prcikk: Ha a globális felmelegedés megállna, a grönlandi jégmező már akkor is tovább olvadna | szmo.hu
HÍREK
A Rovatból

Ha a globális felmelegedés megállna, a grönlandi jégmező már akkor is tovább olvadna

A gleccserek változása elérte azt a pontot, amikor a jégtakarót tápláló hóesés már nem tud lépést tartani a gleccserekből az óceánba csúszó jég mennyiségével.
MTI, fotó: SarahNic/Pixabay - szmo.hu
2020. augusztus 14.



Ha a felmelegedés megállna, a grönlandi jégmező már akkor is mindenképp tovább olvadna egy új amerikai kutatás szerint.

A Grönland több mint 200 nagy gleccseréről majdnem negyven éven át rögzített műholdadatok alapján készült tanulmány a Nature Communications Earth and Environment című szaklap friss számában jelent meg.

A tudósok azt állapították meg, hogy

a gleccserek változása elérte azt a pontot, amikor a jégtakarót tápláló hóesés már nem tud lépést tartani a gleccserekből az óceánba csúszó jég mennyiségével.

"A távérzékelési adatok alapján azt tanulmányoztuk, hogyan változik a jégolvadás és -növekedés. Azt találtuk, hogy az óceánba olvadó és a gleccserekről letörő jég messze meghaladja a jégfelületen felhalmozódó hó tömegét" - mondta el a Phys.org tudományos-ismeretterjesztő portálnak Michalea King, a kutatás vezetője, az Ohiói Egyetem Byrd Sarkvidék- és Klímakutató Központja munkatársa.

Az óceánba torkolló gleccserek változásain kívül a havi műholdadatok azt is megmutatták, hogyan hizlalja a jeget évről évre a hóesés. King és kutatócsoportja megállapította, hogy a nyolcvanas és kilencvenes években a jégolvadás és a hó nagyrészt egyensúlyban volt: a gleccserek általában mintegy 450 gigatonna jeget veszítettek, amit a hó pótolt is.

"A jégmező pulzusa, vagyis a jégolvadás-hóesés aránya viszonylag álladó volt egészen addig, amíg az óceánba csúszó jég mennyisége egy rövid, öt-hat éves időszakban hirtelen nagyot nem nőtt" - mondta King.

A jégvesztés 2000 körül indult folyamatos növekedésnek, a gleccserek mintegy 500 gigatonnát vesztenek évente, ugyanakkor a hótömeg nem nő.

2000 előtt minden évben nagyjából egyenlő volt az esélye, hogy a jégmező veszít a tömegéből vagy növekszik. A jelenlegi klíma mellett a jégtömeg százból egy évben növekedhetne csak.

1985 óta a nagy gleccserek nagyjából három kilométert húzódtak vissza, sokuk már annyit, hogy mélyen a vízben végződik, vagyis nagyobb felületen érintkezik a melegedő vízzel, így még nehezebben hízhatna vissza eredeti kiterjedésére.

Ez azt jelenti, hogy

még akkor is, ha az emberiség képes lenne a jelenleg zajló klímaváltozást megfékezni, az óceánba torkolló gleccserek jégolvadása meghaladná a leeső hó mennyiségét, és jó ideig tovább zsugorodnának.

Grönland olvadó gleccserei az egész bolygót veszélyeztetik, mivel jegük az Atlanti-óceánba, végül a világ többi óceánjába jut, ezzel a vízszintemelkedés legerősebb tényezője: tavaly csupán két hónap alatt 2,2 milliméter emelkedést okozott.


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Ez a legdurvább változás az új Medián-mérésben: már 47 százalék számít a TISZA győzelmére, a Fideszére csak 35
A Medián márciusi kutatása szerint a Tisza a teljes népességben 16 ponttal vezet a Fidesz-KDNP előtt. A jelenlegi arányok a mandátumok kétharmadát is jelenthetnék Magyar Péter pártjának. Egyre kevesebben bíznak Orbánban, és a pártja győzelmében.


Nem egész három héttel az április 12-i országgyűlési választás előtt a Tisza Párt már 23 százalékponttal vezet a kormánypártok előtt a választani tudó „biztos” szavazók körében. A Medián márciusi felmérése szerint a jelenlegi arányok akár kétharmados többséget is biztosíthatnának a Tiszának, és reális esély látszik egy kétpárti parlamentre is.

A HVG megbízásából készült kutatás szerint a Tisza előnye a teljes népességben 16, a pártot választani tudók körében pedig 20 százalékpontos. A győzelmi esélyeket tekintve is fordult a kocka: a teljes szavazókorú népesség 47 százaléka számít a Tisza Párt győzelmére, míg a Fidesz sikerére már csak 35 százalék fogadna. A miniszterelnöki alkalmasság kérdésében Magyar Pétert a megkérdezettek 54 százaléka tartja „teljesen” vagy „inkább” alkalmasnak, míg Orbán Viktort csak 45 százaléknyian.

Bár a kutatók kiemelik, hogy a számokat korai lenne előrejelzésnek tekinteni, „ha a mostani kutatásban kapott arányok válnának valóra április 12-én, akkor az akár kétharmados többséget biztosítana a Tiszának a következő parlamentben”.

A kétpárti parlament lehetőségét az növeli, hogy a kisebb pártok, mint a DK és a Magyar Kétfarkú Kutya Párt hónapok óta 1-2 százalék körül mozognak, és a friss mérés szerint a Mi Hazánk sem éri el a bejutási küszöböt.

A felmérés szerint kiemelkedően magas, 89 százalékos a részvételi szándék. A Tisza Párt szimpatizánsainak 96 százaléka, a Fidesz-pártiaknak pedig 90 százaléka mondta biztosra, hogy elmegy szavazni. Ez arra utal, hogy mindkét nagy politikai tábor erősen motivált, ami idén rekordközeli részvételi arányt vetít előre. A Tisza Párt a kampányában is a mozgósításra és az elszámoltathatóságra fókuszál: „Dolgozunk a választási kampányra tett 12 vállalásunkon. És ezekkel el is számolunk” – írják. „A következő időszakban több terepmunka, több adat, több kérdés, több vita és több jelenlét vár ránk az ország minden pontján.”

A győzelmi várakozásokban tapasztalható 12 százalékpontos elmozdulás a Tisza javára azért is jelentős, mert két hónappal ezelőtt még a Fidesz győzelmét valószínűsítette a választók enyhe többsége. A változás elsősorban nem a két nagy párt saját táborában, hanem a kisebb pártok szimpatizánsai és a párt nélküliek körében következett be, ahol radikálisan másképp gondolkodnak a választás lehetséges kimeneteléről, mint akár egy hónappal ezelőtt.

Egy kicsivel többen hallották Orbán Viktor március 15-i beszédét (vagy ismerték meg a tartalmát később), mint Magyar Péterét - írja a Medián, ám Magyar Péter szónoklatát jelentősen jobbnak értékelték, mint a regnáló miniszterelnökét. Az egyik párthoz sem kötődők körében Magyar Péter átlagosan egy fél osztályzattal jobb jegyet kapott, mint Orbán.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Kijött a friss Medián-mérés: 58-35 a Tisza javára, ez már kétharmadot is jelenthet Magyar Péteréknek
A Mi Hazánk nem jutna be a parlamentbe, ennek főként a két nagy párt felé gravitáló szavazók tömege az oka, valamint a magas részvételi hajlandóság. Hann Endre szerint mára már 47 százalék gondolja azt, hogy a TISZA győz, míg azt a Fideszről csak 35 százalék gondolja.


Hann Endre, a Medián közvélemény-kutató vezetője a HVG élő adásában ismertette a márciusi kutatásuk eredményét.

A TISZA növelni tudta az előnyét az egy hónappal korábbi méréshez képest, a teljes népesség körében 46 százalék, a pártot választani tudóknál 56, a biztos szavazó pártválasztók körében pedig 58 százalék az eredményük. A Fidesznél ezek a számok 30, 36, illetve 35 százalék, ami azt is jelenti, hogy csökkent a szavazóik száma.

A felmérés újdonsága még, hogy a mai állapot szerint a Mi Hazánk nem jutna be a Parlamentbe, csak 3-4 százalék körül állnak.

A legfontosabb változás viszont az, hogy az emberek egyre nagyobb aránya hiszi azt, hogy a TISZA fog nyerni (47%), a Fideszt már csak (35%) gondolja győztesnek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
„Kiöntött a Tisza” – Magyar Péter a Tisza Párt brutális előnyét mutató Medián-felmérés után üzent a választóknak
A politikus szerint „a magyar emberek egy valóban biztonságos, békés, európai, működő és emberséges országban szeretnének élni”. Azt is elárulta, milyen országot szeretnének építeni.


Magyar Péter a Medián friss felmérésére reagált egy Facebook-posztban, amelyet azzal kezdett, hogy „kiöntött a Tisza”.

Szerinte a magyarok nemet mondanak az orbáni hazugságra, gyűlöletkeltésre és háborús őrületre. Állítása szerint „a magyar emberek egy valóban biztonságos, békés, európai, működő és emberséges országban szeretnének élni”. Azt írta, a következő napoknak a kőkemény munkáról és a hazaszeretetről kell szólniuk, és arra kért mindenkit, hogy vigyék el a derűs és békés rendszerváltás üzenetét minden honfitársukhoz.

„Honfitársaim, 18 nap van hátra a győzelemig. Közösen visszavesszük a hazánkat és a TISZA-kormány minden magyar emberért fog dolgozni” – zárta sorait a politikus, a bejegyzés végére pedig azt írta: „Isten engem úgy segéljen!”

A 24.hu által március 25-én ismertetett Medián-mérés szerint, amelyet március 17–20. között vettek fel, a választani tudó biztos szavazók körében a TISZA 58, míg a Fidesz 35 százalékon áll. A teljes népességen belül 46–30 az arány. Az intézet vezetője, Hann Endre szerint a részvételi szándék kiemelkedően magas, 89 százalékos, és akár kétpárti parlament is kialakulhat.

A mostani adatok egy februári trendet folytatnak, amikor a Medián 20 százalékpontos TISZA-előnyt mért a biztos szavazók körében (55–35).


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Kiszivárgott Trump 15 pontos békeajánlata Iránnak – a piacok fellélegeztek, de Teherán szerint ez csak egy trükk
Pakisztán közvetítésével jutott el Donald Trump 15 pontos béketervének javaslata Teheránba. A hírre az olaj ára esett, de az iráni vezetés szerint a javaslat csupán a katonai nyomásgyakorlás fedősztorija.


Pakisztáni tisztviselők szerdán megerősítették, hogy Teherán kézhez kapta az Egyesült Államok 15 pontból álló békejavaslatát a közel-keleti háború lezárására. A hírre azonnal reagált a piac: az olaj ára esni kezdett, a részvények pedig emelkedtek. Mindeközben az USA csapatokat csoportosít át a térségbe, Irán pedig nyilvánosan gyanakvó és elutasító.

A csomagot Pakisztán közvetítésével juttatták el Iránnak. Az Associated Press szerint

a terv főbb elemei között szerepel a szankciók enyhítése cserébe az iráni nukleáris program visszafogásáért és a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség általi ellenőrzésért, a ballisztikus rakétaprogram korlátozása, valamint a Hormuzi-szoros hajózhatóságának helyreállítása. A javaslat olyan, az USA által már a háború előtt is megfogalmazott pontokat is tartalmaz, mint a Hezbollah és a Hamász finanszírozásának megszüntetése.

Ebrahim Zolfaghari, az iráni hadsereg egyik szóvivője egy előre felvett televíziós beszédben kigúnyolta az amerikai javaslatot, mondván: az USA beijedt, és megállapodásként akarja eladni a kudarcát. A teheráni külügyminisztérium tagadta a tárgyalásokat, és a vezetésen belül sokan attól tartanak, hogy a békejavaslat csupán egy trükk a katonai nyomás fokozására. Ezzel szemben Donald Trump hétfőn öt napra felfüggesztette az iráni energetikai infrastruktúra elleni támadásokra vonatkozó fenyegetését, miután eredményes párbeszédről beszélt a két ország között. Az izraeli sajtóban megjelent hírek szerint Jeruzsálemben nem mindenki nézi jó szemmel a diplomáciai nyomulást, Izrael szerepvállalásának mértéke pedig továbbra sem egyértelmű.

A békeajánlat előzménye egy igencsak feszült helyzet volt. Hétfőn éjszaka járt volna le az elnök 48 órás ultimátuma, miszerint ha Teherán nem teszi hajózhatóvá a Hormuzi-szorost, akkor az USA lerombolja az iráni erőműveket. Erre válaszul Irán a szoros teljes lezárásával és a Perzsa-öbölben lévő arab olajtermelőkre mért csapásokkal fenyegetőzött.

Bár a teheráni külügy hivatalosan tagad, az Axios amerikai hírportál úgy tudja, hogy Trump küldötte, Steve Witkoff és Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter-helyettes között Egyiptomon, Törökországon és Pakisztánon keresztül valóban sor került üzenetváltásokra. Ezt a Mehr iráni hírügynökség is megerősítette.

Nehéz eldönteni, hogy mennyire komoly az amerikai puhatolózás és az iráni szándék, de a piacok egyelőre a békülékeny híreknek hisznek. A következő napokban kiderülhet, Teherán ad-e formális választ, és a szavak szintjén marad-e a feszültség enyhülése.


Link másolása
KÖVESS MINKET: