Közép-Európa legnagyobb vára: Szepesvár
Szlovákiában autózva, az E50-es főút mentén találhatjuk Szepesváralja (Spisské Podhradie) városkát. E város mellett emelkedik a 634 méter magas hegy, melynek ékes koronája ez a hatalmas várrom. Már a kis városból nézve is lenyűgöző látványt nyújt a három hektárt elfoglaló műemlékegyüttes.
A blog célja: a történelmi Magyarország várainak bemutatása fényképek, rajzok, alaprajzok, térképek, várkapitányok életrajza, a történelemben játszott szerepük és rajongói fotók alapján. Denevér szerint, aki várainkra csak mint ódon épületekre tekint, súlyos hibát követ el. Nem egyszerű épületekről van itt szó. Emberi sorsok, életek, hőstettek kötődnek a romos falakhoz. Híres, és névtelen hősök vére áztatta köveiket. Minden egyes várunk egy kis darabja történelmünknek, ezért ő sem tud érzelmek nélkül nézni egyetlen várunkra sem.
A magyarországi várakat a várblogger segítségével mutatjuk be portálunkon.
Megkerülve a várdombot, juthattunk el a kiépített parkolóhoz, ahonnan majd gyalogosan folytattuk az utunkat fel a várba. Rövid, 10 perces séta után, már a bejáratot jelentő kaputorony előtt álltunk. A kaputorony alatt belépve, a középső várban találtuk magunkat. Itt némi belépő árán mehettünk tovább.
De ez a kapu csak az első a háromból, amelyen át kell jutni ahhoz, hogy a felső várba juthassunk. Az első kapun belépve egy újabb kis udvar fogad. Jobb oldalon az őrség háza, balra egy malom alapfalai láthatók.
Talán ez volt a malom bejárata.
Rejtély, hogy ennek a szűk folyosónak mi volt a szerepe.
A második kaputorony a felső várba vezető úton..
Amikor felértünk a felső várba, tágas, szép palota épületek falai fogadtak, innen már szép kilátás nyílik a vár alatti tájra. A hajdani templom falai előtt a vízgyűjtő ciszterna maradványa látható. A még ma is álló palotaszárnyban múzeum működik, ahol egy szép ágyút is láthattok.
Múzeumi sétánk után a nagy kerek öregtorony felé indultunk tovább. A több emelet magas öregtorony tetejére ilyen szűk lépcsőn lehet feljutni. Érdemes felkaptatni a tetőre, mert gyönyörű kilátás nyílik innen a környező tájra és a felső vár palota épületeire valamint az úgynevezett "Vidékvára" elnevezésű alsó várra.
Miután kigyönyörködtük magunkat a kilátásban, elindultunk le, hogy a "Vidékvárát" is megszemléljük közelebbről. Az alsó várat is magas fal vette körül két toronnyal erősítve. Ezek több emeletes bástyák voltak, köztük kaputorony állt a nyugati oldalon. Innen is be lehetett jutni a várba.
Impozáns látvány felnézni, a sziklára épült felső várra. Az alsó várban tett sétánk után, visszaindultunk a parkoló felé a középső váron át. A kaputornyot védő ágyú rondellából a parkolóra is rálátni. A sziklára épült falak, a kerek oszlopok valamikor egy fa gerendákból készült palánkot
erősítettek.
Az ie. előtt 1. és 2. században, kelták által épített erőd volt az alapja Szepesvárnak. Fénykora IV. Béla várépítési törekvéseivel kezdődött, amikor a szepesi püspök – saját költségén – felépíthetett egy tornyot és egy palotát. Később a vár Szepes vármegye központja lett, ahol a mindenkori ispánok is laktak.
Az évszázadok során sok tulajdonosa volt a várnak és mindenki némileg átépítette vagy hozzáépített, így a vár fokozatosan, a 15. századra nyerte el mai formáját. Ekkor került a vár a Szapolya család tulajdonában, akiknek ugyan 70 váruk is volt szerte az országban, mégis ez volt az úgynevezett „családi vár”.
Szapolyai János a magyar trónnal együtt Szepes várát is elvesztette, amit a Habsburgok Thurzó Eleknek ajándékozták, aki reneszánsz várrá varázsolta. A család kihalása után a Csákyak kezébe került a vár, akik a nagy erőfeszítések ellenére sem tudták rangos székhellyé változtatni. A nemesek túl kényelmesek voltak ahhoz, hogy a nehezen megközelíthető várat központtá alakítsák.
Végül az 1700-as évekre a várban csak egy kis helyőrség maradt, akiket egy villámcsapás okozta tűz végleg kiűzött a sokat látott falak közül. A teljesen rommá vált építmény 1948-ig volt a csáky család birtokában.
1961-ben nyilvánították műemlékké és 1993-ban az UNESCO felvette a Világörökség listájára. A mozivásznon is találkozhattatok már a várral: A Sárkányszív, A hódító, Az oroszlán télen és a Az utolsó légió című filmeket is a itt forgatták.
Páratlan szépségű várat láttunk itt, mely az egyik legnagyobb magyar várunk volt. Ha Szlovákiában jártok, ezt feltétlenül meg kell néznetek!
Íme a vár alaprajza, a könnyebb eligazodás kedvéért, és egy légi fotó a panoráma kedvéért.