjúsági Park látogatásával kapcsolatban: Belépés csak 18 éven felüli fiúk és 16 éven felüli lányok részére, nyakkendőben, világos ingben, zakóban. Vászonnadrágban a belépés tilos. Kitiltást eredményeznek a következő kihágások: ízléstelen táncolás, nem twist számra történő twistelés, egy lánnyal több fiú twistelése, fiúk egymás közti twistelése, és más, feltűnést keltő viselkedés."

Baksa Sós és a Kex 1970-ben. Fotó: Sándor Dávid.
Török Ádám a Minivel 1970-ben - Fotó: Sándor Dávid
Egy 1972-es koncert - Fotó: Urbán Tamás
A fiatalok tiltakozására a szabályok a hatvanas évek végétől lassan lazultak, és a hetvenes években a srácok közül már senkit nem küldtek haza azért, mert hosszabb volt a haja a megengedettnél. Egyre nagyobb presztízs volt a zenészek számára egy fellépés az Ifiparkban. Aki itt koncertezhetett, nagyobb eséllyel lett sikeres és ismert. A hatvanas években itt lépett fel a Holéczy Együttes, a Bergendy, a Nebuló, az Illés, az Echo, az Omega, a Metró, Kovács Kati, a Scampolo, Németh Lehel, Ambrus Kyri, Aradszky László és a Benkó Dixieland Band.
A hetvenes években a Kex, a Mini, a Sakk Matt, a Syrius, a Piramis, a Taurus, a Korál, a Dinamit, a Karthago, és a P. Mobil is megfordult itt, a nyolcvanas években többek között a HIT együttes, a Hobo Blues Band, az Edda és a Hungária. 1984-ben itt volt az első punkfesztivál a VHK, az Auróra, a Marina Revü és a Tizedes meg a Többiek szereplésével.
Buli 1969-ben - Fotó: Sándor Dávid
A HIT együttes fellépése 1980-ban - Fotó: Kováts Lajos
VIDEÓ: A P. Mobil 1983-as koncertje
A Várkert Bazár épületei, létesítményei sajnos egyre rosszabb állapotba kerültek. 1980-ban egy Edda-koncerten beomlott az egyik kőlépcső fala, többen megsérültek, ezért két hónapra bezárták az Ifiparkot.
Az utolsó koncerteket 1984. szeptember 22-én és 23-án rendezték. 22-én a Bikini és a Beatrice lépett fel, a következő estén a Shadow, az Old Boys és a P.Mobil. Évtizedekig hiányzott az Ifipark Budapest rockéletéből...
VIDEÓ: Volt egyszer egy Ifjúsági Park
Ha tetszett a cikk, nyomj egy lájkot