UTAZZ
A Rovatból

Valódi „madárszentélyt” rejt egy magánsziget, amely régen a kalózok menedéke és kincseik rejtekhelye volt

Fotók: Erős Rezső - szmo.hu
2019. augusztus 28.


Link másolása

Razorbill, Szula kolónia őrszemei, Pózoló lunda, Guillemot (lumma) portré

1798-ban a sziget egyik barlangja az angolok elleni lázadás két vezetőjének is rejtekhelyet nyújtott. John Henry Colclough és Bagenal Harvey azt tervezték, hogy a republikánus Franciaországba menekülnek majd. A legenda szerint a katonák szappanos vizet láttak egy barlangból kifolyni a tengervízzel együtt, ez buktatta le a két férfit. Letartóztatták, majd Wexford városába szállították őket, ahol 1798. június 28-án fellógták a hídra a lázadókat.

A sziget az 1900-as évekre teljesen elhagyatottá vált.

1943. decemberében az Michael The First herceg megvásárolta és azóta is magántulajdonban van, halála óta az öt fia és egy lánya örökölte meg a csodás helyet. A herceget a Bannow-öbölben, a Wexford-i családi kriptában temették el. Hercegi címét átadta a legidősebb fiának, Michaelnek.

Puffin (lunda) portré, Gannet (szula) szemből, Parkolóhelyet kereső gannet, Razorbill (alka)

A szigeten 220 madárfaj él

Saltee-szigeten több mint 220 madárfaj található. Három fő madárcsoport él itt: tengeri madarak, szárazföldi madarak és vándorló madarak.

Az ornitológusok látogatásával az évek során rengeteg tudás és feljegyzés született az itt élő és fészkelő madarakról. A Mihály herceg és a Neale-család mindig is tiszteletben tartotta ezt a madárszentélyt, és a vendégként kezelte az ide látogató ornitológusokat, madármegfigyelőket és fotósokat.

A legtöbb turista és madármegfigyelő a legnépszerűbb fajokat keresik, általában a Gannet (Szula), a Puffin (Launda), a Guillemot (Lumma), a Razorbill (Alka) a legnépszerűbbek.

A sziget körül rengeteg fóka család él és az őszi időszakban újszülött fóka bébiket is láthatunk. A tengervíz pedig makrélában és lazacban gazdag.

Üstökös kárókatona – sziklak közé bújva keltik ki a tojásokat es bújnak el minden külső veszély elől. Sikoltó puffin. All you can eat puffin. – a halászó lunda annyi halat visz a fészkébe amennyit a csőrében meg tud fogni. Lummak veszik körbe és védik a fiókát a ragadozó madaraktól.

Zászló jelzi, ha a szigetre léphetsz

A sziget a család engedélyével látogatható. Ha család éppen ott tartózkodik, akkor nem lehet odamenni. Ezt úgy jelzik, hogy a szigeten található egyetlen háznál levő zászlórúdra felhúzzak a zászlót, ezért sokszor csak a kikötőben derül ki, hogy be lehet-e lépni a szigetre.

A szigeteket bármikor körbe lehet hajózni, erre több társaság is vállalkozik, azonban a szigetre csak egyetlen egy hajós vihet látogatót.

A hajó Kilmore Quay kikötőjéből indul és érdemes jó előre helyet foglalni rá, mert egy nap legfeljebb 40 ember léphet a szigetre, és ők is csak reggel 9-től délután 4-ig.

A nagyobb hajó kb. 15-20 perc alatt éri el Saltee partjait, ahol egy kisebb motorcsónakba kell átszállni, mivel nincs kiépített kikötő.

Guillemot kolónia, Halra vadászó Gannet

Tanácsok a fotóstól

A szigeten a madarak teljes biztonságban vannak, nem vadásznak rájuk, mint pl. Izlandon így nagyon bátrak és közel merészkednek az emberhez. Puffinok sokszor érdeklődőek, és akár 3-4 méteres távolságból is jól fotózhatók.

A szula kolóniát is meg lehet közelíteni, sőt akár 1 méterre lehet sétálni körülöttük.Ha esetleg túl közel kerülsz hozzájuk, hatalma fújással és csőrnyitással jelzik, hogy eddig es ne tovább.

Ez nem állatkert itt a ketrecek nem védenek meg sem téged, sem az állatokat. Tényleg úgy érezheted magad, mintha éppen egy David Attenborough film szereplője lennél.

Sokszor kedves jelenetek játszódnak le előtted, ahogy a madarak halat fognak és etetik a fiókákat, de tragédiát is láthatsz. Többször láttuk, ahogy a sirály ellopja a figyelmetlen szülök tojásait, de ennél szomorúbb, amikor a kolóniában látod, ahogy az anyamadár a halott fiókán ül és ugyan úgy melegíti, mintha élne még. Mindeközben persze a másik „hiéna” madár természetesen táplálékot lát benne és folyamatosan próbálja elvenni a halott fiókát.

A szigetre érdemes felkészülni vízzel, mert a szigeten nincs bolt, sem semmi ahol vizet lehetne magunkhoz venni. Ruházat terén is jobb a réteges öltözködés, illetve az esőkabát, mert sose lehet tudni milyen időjárás fogad a szigeten. Esővédett hely csak egy van, a család háza mellett kialakított rom épületében. A hajón nem árulom el hova kell ülni, hogy a hullámzás miatt ne legyél vizes - legyen meglepetés minden idelátogatónak. Visszafelé úton előfordulhat, hogy a kapitány átadja a hajót a fiának, hogy kitanulja a szakmát. Ilyenkor jobb kapaszkodni, mert igencsak megdobálja a hajót a hullám, a nem szakavatott kéz alatt. Aki szereti a hullámvasutat és az aqua parkokat, az ezt is élvezni fogja.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Jelentősen megnőtt a Velencei-tó vízszintje, majdnem háromszorosa a két évvel korábbinak
Volt ok az aggodalomra, mert a tó annyira leapadt korábban, hogy már csak 53 centiméternyi víz volt benne. Megmutatjuk milyen volt.

Link másolása

Csütörtök reggel Agárdnál 145 centimétert mutatott a vízmérce - írja az Időkép.

Már február elején újra a régi fényében pompázott a Velencei-tó, a 2022-es kritikusan alacsony vízállást követően ugyanis ekkorra 75 centiméterrel emelkedett a vízszint.

Az elmúlt időszakban ez az emelkedés tovább folytatódott, csütörtök reggel már 145 centimétert mutatott a vízmérce Agárdnál, vagyis az 53 centiméteres rekordalacsony vízállás óta mára közel egy méterrel (92 cm) emelkedett a Velencei-tó vízszintje.

Ez az érték már meghaladja a 140 centiméteres alsó szabályozási szintet, így a tó újra a régi fényében pompázik.

Ilyen állapotok volttak 2022-ben:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
UTAZZ
A Rovatból
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
Lezárták az egyik legnépszerűbb magyar kirándulóhelyet – balesetveszélyes a Rám-szakadék
2024. április 24-től kezdődően további tájékoztatásig nem látogatható. Az ok a klímaváltozás, ami ronthatja a kőfalak állékonyságát.

Link másolása

A Telex írta meg a Pilisi Parkerdő felszólítására hivatkozva, hogy a klímaváltozás hatásai miatt a Rám-szakadék jelenlegi állapotában veszélyes.

A klímaváltozás miatti hosszú, aszályos időszakok és rendkívül nagy mennyiségű csapadékkal járó esőzések váltakozása a Rám-szakadék kőfalainak állékonyságára is negatívan hat, ezért a Pilisi Parkerdő a látogatók biztonsága érdekében a helyszínt a teljes körű geológiai és statikai vizsgálatok elvégzéséig és kiértékelésééig ideiglenesen teljes egészében lezárja

– olvasható a közleményben.

A túrázni vágyók így a Rám-szakadék elkerülő útvonalaként a Lukács-árokban futó sárga sávú jelzést tudják használni.

A Rám-szakadék természeti adottságai miatt hazánk egyik legnehezebben járható jelzett turista útvonala, ahol még kőgurulás vagy sziklaomlás is előfordulhat. A szakadékot emiatt csak saját felelősségére látogathatják az érdeklődők.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk