UTAZZ
A Rovatból

Százéves borok, csodaszép öntöttvas kályhák várnak Vác kulturális főterén

Mit lehet kezdeni egy őszi-téli napon, mikor jól esne némi séta, egy kis kultúra, és persze igazi karácsonyi hangulat is? Irány a Dunakanyar egyik legszebb barokk városa.

Link másolása

A Dunakanyar szívének is nevezett, ezer éves múltra visszatekintő barokk várost sokan kedvelik, hiszen a csodálatosan felújított belváros, a folyóparti sétány, a sok-sok látnivaló remek kirándulóhely, turistacélpont vagy akár egy hétvégi családi program helyszíne is lehet.vac_2016_10-7_avac_2016_10-20_a

Ha szeretnétek kimozdulni, egy kicsit belemerülni a történelembe, a kultúrába, közben különlegességeket kóstolnátok és szívesen belevetnétek magatokat a karácsonyi hangulatba is, akkor irány Vác központja, a kosztümös filmeket idéző hangulatos belváros, ahogy mostanában nevezik, a kulturális főtér.

A téli szezonban a kiállítások, gasztronómiai különlegességek mellett az adventi vásár és a karácsonyváró programok is remek szórakozást ígérnek.

Mindezekből válogattunk nektek egy egész napos programra valót.

A túrát a múlt egy érdekes időszakának megismerésével kezdjük.vac_2016_10-10_avac_2016_10-11_a

Memento Mori - Ars Memorandi - kapuk a múltra

Felújították és kibővítették a Memento Mori kiállítást, melyen a váci domonkos kriptából származó múmiákat, a koporsókban talált tárgyakat, az élet és a halál kettősségét mutatják be. 1994-ben a váci Domonkos templom helyreállítási munkái közben bukkantak rá a kuriózumnak számító leletekre.vac_okolicsanyi_2016_10-21vac_okolicsanyi_2016_10-22vac_okolicsanyi_2016_10-23

A 150 éve elfalazott kriptában 262 színes, díszített koporsót találtak. A 18. század közepétől a 19. század elejéig ide temetkeztek, és a lezárt helyen, a különleges klímának köszönhetően spontán mumifikálódtak a végső nyugalomra ide helyezett férfiak, nők, gyermekek, mesteremberek, szerzetesek, papok, katonatisztek, hivatalnokok. A koporsók az elzártságnak köszönhetően meglepően jó állapotban maradtak meg.vac_okolicsanyi_2016_10-24vac_okolicsanyi_2016_10-26

Ehhez a kiállításhoz kapcsolódik egy új állandó tárlat is, Ars Memorandi címen. A várostörténeti bemutatón a török hódoltság utáni időszakot, az újjáéledő város hétköznapjait mutatják be a barokk város felépítéséig és virágzó korszakáig.

Több olyan tárgyat is lehet itt látni, amiket még soha nem mutattak be. Egyik érdekessége a több generációs fazekasműhely, az ott készült sokféle edény és a rajtuk látható változatos motívumok.vac_okolicsanyi_2016_10-20

A két kiállítást a Március 15. tér 19. számú épületben találjátok. A ház 18. században épült barokk polgárház, melyet szépen felújítottak.

Infók: ITT

A főtéren továbbsétálva juthatunk el a város egyik különleges történetű házához, ahol ma több kiállítás is látható. Mindegyik más-más stílus, más anyag, így érdekes megnézni egymás mellett a vas, a festék, az agyag művészeinek bemutatóját.

Pannónia Ház

Az idén őszre megújult épületben két nagyszabású öntöttvas gyűjteményt érdemes megnézni. A kiállításon 500 év 1000 műtárgya látható.

Európa-szerte is híres és egyedi a Berczelly-gyűjtemény. Az öntöttvas munkák egészen különleges darabjait ismerhetitek meg: láthatók itt szakrális tárgyak és sírkeresztek, világi dísztárgyak és a polgári élet eszközei, szobrok, tintatartók, kályhák, mozsarak, háztartási és lakás felszerelési eszközök.

A másik tárlaton a Ganz Ábrahám Öntödei Gyűjteményben a 19. századi öntöttvas emlékeket mutatják be. Az itt látható nagyméretű, díszes öntöttvas kályhákat a történelmi Magyarország területén működő öntödék készítették. Hideg napokon már a látványuk is szívmelengető.vac_okolicsanyi_2016_10-14vac_okolicsanyi_2016_10-17vac_okolicsanyi_2016_10-18

A Tragor Ignác Múzeum részeként működő Pannónia Ház barokk épületében egy másik, teljesen más stílusú kiállításra is érdemes betérni. Ide került Hincz Gyula kétszeres Munkácsy- és Kossuth-díjas művész 1700 alkotásból álló hagyatéka. A termekben grafikáiból, könyvillusztrációiból, kerámiáiból és szobraiból látható kiállítás. Valódi kuriózum, hogy az esküvői szertartások helyszínén is az ő képei között mondhatják ki a párok a boldogító igent.

Egy másik nagy hagyaték legszebb darabjai is itt kaptak kiállítóhelyet. Gádor Iván kétszeres Kossuth-díjas keramikus 1200 alkotásából nézhettek meg egy szép válogatást.vac_okolicsanyi_2016_10-15vac_okolicsanyi_2016_10-16

Az épület udvara megint egy másik világot mutat be. A kis kertben Vertel Andrea gödi keramikus Tündérkert című szoborkompozíciója igazi vidám színfolt. A hátsó falon pedig egy monumentális kültéri secco látható, melyet Garay-Nagy Norbert váci festőművész és tanítványai készítettek.

A Köztársaság út 19.-ben található klasszicizáló barokk épület az 1700-as évek elején uradalmi kocsma volt. Később Aranyszarvas néven lett ismert vendégfogadó. Nem csak az utazók szerették, hanem a helyiek is, mert társadalmi összejöveteleket tartottak báltermében, sőt az erre járó vándorszínházak szívesen játszottak falai között, még Petőfi Sándor is megfordult itt. A fogadó után kereskedőház működött benne, ekkor kapta a Pannónia nevet. Napjainkban a Tragor Ignác Múzeum kiállítóhelye.

Infók: ITT

Mire a tárlatokat végig sétáljunk, bizony szívesen gondolunk némi gasztronómiai kényeztetésre. Irány tehát egy újabb múzeum, ahol van ugyan nézelődős program, de elsősorban kortyolni és falatozni érdemes.

Váci Bormúzeum

A kulturális, történelmi érdekességek mellett a borok kedvelőinek feltétlenül be kell térni az egykori Curia épületébe. A patinás ház török kori pincéjében ugyanis egy igazi kuriózum, a Váci Bormúzeum látható. A kiállításon bemutatják a magyar borokat és az elmúlt évszázad magyar borkultúráját.

Itt tényleg minden palacknak saját története van,

amely a múltról mesél. Szinte hihetetlen, de 2500 eredeti palackozású bort láthattok, csak tokaji aszúból 900 darabot őriznek 1880-tól napjainkig.vac_okolicsanyi_2016_10-29vac_okolicsanyi_2016_10-30

Természetesen egy ilyen látványossághoz jár a kóstolás is. A legkedveltebb borvidékek legismertebb, legjobb italait lehet megízlelni. 200 féle borból választhattok, van közöttük őshonos bor, őseink itala, de a hajdani váci borvidék bakator bora is.

Az országban egyedülálló palackos bormúzeumot 2008-ban nyitotta meg a Víg házaspár. A Borházban nyáron a kerthelyiségben hagyományos szódával készült fröccsöt is kínálnak, télen pedig a főtéren, az adventi forgatagban, egy jurtában üldögélve kóstolhatjátok meg a nagyiféle sparhelton, piros lábasban készített fűszeres forralt borukat.vac_okolicsanyi_2016_10-31vac_okolicsanyi_2016_10-32

A Március 15. tér 20. számú ház törökkori pincéjében tartott borkóstolón az italok mellé finom falatok is járnak, a klasszikus lilahagymás-zsíros kenyérre mangalica zsír kerül, de lehet falatozni a mangalica-fatányérosból, sajtokból és libamájas különlegességekből is.vac_szabobarna

Fotó: Szabó Barnabás

Mire az itteni programunk véget ér, a főtéren is beindul az élet, fűszeres illatok, ünnepi muzsika csábít a sétálgatásra, nézelődésre. Karácsonyhoz közeledve az adventi programokból is érdemes válogatni, íme néhány, kedvcsinálónak:

Adventi programok

A téli időszak legnépszerűbb programsorozata a váci téli ünnepi napok. Advent első napjától kezdve rengeteg látnivalóval, rendezvénnyel, vásárral, szórakoztató programmal készülnek a helyiek.

Néhány program az idei kínálatból:

November 24 - december 31. Főtér – Adventi vásár

December 2. péntek 18 óra – Mikulásváró a gyerekeknek a főtéren

December 3. szombat 8 óra - VI. váci disznóvágás, este Mikulás party

December 3. szombat 10 óra - Kiskarácsony, nagykarácsony - Karácsonyvárás a Múzeumban kicsiknek és nagyoknak

December 4. vasárnap 8 óra - Mikulás futás

December 6. kedd 17 óra - Mikulás műsor

December 7. szerda 18 óra - Adventi koncert

December 10. szombat 15 óra – A László Imre Nótakör hagyományos adventi és karácsonyi műsora

December 11. vasárnap 16 óra Karácsonyi harangok műsor

December 17. szombat 17 óra – Szlovák karácsony

December 17. szombat 19 óra – Karácsonyi hangulat és koncert

December 30. péntek 19 óra – Dunakanyar Rock & Roll előszilveszter

Infók: ITTvac_2016_10-15_avac_2016_10-25_a

Vác belvárosa valóban kulturális főtér lett, ahol akár egy egész napot eltölthetünk, és a nap végén mégis úgy érezzük, hogy érdemes visszatérni, mert maradt még megnéznivaló. Még több érdekesség a városról korábbi cikkünkben ITT olvasható.

Fotók: a szerző és Okolicsányi Zoltán

Ha érdekes volt, oszd meg másokkal is!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Egy nap nem elég! - Új fejezet nyílt a miskolci turizmus történetében
Felújított épített és megújult természeti környezet várja a Miskolcra érkező turistákat több uniós forrásból finanszírozott fejlesztésnek köszönhetően. Új arcát mutatja a miskolctapolcai Csónakázó-tó és az azt körülölelő őspark, a felújított Avasi kilátó és a Horváth-tető is.

Link másolása

Miskolctapolca jól ismert brand a hazai turizmusban, a város idegenforgalmának zászlóshajójaként emlegetett desztináció évtizedek óta nagyszámú vendéget vonz. A Barlangfürdő szomszédságában található Csónakázó-tó és park felett viszont eljárt az idő, egy népszerű utazási céltól pedig elvárható, hogy rendezett környezettel fogadja az oda érkezőket. Ezt a célt szolgálta a „Miskolctapolca turisztikai fejlesztése” elnevezésű - Széchenyi 2020 Program részét képező -, európai uniós pályázat, melynek köszönhetően olyan fejlesztések mentek végbe, melyek hozzájárultak Miskolc turisztikai vonzerejének növeléséhez.

Újrafestett zászlóshajó

A komplex turisztikai fejlesztéscsomagnak köszönhetően az ide érkezők megtapasztalhatják, hogy lépten-nyomon egy-egy csoda várja őket, azokat megismerni szinte egy nap már nem elég. Amellett, hogy iszapmentesítették a tavat, a parkban új sétányokat alakítottak ki, pihenőpadokat, asztalokat és szeméttárolókat helyeztek ki. Az utcabútorok és a kandeláberek telepítése mellett növényeket ültettek. A komfortérzetet fokozzák az új, interaktív táblák is, melyek hasznos információkkal ellátott, háromdimenziós felületeken mutatják be a környék élővilágát. Egy digitális kijelzőt is telepítettek, az érintőképernyős felületen a látogató minden alapvető, fontos és érdekes, helyi információt megkap, a tájékozódást digitális térkép segíti. Egyfajta kincskeresésként pedig bronzból készült minifigurák mutatják be a térség állatvilágát és nevezetességeit a látogatóknak. Erről bővebb információkat ide kattintva találsz!

Régi terek új időkre hangolva

Felújították az Akropolisz Szabadtéri Színpadot is. A padokat kényelmes székekre cserélték, a kavicsos talaj helyére térkő borítás került, felújították az öltözőket, valamint külön feljárót építettek ki a színpadhoz. A Barabits Fülöp sétány egységes arculata jó példa lehet további, hasonló beruházásokhoz, az ötletek között pedig még számos, további elem szerepel a szabadtéri mozitól kezdve, a napozóágyak telepítésén át gasztronómiai és zenés programokig. További információk Miskolctapolcáról, ide kattintva!

A hegy megmozdult, az utóhatások most következnek

A vonat ablakából megpillantott lakótelep toronyházai, vulkanikus domb, amit a város hegyének becéznek, kőkori szakócák, a református templom miskolcikumként emlegetett jellegzetes harangjátéka, az emblematikus kilátó, borospincék, kilátás a városra és a Bükkre. Volt idő, amikor státuszszimbólumnak számított, ha valakinek pincéje volt a 114 méterrel Miskolc fölé magasodó dombon, amiről sokan, sok mindent gondoltak és éreztek az elmúlt évtizedekben. Ez mind az Avas.

Egy évtizede ha valaki a belvárosból az Avasra pillantott, a református templomon és a kilátón kívül szinte csak fákat és bokrokat láthatott. Ma már több látszik a hegyből, főleg amikor valamilyen rendezvény miatt nyüzsög zenével, lampionokkal, tömeggel és jó hangulattal. A környéken több mint kilencszáz pince és borház, valamint számtalan kanyargós utca található különleges, egyedi hangulattal. Az önkormányzat, civilek, borbarátok és turisztikai szereplők fogtak össze Miskolcon, hogy a sokáig szunnyadó történelmi Avas újra egy szebb arcát mutathassa. Ehhez kapcsolódott a Borangolás nevű bor- és gasztronómiai rendezvénysorozat is azzal a céllal, hogy a hagyományos, helyi és egyedi pincekultúrát újjáélesszék. A rendezvény kezdetben hatszáz érdeklődővel indult, 2023-ban viszont a program két nap alatt elérte a harmincezres látogatószámot. Az Avason való boros kalandozás, az egyedi környezet és a változatos zenei kínálat - mindez pár lépésre a belváros nyüzsgésétől - egyre több vendéget vonz. A környék népszerűségét jelzi, hogy az utóbbi években csaknem száz pince cserélt gazdát.

Fotó: Horváth Csongor

Turizmust erősítő beruházások

Tovább erősítette a turizmust az a beruházássorozat, mely a Széchenyi 2020 Program részeként valósulhatott meg. A Történelmi Avas turisztikai fejlesztése című projekt részeként a többi közt átépítették és modernizálták az Avasi kilátót, melynek korlátján található mini szobrok pedig egy városismereti sétára invitálnak, továbbá fejlesztették a környezetét, bővítették a Bormúzeumot, felújították az Avasi Református Templom tetőszerkezetét, izraelita emlékhelyet alakítottak ki, továbbá fejlesztették a Bortanyát is.

Régi iránytű új köntösben

Egyre több dolog miatt van miért felmenni a hegyre, és egyre gyakrabban téma az Avas, az ottani társasági események és a Horváth-tetőn épült szabadidőpark. A 60 éves Avasi kilátó már sok mindent látott, ha beszélni tudna, sok mindent mondana. Látta az acélváros virágzását, a változást, az ezredfordulót, a kiútkeresést, és minden bizonnyal látja majd a jövőt is. Tervek bőven maradtak: új parkolók, sétányok, kerékpárosok számára tervezett beruházások. Egy biztos, az Avas mindig a miskolciaké volt és az is marad. Az pedig, hogy mi tartogat a következő években Miskolcnak, és hogy mit tesznek érte az itt élők, az csak rajtuk múlik. A jelek szerint konkrét tervek és eredmények is vannak, ezért is mondják: Ideje másképp gondolni az Avasra. További információk az Avasról, ide kattintva!

Fotó: Horváth Csongor


Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
A Rovatból
Jelentősen megnőtt a Velencei-tó vízszintje, majdnem háromszorosa a két évvel korábbinak
Volt ok az aggodalomra, mert a tó annyira leapadt korábban, hogy már csak 53 centiméternyi víz volt benne. Megmutatjuk milyen volt.

Link másolása

Csütörtök reggel Agárdnál 145 centimétert mutatott a vízmérce - írja az Időkép.

Már február elején újra a régi fényében pompázott a Velencei-tó, a 2022-es kritikusan alacsony vízállást követően ugyanis ekkorra 75 centiméterrel emelkedett a vízszint.

Az elmúlt időszakban ez az emelkedés tovább folytatódott, csütörtök reggel már 145 centimétert mutatott a vízmérce Agárdnál, vagyis az 53 centiméteres rekordalacsony vízállás óta mára közel egy méterrel (92 cm) emelkedett a Velencei-tó vízszintje.

Ez az érték már meghaladja a 140 centiméteres alsó szabályozási szintet, így a tó újra a régi fényében pompázik.

Ilyen állapotok volttak 2022-ben:

Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Lezárták az egyik legnépszerűbb magyar kirándulóhelyet – balesetveszélyes a Rám-szakadék
2024. április 24-től kezdődően további tájékoztatásig nem látogatható. Az ok a klímaváltozás, ami ronthatja a kőfalak állékonyságát.

Link másolása

A Telex írta meg a Pilisi Parkerdő felszólítására hivatkozva, hogy a klímaváltozás hatásai miatt a Rám-szakadék jelenlegi állapotában veszélyes.

A klímaváltozás miatti hosszú, aszályos időszakok és rendkívül nagy mennyiségű csapadékkal járó esőzések váltakozása a Rám-szakadék kőfalainak állékonyságára is negatívan hat, ezért a Pilisi Parkerdő a látogatók biztonsága érdekében a helyszínt a teljes körű geológiai és statikai vizsgálatok elvégzéséig és kiértékelésééig ideiglenesen teljes egészében lezárja

– olvasható a közleményben.

A túrázni vágyók így a Rám-szakadék elkerülő útvonalaként a Lukács-árokban futó sárga sávú jelzést tudják használni.

A Rám-szakadék természeti adottságai miatt hazánk egyik legnehezebben járható jelzett turista útvonala, ahol még kőgurulás vagy sziklaomlás is előfordulhat. A szakadékot emiatt csak saját felelősségére látogathatják az érdeklődők.


Link másolása
KÖVESS MINKET: