KULT
A Rovatból

Manu Chao Veszprémben: mint egy végtelenített ismétlésre kapcsolt kocsmai wurlitzer, amiért mindenki megőrül

Közel két és fél órás, nem túl változatos bulit kapott a jegyekre leggyorsabban lecsapó, kevesebb mint 1000 fős közönség, de aligha bánták: a hangulat egyetlen pillanatra sem ült le.

Link másolása

Kitesz magáért az idén Európa Kulturális Fővárosa címet birtokló Veszprém: az egész éven át tartó programsorozat keretében olyan sztárok adják egymásnak a kilincset, akik normális esetben aligha illesztenék be turnéprogramjukba a mindössze 60 ezer fős települést.

Az újonnan átadott, kicsit a Budapest Parkra hajazó Gyárkertben a hazai könnyűzene első vonala mellett fellépett Iggy Pop, Róisín Murphy, a Kraftwerk és a Franz Ferdinand is, szeptember második hétvégéjén pedig a Balkan:Most névre keresztelt fesztivál keretében olyan világzenei legendák vették birtokba a város utcáit, mint a Dubioza Kolektiv, Marina Satti, vagy a Barcelona Gypsy Balkan Orchestra.

A legnagyobb durranás viszont alig három héttel az esemény előtt derült ki: ekkor jelentették be, hogy a szombati nap fő fellépője nem más lesz, mint Manu Chao, aki legutóbb 2016-ban, a Sziget Nagyszínpadán játszott Magyarországon. Ezúttal azonban egészen más körülmények közé érkezett: saját kérésére még csak nem is a fesztivál legnagyobb helyszínén, az Óváros téren lépett fel, hanem a Vár szívében található Szentháromság téren, ahová mindössze 900 embert engedtek be a szervezők.

A koncert ennek köszönhetően még úgy is rekordidő alatt, pár órával a meghirdetése után teltházas lett, hogy ez volt az egyetlen fizetős program a hétvége során – ráadásul nem is olcsó, 10 ezer forintért árulták rá a jegyeket.

Azok persze joggal bosszankodhattak, akik túl későn vették észre a lehetőséget, a kiválasztott szerencséseknek viszont sokkal családiasabb és emlékezetesebb élményben volt részük így: még az este 10-re kiírt kezdés előtt alig fél órával is gond nélkül előre lehetett jutni akár a színpad előtti legelső sorokig.

A limitált nézőszámot indokolta az is, hogy Manu ezúttal nem a megszokott, fúvósokkal felturbózott nagy zenekarával érkezett: az eleve akusztikusként hirdetett bulira mindössze két zenésztársa kísérte el, a gitáros-mandolinos Lucky Salvadori és a kongás-ütőhangszeres Miguel Rumbao.

Ők hárman egyébként már egy nappal előbb is bizonyították laza közvetlenségüket: valahogy odakeveredtek a Veszprém melletti Vöröstón található Szeszélyes Nyár bisztróba, ahol némi pálinkázás után 1 órás, teljesen spontán koncertet adtak a véletlenül pont ott lévő tucatnyi vendégnek.

Nagyjából ugyanerre a szellemiségre épült a másnapi hivatalos buli is: közel két és fél órás, folyamatosan áramló örömzenét kapott a közönség.

A kibővített felállás egyáltalán nem hiányzott, hárman is olyan hangulatot teremtettek – az egészen durva, de már 62(!) éves frontemberrel az élen –, hogy egy percnyi szusszanásra sem volt idő.

Átállások és konferáló szövegek szinte egyáltalán nem voltak, a hosszan elnyújtott gitársikálást követően legtöbbször azonnal belecsaptak a következő dalba – de olyan is gyakran előfordult, hogy inkább még egy refrén jött, több számot akár 8-10 percesre elhúztak így.

Volt emellett kettő vagy három visszatérő zenei téma, amit teljesen véletlenszerűen vettek elő újra és újra, akár dal közepén is. Manu Chao szerzeményei egyébként se túl változatosak, a többségük ugyanarra a lüktetésre és néhány akkordra épül, ezzel együtt pedig hatványozottan olyan benyomása lehetett az embernek, hogy egy végtelenített ismétlésre kapcsolt kocsmai wurlitzert hall.

Így zakatolt végig a buli gyakorlatilag üresjárat nélkül, az viszont kicsit idegesítő volt, hogy először nagyjából 1 óra 10 percnél köszöntek el, majd onnantól szinte minden szám után elhangzott a „köszi Veszprém, jó éjszakát!” (ha hússzor nem mondták ki a város nevét, akkor egyszer sem).

Az újabb és újabb levonulást talán négy alkalommal követte visszatapsolás és ráadás, ekkor kerültek elő a legnagyobb slágerek, például a King of the Bongo és a Clandestino. Mielőtt ismét játszani kezdtek, többször is technósított gépi alapról adták be a fentebb említett visszatérő témák egyikét, a zenészek ezalatt táncolva és ugrálva produkálták magukat a színpadon – mondanunk se kell, a közönség ezért is megőrült.

Végül éjjel fél 1-ig nyújtották el a koncertet, de még a legutolsó szám után is visszajöttek a színpadra kétszer vagy háromszor, Manu Chao egy ponton bekapcsolt mikrofonnal ütötte a mellkasát, így adva az ütemet, a levezető zenéket (például a Buffalo Soldiert Bob Marleytól) pedig a saját telefonjáról játszotta le.

Mélyenszántó zenei élménynek semmiképp nem mondanám ezt a bulit, rendszeresen nem hiszem, hogy lekötne. Egy kis önfeledt tombolásra viszont tökéletes volt, pláne ezen a különleges helyszínen, a tömegnyomor legkisebb jele nélkül. Még Budapestről is megérte kiruccanni miatta, főleg úgy, hogy egy különvonatnak köszönhetően az éjjeli hazajutás is simán ment.

Maga Veszprém pedig abszolút méltó arra, hogy világsztárokat fogadjon: ha nem is ilyen mennyiségben, de remélhetőleg az EKF-év végeztével is otthont ad majd olyan rendezvényeknek (a már bejáratott Utcazene Fesztiválon és VeszprémFesten túl is), amelyekre az egész országból, sőt talán még külföldről is felkapják a fejüket a minőségi kultúra iránt érdeklődők.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„A bicskei áldozatok elnézést kértek, végre, Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól” – Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiával jelentkezett
Teli van erős utalásokkal a humorista legújabb videója, amiben körülmetélik Gyöngyösi Mártont, és Karácsony Gergely is férfivá műtteti magát.

Link másolása

A régi idők Híradójának paródiájával jelentkezett Bödőcs Tibor. Az alig ötperces szösszenetben számos közéleti eseményt figurázott ki a népszerű humorista.

A humor azonban sok helyütt maró társadalomkritikát rejtett: szóba került többek között, hogy Szijjártó Péter Szergej Lavrovval együtt nevette ki az orosz börtönben meghalt Alekszej Navalnij nyitott koporsóját, hogy Orbán Viktor megtanította cipőfűzőt kötni Donald Trumpot vagy hogy a bicskei gyerekotthon áldozatai bocsánatot kértek – végre – Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól.

Ezen kívül a Vágó István-klón Bödőcs „beszámolt” arról is, hogy az amerikai nagykövetségen körülmetélték Gyöngyösi Mártont, hogy Magyar Péter eltávolíttatja Schmidt Mária-tetoválását a válláról, és megtudhattuk, hogy Karácsony Gergely férfivá műtteti magát.

A rövid videó végén, mintegy bónuszként, értesülhettünk a legújabb Rákay Philip-filmről is – ezúttal igen meglepő stílusban.

Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiája


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
95 éves lenne Audrey Hepburn, aki előre tudta, hogy meg fog halni
Az ikonikus angol-holland származású színésznő 1929-ben született és 1993-ban halt meg egy hospice házban. Kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Link másolása

Idén ünnepelné 95. születésnapját Audrey Hepburn, melynek apropóján a Blikk képgalériát közölt a híres színésznőről.

Audrey Hepburn sikeres modell is lehetett volna, ha fiatal nem happolják el a filmes szakemberek. Pályája elején modellkedésből és táncos szerepekből keresett pénzt, de 1948-ban kapta meg az első szerepét a Nederlands in zeven lessen című filmben.

Az '50-es években Angliában dolgozott, ahonann az Egyesült Államokba vezetett az útja, ahol az első világraszóló sikerét a Római vakációval szerezte. 1967-ben visszavonult a filmes szakmától, ám Steven Spielberg amerikai filmrendező felkérésére elvállalta később az Örökké című film egyik szerepét.

1992-ben derült ki, hogy vastagbélrákkal küzd. A diagnózist követően megműtötték, kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Egy hospice házban halt meg 1993. január 20-án.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Így tudta meg Kulka János, hogy a Nemzet Színésze lett – Máris sokan gratuláltak neki
A színészt egy kollégája hívta fel telefonon, és a bejelentéssel nagyon meglepte őt - árulta el Kulka János, aki nagyon köszönte a kitüntető címet.

Link másolása

Ahogy arról mi is beszámoltunk, Kulka Jánost választották a Nemzet Színészének a nemrégiben elhunyt Tordy Géza helyére.

A művészt az RTL Híradó kérdezte meg arról, honnan tudta meg a hírt:

Kulka János válasza:

"Molnár Piroska hívott, gratulált nekem. Nemzet Színésze vagy. Meglepődtem. Nagyon köszönöm, nagyon"

- árulta el a színész, majd hozzátette: sokan gratuláltak neki, sok sms-t és hívást kapott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Premier: „Síneken guruló no-go zóna” – A négyes-hatos villamosról írt dalt a Bankrupt
Az utóbbi pár évben egymás után hozták ki a társadalomkritikus slágereket, most szerettek volna kicsit elszakadni a politikai témáktól, de csak félig sikerült.

Link másolása

A négyes-hatos villamos lenyűgöző élővilágát már-már Sir David Attenborough-t idéző aprólékossággal mutatja be a Bankrupt új slágere. Az Interrupters-féle lendületes, modern ska-punk vonalat képviselő szám refrénje garantáltan meg fog ragadni mindenkiben, aki kénytelen rendszeresen igénybe venni a körúti fegyencjárat szolgáltatásait.

A számhoz készült montázsvideó ezúttal a tömegközlekedési akciójelenetek tematikájára épül, és hogy minden igényt kielégítsenek, ehhez a számhoz is készült angol változat.

„Az elmúlt másfél évben sorozatban kihozott virális társadalomkritikus slágerek (Keresett a Feri, Viktorland, A hülyeség ára, Illiberal Holiday, Hol van a pénz?) után szerettünk volna kicsit elszakadni a politikai témáktól. De amikor realizáltuk, hogy pont az önkormányzati kampány közepére esik majd a megjelenés, muszáj volt ebbe is beletenni pár sort arról, hogy ígérhet bárki bármit, a négyes-hatos ilyen marad. És ha már így alakult, belekerült Budapest legádázabb ellensége is” – meséli a csapat frontembere, Sarkadi Balázs.

Négyes-Hatos:

Four-Six:

A zenekart legközelebb május 11-én Veszprémben, a Teremben, utána pedig június 1-én Budapesten, az Instantban lehet élőben megnézni.

A zseniális borító Vass Richárd munkája, a kiváló hangzásról pedig ezúttal is Botlik Mátyás (Grenma Stúdió) gondoskodott.


Link másolása
KÖVESS MINKET: