HÍREK

Diáktüntetés: „Ha a tanárok bajban vannak, mi is bajban vagyunk, hiszen tanárok nélkül nincsen jövő”

A Kossuth téri demonstráción beszédet mondók szerint felháborítóan alacsony a tanárok bére, miközben elképesztően túl vannak terhelve. Pedig „a ma osztálya a holnap országa”.


A több ezresre duzzadt Kossuth téri diáktüntetésen a rigmusok, skandálások és éneklések után többen felszólaltak a szemerkélő esőben álló tömeg előtt.

A tüntetés egyik szervezője szerint könnyű azt mondani, hogy az emberek menjenek ma orvosnak, mérnöknek, de az ezekhez a szakmákhoz vezető út is tanórákkal van kikövezve. „Ha miénk a jövő, akkor az a jövő a tanárainkon múlik” – mondta Kelemen Máté, aki szerint

„a ma osztálya a holnap országa”.

A felszólaló diák után beszélt a tömeghez Berg Judit József Attila-díjas író is, aki szerint a tanárok hősök, de lassan nem bírják erővel a megpróbáltatásokat. Szerinte egyaránt csökkenteni kéne a tanárok és a diákok terheit, az adminisztrációt. Több szabadidőt és a tananyag kiválasztásában több szabadságot kért. Szerinte időre és szabadságra lenne szüksége a tanároknak, és ehhez a közoktatás megérdemelne egy önálló minisztériumot. A sztrájk alapjog – mondta Berg Judit, amit óriási ováció kísért. Lázár Ervin Szegény Dzsoni és Árnika című művét említve arról beszélt, össze kell fogni a tanárokért, de ugyanígy össze kell fogni a társadalomnak a szegényekért, az egészségügyi dolgozókért és a háborúból menekülőkért is.

A Károlyi Mihály Spanyol Kéttannyelvű Gimnázium egyik diákja, az ADOM Diákmozgalom tagja azt mondta a tüntető tömegnek:

„Nem akarunk több kialvatlan és motiválatlan tanárt, olyanokat, akiket bedarált a rendszer. Kedves tanáraink, veletek vagyunk!”

Mint fogalmazott: régóta harcolnak egy esélyteremtő oktatásért, épp itt az ideje, hogy meghallgassák őket.

„Matektanárom lánya többet keres, mint az anyja, pedig egy gyorsétteremben dolgozik. Komolyan többre becsüljük a hamburgert, mint a jövőnket?”

– tette fel a kérdést Siadik Nóra.

Kerti Anna Emese tanárszakos hallgató a tanárok munkáját ahhoz hasonlította, mintha valaki vízen akarna tüzet rakni. Szerinte mellettük tutajon úsznak a diákok, de megemlítette, hogy időnként elhúz mellettük egy-egy jacht is. Kerti szerint a tanárok egyre jobban fáradnak, a víz is hideg, a tutajok elsüllyednek – ezt üzente a beszéde elején megszólított „dicsőséges nagyuraknak”.

Ezután több diákönkormányzati tag lépett a színpadra. Egyikük elmesélte, hogy jelenleg depresszióval küzd, amit egy tanára is felismert, és szerencséjére segít neki. De megjegyezte, hogy ezt nem tudja minden tanár megtenni, mert nincsen rá idejük. Egy másik szerint elfogadhatatlan, hogy egy kezdő tanár 150 ezres fizetést vigyen haza.

„Isten már a hetedik napon megpihent. Hát ők mikor tehetik meg?”

– tette fel a kérdést.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Lemond a TISZA Párt fővárosi frakciójának vezetője a közgyűlési mandátumáról
A döntésről a közösségi oldalán számolt be a TISZA Párt. Dr. Ordas Eszter lemondása mögött családi okok állnak.


„A TISZA fővárosi frakciójának vezetője, dr. Ordas Eszter családi okból július 15-ével lemond a közgyűlési mandátumáról. A TISZA elnöksége és a budapesti frakció tudomásul vette frakcióvezető asszony döntését” – írta Facebook-oldalán a párt budapesti szervezete.

A megüresedő képviselői mandátumot Gerzsenyi Gabriella veszi át. „A TISZA fővárosi frakciója jövő héten választ új vezetőt” – emlékeztetett a párt. „A TISZA teljes közössége nevében köszönjük Eszter eddigi munkáját, és további szakmai sikereket és jó egészséget kívánunk neki” – írták a közösségi oldalon.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Hadházy Ákos: A holdudvart etető rendszer válságba jutott, mert az EU nem küld tovább szabadon ellopható pénzeket
A független országgyűlési képviselő szerint a szekszárdi borász esete, illetve a körülötte kialakult gazdasági hálózat jól mutatja, hogy a Fidesz-rendszer sokkal kiterjedtebb, mint azt manapság gondolni szokás.


Hadházy egy fotót is mellékelt a Facebook-bejegyzéshez, amin Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter helikoptere látható egy szekszárdi borászat istállójának karámján belül, „mert a külügyminiszternek derogált autópályán leutazni 150 kilométerre egy protokoll gyárlátogatásra és egy ebédre a borászat éttermében”.

„A borász esete, illetve a körülötte kialakult gazdasági hálózat jól mutatja, hogy a Fidesz-rendszer sokkal kiterjedtebb, mint azt manapság gondolni szokás.

Sok tízezer, sőt, százezer ember él ilyen vagy olyan módon abból, hogy jóban van valakivel, neki politikai szolgálatokat tesz, amiért állást, állami megrendelést, uniós pályázati forrást remél. Ha egyszer elkezdenénk komolyan felgöngyölíteni ezeket a dolgokat, nem is lenne elég egy új börtönt építeni, kettőt-hármat simán meg lehetne tölteni csak a fontosabb szereplőkkel” – fogalmazott a független országgyűlési képviselő, aki jó hírekről is beszámolt.

„A jó hír az, hogy ez a holdudvart etető rendszer válságba jutott, mivel a sajtó és néhány ellenzéki szereplő kitartó munkával elérte, hogy az EU ne küldjön tovább szabadon ellopható pénzeket. Külső finanszírozás nélkül pedig az eddigi "gazdasági modell" összezuhant, hiszen nem képes kitermelni annyit, amennyire a csókosok igényt tartanának

(meg ami egy szerény életszínvonal-emelkedéshez kellene). Lent a végeken iszonyú harag gyűlik a nagykutyákkal szemben, akik a maradék forrásokat magukhoz terelik, a falusi polgármestereknek meg csak annyit mondanak: oldjátok meg!” – zárult a bejegyzés.

A Blikk szerint több mint három és fél milliárdos csalással gyanúsítják a szekszárdi borászt, aki a hatóságok szerint fiktív önrészekkel és túlárazott számlákkal csapta be a pályázati rendszert.

A cég 2012 és 2022 között összesen közel 5 milliárd forint vissza nem térítendő állami és uniós támogatást kapott. A nyomozás jelenlegi állása szerint a gyanúsított ezek közül egyes összegekhez jogtalanul jutott hozzá.

Az ügyészség közlése szerint a férfi egyeztetett egy dunaújvárosi cég ügyvezetőjével, aki a piaci árnál jóval magasabb árajánlatokat adott. A számlákon szereplő összegek egy részét visszajuttatták a borász érdekeltségébe tartozó társaságoknak, így formálisan teljesítették a pályázatban előírt 50 százalékos önrészt. A nyomozók szerint ezzel a módszerrel a férfi és társai megtévesztették a pályázatért felelős hatóságot, és összesen mintegy 3,6 milliárd forint vagyoni hátrányt okoztak. Az eljárásban jelenleg tíz bűntársa ellen is folyik nyomozás, legtöbbjük szintén szekszárdi borász.

A jogi végzettségű B. I. korábban a Tolna megyei adóhatóság nyomozó osztályának vezetője volt. Korábban maga is hasonló típusú bűncselekmények ügyében nyomozott. A családja által működtetett pincészet több generáció óta jelen van a szekszárdi borvidéken, boraik országosan is ismertek, és nagy élelmiszerláncok polcain is megtalálhatók, írta a lap.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Azonnali hatállyal beszüntette kriptoszolgáltatásait a Revolut Magyarországon
Az ügyfeleknek küldött levél szerint a közelmúltban megváltozott magyar jogszabályok miatt nem tudják biztosítani a kriptoszolgáltatásokat.
Fotó: Unsplash - szmo.hu
2025. július 05.



„Sajnálattal tájékoztatunk, hogy a Revolut kriptoszolgáltatásait Magyarországon azonnali hatállyal, további értesítésig ideiglenesen szüneteltetjük” - közölte a fintech cég.

Az ügyfeleknek küldött levél szerint a közelmúltban megváltozott magyar jogszabályok miatt nem tudják biztosítani a kriptoszolgáltatásokat.

Azt írták, dolgoznak azon, hogy a lehető leghamarabb újra elérhetővé tegyék azokat.

Az appban most nem lehet új kriptovételi megbízásokat létrehozni, sem új eszközöket stakelni. A befizetéseket is elutasítják. A kriptovaluta eladás és a külső pénztárcába történő utalás viszont továbbra is elérhető.

Az új szabályok egy bő hete jelentek meg a Magyar Közlönyben.

A módosítás alapján büntetendő, ha valaki jogosulatlan kriptoeszköz-átváltási szolgáltatást vesz igénybe, és ezen keresztül jelentős értékű kriptoeszközt vált pénzre vagy más kriptóra. Emellett az is büntetendő, ha valaki engedély vagy bejelentés nélkül nyújt ilyen szolgáltatást, és ezzel jelentős értékű ügyleteket bonyolít le

- írja a Portfolio.

A szabályozás szerint ebben az esetben az elkövető akár három évig terjedő szabadságvesztést is kaphat. Ha a tevékenységet különösen nagy értékben végzik, a büntetés egytől öt évig, különösen jelentős érték esetén pedig két évtől nyolc évig terjedhet.

A ChatGPT megkérdezése


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Révész Máriusz nagy bukása: kerékpáros balesete után kórházba került az államtitkár
A politikus felesége iskolájának diákjaival minden évben részt vesz a Bringás Vándortáborban. Idén elég szerencsétlenül alakult a program, kórház lett a vége.


Révész Máriusz a Facebook-oldalán számolt be róla, hogy súlyosan megsérült a Bringás Vándortáborba vezető úton. Mint írja, afféle álruhás Mátyás királyként szokott részt venni a programon.

A politikus szerdán reggel indult útnak: úgy döntött, hogy a Kőbányai út melletti kerékpárúton elteker a Déli pályaudvarig, és ott csatlakozik a családjához, illetve párja tanítványaihoz.

A beszámoló szerint egy belógó bokornál beljebb húzódott, de figyelmetlen volt, összeakadt egy szemből érkező országúti kerékpárossal, és mindketten elestek.

„Sajnos én voltam a hibás. (Meg a belógó bokor.)” – írta Révész a bejegyzésben. Először megnézte, hogy a másik biciklis rendben van-e, és a fiatal srác szerencsére horzsolásokkal megúszta, hamar fel is állt. Az aktív Magyarországért felelős államtitkár viszont nem tudott felkelni, mert fájt a válla és a bordája, ráadásul furcsán állt a keze.

Mentőt és rendőrt is hívtak a helyszínre, Révészt kórházba szállították, ahol begipszelték a jobb kezét, majd megműtötték a kézfejét.

A politikus szerint úgy sérült meg, hogy az ütközésnél a kisujja találkozott a másik bringa kormányával. A vállára és hátsó bordáira esett, de ezek nem törtek el, csak mozgásra fájnak, legfeljebb szalagsérülés miatt.

Révész elárulta, hogy már jobban van, és ha igyekszik, már egy perc alatt is fel tud kelni az ágyból. Viszont el kellett fogadnia, hogy idén nem csatlakozik a vándortáborhoz. „Hát, ez is fáj!” – fűzte hozzá.


Link másolása
KÖVESS MINKET: