UTAZZ

Solt: pálinkával, kemencében frissen sütött tejfölös lángossal, fehérborral várnak, miniskanzen és lovasbemutató a fő attrakció


Link másolása

A műsor végén a bátrabb vendégel felülhettek a lovakra egy kis poroszkálásra.

A tanyát 1999 óta apa és fia, Nagy Sándor és Péter vezeti. Az volt az elképzelésük, hogy az idelátogatóknak megmutassák, milyen a kiskun emberek élete, hogy teltek régen a hétköznapok, és mit csináltak az ünnepeken. A programokat is ehhez válogatták össze: a lovaskocsival elviszik a vendégeket a környék szőlőibe, bejárják a környező, szépen rendben tartott vidéket, a település utcáit. A gasztronómiában is a helyi alapanyagokból készült ételeket, italokat, ízeket kínálják.

Azt vallják, hogy bár sokfelé van hasonló tanya, Révbérpuszta mégis különleges. Hiszen a Duna közelében van, így hajóval is elérhető (mi szárnyashajóval jöttünk-mentünk, az vízi út is nagyon szép volt). De autóval is közel van, a sztrádától csak tíz perc. De leginkább a családias vendéglátás a fő vonzerejük, itt szinte mindent szabad, lehet nézelődni, beszélgetni a lovasokkal, csikósokkal is.

Arra törekednek, hogy az eredeti környezetet megtartsák, miközben gondolnak a mozgássérültekre is, számukra akadálymentesített mosdót is kialakítottak.

A lovasbemutatók mellett rendszeresen szerveznek ünnepi programokat, ilyenkor van pónifogathajtó verseny, harci bemutató, zenés, táncos műsorok, bál, íjászkodás, kirakodóvásár is.

Szállás is található a tanyán, de a közelben is. Érdemes a vidéket is felfedezni, hiszen

Solt környéke remek kirándulóhely,

inkább sík, kissé lankás dombokkal, erdőkkel, gyümölcsösökkel.

Pünkösdkor Révbérpusztán egy különleges attrakciót is bemutattak. Tóth Lajos több hónapos készülődés után megkísérelte megdönteni az eddigi rekordot, és a Puszta 20-szal új Guinness-rekordot ért el. Ehhez igen jó lovasnak kell lenni, sokat kell gyakorolni, és a lovaknak is közösen kell dolgozni a sikerért.

VIDEÓ: A Puszta 20 Guiness-rekord kísérletről

Honfoglalástól napjainkig

Solt környékét a honfoglaló magyarok is kinézték maguknak. Ezt a területet Árpád fejedelem foglalta el, és halála után fiának, Soltnak – a település névadójának – volt a szálláshelye.

Először a 14. század végén említették városként, majd a török időkben itt is csökkent a lakosság száma, újra falu lett. A 18. század elején kapta vissza rangját, mint fontos dunai átkelőhely.

Akkoriban így írtak róla:

"Magyar Mezőváros Pest Várm. a’ tőle nevezett járásban, földes Ura Bosnyák Uraság, lakosai reformátusok, fekszik D. Vecséhez, ’s Hartához is 1 1/2 mértföldnyire; határja 3 nyomásbéli, földgye térséges, tiszta búzát, kétszerest, árpát, zabot, szénát terem, szőleje a’ Duna felé szép hegyen van, ’s meglehetős veres bort terem; nádgya elég van, ’s a’ szőlők között szép erdeje, bővelkedik borral, náddal, gabonával, ’s külömbféle marhákat, és lovakat is szép számmal nevelnek, gyümöltsöt bőven terem, házaikat kézi munkával tsináltt dombokra építik az áradások ellen; nevezetes jó pintzék találkoznak itten."

(Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796–1799)

Városi címét végül 1997-ben kapta újra vissza.

Az Aranykulcs legendája

Solthoz egy érdekes legenda is kapcsolódik. Eszerint IV. Béla a tatárok elől menekülve itt kapott segítséget. A helyiek elbújtatták őt a mocsaras vidéken. Ennek emlékére két aranykulcsot adott, melyeket a templom tornyában őriztek. Ám egy villámcsapás miatt az épület leégett, a kulcsok megolvadtak és eltűntek. Bizonyíték ugyan nincs a történetre, de a település címere ma is őrzi ezt a jelképet.

A környéken számos régészeti kutatást végeztek, ahol a bronzkorból, a honfoglalás idejéből is találtak tárgyi emlékeket, sírokat, településnyomokat.

Látnivalók

Solton is bőven akad látnivaló, Például az 1826-ban, késő klasszicista stílusban épült Vécsey-kastély. I. Ferenc császár adományozta Vécsey Ágoston grófnak, akinek egyik fiát, Vécsey Károly tábornokot az 1838/49-es szabadságharc után a 13 aradi vértanú közül utolsónak végeztek ki.

A város Mária Neve tiszteletére felszentelt templomot és a parkját nemrég újították fel.

Református templomának építéséhez a Tétel-halomról idehordott római köveket is felhasználták.

A Pincemúzeumot 1980-ban alapították, és a népi műemlékké nyilvánított berendezett pinceépületben szőlészeti- és borászati eszközöket mutatnak be, köztük a legértékesebb a 12 szőlőprésből álló gyűjtemény.

A 600–700 pincéből álló Meleg-hegyi pincefalu 2001 óta élvez védettséget.

Szent László tér és a hozzá kapcsolódó szabadtéri Árpád-kori témaparkban is érdemes elsétálni.

Solton állt a híressé vált Rádióadó.

Itt épült fel Magyarország első vasbeton hídja, amely országos műszaki emlék címet kapott.

A Révbéri lovascentrumban családi programokat, lovasbemutatókat lehet látni.

A Teleki Sándor-kastélyban ma étterem és szálloda működik.

Solt határában található a Natura 2000 európai ökológiai hálózathoz tartozó, kiemelt jelentőségű terület is, ahol európai jelentőségű fajok és élőhelyek találhatók, és a közönséges ürgék kedvelt lakóhelye is. Kiemelkedően fontos az itt kialakult szikes tavak rendszere, amely a Duna-Tisza közének legnagyobb tóláncolata.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Jelentősen megnőtt a Velencei-tó vízszintje, majdnem háromszorosa a két évvel korábbinak
Volt ok az aggodalomra, mert a tó annyira leapadt korábban, hogy már csak 53 centiméternyi víz volt benne. Megmutatjuk milyen volt.

Link másolása

Csütörtök reggel Agárdnál 145 centimétert mutatott a vízmérce - írja az Időkép.

Már február elején újra a régi fényében pompázott a Velencei-tó, a 2022-es kritikusan alacsony vízállást követően ugyanis ekkorra 75 centiméterrel emelkedett a vízszint.

Az elmúlt időszakban ez az emelkedés tovább folytatódott, csütörtök reggel már 145 centimétert mutatott a vízmérce Agárdnál, vagyis az 53 centiméteres rekordalacsony vízállás óta mára közel egy méterrel (92 cm) emelkedett a Velencei-tó vízszintje.

Ez az érték már meghaladja a 140 centiméteres alsó szabályozási szintet, így a tó újra a régi fényében pompázik.

Ilyen állapotok volttak 2022-ben:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
A Rovatból
Lezárták az egyik legnépszerűbb magyar kirándulóhelyet – balesetveszélyes a Rám-szakadék
2024. április 24-től kezdődően további tájékoztatásig nem látogatható. Az ok a klímaváltozás, ami ronthatja a kőfalak állékonyságát.

Link másolása

A Telex írta meg a Pilisi Parkerdő felszólítására hivatkozva, hogy a klímaváltozás hatásai miatt a Rám-szakadék jelenlegi állapotában veszélyes.

A klímaváltozás miatti hosszú, aszályos időszakok és rendkívül nagy mennyiségű csapadékkal járó esőzések váltakozása a Rám-szakadék kőfalainak állékonyságára is negatívan hat, ezért a Pilisi Parkerdő a látogatók biztonsága érdekében a helyszínt a teljes körű geológiai és statikai vizsgálatok elvégzéséig és kiértékelésééig ideiglenesen teljes egészében lezárja

– olvasható a közleményben.

A túrázni vágyók így a Rám-szakadék elkerülő útvonalaként a Lukács-árokban futó sárga sávú jelzést tudják használni.

A Rám-szakadék természeti adottságai miatt hazánk egyik legnehezebben járható jelzett turista útvonala, ahol még kőgurulás vagy sziklaomlás is előfordulhat. A szakadékot emiatt csak saját felelősségére látogathatják az érdeklődők.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
5+1 élmény, amivel kiegészítheted a túrázást a Dunakanyarban
Pazar Dunakanyar-élményre vágysz? Mutatjuk a legjobb helyeket!

Link másolása

A Dunakanyar ideális célpont akár egy egynapos kiránduláshoz, de többnapos pihenéshez is. Mindkét oldalon tudunk tuti helyeket, izgalmas élményeket a kedvenceinket most összegyűjtöttük nektek.

1. Történelmi séta, Esztergomban

Esztergom nevével sokszor találkoztunk a történelemkönyvekben: uralkodók székhelye volt, majd a katolikus egyház hazai központjaként funkcionált. Az esztergomi várhegy szépségét azonban egy fotó sem adja vissza – itt az idő, hogy saját szemeddel is megcsodáld a festői városrészt. A várhegyen áll a királyi vár, mellette a bazilika magasodik. Hazánk legnagyobb templomáról beszélünk, melynek nagyságát még inkább kiemeli Duna-parti elhelyezkedése.

A Dunakanyar látnivalók egyik különlegességét a Kupolakilátó adja, amelynek tetejét 400 lépcső megtételével érheted el. Minden fáradságot megér a lépcsők megmászása, ugyanis a Dunakanyar látnivalók egyik legszebbje tárul a szemeink elé: a templom tetejéről megcsodálhatjuk az alattunk kék szalagként hullámzó Duna látképét, a lenyűgöző Esztergom városával együtt.

Fotó: Unsplash.com / Meszárcsek Gergely

2. Ha Dunakanyar, akkor hajózás!

Nem ismered elég jól a Dunakanyart, ha nem hajózol Esztergom, Visegrád, vagy akár Szentendre legszebb dunai szakaszán. A hajókirándulás számos érdekességet tartogat, akár a szárnyashajó, akár a kirándulóhajó járatokat választod.

Kisebb gyerekekkel érdemes a szárnyashajós élményt kipróbálni, mert ezek a járatok gyorsan haladnak Budapest és Esztergom között, közben pedig Vácon és Visegrádon is kiszállhatsz. A hosszabb utakhoz a Nagy Duna-ág és a Szentendre-Leányfalu-Visegrád-Nagymaros vonal is remek döntés, nem fogsz mellényúlni a választással.

3. Homoksziget, Göd

A nyár aszályosabb részében trópusi tájakat meghazudtoló strandokkal is vár a Dunakanyar. Az egyik kedvelt homokos part a kisoroszi szigetcsúcsnál található, a másik pedig a homoksziget Gödön. Mindkét helyszín egész jól megközelíthető bringával is, a kiadós tekerés után pedig különösen jól fog esni egy kis lazulás a homokos parton. A szigetek látogatása jól kombinálható városnézéssel és különböző túrákkal is, ha Gödöt választjuk, ne hagyjuk ki a Huzella Kertet sem.

Ismét megnyitott Göd ikonikus szállodája, a Hotel Golden Palace****

Szerencsés vagy ha megszereted a Dunakanyart, mert soha nem érsz az élmények végére, akár a túrákat, akár a városnézést, vagy gasztro finomságokat kedveled. Egy biztos: a térségre nagyon kevés egy nap!

Ha szívesen felfedeznéd magadnak, tervezz több napra és szállj meg Göd ikonikus szállodájában, a Hotel Golden Palace****-ban. A szálloda a festői Dunakanyar közelében, Budapesttől mindössze 30 km-re, csupán egy rövid sétára a Duna-parttól fogadja vendégeit.

A szálloda épületét egy 8 hektáros park veszi körül, így megőrizve a hagyományos gyógyfürdő hangulatot, amit felújításnak köszönhetően a modern kényelem egészít ki. Korhű stílusú luxusszobák, kiadós félpanziós ellátás és a medencékkel valamint szaunákkal felszerelt csodás wellnessrészleg várja a vendégeket. A modern wellnessrészlegben a nyári szezonban napozóágyakon és egy kültéri medencében kapcsolódhatunk ki, ahol kültéri tűzrakóhelyet is kialakítottak, ha sütögetni támadna kedvünk. A masszázselemekkel ellátott beltéri élménymedence és a pezsgőfürdő egész évben rendelkezésére áll. Mindezt a finn és az infraszauna, a gőzfürdő és a merülőmedence egészíti ki.

A szálloda parkjában található tóban horgászási lehetőség is van, ahol szép kort megélt fák nyújtanak árnyékot a kellemes pihenéshez.

4. Rádai Kézműves Fagylaltozó és Specialty Kávézó, Szob

Az énekesként ismert Freddie által megálmodott, tavaly nyáron Szobon megnyitott Rádai Kézműves Fagylaltozó és Specialty Kávézó egyértelműen a minőséget képviseli. Fazekas Ádám világbajnok fagylaltkészítő mester fagylaltcsodái és a folyamatosan változó kávékínálat tökéletesen beleillik a Dunakanyar festői tájába. Ez a Dunától 30 méterre található kis ékszerdoboz Freddie nagymamájának állít emléket. Ősszel helyben sütött almás pitével, pogácsával, bejglikkel, rétesekkel, forró csokoládékkal és teakülönlegességekkel várják a vendégeket, valamint a Rádai kulturális programokkal is igyekszik napról napra izgalmasabbá tenni a Luczenbacher sétányt.

5. Nemdebárka, Szigetmonostor

Aki jártas a fővárosi éjszakai életben, az valószínűleg jó néhányszor megfordult már a kultikus Nemdebár nevű helyen a Széll Kálmán téren. Kevesen tudják, de ennek a helyek meglepő módon van egy kistestvére a szigetmonostori Duna-parton. Amit már csak a varázslatos helyszín miatt is érdemes felkeresni. Ha nem jártatok még a Szentendrei-szigeten, akkor idén nyáron legyen ez az egyik célpont, hiszen tele van mesebeli kis falvakkal és vonzó strandokkal. Egy egészen más világ nyílik ki itt az ember előtt.

A Nemdebárka itt is főleg esti hely, délután négykor nyitnak és tízig lehet náluk lazulni, na és csodás pizzákat enni! Nemcsak embereknek, de a kutyáknak is egy paradicsom.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk