UTAZZ
A Rovatból

Teljes AZ ÉV HOTELE hetedik évadának döntős mezőnye: egy siklósi hotel lett a Dél-Dunántúl régió legjobb szálláshelye!

Múlt vasárnap véget ért AZ ÉV HOTELE idei utolsó régiós szavazása! Magyarország egyetlen televíziós szállodaversenye december hónapban a Dél-Dunántúlon járt és két adásban összesen négy szálláshelyet mutatott be a nézőknek.


Múlt vasárnap véget ért AZ ÉV HOTELE idei utolsó régiós szavazása! Magyarország egyetlen televíziós szállodaversenye december hónapban a Dél-Dunántúlon járt és két adásban összesen négy szálláshelyet mutatott be a nézőknek. A szavazók végül úgy döntöttek, hogy a HÓNAP HOTELE decemberben a siklósi Hotel Castello**** legyen, ahol Varga Nóra zenész és legjobb barátnője Erdei Sára jártak.

A siklósi vár lábánál épült hotel a szavazatok 49 százalékát szerezte meg, és ezzel első helyen jutott a döntőbe a többi turisztikai régió győzteseivel és második helyezettjeivel együtt.

A verseny szabályai szerint ugyanis azok a szálláshelyek is döntőbe kerülhetnek, melyek a különböző turisztikai régiók második legtöbb szavazatát kapták meg. A Dél-Dunántúl régióban ez a zalakarosi Hotel Vital**** lett, ahol Galler András Indián videókliprendező és jóbarátja, a Házasodna a gazda korábbi szereplője, Brindzik Zsolt jártak.

A zalakarosi wellnesshotel a szavazatok 39 százalékát nyerte el a régióban, így ezzel biztos helye van AZ ÉV HOTELE döntőjében!

De nézzük is át, hogy a fenti dél-dunántúli hoteleken kívül kik kerültek még AZ ÉV HOTELE döntőjébe!

Hotel Marina Port****, Balatonkenese

A közvetlen vízparti, négycsillagos besorolású balatoni wellness-szálloda Budapesttől egy órára, az M7-es autópályától 10 percre, a legmodernebb balatoni vitorláskikötő szomszédságában, Balatonkenesén található.

A szálloda évek óta sikeres céges rendezvény és konferencia helyszín, melyekhez hat különböző, modern felszereltségű konferenciaterem áll rendelkezésre. A szálloda hangulatos és komfortos szobáinak nagy része a Balaton felé néz. A hotel wellness részlegében 200 m2-es feszített víztükrű úszómedence,10 személyes pezsgőfürdő, gyermekmedence, többféle szauna és gőzkabin is megtalálható. A Marina Port saját füves strandján napágyak, panoráma szauna, játszótér és Beach Bár szolgálja a nyaralók igényeit.

A szálloda 120 fős étterme egyaránt kínál hagyományos magyaros, valamint nemzetközi, elsősorban mediterrán fogásokat. A nyári szezonban a Nádas grillteraszon is van lehetőség vacsorázni.

További információ ide kattintva!

REED Luxury Hotel & Bistro, Siófok

Az ötcsillagos besorolású szálloda a Balatontól 2 perc sétára, egy csendes lakóövezetben található, távol a főút zajától. Az M7-es autópályáról könnyen megközelíthető, Budapesttől mindössze 1 óra autóútra van. Az exkluzív szálloda elhelyezkedésének köszönhetően számos kikapcsolódási lehetőséget biztosít falain belül és kívül egyaránt, hiszen a Balaton partja, a szabadstrand és a bicikliút is a szálloda szomszédságában van. A luxus szállodát a letisztultság mellett a modernitás jellemzi. Tágas terei, buja, zöld növényzete a Távol-Keletet idézi, míg kültéri és beltéri medencéinek, valamint gőzkabinjának mozaikcsempés burkolata a csillogást, eleganciát sugározza. Szobái magas minőségben felszereltek, 2 nagy luxus apartmanja tetőterasszal és privát jakuzzival is rendelkezik. Étterme a’la carte bisztro-menüt kínál.

További információ ide kattintva!

Thermál Hotel Mosonmagyaróvár, Mosonmagyaróvár

A hotel Mosonmagyaróvár belvárosához közel, egy termálfürdő mellett helyezkedik el. 61 kétágyas-, fürdőszobával, LCD-televízióval, széffel, telefonnal, hajszárítóval, minibárral és egyénileg szabályozható klímával ellátott szobával rendelkezik. A szállodában sóbarlang, orvosi rendelő, gyógyászati részleg és fogászat is található. A hotelben exkluzív wellness részleg található, melyben finn szauna és pezsgőfürdő vehető igénybe. A teljes felüdülést és szépülést különféle masszázsok, sóbarlang, kozmetika, pedikűr, manikűr és fodrászat biztosítja. A szálloda közvetlen szomszédságában található, egész évben nyitva tartó termálfürdő igazi fürdőparadicsom. A város legértékesebb kincse a 74 fokos hőmérsékletű termálvíz, mely besorolása szerint Európa öt legjobb hatású gyógyvize közé tartozik. A szálláshely jó kiindulópontja lehet egy Szigetközt felfedező kirándulásnak. A szálloda étterme helyi és nemzetközi ételeket is kínál. A reggelit és vacsorát büféasztalos rendszerben vehetik igénybe a szállóvendégek.

További információ ide kattintva!

Hotel HEGIQ****, Hegykő

A négycsillagos Hotel HEGIQ Hegykő csendesebb utcájában található egy magas fás, parkosított termálfürdő közvetlen szomszédságában. A vadonatúj szálloda 28 szobája letisztult, natúr színeivel, hangulatával a természet közelségét tükrözi vissza. A PURE szobák 2 fő részére biztosítanak kényelmes elhelyezést terasszal, a második emeleti DELUX szoba pedig nappali és háló részből áll és egy 25 m2-es terasszal is rendelkezik. A szálloda vendégei korlátlan belépést kapnak a szomszédos SÁ-RA termálfürdőbe, ahol 6 kültéri és 2 beltéri medence, köztük termálvizes, gyógyvizes, úszó- valamint pihenésre alkalmas medence is várja a látogatókat. A fürdőzés mellett különböző kezelések, lazító és nyugtató masszázsok, víz alatti gyógytorna vagy akár fényterápia is igénybe vehető külön térítés ellenében. A környék számos borkóstolási és egyéb kiváló gasztronómiai lehetőséget is kínál a kalandozni vágyóknak. A szálloda saját éttermében a reggeli svédasztalos, míg vacsorára a la cart menüből választhatnak három fogást a szállást félpanzióval foglaló vendégek.

További információ ide kattintva!

Borostyán Med-Hotel****, Nyíradony-Tamásipuszta

A négycsillagos hotel Budapesttől 245 kilométerre, Nyíradonytól 14 km-re, csendes környezetben egy néhány utcás, csupán 250 lakosú településen, Tamásipusztán található. A fővárosból a hotel körülbelül három óra alatt érhető el. A hotel fél óra autóútra van a megyeszékhely Debrecentől, ha valaki nyüzsgőbb kikapcsolódásra is vágyna. Kétségkívül ez a főúri hangulatú szálloda a környék legimpozánsabb épülete! A szobák között standard, superior valamint tematikus családi szobák is megtalálhatóak. A hotel wellnessrészlegén 14 medence van kül- és beltéren – köztük: élménymedence, csúszdás gyerekmedence, babapancsoló, merülőmedence, és termálvizes jacuzzik is. Továbbá itt olyan extra szolgáltatásokkal is várják a vendégeket, mint a szaunaszeánsz vagy a hangtálas vízfürdő. Az étteremben egész nap folyik a munka, hiszen a szobák teljes ellátással foglalhatók, mely büféreggelit, svédasztalos ebédet és vacsorát tartalmaz.

További információ ide kattintva!

Bordűr Wellness Hotel****superior és Szőnyegmúzeum, Békésszentandrás

A négycsillag superior wellnesshotel 2023 telén nyitott meg és gyorsan kedvelté vált az utazók körében. Az egyedi hangulatú hotel Magyarország ötödik legnagyobb állóvize, a Hármas-Kőrös Kákafoki-holtágának partján áll. Békésszentandrás Budapesttől körülbelül két órára, Szegedtől pedig másfél órára található. A szállodának otthon adó kastélyszerű épületben korábban egy nagymúltú szőnyeggyártó üzem működött. A helyi szőnyeggyártás történetét a szálloda aljában található múzeum mutatja be egy interaktív kiállításon.

A Bordűr wellnessrészlegén három kültéri medencét is találhatunk, egyet a Kőrös-holtág partán. A pihenésről masszázs, finn szauna és egy különleges élményt adó float spa is gondoskodik. A tágas, dizájnos szobák és lakosztályok mindegyike légkondicionált, okostévével felszerelt. A modern és kreatív fine-dining éttermet a francia konyhatechnológia, a helyi alapanyagok, a hagyományok tisztelete, valamint a nemzetközi fúziós konyha jellemzi.

További információ ide kattintva!

Thermal Park Egerszalók****, Egerszalók

Az négycsillagos hotel, apartman és kemping Egerszalóktól két kilométerre, csendes környezetben található, ahonnan a híres Sódomb csak pár percre van. Egerszalók egy közel 2.000 lelket számláló község a Mátra és a Bükk között, a Laskó-patak völgyében. A településtől északra egy horgásztó, délre pedig gyógyfürdő várja az ide látogatókat. A Thermal Park állatbarát hely, sokan kedvenceikkel érkeznek ide. A hatalmas területen fekvő komplexum nem csak a pihenés, hanem a rendezvények otthona is. Fürdőháza kül- és beltéren is kínál kikapcsolódási lehetőséget. Kültéren több medence, beltéren pedig finn- és infraszauna, gőzfürdő, masszázsok és halpedikűr is a szolgáltatás része. A szálloda éttermében svédasztalos reggeli és vacsora, valamint a’la carte ebéd fogyasztására is van lehetőség.

További információ ide kattintva!

Natura Hill****, Zebegény

A Dunakanyar legszebb panorámájával büszkélkedhető Zebegény tetején, egy korábbi szőlőhegyen épült ez a természetközeliséget és a fenntarthatóságot középpontba helyező szálloda. Zebegény Budapestről bő egy óra alatt érhető el autóval, de vonattal is könnyen megközelíthető. A Natura Hill több különálló épületből áll. A központi épületben található a szobák többsége és a Michelin ajánlással rendelkező, fenntartható módon működtetett étterem. A hátsó épületben egy kisebb wellness-részleg található, fatüzelésű panorámás szaunával, jacuzzival és pihenőszobával. A szálloda legújabb része a Les, ahol dizájnos apartmanok kerültek kialakításra, Dunára néző teraszokkal és panorámakádas fürdőszobákkal. A szálloda éttermében nincs étlap, hanem minden nap változó degusztációs menüt szolgálnak fel, melyek készítéséhez helyben vagy a környéken termelt alapanyagokat használnak fel.

További információ ide kattintva!

Hotel Castello****, Siklós

A négycsillagos wellnesshotel a siklósi vár tövében, a település központjától rövid sétatávolságra, csendes, nyugodt környezetben található. A szálloda épületének alapját egy régi malom adja, melynek falait különleges építészeti megoldásokkal őrizték meg és ma is láthatóak a szállodán belül. A hotel közvetlen, zárt folyosós összeköttetésben van a Thermal Spa fürdővel, amely kiváló szórakoztatást nyújthat kicsiknek és nagyoknak egyaránt. A szálloda 44 szobával rendelkezik, standard, superior, összenyitható szobák és lakosztályok biztosítják a vendégek kényelmét. A lakosztályokat családok részére ajánlják. A 96 fő befogadására alkalmas étterem családi rendezvényekre is igénybe vehető. Az étterem szezonálisan megújuló kínálatában a nemzetközi konyha remekei mellett magyaros és tájjellegű ételek is találhatók. A hotel konyhájának kínálatát a helyi termelők minőségi alapanyagainak felhasználásával készülő, hazai és mediterrán fogások, valamint a villányi borok alkotják.

További információ ide kattintva!

Hotel Vital****, Zalakaros

A négycsillagos wellnesshotel a népszerű zalakarosi üdülőváros csendesebb részén, a híres gyógy- és élményfürdőtől körülbelül 10 perces sétára található. Zalakaros autóval az M7-es autópályán, de tömegközlekedéssel is kiválóan megközelíthető az ország bármely részéről érkező vendégek számára. A vendégek általában a családias hangulat, az udvarias kiszolgálás, a barátságos személyzet és a mérsékelt árak miatt választják ezt a szállodát. A hotel 18 standard- és 4 superior szobával valamint 4 családi- és 4 superior apartmannal rendelkezik. A szálloda közel 600 nm-es alapterületű wellnessrészlege kellemes kikapcsolódást nyújthat annak, aki szaunázni, úszkálni szeretne, de az sem fog csalódni, aki az élménymedence masszázsfunkcióit használná. A szobák félpanziós ellátással foglalhatóak, de a szálloda nívós éttermében ebédelni is lehet.

További információ ide kattintva!

Január ötödik újraindul a szavazás!

Az ÉV HOTELE hetedik évadának következő adása - a karácsonyi szünet után - 2025 január ötödikén vasárnap délelőtt lesz látható az RTL műsorán! Akkor időrendi sorrendben mutatjuk majd be újra a 10 legtöbb szavazatot begyűjtő szálláshely közül az első ötöt. A szavazás akkor újraindul, tehát a szálláshelyeket korábban kapott szavazatait lenullázzuk. Így a nézők egy újabb szavazattal segíthetik majd a nekik legjobban tetsző szálláshelyet. Szavazni bármelyik hotelre lehet majd, de csak egyre!

Szavazatodat AZ ÉV HOTELE Facebook-oldalán adhatod le majd le.

Ha voksolsz, nyerhetsz is egy-egy szállodai ajándékutalványt oda, ahová a szavazatodat leadtad. Ha hétről-hétre megteszed ezt, akkor nő az esélyed arra, hogy elvidd a havi, majd pedig az évad végi főnyereményt, ami egy teljes hetet jelent AZ ÉV HOTELÉBEN!

AZ ÉV HOTELE közönségszavazáshoz kapcsolódó televízió műsor az utazók szemszögéből, személyes élményeiken keresztül mutatja be a címért versenybe szálló szálláshelyeket. Minden adásban egy-egy ismert embert és kísérőjének kalandjait láthatjuk, akik elutaznak egy hétvégére két magyarországi szálláshelyre, hogy kipróbálják azokat.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Vácrátót: kihagyhatatlan élmény az indiai lótusz virágzása a meglepő történetű botanikus kertben
Vigyázó Sándor imádott, gyengélkedő feleségének szeretett volna egy békés otthont teremteni. A mára már az ország leggazdagabb botanikus kertjévé vált csodás hely azonban több szomorú történetet is őriz.
szs - szmo.hu
2026. július 23.



Vácrátót is egy olyan hely, ahova az év különböző időszakában is érdemes ellátogatni. A botanikus kert mindig tartogat csodás látványosságokat, július vége felé például az ázsiai eredetű indiai lótusz virágzása vonz ide sok látogatót - így minket is.

Képgaléria: Az indiai lótusz virágzása

Ennek a kertnek a története is meglepő, érdekes, néha szomorú, néha felemelő. Az ország leggazdagabb botanikus kertjét Vigyázó Sándornak köszönhetjük. Ez a jogász végzettségű, természetkedvelő, jómódú, hazáját szerető és hitvesét imádó gróf hozta létre a kertet, hogy a betegeskedő feleségének, Podmaniczky Zsuzsannának itt teremtsen nyugodt, csendes helyet. Egy kiránduláson ismerték meg egymást, de ekkor már túl voltak mindketten egy rossz házasságon. Hosszas levelezés, válás, majd hat év várakozás után kelhettek egybe.

Az asszonyt azonban az első házassága, majd az azt követő nehézségek nagyon megviselték, és a gyengélkedő nő nyugalomra vágyott. Ekkor vette meg férje 1871-ben az itteni birtokot azzal a céllal, hogy itt legyen az otthonuk.

Vigyázó Sándor a korabeli Magyarország egyik legvagyonosabb embere volt, Podmaniczky Zsuzsanna hozománya is növelte gazdagságukat. Három gyermekük született, lányuk Josefa, majd Sándor, aki fiatalon egy vakbélgyulladás következtében meghalt, és Ferenc. A legifjabb gyermek imádta anyját, soha nem nősült meg, és miután minden szeretett családtagját elvesztette, öngyilkos lett.

A kert kialakítása komoly munka volt. Számos különleges növényt ültettek, készült műrom, sziklaalagút és malom is, dombokat építettek és tavakat, vízeséseket, patakokat, rajtuk átívelő hidakat alakítottak ki. A kertben felépült egy kastély is, amit később elbontottak és egy új udvarházat építettek.

Képgaléria: A kert látványosságai

A kert növénygyűjteménye adta a mai botanikus kert alapját. A különleges gyüjtemény sorsáról - a 96 éves korában elhunyt - Vigyázó Sándor úgy rendelkezett, hogy a többi vagyonával együtt az majd a Magyar Tudományos Akadémia tulajdonába kerüljön. Halála után hét évvel fia is elhunyt, de ő is apjához hasonlóan rendelkezett. A második világháború alatt és után nagyon lepusztult a kert és az épületek is. Az orosz katonák elvonulása után, 1946-ban az Országos Természettudományi Múzeumhoz került az ingatlan, és megkezdődhetett a rendbetétele a kertnek. Végül komoly jogi harcokat követően megkaphatta az Akadémia a kertet, és 1952-ben megalakult az MTA Botanikai Kutatóintézete. Néhány évvel később - a kert és az épület felújítása, megtisztítása és a növények pótlása után - 1961-ben nyitották meg a kertet a közönség számára is.

Tudtad?

• Ez az ország leggazdagabb botanikus kertje. A 27 hektáron 13.000 növényfaj és fajta él.

• A fás szárú gyűjteményben 3300 fa és cserje található.

• Rendszertani gyűjteményében több mint 2000 virágos növényfaj látható.

• Az üvegházakban síksági esőerdő, sivatagi növények és hegyi esőerdők növényei élnek.

A kertben minden hónapban egy kis füzetet is adnak a belépéskor, amelyben a hónap virágait, növényeit mutatják be, a térképen láthatod azt is, hogy hol találhatók. (Júliusban többek között a bíbor kasvirág, cserjés hortenzia, réti füzény, vagy a liliomok találhatók a listában.)

A valóban csodás környezet vonzotta a filmeseket is, többek között A Pál utcai fiúk, a Csontváry, az Abigél, az Egri csillagok, a Halálos tavasz egy-egy jelenetét is itt vették fel.

Bővebb információk ITT


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
UTAZZ
A Rovatból
Egy új, titokzatos Sisi-portrét csodálhattok meg Gödöllőn – Az osztrák császári udvar egyik legjelentősebb portréfestőjének műve került a kastélyba
Georg Raab Magyarországon is alkotott, majd Bécsbe visszatérve az arisztokrácia és az udvar kedvenc portréfestőjévé vált. Több képet is festett Erzsébet királynéről és a gyerekeiről is. A most előkerült kép eddig a kutatók előtt is teljesen ismeretlen volt.
szs - szmo.hu
2026. július 22.



Bevallom, a Gödöllői Királyi Kastély az egyik olyan kedvenc helyem, ahova évente egy-két alkalommal biztos ellátogatok. Vonz az épület, és bár jó párszor láttam már az állandó kiállítást is benne, de mindig találok újabb érdekességeket a termeket járva. Emellett imádok a parkban sétálni és élvezni az évszakonként változó látványt, a Pálmaházban a virágok között nézelődni vagy - mint most is - nyári délután egy hűsítőt iszogatni a napernyő alatt.

Képgaléria: A kastély állandó kiállításából

A látogatásom oka most egy új festmény volt, hiszen

egy csodás portréval gazdagodott a kastély gyűjteménye. A különleges műalkotás Georg Raab, az osztrák császári udvar egyik legjelentősebb portréfestőjének munkája. A képen a magyar díszruhás Erzsébet királyné látható.

Festmény a bécsi Dorotheumból érkezett Gödöllőre. A híres aukciósház idei Kaiserhaus árverésén sikerült megvásárolni ezt az Erzsébet királyné-portrét, amely eddig a kutatók előtt is teljesen ismeretlen volt.

Képgaléria: Az Erzsébet-portré

(Fotók forrása: Gödöllői Királyi Kastély)

Georg Raab (1821–1885) a császári család egyik legismertebb portréfestője volt.

Raab Bécsben született. A tanulmányai befejezése után Pestre költözött, ahol a negyvenes évek első felében akvarellarcképeivel tűnt fel a Műegylet kiállításain. 1846-ban visszatért az osztrák fővárosba, ahol az arisztokrácia és az udvar kedvenc portréfestőjévé vált. Különösen ismertek voltak az elefántcsontra festett portréminiatűrjei és női tanulmányfejei.

A császári gyermekeket is megörökítette, ezek a Hofburgban Ferenc József íróasztalán álltak. Erzsébet királynéról több alkalommal készített portrékat, köztük a bécsi Sisi Múzeumban őrzött koronázási díszruhás ovális mellképet, valamint az 1873-ban smaragd ékszerekkel és báli ruhában ábrázolt festményt. Ez az uralkodó ágya fölött függött schönbrunni hálószobájában, ahol a császár 1916-ban örökre lehunyta szemét.

A festő halála után a bécsi Kunstverein emlékkiállítást rendezett, amelyhez az uralkodócsalád is 26 művet kölcsönzött – többek között Ferenc József, Erzsébet, Rudolf trónörökös és Mária Valéria személyes gyűjteményéből.

A most felfedezett festmény egy háromnegyed alakos, ovális kompozíció, amely Erzsébetet magyar díszruhában ábrázolja. A hagyomány szerint a különleges ruhát a párizsi Worth divatház készítette. A királyné ebben jelent meg az 1867-es koronázáson is. A festmény szignózott: „G. Raab 1867”, és a korabeli fényképész, Emil Rabending fotói alapján készült.

A festmény megtekinthető a Gödöllői Királyi Kastély állandó kiállításán. Bővebb információk ITT.

Képgaléria: A kastélypark


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
A Rovatból
A „magyar Versailles” Fertődön: hercegi pompa, rózsakert, zene – Időutazás az Esterházy-kastély barokk-rokokó világában
A fertődi Esterházy-kastély falai között bepillanthatsz 18. századi főúri pompába, ahol „Fényes” Miklós herceg udvarában egykor az európai elit gyűlt össze. Többek között Joseph Haydn miatt is, aki évtizedeket élt és alkotott a csodás kastélyban.
szs - szmo.hu
2026. augusztus 01.



Hazánk egyik legszebb és legérdekesebb kastélya a "magyar Versailles"-ként is emlegetett Fertődi kastély. Az impozáns főúri kastély, a hazai barokk építészet tán legjelentősebb alkotása Esterházy „Fényes” Miklós herceg nevéhez kötődik. Kora egyik legbefolyásosabb arisztokratája 1762-ben kezdte meg az építkezést, amit 1790-ig, halálig folytatott.

A császári pompát mintául vevő herceg egy 126 szobából álló, patkó alapú épületet álmodott meg, amelyben 400 férőhelyes operaház, kagylókkal és csigákkal díszített bábszínház, 110 ló részére készült lovarda, üvegház, vendégfogadó, kaszárnya is helyet kapott. Az impozáns parkba sugárutak, sétányok, virágok, szökőkutak és vízesés is készült.

Képgaléria: A kastélyban

Mivel a herceg támogatta a kultúrát és szerette a zenét, így zenekart is alkalmazott, ő kérte fel Joseph Haydn-t, aki évtizedekig itt élt, és alkotott, karnagya lett a kastély zenekarának, és vezette az operai társulatot is.

A pompázatos kastélyban megfordult többek között Mária Terézia és Goethe is, valamint a bécsi arisztokrácia krémje, diplomaták és külföldi követek.

Esterházy Miklós halála után fia Antal pénzügyi gondjai miatt inkább a kisebb kismartoni kastélyt használta, így a fertődi személyzet nagy részét elbocsátotta, az épület pedig üresen állt.

A 20. század elején a család rendbehozatta a főépületet és a kertet, egy rövid ideig lakták is a kastélyt, de az állagromlást nem tudták megakadályozni. A 2. világháború idején a berendezés szinte teljesen elpusztult, vagy a helyiek elhordták. A háború után az épületet katonai kórházként, traktoros iskolaként és magtárként is használták. Végül 1957-ben megkezdték a műemlékegyüttes felújítását.

Képgaléria: A kastélykert

(Képekért kattints a fotóra)

Aki szeretné felfedezni ezt a pompás kastélyt, és megismerni történetet, annak érdemes pár órát szánni az épület és a park bejárására.

A pompa már a főkapunál fogadja a látogatót, hiszen a hegesztés nélkül, tisztán kovácsolással és szegecseléssel készült hatalmas kovácsoltvas rokokó kapun belépve egy impozáns díszudvarba érkezünk, ahol szobrok, díszkutak, gondozott kert, és az elegáns kastélyépület fogad.

A termeket bejárva bepillanthatunk a főúri életbe, a hercegi és hercegnéi lakosztályokba, a "Mária Terézia szobába", ebédlőbe, kápolnába, zeneterembe, könyvtárba, megcsodálhatjuk a falakat díszítő különleges alkotásokat, festményeket, kályhákat, a korhű berendezési tárgyakat.

Érdemes vezetett sétára befizetni, mert sok izgalmas részletetet lehet megtudni. Például azt is, miért kapta a kínai mulatóház a Bagatelle nevet. Az is kiderül, miért halmoztak fel hatalmas adósságot Miklós utódai. És az unoka, II. Miklós herceg szenvedélyéről is szó lesz. Ő ugyanis komoly műgyűjtő volt, festményeket, rézkarcokat, szobrokat és könyveket is vásárolt. Ez a hatalmas gyűjtemény képezi a mai Szépművészeti Múzeum alapját. Így került a múzeumba például az Esterházy Madonna: Raffaello Santi világhírű festménye.

Az épületséta után pedig irány a park, amely ingyen is bejárható. A formára nyírt tiszafák, az árnyas fasorok mellett külön belépővel látogatható a Cziráky Margit Rózsakert is - és virágzáskor mindenképpen megéri bemenni, mert közel nyolcezer gyönyörű virágban lehet gyönyörködni. Külön érdekesség, hogy ez a magyar nemesítésű rózsák génbankja is. Itt található a világ legteljesebb magyar nemesítésű rózsagyűjteménye, benne a nemzetközi hírű Márk Gergely több mint 700 saját nemesítésű fajtájával.

Képgaléria: A rózsakert

Szintén a kertben van a hangulatos Esterházy-kávézó is, ahol régi fotókon idézik meg a múltat.

Jó tudni, hogy az állandó kiállítás mellett több időszaki kiállítást is meg lehet nézni, most például Zoób Katti Fashion & Museum divatkiállítása, az „Udvari pompa, kortárs ragyogás” – Herendi porcelánkiállítás vagy a „Porból lettünk…” szobrászati kiállítás látható.

Képgaléria: Az ideiglenes kiállítások

A kastélyban napjainkban rendszeresen tartanak kulturális eseményeket is, elsősorban komolyzenei koncerteket.

Bővebb információk ITT


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
A Rovatból
12 hektárnyi kaland és kikapcsolódás várja a családokat – elsők között próbálhattuk ki a megújult Zichy Élménybirtokot
Két napra mi is kiszakadtunk a hétköznapokból, és megtapasztaltuk, milyen az, amikor a gyerekek élményei mellett a felnőttek feltöltődésére is ugyanakkora figyelem jut.


Egy újságírókból álló sajtócsapat tagjaiként abban a szerencsés helyzetben voltunk, hogy a hivatalos nyitás előtt, szinte elsőként tesztelhettük a birtokot egy kétnapos sajtóút keretében. Bár a működését és szolgáltatásait elsősorban a csecsemővel, babával és gyermekkel érkező családok igényeihez igazították, az a két nap, amelyet ott töltöttünk, egyértelműen bebizonyította, hogy itt nemcsak a legkisebbek érzik jól magukat. A szülőknek, a nagyszülőknek, sőt még a gyerek nélkül érkező felnőtteknek is bőven akad lehetőségük kikapcsolódni, feltöltődni és lelassulni.

A koncepció ráadásul tudatosan épít a többgenerációs pihenésre, így a család minden tagja megtalálhatja a korosztályának megfelelő élményeket.

Már az első órákban érezhető volt, hogy a birtok hangulata egészen más, mint amit egy átlagos családi szállodától várna az ember. A csendes környezet, a tágas zöldterületek és a természet közelsége szinte magától lelassítja a vendéget.

Több mint kétmilliárdos, saját forrású megújulás

A 12 hektáros területen elterülő komplexum nem egy egyszerű esztétikai felújításon esett át, hanem egy teljes koncepcióváltáson. Az egykori Zichy Park Hotel még 2006-ban nyitotta meg kapuit, majd 2016-ban került az Eventrend Group tulajdonába. A drasztikusan megemelkedő energiaköltségek és a megváltozott gazdasági környezet miatt a szálloda 2022 októberében bezárt. A tulajdonosok azonban a bezárást lehetőségként fogták fel egy teljesen új és hiánypótló vízió megvalósítására.

A több mint 2 milliárd forintos beruházás hátterét Nagy Gábor, az Eventrend Group alapító tulajdonosa így foglalta össze a megnyitón:

„Ez a 12 hektáros terület hatalmas lehetőségeket rejt magában, és bár van még mit fejleszteni rajta a jövőben, nagy dolognak tartjuk, hogy ez a beruházás teljes egészében az Eventrend saját tulajdona, amelyet tisztán saját forrásból, állami támogatás igénybevétele nélkül valósítottunk meg. És egy ilyen projekt esetében a felelősség még nagyobb, hiszen gyerekeknek szeretnénk maradandó emlékeket teremteni.”

A cégcsoport holdingvezetője, Kusnyár Gábor részletesen is bemutatta a sajtó képviselőinek, milyen alapos és mélyreható munka zajlott a színfalak mögött az elmúlt időszakban:

„A falakon kívül gyakorlatilag majdnem minden megújult a birtokon. A wellness részleg, a recepció, a lobby, az étterem, a szobák és a közösségi terek is. Azok a régi törzsvendégek, akik korábban szerettek ide járni, komoly meglepetésekre számíthatnak, hiszen szinte egy teljesen új szálloda fogadja majd őket. Rendkívüli módon figyeltünk az egyediségre és a részletekre: a belső terekben még a szőnyegek és a függönyök is egyedileg, kifejezetten nekünk készültek.”

Ez a komoly fejlesztés nemcsak a pihenni vágyó családoknak jelent újdonságot, hanem jelentős gazdasági szerepet tölt be a mindössze 400–500 lakosú Tolna vármegyei Bikács és a környező települések életében is. A birtok működése közvetlenül 40–50 ember számára biztosít stabil, hosszú távú munkalehetőséget, miközben a helyi beszállítóknak is teljesen új távlatokat nyit meg a térségben.

A Zichy Családi Élménybirtok háttere: Az Eventrend Group

A több mint három évtizedes tapasztalattal rendelkező Eventrend Group a hazai vendéglátó-, kultúra- és rendezvényszervező piac egyik legmeghatározóbb szereplője, amely mintegy 1300 munkavállalót foglalkoztat. A közel 35 projektet összefogó cégcsoport egyedülálló, partneri modellben működik: a központi háttértámogatás mellett az egyes egységek élén tulajdonosi szemléletű szakmai partnerek állnak.

Portfóliójukba mintegy 25 gasztronómiai vállalkozás és 30 budapesti rendezvényhelyszín tartozik. Olyan ikonikus helyszínek kötődnek a nevükhöz, mint a Gundel Étterem, a New York Kávéház, a Centrál Kávéház, a Városliget Café, a Spoon, a Főőrség, a Séf Asztala, a Symbol, valamint a Müpa és a Groupama Aréna catering szolgáltatása. A cégcsoport alapvető hitvallása, hogy munkájukkal életre szóló pillanatokat és felejthetetlen élményeket teremtsenek, amelyek az emberek élettörténetének részévé válnak. A Zichy Családi Élménybirtok az Eventrend Group tulajdonában és üzemeltetésében működik.

Egyedi hangulatú virágszobák és átgondolt bababarát felszereltség

A belsőépítészeti tervezés során a természetközeliséget és a magyar vidék értékeinek bemutatását helyezték a középpontba. Összesen 48 szoba áll a vendégek rendelkezésére a főépületben, valamint három különálló, autentikus hangulatú épületben, amelyek összesen 161 férőhelyet biztosítanak.

Sok hotel egységes, sablonos kialakításával szemben itt minden szobának teljesen különálló, egyedi arculata van, ami a butikhotelek izgalmas világát idézi.

A szobák nemcsak a nevüket kapták Magyarországon őshonos növényekről és virágokról, hanem a teljes berendezésük és a belső terek hangulata is az adott virág világát idézi, a jelölésükre pedig szintén őshonos állatok képei szolgálnak.

Többet is megnéztünk a körbevezetés során, és érdekes volt látni, mennyire megoszlanak a vélemények: volt, aki a Búzavirág kékségéért rajongott, másoknak pedig kifejezetten a meleg hangulatú Napraforgó-szoba tetszett.

A szobák nevének és a kialakításnak a nevelő, edukációs hátterét Kőrössy Zoltán, az Eventrend Group alapító tulajdonosa így világította meg:

„Számunkra kiemelten fontos, hogy a hozzánk érkező gyermekek valódi edukációs tartalommal gazdagodjanak, és közelebbről megismerjék a környezetüket. Az, hogy a szobáinkat őshonos virágokról neveztük el, például remek lehetőséget ad arra, hogy a legkisebbek játékos formában ismerkedhessenek meg a növény- és állatvilággal, és kézzelfogható élményeket szerezzenek a természetben.”

Kusnyár Gábor kiemelte, hogy a különböző szobatípusok között kifejezetten a babás családok igényeire kialakított egységek is foglalhatók. Ezekben a szobákban mikrohullámú sütő, babaágy, pelenkázó, fürdetőkád és etetőszék is helyet kapott. A koncepció alapvető célja az, hogy a kisgyermekes szülőknek a lehető legkevesebb nehéz és terjedelmes felszerelést kelljen magukkal hozniuk az utazásra.

Harmonikus wellness és játék a szabadban

A közel 650 négyzetméteres Harmatliget Wellness részleg és a Herba Szaunavilág nagyon szép egyensúlyt teremt a gyerekek és a felnőttek igényei között. Bár a legkisebbek számára ott van a biztonságos vízi ismerkedést szolgáló Bori Bari Vízi Világa, a dizájn egyáltalán nem lett túlzóan csicsás vagy zavaróan gyerkőcös.

A nagy medence felett ízlésesen elhelyezett, a plafonról lelógó nagy szitakötő-motívumok kifejezetten hangulatossá teszik a teret.

A felnőttek számára teljes értékű, elegáns kikapcsolódást nyújtanak a finn-, aroma- és infraszaunák, a gőzkabin, a sószoba, valamint a beltéri és kültéri jakuzzik. 

A hatalmas, zöld udvaron található több szabadtéri fajátszótér és építmény is, mint a Lovasház, a Bölcsfa játszó vagy a Bertold kedvence játszótér. Ezek a stílusos fajátszóeszközök annyira szépek és hívogatóak lettek, hogy felnőttként is abszolút megjön az ember kedve ahhoz, hogy maga is kipróbálja őket. A birtok a kalandvágyóbb gyerekekre és a nagyobbakra is gondolt: a szabadtéri élményeket egy izgalmas kalandpark, valamint a környező természet felfedezését segítő, kiépített tanösvények teszik teljessé.

Az udvar másik nagy vonzereje az állatpark és az állatsimogató, ahol pónik, kecskék, baromfik és olyan őshonos magyar állatok kaptak helyet, mint a cikta juhok és a magyar kacsák.

Az, hogy az ember délutánonként egyszerűen odasétálhat a pónik és a kecskék mellé a zöldbe, kortól függetlenül bárkit képes megnyugtatni és teljesen kikapcsolni.

A kisebbek legnagyobb örömére az állatok megfigyelése mellett a pónilovaglás is a kínálat részét képezi, így közvetlen és életre szóló élményt szerezhetnek a négylábú kedvencek hátán.

 
De akkor sem kell aggódni, ha az időjárás borúsabbra fordul, hiszen a birtok rendkívül erős beltéri gyermekprogramokkal és infrastruktúrával büszkélkedhet.

A rossz idő esetére kialakított belső terekben egy minden igényt kielégítő gyermekjátszó, a nagyobbaknak szóló tinizóna, változatos kézműves foglalkozások, valamint szakképzett animátorok által vezetett, színes programok gondoskodnak a felhőtlen szórakozásról.

Bori Bari, a mesefigura és a természet tisztelete

A birtok élményvilágának és a gyerekek megszólításának központi karaktere Bori Bari, a kíváncsi kisbárány. Ő nem csupán egy egyszerű kabalafigura, hanem egy olyan erős érzelmi kötődési pont, amely képes szorosabbá fűzni a szálloda és a vendégek kapcsolatát.

Bori Bari kiemelt szerepet kap a mindennapokban: ő az a szerethető figura, aki játékosan kalauzolja végig a gyerekeket a természet csodáin, és segít nekik felfedezni a környező világ értékeit.

Gyebnár Krisztina, Bori Bari karakterének megálmodója mesélt a megnyitón erről a különleges mesevilágról:

„A legkisebbeket, a 3-7 év közötti korosztályt szeretnénk elsősorban megszólítani ezzel a figurával. Bori Bari szájából a gyerekek sokkal könnyebben és természetesebben fogadják be a környezettudatos szemléletet és a természet szeretetét. Bori Bari világát nagyon sokoldalúan kiterjesztjük a jövőben: minden hónapban egy vadonatúj mese jelenik meg a szálloda honlapján, amelyekhez különböző alkotói és rajzpályázatokat kapcsolunk. A gyerekek ráadásul puha plüssállat formájában már most hazavihetik magukkal a kisbárányt.”

Érdekesség, hogy a nyitás napján már meg is érkeztek azok a gyermekek és családok, akik a Mitől mosolyog Földanya? című első környezetvédelmi pályázaton szállodai pihenést nyertek.

A birtok fejlesztése jelenleg is folytatódik, hiszen a soft opening időszakban még több területen zajlanak az utolsó simítások.

A következő hónapok egyik legizgalmasabb fejlesztése egy új erdős park kialakítása lesz.

A területen korábban álló fák egy része már nem volt biztonságos állapotban, ezért a vendégek (különösen a kisgyermekes családok) védelme érdekében el kellett távolítani őket. A helyükön azonban nem beépítés készül, hanem egy új, kiépített sétánnyal átszőtt parkos terület, ahol a családok akár babakocsival is kényelmesen sétálhatnak majd a fák között. Az ősszel induló fásításba a vendégeket is szeretnék bevonni: a családok részt vehetnek a faültetésben, és az elültetett fáknak nevet is adhatnak, így személyes élménnyé válhat számukra a birtok fejlődésének egy darabja.

Gasztronómiai élmények: Juhász Dániel séf házias és modern konyhája

A szálloda bőséges félpanziós ellátást biztosít (a 7 év alatti gyermekeknek pedig all inclusive ellátás jár). A reggeli és a vacsora választéka olyan elképesztően kiadós és sokszínű, hogy az ember napközben már nem is igazán keres másik éttermet magának a környéken. Ez kifejezetten fontos és logikus döntés volt a birtok részéről, hiszen Bikács-Kistápé Liget közvetlen környezetében kevesebb külső étkezési lehetőség áll a vendégek rendelkezésére.

A kulináris koncepciót Juhász Dániel séf jegyzi, aki közel hat éve dolgozik az Eventrend Group csapatában vállalati séfként és kulináris igazgatóként. A tévénézők számára onnan lehet ismerős az arca, hogy a közelmúltban megnyerte az RTL-en futó Éttermek csatája című főzőműsort, ahol Sárközi Ákos versenyzőjeként szerepelt.

Dániel az itteni kínálatot kifejezetten a minőségi, házias magyar ízekre, a családi asztal meleg hangulatára építette fel, de mellette folyamatosan jelen vannak az izgalmas nemzetközi kikacsintások is.

A választékban tökéletesen megférnek egymás mellett azok a közkedvelt klasszikusok, amelyekhez a vendégek teljes biztonsággal nyúlhatnak: ilyen a szaftos csirkepaprikás nokedlivel, a ropogós cordon bleu, a házias levesek, a pörköltek, a friss saláták és a kiváló savanyúságok. Ugyanakkor az újdonságokat keresők is nagyszerű fogásokat találhatnak: az előételek közül az olaszos arancini egyszerűen kiváló volt, és a főételek között kínált vegán töltött paprika is nagy sikert aratott.

A reggeli szintén rendkívül széles választékra épít. Ugyanúgy összeállítható egy könnyed, egészségesebb gyümölcsös-joghurtos reggeli, mint ahogy a tartalmasabb meleg tojásételek, minőségi felvágottak és sajtok közül is bátran lehet válogatni.

Az étteremben tehát a válogatósabb vagy a hagyományosabb ízeket kereső vendégek és a különlegesebb újdonságokra fogékony ínyencek is könnyedén megtalálják a számításaikat.

A Zichy Családi Élménybirtok egy rendkívül átgondolt, szerethető hely benyomását keltette.

Itt valóban minden adott ahhoz, hogy a közösen eltöltött idő legyen a legfontosabb. Legyen szó kisgyermekes családokról, nagyszülőkről vagy egyszerűen csak a természetre és nyugalomra vágyó felnőttekről.

Cím: H-7043 Bikács-Kistápé Liget

info@zichyelmenybirtok.hu

zichyelmenybirtok.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk