UTAZZ
A Rovatból

5 eldugott magyar romvár, amit muszáj felfedezned

Gyönyörű helyeken épültek a sokat látott, kalandos életet megélt erődítmények, melyek mai állapotukban is mesés látványt nyújtanak.

Link másolása

Magyarországon rengeteg vár található, ám jó párat közülük a történelem és az idő alaposan megtépázott és ma már csak kopár falai, vagy egy-két nagyobb kőkupac emlékezteti az utókort arra, hogy valaha éltek ott.

A romvárak mai állapotukban is szépek, érdekesek, érdemesek arra, hogy egy hétvégi kiránduláson felkeressétek őket. Meglátjátok, hogy a kövek mesélni fognak.

var

kisnana3

Esseg-vár

Az Essegvár romjai Veszprém megyében, Bánd községben, a Séd patak mellett emelkedő mészkőszirt nyugati végén találhatók. A 8-as úton, vagy a faluból kis turistaúton közelíthető meg.

esseg1

A 13. században épült vár szabálytalan alaprajzú, 60x70 m nagyságú területen helyezkedett el. Az első építmények még fából készültek, majd a 14. században lett kővár. Ekkor épült a Szent György várkápolna hozzá.

Az épület 1300-as években került a Lőrinte család birtokába. Véres harcokban elvesztették, majd utódaik visszakapták, ők bővítették tovább és ekkor alakították ki a lovagtermet is. A várat később Zsigmond király elkobozta, majd a veszprémi püspöké lett, tőle szerezte vissza a család. Ám az akkori “várúr” házassága révén hozzájutott a döbrentei váruradalomhoz is, odaköltözött, az Essegvárat pedig sorsára hagyták.

esseg2

A vár pusztulásának története csak sejthető. A 16. században itt portyázó törökök dúlhatták szét. Majd a romokat a helyiek széthordták, ebből építették újjá saját házaikat.

Mára egy torony és falmaradványok, valamint az alapfalak egy része maradt meg. 2003-ban tárták fel és restaurálták.

Odorvár

Az elpusztult vár a Bükki Nemzeti Park területén, a Hór-völgyében, a 660 m magas Várhegy egy meredek, kiálló hegyormán, 594 m magasságban fekszik, Cserépfalutól kb. öt kilométerre, a Suba-lyuk nevű barlang közelében.

Az "odor" szó jelentése odorjas - barlangos terület. Nem véletlenül, a közelben több barlang is található.

A vár mellett kiépített tűzrakóhely, esőbeálló és információs tábla is van.

odorvar1

A várról keveset tudni, sem építésének ideje, sem körülményei nem ismertek. Azt gondolják, hogy már a kőkorban is lakott vidék volt. Később a tatárjárás után építhették vadászkastélynak. Vannak akik szerint katonai célokat szolgált, stratégiai fekvése miatt.

A 14. században több tulajdonosa is volt, például az egri püspök is. Az egyetlen írásos emlék egy Erzsébet királyné korabeli írás, amely megtiltotta a vár kapitányának, hogy a környéken dézsmát szedjen. Később a 15. században a husziták kaparintották meg, őket Mátyás seregei űzték el és lerombolták a várat.

A romokat még nem tárták fel. A vár területe 30x50 m, alakja nyújtott L betűre hasonlít. Bástyája és várárka vélhetőleg nem volt, a sáncok nyomai is éppen csak felismerhetőek. Egy kapuja és egy megfigyelőtornya volt. Az alapok kőből voltak, a falak valószínűleg palánkból. A falmaradványok egy része az 1950-es években omlott le.

Szarvaskő vára

Döbröntén láthatók a maradványai ennek az impozáns középkori várnak.

szarvasko2

Nagy Lajos király 1367-ben adott engedélyt Himfy Benedek pozsonyi ispánnak, hogy kővárat építsen ezen a területen. Később a környékbeli urak támadták meg és jelentős területeken hasítottak ki az uradalomból. A család bevételei megcsappantak, maguk is rablókká váltak, így támadták meg a Szent Márton-hegyi (ma Pannonhalma) apátságot is. A rablás híre felbőszítette Mátyást, aki elvette a birtokot tőlük és átadta Kanizsai bárónak, ám hamarosan visszakerült a családhoz. Egy házasság révén került ide Essegvári Ferenc.

szavrasko1

A mohácsi csata után megerősítették a várat, ekkor épült a hatalmas, vastag falú rondella, ahonnan ágyukkal tudták védeni az épületet. Pusztulásáról keveset tudni, valószínűleg a törökök verték szét, és a romokat a környéken lakók hordák el, ebből építkeztek.

A romok egy részét nemrég restaurálták, de még számos lelet a fold alatt várja, hogy napvilágra kerüljön.

Fehérkő vára

A középkori vár restaurált romjai a somogyi dombok között található Kereki községben, egy 283 méter magas domb csúcsán állnak.

feherko1

Építésének pontos ideje nem ismert, de valószínű, hogy Anjou Károly király utasítására építették akkoriban uradalmi központnak. Egy oklevél szerint a 14. század elején Cikó várnagy volt a kapitánya.

A várnak viharos története volt, többször lerombolták, majd újjáépítették. 1403-ban Zsigmond király hívei ostromolták meg. A megrongálódott erődítményt évekig nem használták. 1408-ban kezdtek hozzá újjáépíttetéséhez.

1474-től a Báthori-család használta a téglából épített várat, amely nem hadászati célokat szolgált, hanem az uradalom központja volt. Kaputorony, hatalmas tartópillérek, szárazárok és egy nagy fahíd védte az itt élőket.

feherko3

Mátyás halála után Habsburg Miksa német-római császár zsoldosai foglalták el a várat, tőlük Kinizsi szerezte vissza. A romos erődítményt a Báthoryak nem használták, sorsára hagyták. 1530-ban Perneszi Ferenc megvásárolta és felújíttatta épületeket. Ám 1543 táján a törököktől tartva a környékbeli keresztény végvárak katonasága felrobbantotta védőműveit.

Az erődítmény innentől az enyészeté lett. Építőanyagát elhordták a helyi plébániatemplom, majd egy vadászkastély építéséhez. A maradványokat ma már óvják, egy várbarát társaság megtisztította a környéket is.

Kisnánai vár

A vár Heves megyében, Kisnána mellett található. Vélhetőleg a 11-12. században építették. Az első ismert birtokosa Csobánka Pál volt. Mivel ő Károly Róbert ellen fordult, a király elvette a területet tőle és Kompolti Péternek adományozta. A családban öröklődött a birtok.

kisnana1

A török időkben Móré László élt itt, aki a törökökkel nem volt jó viszonyban, fosztogatta, sőt jó párat meg is ölt közülük. Ezért a törökök elfoglalták a várat. 1560 után nem újították fel a várat. Több kézen is megfordult, de mivel nem laktak itt, a környékbeliek elhordták a köveket.

1940 körül a leventék gyakorló terepnek használták a romokat, ők tárták fel a gótikus vártemplom belsejét. A teljes feltárásra az 1960-as években került sor. Ma vármúzeum található benne.

kisnana2

Egy legenda is fűződik a várhoz: A helyiek szerint Móré László portyái során rengeteg kincset rabolt, melyeket a török támadás miatt a várban valahol elásott. Bizonyítékot máig nem találtak rá, de a monda még mindig él.

Fotók: wikipedia, Kisnánai vár Facebook-oldala

Ha érdekes volt az összeállítás, oszd meg másokkal is!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
6500 forintot kérnek fejenként Hollókőn azoktól, akik húsvétkor átlépik a falu határát
A diák és nyugdíjas jegy pedig 5500 forintba kerül. Az ófaluba csak belépővel lehet bemenni húsvétkor.

Link másolása

6500 forintot kérnek fejenként Hollókőn azoktól, akik húsvétkor átlépik a falu határát.

A Nógrád megyei település amúgy is népszerű célpontnak számít a kirándulók körében, de húsvétkor szinte elözönlik a települést a látogatók.

Azonban

a Hollókői Húsvéti Fesztivál és Hollókő Ófaluja is kizárólag a rendezvény hivatalos jegyének megvásárlásával látogatható március 30. és április 1. között.

A felnőtt napi belépőjegy 6500 forintba, a diák és nyugdíjas jegy pedig 5500 forintba kerül.

A belépőjegy viszont már tartalmazza a település összes programjainak és egyes látnivalóinak belépődíját is: így be lehet vele menni többek között a Hollókői Várba, a Palóc Játszóházba és a Babamúzeumba is.

@szeretlekmagyarorszag.hu Ha Húsvét napjain Hollókőre látogatsz, fizetned kell. Mi erről a véleményed? Írd meg nekünk! #szeretlekmagyarország #nekedbelegyen❤️ #hollókő #húsvét #foryou ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
5+1 élmény, amivel kiegészítheted a túrázást a Dunakanyarban
Pazar Dunakanyar-élményre vágysz? Mutatjuk a legjobb helyeket!

Link másolása

A Dunakanyar ideális célpont akár egy egynapos kiránduláshoz, de többnapos pihenéshez is. Mindkét oldalon tudunk tuti helyeket, izgalmas élményeket a kedvenceinket most összegyűjtöttük nektek.

1. Történelmi séta, Esztergomban

Esztergom nevével sokszor találkoztunk a történelemkönyvekben: uralkodók székhelye volt, majd a katolikus egyház hazai központjaként funkcionált. Az esztergomi várhegy szépségét azonban egy fotó sem adja vissza – itt az idő, hogy saját szemeddel is megcsodáld a festői városrészt. A várhegyen áll a királyi vár, mellette a bazilika magasodik. Hazánk legnagyobb templomáról beszélünk, melynek nagyságát még inkább kiemeli Duna-parti elhelyezkedése.

A Dunakanyar látnivalók egyik különlegességét a Kupolakilátó adja, amelynek tetejét 400 lépcső megtételével érheted el. Minden fáradságot megér a lépcsők megmászása, ugyanis a Dunakanyar látnivalók egyik legszebbje tárul a szemeink elé: a templom tetejéről megcsodálhatjuk az alattunk kék szalagként hullámzó Duna látképét, a lenyűgöző Esztergom városával együtt.

Fotó: Unsplash.com / Meszárcsek Gergely

2. Ha Dunakanyar, akkor hajózás!

Nem ismered elég jól a Dunakanyart, ha nem hajózol Esztergom, Visegrád, vagy akár Szentendre legszebb dunai szakaszán. A hajókirándulás számos érdekességet tartogat, akár a szárnyashajó, akár a kirándulóhajó járatokat választod.

Kisebb gyerekekkel érdemes a szárnyashajós élményt kipróbálni, mert ezek a járatok gyorsan haladnak Budapest és Esztergom között, közben pedig Vácon és Visegrádon is kiszállhatsz. A hosszabb utakhoz a Nagy Duna-ág és a Szentendre-Leányfalu-Visegrád-Nagymaros vonal is remek döntés, nem fogsz mellényúlni a választással.

3. Homoksziget, Göd

A nyár aszályosabb részében trópusi tájakat meghazudtoló strandokkal is vár a Dunakanyar. Az egyik kedvelt homokos part a kisoroszi szigetcsúcsnál található, a másik pedig a homoksziget Gödön. Mindkét helyszín egész jól megközelíthető bringával is, a kiadós tekerés után pedig különösen jól fog esni egy kis lazulás a homokos parton. A szigetek látogatása jól kombinálható városnézéssel és különböző túrákkal is, ha Gödöt választjuk, ne hagyjuk ki a Huzella Kertet sem.

Ismét megnyitott Göd ikonikus szállodája, a Hotel Golden Palace****

Szerencsés vagy ha megszereted a Dunakanyart, mert soha nem érsz az élmények végére, akár a túrákat, akár a városnézést, vagy gasztro finomságokat kedveled. Egy biztos: a térségre nagyon kevés egy nap!

Ha szívesen felfedeznéd magadnak, tervezz több napra és szállj meg Göd ikonikus szállodájában, a Hotel Golden Palace****-ban. A szálloda a festői Dunakanyar közelében, Budapesttől mindössze 30 km-re, csupán egy rövid sétára a Duna-parttól fogadja vendégeit.

A szálloda épületét egy 8 hektáros park veszi körül, így megőrizve a hagyományos gyógyfürdő hangulatot, amit felújításnak köszönhetően a modern kényelem egészít ki. Korhű stílusú luxusszobák, kiadós félpanziós ellátás és a medencékkel valamint szaunákkal felszerelt csodás wellnessrészleg várja a vendégeket. A modern wellnessrészlegben a nyári szezonban napozóágyakon és egy kültéri medencében kapcsolódhatunk ki, ahol kültéri tűzrakóhelyet is kialakítottak, ha sütögetni támadna kedvünk. A masszázselemekkel ellátott beltéri élménymedence és a pezsgőfürdő egész évben rendelkezésére áll. Mindezt a finn és az infraszauna, a gőzfürdő és a merülőmedence egészíti ki.

A szálloda parkjában található tóban horgászási lehetőség is van, ahol szép kort megélt fák nyújtanak árnyékot a kellemes pihenéshez.

4. Rádai Kézműves Fagylaltozó és Specialty Kávézó, Szob

Az énekesként ismert Freddie által megálmodott, tavaly nyáron Szobon megnyitott Rádai Kézműves Fagylaltozó és Specialty Kávézó egyértelműen a minőséget képviseli. Fazekas Ádám világbajnok fagylaltkészítő mester fagylaltcsodái és a folyamatosan változó kávékínálat tökéletesen beleillik a Dunakanyar festői tájába. Ez a Dunától 30 méterre található kis ékszerdoboz Freddie nagymamájának állít emléket. Ősszel helyben sütött almás pitével, pogácsával, bejglikkel, rétesekkel, forró csokoládékkal és teakülönlegességekkel várják a vendégeket, valamint a Rádai kulturális programokkal is igyekszik napról napra izgalmasabbá tenni a Luczenbacher sétányt.

5. Nemdebárka, Szigetmonostor

Aki jártas a fővárosi éjszakai életben, az valószínűleg jó néhányszor megfordult már a kultikus Nemdebár nevű helyen a Széll Kálmán téren. Kevesen tudják, de ennek a helyek meglepő módon van egy kistestvére a szigetmonostori Duna-parton. Amit már csak a varázslatos helyszín miatt is érdemes felkeresni. Ha nem jártatok még a Szentendrei-szigeten, akkor idén nyáron legyen ez az egyik célpont, hiszen tele van mesebeli kis falvakkal és vonzó strandokkal. Egy egészen más világ nyílik ki itt az ember előtt.

A Nemdebárka itt is főleg esti hely, délután négykor nyitnak és tízig lehet náluk lazulni, na és csodás pizzákat enni! Nemcsak embereknek, de a kutyáknak is egy paradicsom.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Itt a lista: ennyivel lesz drágább nálunk az egynapos autópálya matrica, mint a régió országaiban
A környező országokhoz képest drágább lesz az egynapos matrica, ezért érdemes lehet megfontolni helyette a megyei vagy havi matrica vásárlását.

Link másolása

Április elsejétől, hétfőtől lehet egynapos autópálya-matricát vásárolni Magyarországon, írja a rtl.hu. Az autósok az érvényesség napján éjfélig használhatják majd a sztrádákat, közölte az állami útdíjfizetési vállalat.

A személyautók esetében alig ötödével olcsóbban adják majd az egynapos matricát a tíznaposhoz képest. A legtöbbért, amennyit csak elkérhet érte egy kormány.

„Az európai uniós irányelvek alapján az éves országos matrica árának legfeljebb 9 százaléka lehet, így a matrica ára 5150 forintba fog kerülni, és csak az adott napra érvényes. Tehát érdemes megfontolni ennek a használatát. Két egynapos matricának az ára már gyakorlatilag egy havi autópálya-matrica árának felel meg” – mondta a Híradónak Urbán Tamás, az autopalyamatrica.hu ügyvezetője.

Ausztriában már az év eleje óta kapható a mai árfolyamon 3400 forintos egynapos matricát, miközben az osztrák átlagfizetés nagyjából háromszorosa a magyarnak. Csehországban 3100, Szlovákiában pedig várhatóan 2100 forintot kell majd fizetni a napi sztrádahasználatért.

„A környező országokhoz képest drágább a matrica, viszont Magyarországon jellemzően a megyei matrica az, amit nagyon sok autós igénybe vesz, így Magyarországon vannak kedvezőbb megoldások is” – mondta Urbán Tamás.

Egyelőre online, illetve az állami útdíjfizetési szolgáltató ügyfélszolgálatain érdemes egynapos matricát venni, mert még nem minden viszonteladó partnernél lehet megvásárolni április elsejétől.

Az RTL Híradójának riportját itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET: