UTAZZ
A Rovatból

Walt Disney-t is megihlette a Szent Hilárión vár és a csodás vidék

Sok száz éve egy szerzetes élt Cipruson, emlékét legendák őrzik a világ egyik legszebb kilátásának tartott helyen.
Fotók: Vas Gergely - szmo.hu
2019. január 27.


Link másolása

A szerelem szigetének tartott Ciprust tavasztól őszig rengeteg turista keresi fel. A történelmi látványosságok mellett a csodaszép környezet, és a romantikus vagy épp bulizós tengerpart is sokakat vonz.

Ám a sziget északi, törökök lakta oldalát kevesebben keresik fel. Pedig érdemes, mert a kedves kisvárosok, a középkori hangulat, a gasztronómia, és a vízi élet mellett olyan különlegességet is meg lehet itt csodálni, mint a Szent Hilárión vár.

A Keríniai-hegységben található erődítmény és az innen látható

fenséges kilátás, a misztikus környezet még Walt Disney-t is elvarázsolta, és az itteni látványt felhasználta az egyik rajzfilmjében, a Hófehérke és a hét törpe című mesében.

A fenséges vár egy 732 méter magas mészkőhegység tetején, a kopár sziklákon áll, mintha azokból nőtt volna ki.

A romjaiban is impozáns építmény Észak-Ciprus egyik legérdekesebb látványossága. A falak még őrzik nyomát a régi életnek, a kápolna, a királyi lak, az udvar és istálló romjai között sétálva megidéződnek az elmúlt száz évek.

Nevét egy szerzetesről kapta,

aki az arab támadás elől menekült Jeruzsálemből a szigetre a 7-8. században, és élete utolsó éveit itt töltötte. A legenda szerint a hegyen élő szerzetes süket volt, ezért nem fogott rajta a démonok csábító éneke. Így a démonok egy idő után feladták a megkísértését, és elhagyták a hegyet. Vannak olyan nézetek is, hogy valóban élt itt egy öreg remete. Halála után őt követve érkeztek ide szerzetesek, és nekik épült fel az első monostor.

Az eredeti vár a 10. században épülhetett. Mikor Oroszlánszívű Richard 1192-ben legyőzte a sziget akkori urát, ez a vár tartott ki a legtovább, végül a védők átadták azt az angoloknak.

A frank uralom alatt megerősítették a várat, amely ekkor Dieudamour nevet kapta. Később számos viszály, harc zajlott a várnál is. A 13. századtól viszonylagos nyugalom következett be, ekkor a Lusignan dinasztia nyári rezidenciájaként szolgált.

A vár hanyatlása a 15. századtól indult meg, ekkor rendelték el a Ciprust elfoglaló velenceiek a Szent Hilárión vár elhagyását, és lebontását, mert a harci eszközök fejlődése nyomán már nem volt többet védelmi szerepe a várnak.

A háromszintes vár romjaihoz sok lépcsőn lehet feljutni, de aki vállalkozott már rá, az állítja, hogy megéri a látványért. Sokak szerint a világ egyik legszebb kilátása nyílik innen.

A helyreállított kapu és az őrtorony fogadja az alsó várban a belépőt. Itt volt az őrség, a lovak és a fegyverek. A déli várfalon voltak az élelmiszerraktárak és az istállók. A középső szintre lépcsősor vezet, és itt található a 10. századi Bizánci kápolna. A részben helyreállított templomnak a kupolája már hiányzik. Az északi szárnyban volt a királyi család lakosztálya. A felső szintről lehet eljutni a Szent János toronyba, és itt vannak a konyhák romjai és a királyi termek is. A királyné gótikus ablakából nyílik az egyik legszebb kilátás a szikla alatt elterülő síkságra és a városra.

A várból lesétálva pedig érdemes szétnézni az alant elterülő bűbájos középkori városka, Kyrenia belvárosában. Kihagyhatatlan program a tengerből kiemelt Nagy Sándor korabeli kereskedőhajó, amely a világ legrégebbi, egyben maradt fahajója a maga 2300 évével. A különleges hajót a Kyrenia-várban található Hajótöröttek Múzeumában lehet megnézni. A hajót a teljes rakományával együtt hozták a felszínre az 1960-as évek végén. A rakományban 404 amfora, tárolóedények, halászeszközök és 29 malomkő volt.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Jelentősen megnőtt a Velencei-tó vízszintje, majdnem háromszorosa a két évvel korábbinak
Volt ok az aggodalomra, mert a tó annyira leapadt korábban, hogy már csak 53 centiméternyi víz volt benne. Megmutatjuk milyen volt.

Link másolása

Csütörtök reggel Agárdnál 145 centimétert mutatott a vízmérce - írja az Időkép.

Már február elején újra a régi fényében pompázott a Velencei-tó, a 2022-es kritikusan alacsony vízállást követően ugyanis ekkorra 75 centiméterrel emelkedett a vízszint.

Az elmúlt időszakban ez az emelkedés tovább folytatódott, csütörtök reggel már 145 centimétert mutatott a vízmérce Agárdnál, vagyis az 53 centiméteres rekordalacsony vízállás óta mára közel egy méterrel (92 cm) emelkedett a Velencei-tó vízszintje.

Ez az érték már meghaladja a 140 centiméteres alsó szabályozási szintet, így a tó újra a régi fényében pompázik.

Ilyen állapotok volttak 2022-ben:

Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
A Rovatból
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Lezárták az egyik legnépszerűbb magyar kirándulóhelyet – balesetveszélyes a Rám-szakadék
2024. április 24-től kezdődően további tájékoztatásig nem látogatható. Az ok a klímaváltozás, ami ronthatja a kőfalak állékonyságát.

Link másolása

A Telex írta meg a Pilisi Parkerdő felszólítására hivatkozva, hogy a klímaváltozás hatásai miatt a Rám-szakadék jelenlegi állapotában veszélyes.

A klímaváltozás miatti hosszú, aszályos időszakok és rendkívül nagy mennyiségű csapadékkal járó esőzések váltakozása a Rám-szakadék kőfalainak állékonyságára is negatívan hat, ezért a Pilisi Parkerdő a látogatók biztonsága érdekében a helyszínt a teljes körű geológiai és statikai vizsgálatok elvégzéséig és kiértékelésééig ideiglenesen teljes egészében lezárja

– olvasható a közleményben.

A túrázni vágyók így a Rám-szakadék elkerülő útvonalaként a Lukács-árokban futó sárga sávú jelzést tudják használni.

A Rám-szakadék természeti adottságai miatt hazánk egyik legnehezebben járható jelzett turista útvonala, ahol még kőgurulás vagy sziklaomlás is előfordulhat. A szakadékot emiatt csak saját felelősségére látogathatják az érdeklődők.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk