UTAZZ

Most elmondjuk neked, hogyan láss világot szinte ingyen

Szeretnéd kipróbálni, milyen külföldön élni, megismerni egy idegen ország kultúráját, idegen nyelveket beszélni, barátokat szerezni a világ minden pontjáról - ráadásul mindezt szinte fillérekből?
Nagy Kátya - szmo.hu
2017. március 01.


Link másolása

Gondoltál már arra, milyen lehet egy másik országban egyetemen tanulni? Szeretnél utazni, de szívesen tennél valamit a környezetedért is? Vagy éppen a tengerentúlra vágysz? Szerencsére ma már viszonylag egyszerűen gyűjthetsz külföldi tapasztalatot fiatalon, anélkül, hogy hosszasan el kellene köteleződnöd egy idegen ország vagy munka mellett, és attól sem kell félned, hogy addig itthon mindenből kimaradsz.

Nemcsak a kaland miatt hasznos, ha egy kis időt tanulással vagy önkéntes munkával töltesz külföldön, de később az önéletrajzodban is hatalmas plusz pont lesz. Nem is beszélve a kint megszerzett nyelvtudásról és egyéb tapasztalatokról.

Ma már nagyon sok szervezet és ösztöndíj érhető el, amivel kipróbálhatod magad egy másik országban is. Mi most a három legközismertebb lehetőséget jártuk körbe: az EVS-t, azaz az európai önkéntes szolgálatot, az Erasmus ösztöndíjat, amivel külföldön tanulhatsz és a nyári munkát amerikai táborokban.

Persze a felsorolt három lehetőségen kívül még számos diákszervezet és ösztöndíj keretében tanulhatsz, szerezhetsz tapasztalatot külföldön rövidebb-hosszabb projektek, képzések során.

EVS – önként és dalolva

Az EVS – azaz Európai Önkéntes Szolgálat – keretében a legkülönbözőbb rövid és hosszú távú projektekre jelentkezhetsz. A művészetek, a szociális munka, ifjúságsegítés vagy éppen környezetvédelem érdekel? A projektek között böngészve biztos, hogy megtalálod azt, ami a legjobban érdekel. EVS felhívások között szinte egész évben böngészhetsz, viszont azt fontos tudni, hogy EVS önkéntesként összesen egy évet tölthetsz külföldön. Ez takarhat egy hosszú távú vagy több rövidebb projektet is, ami 2 hét és 2 hónap közötti időtartamot ölel fel. A hosszú távú 2 hónap és 12 hónap közötti időszakra vonatkozik.

16923555_1576516592378431_1008574595_n16880701_1576516599045097_1897175873_o

Hogyan láss neki?

Legelőször keress egy küldő szervezetet, hiszen rajtuk keresztül tudsz majd jelentkezni a kiválasztott projektre. A küldő szervezet feladata a toborzás, a jelentkezők tájékoztatása és segítése. A legjobb, ha körülnézel, a környékeden milyen EVS küldő szervezetek vannak és ellátogatsz ismertető napjukra, ahol minden információnak a birtokosa lehetsz. A hazai küldő szervezetek listáját itt találod meg.

Fontos tudni, hogy a résztvevők kiválasztása a fogadó oldalon, a fogadó szervezet által történik, akik az önéletrajzod, pályázati űrlapod és a motivációs leveled alapján döntenek. A fogadó szervezet szállást és étkezést biztosít, emellett állják a helyi közlekedést, nyelvtanfolyamot, illetve egy kis zsebpénzt is kapsz.

Kiből lehet önkéntes?

Az Erasmus+ program szabályai szerint minden 17 és 30 év közötti fiatal lehet EVS önkéntes. Magyarországi küldő szervezet által az utazhat ki EVS projektre, aki magyarországi állandó lakcímmel rendelkezik.

A programban az a fiatal vehet részt, aki a kiutazás napján betöltötte a 17. életévét, illetve a pályázat benyújtásához rendelt pályázati határidő napján még nem töltötte be a 31. életévét, de az önkéntes szolgálat megkezdésekor már lehet 31 éves.

Teknősmentés Törökorszában

Barbi két hónapot töltött el Törökországban egy kis faluban, Szíriától körülbelül 300 km-re. A tengerpartnál lakott és a tojásból éppen kikelt kisteknősöket mentett egész nyáron.

„A mi feladatunk az volt, hogy a kikelt teknősöket a tenger felé terelgessük, hogy ne a hotelek vagy az utak irányába induljanak el, hanem a Hold fénye felé”– Barbi és társai így volt, hogy reggel hatig is kint voltak egy-egy kisteknős útját egyengetve, hogy megbizonyosodjanak róla, hogy az megtalálja a tengert. A teknősöknél azért fontos az ilyen segítség, mert az újszülötteket megzavarják a mesterséges fények és gyakran afelé indulnak el a tenger helyett, ami viszont a pusztulásukhoz vezet. A teknősmentés miatt a csapat este tíztől, általában hajnal négyig járta a partot, délután pedig a vízből és a partról gyűjtötték össze a szétdobált szemetet.

Barbi korábban már élt másfél évet Hollandiában, hazatértekor pedig úgy érezte még szívesen utazna máshova is. Ekkor kezdett el önkéntes helyeket nézegetni. „Úgy gondoltam egyszerűbb úgy, ha lesz mögöttem egy biztos háttér és szervezet és nem turistaként költök el egy csomó pénzt, hanem biztosítanak nekem repjegyet és szállást. Mindenképp állatokkal szerettem volna foglalkozni, így találtam meg ezt a teknősökkel foglalkozó projektet, aminek nagyon örültem, mert ők a kedvenc állataim” - meséli.16901611_1576516589045098_1033626516_n

Álmaimban Amerika

Amerika olyan, mintha a filmekből már ismernénk – éppen ezért annyira vonzó sokunk számára. Viszont a nagy almába beleharapni, átkelni az óceánon bizony súlyos összegekbe kerül, így sokak számára álom marad vagy nagyon hosszú spórolást igényel. Diákként azonban egész nyarakat tölthetünk az Államokban, minimális önrésszel. Hogyan?

Biztos ismerősek – igen, megint a filmekből – azok a nyári táborok, amik egy erdő közepén vannak, rengeteg gyerekkel és közös programmal. Jó hír, hogy ezek a táborok a valóságban is léteznek és még jobb hír, hogy az alkalmazottak egy része külföldről toborzott diákokból áll.16933885_10206522246253939_2069526772_n16997004_10206522248173987_1012167756_n

Magyarországon is vannak olyan szervezetek, amik azzal foglalkoznak, hogy ezekbe a táborokba közvetítsenek hallgatókat, egyénileg ugyanis nem tudsz táborba jelentkezni. A jelentkezéshez ki kell töltened egy profilt, amit egy interjú követ a közvetítőirodában, ahol felmérik az angoltudásodat és egy kicsit jobban megismernek téged is. Ha ezen is túl vagy, bekerülsz egy adatbázisba, innentől már a táborok válogatnak. Ha kiválasztottak még hátra van egy Skype-os (de néha személyesen Budapestre szerveznek interjú napokat) interjú, ha pedig ezt is sikerrel vetted, irány Amerika.

Nem árt tudni, hogy a jelentkezésnek egy kb. 100-125 ezer forintos költsége is van,

valahol ebben benne van a retúr repülőjegy, a biztosítás, a táborba jutás költsége és garancia arra, hogy biztosan találnak számodra tábort, de a jelentkezési költség küldő szervezetenként eltérő lehet. Amit ezen felül fizetned kell az a vízum és a vízumfotó lesz. Ezen felül viszont nincs több költséged, hiszen a táborban végig biztosítva lesz számodra a szállás és az étkezés, valamint fizetést is kapsz az ottani munkádért.

A tábori munka során különböző feladatkörökben próbálhatod ki magad, lehetsz a kisegítő személyzet tagja, de gyerekfelügyelő is.

Három nyár alatt bejárni Amerikát

Ági három nyáron keresztül táboroztatott:

"

Nagy álmom volt eljutni Amerikába, és kipipálni egy két várost a bakancslistámról. Egy-egy körútnak elég borsos lehet az ára, viszont egyetemistaként remek lehetőséget nyújtanak például a CCUSA, Campleaders programjai. Én utóbbival utaztam ki. Amerikai táborokba lehet menni 9-12 hétre dolgozni, majd te szabod meg mennyit és hova utazol a munka után, persze a vízum lejártáig. Tulajdonképpen a nyár alatt megkeresed a nyaralásra valót és még nyelvet is tudsz tanulni.

– Meséli Ági, aki három nyáron át dolgozott egy cserkészlányoknak szóló táborban, Wisconsin és Minnesota államban. A harmadik nyár végére már anyanyelvi szinten beszélte az angolt, a táborokban megkeresett pénzen bejárta a nyugati és a keleti partot is, az ottani kollégáival pedig a mai napig tartja a kapcsolatot.16934212_10206522246653949_274216431_n16934205_10206522248453994_1388701148_n

„A tábori munkáknál többféle lehetőség közül lehet választani’- meséli. „Ez nagyban függ attól, mennyire erős a nyelvtudásod, illetve van-e valamilyen speciális tudásod, például lovas oktatást csinálsz otthon. itthon… Én a konyhai munkát választottam. Első nyáron nem éreztem elég erősnek a nyelvtudásom ahhoz, hogy gyerekekkel foglalkozzak közvetlenül, de nem bántam meg, szeretek főzni, és jó volt a társaság is. Az amerikai táborokat nem úgy kell elképzelni, mint a Balatont, hogy ott van a SZOT üdülő és egy hétig van nyitva… Itt van egy erdő és egy tó és körülbelül ez a tábor, ami egész nyáron, májustól augusztus végéig nyitva van.”

A munkaidejük szerint a konyhában fél 7-7-kor kezdtek, délután volt egy 2 órás szünetük, majd este 7-8-ig dolgoztak még, heti 1-2 nap pedig szabadnap volt.

Erasmus

Az Erasmusnak köszönhetően kipróbálhatod milyen hallgatónak lenni egy másik országban. Az ösztöndíj egy tanulmányi félévre szól, de ha őszi félévre mész, alkalmanként meghosszabbítható egy évre. Az Erasmus ösztöndíjjal egy külföldi iskolában tanulhatsz díjmentesen, a költéseidet (szállás, étkezés, közlekedés, kiutazás stb.) pedig egy havi szinten meghatározott összegből fedezheted, amit országonként határoznak meg. Sőt, ha ügyes vagy, akár háromszor is pályázhatsz Erasmus+ ösztöndíjra: alapszakon, gyakorlaton és mesterszakon is. Emellett az Erasmus+ ösztöndíjra a hallgatókon túl oktatók is pályázhatnak.

A felvételi eljárás intézményektől függően eltérő, a közös pontok az önéletrajz, motivációs levél, jelentkezési lap kitöltése. Ha Erasmus-ösztöndíjra jelentkeznél érdemes rágyúrnod a vizsgaidőszakra, a jelentkezésnél ugyanis előnyben van az, akinek jobb az átlaga.erasmus2

Persze a követelmények iskolánként eltérők lehetnek – valahol itthon is le kell vizsgáznod -,

de a legtöbb helyen a tantárgyaid egy részét hazaérve el tudod ismertetni. A szerződés megkötésekor egyébként mindig megadnak egy minimális kreditösszeget, amit teljesítened kell, különben vissza kell térítened a kapott ösztöndíjat. Velünk nem volt „kivételezés”, ha vizsgáról volt szó, ugyanazt kérték tőlünk számon, mint a helyi diákoktól.

Észtországban tanulni

Jómagam Észtországban tanultam fél évig egy filmes iskolában, ahol volt német, norvég, olasz, amerikai, kanadai és egyetlen egy észt tanárom is, tanultam hangot felvenni és vágni és betűkkel osztályoztak számok helyett. Amellett, hogy egy teljesen más környezetben tanulhattam, a padokon túl rengeteget fejlődött az angolom és hazatérve egy tucat nyelven tudtam koccintani is. Erasmus alatt rengeteg különböző kultúrából érkező embert ismertem meg, a helyi szokásokon túl.

Emellett jó, hogy ennek ellenére nem maradtam le az itthoni tanulmányaimmal sem, a tantárgyaim nagy részét ugyanis el tudtam ismertetni, így csak egy-két tantárggyal kellett többet felvennem hazaérve.erasmus3

Mert bár az Erasmus alatt rengeteget lehet bulizni – sőt, kötelező – nem szabad elfelejteni, hogy ez is ugyanolyan egyetemi félév, mintha otthon lennél, csak éppen a tanuláson túl ezerféle impulzus ér egyszerre, egy tucat új barátot ismersz meg, együtt buliztok és általában az utazás sem marad ki egy-egy ilyen félévből.

Nekünk a helyi ESN (Erasmus Student Network) szinte minden héten szervezett valami programot, de velük jutottam el Szentpétervárra, egy diákokkal zsúfolt buli hajóval Stockholmba és játszottunk el egy tradicionális esküvőt egy észt farmon.

Bővebben az Erasmus programról itt tájékozódhatsz.

Ha érdekes volt a cikk, oszd meg másokkal is!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
A Rovatból
Lezárták az egyik legnépszerűbb magyar kirándulóhelyet – balesetveszélyes a Rám-szakadék
2024. április 24-től kezdődően további tájékoztatásig nem látogatható. Az ok a klímaváltozás, ami ronthatja a kőfalak állékonyságát.

Link másolása

A Telex írta meg a Pilisi Parkerdő felszólítására hivatkozva, hogy a klímaváltozás hatásai miatt a Rám-szakadék jelenlegi állapotában veszélyes.

A klímaváltozás miatti hosszú, aszályos időszakok és rendkívül nagy mennyiségű csapadékkal járó esőzések váltakozása a Rám-szakadék kőfalainak állékonyságára is negatívan hat, ezért a Pilisi Parkerdő a látogatók biztonsága érdekében a helyszínt a teljes körű geológiai és statikai vizsgálatok elvégzéséig és kiértékelésééig ideiglenesen teljes egészében lezárja

– olvasható a közleményben.

A túrázni vágyók így a Rám-szakadék elkerülő útvonalaként a Lukács-árokban futó sárga sávú jelzést tudják használni.

A Rám-szakadék természeti adottságai miatt hazánk egyik legnehezebben járható jelzett turista útvonala, ahol még kőgurulás vagy sziklaomlás is előfordulhat. A szakadékot emiatt csak saját felelősségére látogathatják az érdeklődők.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
5+1 élmény, amivel kiegészítheted a túrázást a Dunakanyarban
Pazar Dunakanyar-élményre vágysz? Mutatjuk a legjobb helyeket!

Link másolása

A Dunakanyar ideális célpont akár egy egynapos kiránduláshoz, de többnapos pihenéshez is. Mindkét oldalon tudunk tuti helyeket, izgalmas élményeket a kedvenceinket most összegyűjtöttük nektek.

1. Történelmi séta, Esztergomban

Esztergom nevével sokszor találkoztunk a történelemkönyvekben: uralkodók székhelye volt, majd a katolikus egyház hazai központjaként funkcionált. Az esztergomi várhegy szépségét azonban egy fotó sem adja vissza – itt az idő, hogy saját szemeddel is megcsodáld a festői városrészt. A várhegyen áll a királyi vár, mellette a bazilika magasodik. Hazánk legnagyobb templomáról beszélünk, melynek nagyságát még inkább kiemeli Duna-parti elhelyezkedése.

A Dunakanyar látnivalók egyik különlegességét a Kupolakilátó adja, amelynek tetejét 400 lépcső megtételével érheted el. Minden fáradságot megér a lépcsők megmászása, ugyanis a Dunakanyar látnivalók egyik legszebbje tárul a szemeink elé: a templom tetejéről megcsodálhatjuk az alattunk kék szalagként hullámzó Duna látképét, a lenyűgöző Esztergom városával együtt.

Fotó: Unsplash.com / Meszárcsek Gergely

2. Ha Dunakanyar, akkor hajózás!

Nem ismered elég jól a Dunakanyart, ha nem hajózol Esztergom, Visegrád, vagy akár Szentendre legszebb dunai szakaszán. A hajókirándulás számos érdekességet tartogat, akár a szárnyashajó, akár a kirándulóhajó járatokat választod.

Kisebb gyerekekkel érdemes a szárnyashajós élményt kipróbálni, mert ezek a járatok gyorsan haladnak Budapest és Esztergom között, közben pedig Vácon és Visegrádon is kiszállhatsz. A hosszabb utakhoz a Nagy Duna-ág és a Szentendre-Leányfalu-Visegrád-Nagymaros vonal is remek döntés, nem fogsz mellényúlni a választással.

3. Homoksziget, Göd

A nyár aszályosabb részében trópusi tájakat meghazudtoló strandokkal is vár a Dunakanyar. Az egyik kedvelt homokos part a kisoroszi szigetcsúcsnál található, a másik pedig a homoksziget Gödön. Mindkét helyszín egész jól megközelíthető bringával is, a kiadós tekerés után pedig különösen jól fog esni egy kis lazulás a homokos parton. A szigetek látogatása jól kombinálható városnézéssel és különböző túrákkal is, ha Gödöt választjuk, ne hagyjuk ki a Huzella Kertet sem.

Ismét megnyitott Göd ikonikus szállodája, a Hotel Golden Palace****

Szerencsés vagy ha megszereted a Dunakanyart, mert soha nem érsz az élmények végére, akár a túrákat, akár a városnézést, vagy gasztro finomságokat kedveled. Egy biztos: a térségre nagyon kevés egy nap!

Ha szívesen felfedeznéd magadnak, tervezz több napra és szállj meg Göd ikonikus szállodájában, a Hotel Golden Palace****-ban. A szálloda a festői Dunakanyar közelében, Budapesttől mindössze 30 km-re, csupán egy rövid sétára a Duna-parttól fogadja vendégeit.

A szálloda épületét egy 8 hektáros park veszi körül, így megőrizve a hagyományos gyógyfürdő hangulatot, amit felújításnak köszönhetően a modern kényelem egészít ki. Korhű stílusú luxusszobák, kiadós félpanziós ellátás és a medencékkel valamint szaunákkal felszerelt csodás wellnessrészleg várja a vendégeket. A modern wellnessrészlegben a nyári szezonban napozóágyakon és egy kültéri medencében kapcsolódhatunk ki, ahol kültéri tűzrakóhelyet is kialakítottak, ha sütögetni támadna kedvünk. A masszázselemekkel ellátott beltéri élménymedence és a pezsgőfürdő egész évben rendelkezésére áll. Mindezt a finn és az infraszauna, a gőzfürdő és a merülőmedence egészíti ki.

A szálloda parkjában található tóban horgászási lehetőség is van, ahol szép kort megélt fák nyújtanak árnyékot a kellemes pihenéshez.

4. Rádai Kézműves Fagylaltozó és Specialty Kávézó, Szob

Az énekesként ismert Freddie által megálmodott, tavaly nyáron Szobon megnyitott Rádai Kézműves Fagylaltozó és Specialty Kávézó egyértelműen a minőséget képviseli. Fazekas Ádám világbajnok fagylaltkészítő mester fagylaltcsodái és a folyamatosan változó kávékínálat tökéletesen beleillik a Dunakanyar festői tájába. Ez a Dunától 30 méterre található kis ékszerdoboz Freddie nagymamájának állít emléket. Ősszel helyben sütött almás pitével, pogácsával, bejglikkel, rétesekkel, forró csokoládékkal és teakülönlegességekkel várják a vendégeket, valamint a Rádai kulturális programokkal is igyekszik napról napra izgalmasabbá tenni a Luczenbacher sétányt.

5. Nemdebárka, Szigetmonostor

Aki jártas a fővárosi éjszakai életben, az valószínűleg jó néhányszor megfordult már a kultikus Nemdebár nevű helyen a Széll Kálmán téren. Kevesen tudják, de ennek a helyek meglepő módon van egy kistestvére a szigetmonostori Duna-parton. Amit már csak a varázslatos helyszín miatt is érdemes felkeresni. Ha nem jártatok még a Szentendrei-szigeten, akkor idén nyáron legyen ez az egyik célpont, hiszen tele van mesebeli kis falvakkal és vonzó strandokkal. Egy egészen más világ nyílik ki itt az ember előtt.

A Nemdebárka itt is főleg esti hely, délután négykor nyitnak és tízig lehet náluk lazulni, na és csodás pizzákat enni! Nemcsak embereknek, de a kutyáknak is egy paradicsom.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Itt a lista: ennyivel lesz drágább nálunk az egynapos autópálya matrica, mint a régió országaiban
A környező országokhoz képest drágább lesz az egynapos matrica, ezért érdemes lehet megfontolni helyette a megyei vagy havi matrica vásárlását.

Link másolása

Április elsejétől, hétfőtől lehet egynapos autópálya-matricát vásárolni Magyarországon, írja a rtl.hu. Az autósok az érvényesség napján éjfélig használhatják majd a sztrádákat, közölte az állami útdíjfizetési vállalat.

A személyautók esetében alig ötödével olcsóbban adják majd az egynapos matricát a tíznaposhoz képest. A legtöbbért, amennyit csak elkérhet érte egy kormány.

„Az európai uniós irányelvek alapján az éves országos matrica árának legfeljebb 9 százaléka lehet, így a matrica ára 5150 forintba fog kerülni, és csak az adott napra érvényes. Tehát érdemes megfontolni ennek a használatát. Két egynapos matricának az ára már gyakorlatilag egy havi autópálya-matrica árának felel meg” – mondta a Híradónak Urbán Tamás, az autopalyamatrica.hu ügyvezetője.

Ausztriában már az év eleje óta kapható a mai árfolyamon 3400 forintos egynapos matricát, miközben az osztrák átlagfizetés nagyjából háromszorosa a magyarnak. Csehországban 3100, Szlovákiában pedig várhatóan 2100 forintot kell majd fizetni a napi sztrádahasználatért.

„A környező országokhoz képest drágább a matrica, viszont Magyarországon jellemzően a megyei matrica az, amit nagyon sok autós igénybe vesz, így Magyarországon vannak kedvezőbb megoldások is” – mondta Urbán Tamás.

Egyelőre online, illetve az állami útdíjfizetési szolgáltató ügyfélszolgálatain érdemes egynapos matricát venni, mert még nem minden viszonteladó partnernél lehet megvásárolni április elsejétől.

Az RTL Híradójának riportját itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET: