UTAZZ
A Rovatból

Itt találod Magyarország egyik legnagyobb római kori városát

Izgalmas időutazáson vehetsz részt, ha Tácon, vagyis Gorsiumon végigsétálsz.

Link másolása

A Sárvíz partján a 17. században létrejött Tác falu tulajdonosai, a Zichy család bizonyára nem sejtették, hogy micsoda különleges érték lapul a lábuk alatt. Mert ez a föld rejtette Gorsiumot, Magyarország legnagyobb méretű, mára feltárt római kori települését. Az 1958-ban megkezdett ásatások kétezer év történetét hozták a felszínre.tac_2016_09-2tac_2016_09-20

A rómaiak már a Kr. u. 46-49-ben eljutottak ide, és katonai tábort hoztak létre. Majd a 2. század elején egy város épült fel, az Alsó-Pannónia provincia tartománygyűlésének és császárkultuszának székhelye. A településen a városfalakon belül fórum, szentélyek, szentélykerület-csarnokok és templomok álltak. Sőt az ünnepségekhez egy amfiteátrum is épült.

tac_2016_09-29tac_2016_09-30tac_2016_09-32

A várost először „Gorsium”, illetve „Gorsio sive Hercule” néven a 3. században említik írásos dokumentumok.

Ugyan több támadás is érte, de hosszú évtizedeken keresztül virágzó és gazdag település volt. Később 258-ban egy polgárháborús veszélyhelyzetben a városi tanács a pénztárat elásatta. A 3134 db dupla denár az ásatások során került elő.tac_2016_09-33tac_2016_09-35tac_2016_09-37

A 260-as barbár támadásban letarolták a várost. Az egész Pannóniát sújtó fosztogatások nyomán szinte alig maradt belőle valami.

A 3. század végén Diocletianus császár utasítására kezdték meg az újjáépítést, majd új nevet is kapott, Herculiának nevezték el. Újra kiemelt településsé vált, és új virágzásnak indult. Palotákat, laktanyákat, üzleteket, bazilikát és temetőt építettek.

tac_2016_09-50tac_2016_09-51

Hanyatlása a 4. században kezdődött. A közbiztonság romlása miatt egyre többen menekültek a városfalak közé, és elszaporodtak az igénytelenebb házak. A lakott terület pedig egyre csökkent.

A honfoglaló magyarok inkább egy közeli helyen telepedtek meg, és a város helyén már csak kisebb községek maradtak meg, bár azokban a 16. századig folyamatosan éltek. A legnevezetesebb a Föveny nevű hely volt, mely arról lett híres, hogy innen szállították a királyi és egyházi építkezésekhez Székesfehérvárra a köveket.tac_2016_09-52tac_2016_09-53tac_2016_09-55

A törökök idején ez a falu is elpusztult, a terület elhagyatottá vált. A 18-19. században nem lakták, a későbbi tulajdonos Zichy-grófok is csak a kőbányákat hasznosították.tac_2016_09-98tac_2016_09-99tac_2016_09-102

Az első ásatások 1934-ben kezdődtek, bár a helyet már ismert lelőhelyként jelölték 1866-ban is. A rendszeres feltárás 1958-ban indulhatott meg. Folyamatosan foglalkoztak a feltárással és a leletek megóvásával, majd bemutatásával.

Itt nyílt meg az ország legnagyobb régészeti parkja, melyet egy könnyű sétával két óra alatt körbe lehet járni.

tac_2016_09-43tac_2016_09-44
A 2-3. században épült lakóház díszes festményei a 260-as pusztításban dőltek a padlóra. Az épület kiégésekor keletkezett égési törmelékben tudtak ennyire megmaradni, a töredékekből pedig rekonstruálni tudták a mintázatot.
tac_2016_09-45

Gorsiumban, az ókori élettel, egy virágzó város megmaradt emlékeivel találkozhatunk. Az épületek falmaradványai, oszlopai között megállva elképzelhetjük, amint a katonák, vagy a hivatalnokok végezték feladataikat. De elmerenghetünk az úton állva azon is, hogy hogyan sétáltak itt a régi családok, hogy cseverésztek a nők, vagy szaladoztak körülöttük a gyerekek.

tac_2016_09-59

Még a konyhába és a lakomateremben is bepillanthatunk. A rómaiak életében ugyanis fontos szerepe volt az étkezésnek.tac_2016_09-61

A feltárt pincében egy konyha edényei és eszközei kerültek elő. A fölötte lévő lakomaterem födémje dőlt rá, maga alá temetve, és megóvva az ókori konyha felszerelését. Az elszenesedett fapolcok maradványai között több ezer cseréptörmelék, agyagedény, fazekak, fedők, ivó- és tárolóedények maradtak fenn.

Az agyagból készült főzőedényt vagy közvetlenül a parázsra, vagy vaslábakon álló tartókra, vasrostélyra helyezték. Külön melegen tartó lap is volt. A vizet a település kútjáról hordták kétfülű kancsókban.

A római konyha alapjai voltak a halszószok, a borkészítmények, a fűszerek, a rántásliszt és a sajtok. Érdekesség volt, hogy sót valószínűleg nem használtak, helyette a halszószt keverték az ételbe. Ehhez apró tengeri halakat, szardellákat zúztak össze, majd a napon bomlasztották. Ezt aztán vízzel, olívával, ecettel vagy borral keverték össze.

Sok húst ettek, ezek erős ízéhez szószokat kínáltak. Ezek alapanyaga az olívaolaj, a méz, a bors, a bor, a fűszerek és gyümölcsök voltak.

A sütéshez-főzéshez előszeretettel használtak bort, mustot, vagy ezek sűrítményét. Az ital kellemes ízt adott az ételnek.

A római konyhára nagyon jellemző volt a sokféle és nagy mennyiségű fűszer használata. Kedvelték a koriandert, borsot, köményt, hagymát, zellert, kakukkfüvet, mentát, fahéjat és a sáfrányt is.

Az étkezés asztaloknál történt, de félig fekvő, könyöklő helyzetben ettek. Az ennivalót falatkákra kockázva szolgálták fel, és mivel elsősorban kézzel ettek, az étkezés közben többször is körbehordtak illatosított kézmosóvizet a részükre. Emellett kéztörlő kendőt is használtak.

Az ünnepi vendéglátásnak saját rituáléja volt. Az elején italáldozatot mutattak be Jupiternek. Majd bekenték olajjal magukat, fejükre koszorút tettek és utána helyezkedtek el a szigorú etikett szabályozta helyükre.

tac_2016_09-62tac_2016_09-109tac_2016_09-110

A feltárások során rábukkantak egy temetőre is. A sírkövekből, emlékszobrokból is számos darabot megnézhetünk és tiszteleghetünk előttük az emléküknek.tac_2016_09-10tac_2016_09-22tac_2016_09-106tac_2016_09-107

És ha szerencsénk van, és szép az idő, akkor a teátrum hátteréül szolgáló, 12 méter magas városfalon kialakított kilátóba felmászva gyönyörködhetünk a környék szépségében is. A lábunk alatt pedig megszemlélhetjük e régvolt város romjait, melyek ugyan töredezve, hiányosan, de sokat mesélnek őseinkről.tac_2016_09-67tac_2016_09-72tac_2016_09-86

A séta végén érdemes benézni a látványtárba és kőtárba. Az érdekes használati tárgyak, edények, ékszerek mellett láthatók itt építkezéshez használt cserepek, oszlopok, díszítések, de még egy vízvezeték-cső is.tac_2016_09-115tac_2016_09-117tac_2016_09-118

A Gorsiumról még több infót ITT találsz.

Ha érdekes volt, oszd meg másokkal is!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Jelentősen megnőtt a Velencei-tó vízszintje, majdnem háromszorosa a két évvel korábbinak
Volt ok az aggodalomra, mert a tó annyira leapadt korábban, hogy már csak 53 centiméternyi víz volt benne. Megmutatjuk milyen volt.

Link másolása

Csütörtök reggel Agárdnál 145 centimétert mutatott a vízmérce - írja az Időkép.

Már február elején újra a régi fényében pompázott a Velencei-tó, a 2022-es kritikusan alacsony vízállást követően ugyanis ekkorra 75 centiméterrel emelkedett a vízszint.

Az elmúlt időszakban ez az emelkedés tovább folytatódott, csütörtök reggel már 145 centimétert mutatott a vízmérce Agárdnál, vagyis az 53 centiméteres rekordalacsony vízállás óta mára közel egy méterrel (92 cm) emelkedett a Velencei-tó vízszintje.

Ez az érték már meghaladja a 140 centiméteres alsó szabályozási szintet, így a tó újra a régi fényében pompázik.

Ilyen állapotok volttak 2022-ben:

Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
A Rovatból
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Lezárták az egyik legnépszerűbb magyar kirándulóhelyet – balesetveszélyes a Rám-szakadék
2024. április 24-től kezdődően további tájékoztatásig nem látogatható. Az ok a klímaváltozás, ami ronthatja a kőfalak állékonyságát.

Link másolása

A Telex írta meg a Pilisi Parkerdő felszólítására hivatkozva, hogy a klímaváltozás hatásai miatt a Rám-szakadék jelenlegi állapotában veszélyes.

A klímaváltozás miatti hosszú, aszályos időszakok és rendkívül nagy mennyiségű csapadékkal járó esőzések váltakozása a Rám-szakadék kőfalainak állékonyságára is negatívan hat, ezért a Pilisi Parkerdő a látogatók biztonsága érdekében a helyszínt a teljes körű geológiai és statikai vizsgálatok elvégzéséig és kiértékelésééig ideiglenesen teljes egészében lezárja

– olvasható a közleményben.

A túrázni vágyók így a Rám-szakadék elkerülő útvonalaként a Lukács-árokban futó sárga sávú jelzést tudják használni.

A Rám-szakadék természeti adottságai miatt hazánk egyik legnehezebben járható jelzett turista útvonala, ahol még kőgurulás vagy sziklaomlás is előfordulhat. A szakadékot emiatt csak saját felelősségére látogathatják az érdeklődők.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
5+1 élmény, amivel kiegészítheted a túrázást a Dunakanyarban
Pazar Dunakanyar-élményre vágysz? Mutatjuk a legjobb helyeket!

Link másolása

A Dunakanyar ideális célpont akár egy egynapos kiránduláshoz, de többnapos pihenéshez is. Mindkét oldalon tudunk tuti helyeket, izgalmas élményeket a kedvenceinket most összegyűjtöttük nektek.

1. Történelmi séta, Esztergomban

Esztergom nevével sokszor találkoztunk a történelemkönyvekben: uralkodók székhelye volt, majd a katolikus egyház hazai központjaként funkcionált. Az esztergomi várhegy szépségét azonban egy fotó sem adja vissza – itt az idő, hogy saját szemeddel is megcsodáld a festői városrészt. A várhegyen áll a királyi vár, mellette a bazilika magasodik. Hazánk legnagyobb templomáról beszélünk, melynek nagyságát még inkább kiemeli Duna-parti elhelyezkedése.

A Dunakanyar látnivalók egyik különlegességét a Kupolakilátó adja, amelynek tetejét 400 lépcső megtételével érheted el. Minden fáradságot megér a lépcsők megmászása, ugyanis a Dunakanyar látnivalók egyik legszebbje tárul a szemeink elé: a templom tetejéről megcsodálhatjuk az alattunk kék szalagként hullámzó Duna látképét, a lenyűgöző Esztergom városával együtt.

Fotó: Unsplash.com / Meszárcsek Gergely

2. Ha Dunakanyar, akkor hajózás!

Nem ismered elég jól a Dunakanyart, ha nem hajózol Esztergom, Visegrád, vagy akár Szentendre legszebb dunai szakaszán. A hajókirándulás számos érdekességet tartogat, akár a szárnyashajó, akár a kirándulóhajó járatokat választod.

Kisebb gyerekekkel érdemes a szárnyashajós élményt kipróbálni, mert ezek a járatok gyorsan haladnak Budapest és Esztergom között, közben pedig Vácon és Visegrádon is kiszállhatsz. A hosszabb utakhoz a Nagy Duna-ág és a Szentendre-Leányfalu-Visegrád-Nagymaros vonal is remek döntés, nem fogsz mellényúlni a választással.

3. Homoksziget, Göd

A nyár aszályosabb részében trópusi tájakat meghazudtoló strandokkal is vár a Dunakanyar. Az egyik kedvelt homokos part a kisoroszi szigetcsúcsnál található, a másik pedig a homoksziget Gödön. Mindkét helyszín egész jól megközelíthető bringával is, a kiadós tekerés után pedig különösen jól fog esni egy kis lazulás a homokos parton. A szigetek látogatása jól kombinálható városnézéssel és különböző túrákkal is, ha Gödöt választjuk, ne hagyjuk ki a Huzella Kertet sem.

Ismét megnyitott Göd ikonikus szállodája, a Hotel Golden Palace****

Szerencsés vagy ha megszereted a Dunakanyart, mert soha nem érsz az élmények végére, akár a túrákat, akár a városnézést, vagy gasztro finomságokat kedveled. Egy biztos: a térségre nagyon kevés egy nap!

Ha szívesen felfedeznéd magadnak, tervezz több napra és szállj meg Göd ikonikus szállodájában, a Hotel Golden Palace****-ban. A szálloda a festői Dunakanyar közelében, Budapesttől mindössze 30 km-re, csupán egy rövid sétára a Duna-parttól fogadja vendégeit.

A szálloda épületét egy 8 hektáros park veszi körül, így megőrizve a hagyományos gyógyfürdő hangulatot, amit felújításnak köszönhetően a modern kényelem egészít ki. Korhű stílusú luxusszobák, kiadós félpanziós ellátás és a medencékkel valamint szaunákkal felszerelt csodás wellnessrészleg várja a vendégeket. A modern wellnessrészlegben a nyári szezonban napozóágyakon és egy kültéri medencében kapcsolódhatunk ki, ahol kültéri tűzrakóhelyet is kialakítottak, ha sütögetni támadna kedvünk. A masszázselemekkel ellátott beltéri élménymedence és a pezsgőfürdő egész évben rendelkezésére áll. Mindezt a finn és az infraszauna, a gőzfürdő és a merülőmedence egészíti ki.

A szálloda parkjában található tóban horgászási lehetőség is van, ahol szép kort megélt fák nyújtanak árnyékot a kellemes pihenéshez.

4. Rádai Kézműves Fagylaltozó és Specialty Kávézó, Szob

Az énekesként ismert Freddie által megálmodott, tavaly nyáron Szobon megnyitott Rádai Kézműves Fagylaltozó és Specialty Kávézó egyértelműen a minőséget képviseli. Fazekas Ádám világbajnok fagylaltkészítő mester fagylaltcsodái és a folyamatosan változó kávékínálat tökéletesen beleillik a Dunakanyar festői tájába. Ez a Dunától 30 méterre található kis ékszerdoboz Freddie nagymamájának állít emléket. Ősszel helyben sütött almás pitével, pogácsával, bejglikkel, rétesekkel, forró csokoládékkal és teakülönlegességekkel várják a vendégeket, valamint a Rádai kulturális programokkal is igyekszik napról napra izgalmasabbá tenni a Luczenbacher sétányt.

5. Nemdebárka, Szigetmonostor

Aki jártas a fővárosi éjszakai életben, az valószínűleg jó néhányszor megfordult már a kultikus Nemdebár nevű helyen a Széll Kálmán téren. Kevesen tudják, de ennek a helyek meglepő módon van egy kistestvére a szigetmonostori Duna-parton. Amit már csak a varázslatos helyszín miatt is érdemes felkeresni. Ha nem jártatok még a Szentendrei-szigeten, akkor idén nyáron legyen ez az egyik célpont, hiszen tele van mesebeli kis falvakkal és vonzó strandokkal. Egy egészen más világ nyílik ki itt az ember előtt.

A Nemdebárka itt is főleg esti hely, délután négykor nyitnak és tízig lehet náluk lazulni, na és csodás pizzákat enni! Nemcsak embereknek, de a kutyáknak is egy paradicsom.

Link másolása
KÖVESS MINKET: