Ezeket érdemes tudni, ha Horvátországba mész nyaralni
Az idei nyáron ismét népszerű nyaralási célpont Horvátország. Ha te is az Adriára igyekszel, indulás előtt jó ha tájékozódsz, mert néhány dolog változott az előző évhez képest. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat.

Határellenőrzés
Valamennyi schengeni határátkelőhelyen a határforgalom ellenőrzése 2015. november 15-től annyiban változott, hogy a ki- és a belépésnél kötelezően ellenőrzik a gépjármű forgalmi engedélyét, a vezetői engedélyt, és a jármű utas és csomagterét.
Horvát helyzet
Érdemes ezeket a főleg angol nyelvű honlapokat átnézni indulás előtt
- horvát Belügyminisztérium honlapja: ITT
- Horvát Autóklub honlapja: ITT
- Horvát Államvasutak honlapja: ITT

Biztosítás
Ajánlott mindenre kiterjedő utas- és baleset biztosítást kötni. Többféle bankkártyához alapból jár valamilyen szintű biztosítás külföldi út esetén. Érdemes a bankoknál tájékozódni.
Terrorizmus, terrorista cselekmények
A zágrábi magyar külképviselethez nem érkezett olyan információ, amely szerint Horvátországban a terrorista fenyegetettség az ország biztonságát veszélyeztetné.
A leggyakoribb külföldi állampolgárokat érintő bűncselekmények
Vigyázni kell az úti okmányokra, célszerű az eredeti okmányt biztos helyen hagyni és hitelesített fénymásolatot használni napközben. Ha ellopnák az igazolványokat, akkor azt azonnal a helyi rendőrségen kell jelenteni, ahol jegyzőkönyv készül róla. Ezzel egy időben a külképviseletet is értesíteni kell. A külképviseleten Ideiglenes magánútlevelet adnak, amelyhez a rendőrségi jegyzőkönyv és 1 db fénykép szükséges. Kiállításának költsége 30 EUR, és a személyazonosságot egyéb okmánnyal, vagy más személlyel igazolni kell.

Közbiztonság
Nőtt az autólopások száma (elsősorban BMW, AUDI, német gyártmányú járművek). Lopás esetén azonnal jelenteni kell az esetet és jegyzőkönyvet kell felvenni, mert a biztosító másképp nem fizet.
Nyáron elsősorban az erdőtüzek miatt célszerű fokozottan figyelni.
Előfordulnak földrengések, de ezek általában kisebb erősségűek.
Pénzbírság
A szabálysértés elkövetőjének útlevelét a rendőrség bevonja, azt 72 óráig, illetve a szabálysértési eljárás befejezéséig visszatartja.
A pénzbírság általában helyszíni bírság. Készpénz hiány esetén postán lehet befizetni, a bírság befizetéséig a rendőrség az úti okmányt visszatarthatja.

Aknamentesítés
Az egykori harctereken folyamatosan végzik a teljes aknamentesítést. A balesetveszély miatt fokozottan szükséges az aknaveszély jelzéssel ellátott területeket elkerülni, a főútvonalakról nem célszerű letérni.
Kiskorúak beutazása (törvényes képviselő nélkül)
Nem szükséges a törvényes képviselő beleegyező nyilatkozata, de célszerű kérni tőle és kivinni az utazásra. A 14 év alatti magyar állampolgárok személyivel is beutazhatnak Horvátországba.

Bosznia-Hercegovina határ
A Dubrovnik felé vezető Adria-autóút egy szakaszon (Neum) Bosznia-Hercegovina területén vezet át. Magyar állampolgárok érvényes útlevél, vagy személyi igazolvány birtokában utazhatnak be.
Általános beutazási szabályok
Autóval érkezőknek érvényes vezetői engedély és forgalmi engedély, valamint a gépjárműre vonatkozó érvényes nemzetközi biztosítási zöldkártya szükséges.
Horvátországban valamennyi radardetektor használata tilos. Még kikapcsolt állapotban sem lehet a gépkocsiban tartani, szabálysértési bírságot szabhat ki a horvát hatóság ha megtalálja.
Az alkohol fogyasztása nem teljes mértékben tiltott, de közlekedési baleset okozásánál súlyosbító tényező, és 1,5 ezrelék esetén három év börtönbüntetéssel is büntetendő.

Társadalombiztosítási ellátás
A magyar állampolgárok sürgősségi betegellátásra jogosultak, ehhez az Európai Egészségbiztosítási Kártya vagy Kártyahelyettesítő Nyomtatvány bemutatása szükséges.
Az ezen felüli orvosi ellátás díjköteles, ezért célszerű utasbiztosítást kötni.

Hasznos címek, telefonszámok
Segélyhívó: 112. Rendőrség: 192. Tűzoltóság: 193. Mentő: 194. Horvát Autóklub - segélyszolgálat: 1987.
A horvát rendőrség magyar mobilról elérhető a +385 192 telefonszámon. (A többi telefonszám horvát vezetékes vagy mobiltelefonról hívható, előhívók nélkül.)
Június 15-től megnyílik Splitben az ideiglenes konzuli ügynökség, ahol a bajba jutott magyar állampolgárok megkereshetik a kihelyezett konzult. Az éjjel-nappal hívható 00-385/99-558-5555 mobil telefonszám szeptember 15-ig érhető el.
Nagykövetség, konzuli hivatal Budapesten: 1063 Budapest, Munkácsy Mihály u.15. Tel: 354-1315, Fax: 354-1319
Főkonzulátus Pécs 7624 Pécs, Ifjúság u. 11. Tel: 06-72/210-840 Fax: 06-72/210-575 [email protected]

Segítségnyújtás bajba jutott magyar állampolgárok részére
Gond esetén a nap 24 órájában hívható a zágrábi nagykövetség. Munkaidőben a +385 1 489 09 06-os telefonszámon, munkaidőn túl a +385 99 25 000 50-e ügyeleti mobiltelefonszámon. A nagykövetség a munkaidőn túl bajba jutott és segítségre szoruló állampolgárok ügyeivel foglalkozik.
A nagykövetség Konzuli Osztálya: Zágráb, Pantovčak 255-257. Ügyfélfogadási idő: 2016. június 1 - szeptember 30., minden munkanap: 9.00-12.00
A zágrábi nagykövetség konzuli szolgálata - a bajba jutott magyar állampolgár kérésére – tájékoztatást ad a rendőrségi eljárás menetéről, a bírság megfizetésének módjairól. A konzuli védelem nem terjed ki a rendőrségi intézkedések módosítására vagy a különböző szabálysértési bírságok, esetleges gépkocsijavítások kifizetésére.
Célszerű a horvátországi tartózkodáshoz a tervezettnél nagyobb anyagi fedezetet vinni.

Hajózási szabályok
Bármelyik motoros csónakhoz szükséges a hajóvezetői engedély. Az 5 kW vagy annál kisebb teljesítményű motorral szerelt gumicsónak vezetéséhez legalább A kategóriás vezetői engedély szükséges.

Közúti közlekedés
Sebességkorlátozás: autópályán 130 km/h, autóúton 110km/h, egyéb utakon 90 km/h, lakott területen pedig 50 km/h.
Az autóban legalább egy sárga-sárgászöld fényvisszaverő mellényt kell tartani.
Horvátországban az autópályák használata díjköteles, amit a fizetőkapuknál kell kifizetni euróban vagy kunában, de lehet hitelkártyával, és az ENC készülékkel is.
Az autópálya díjakról bővebben ITT
A gyorsforgalmi utakon lévő alagutak használatáért külön nem kell fizetni. Kivéve az Ucka alagút.

Kempingezés
A vadkempingezés tilos, a kiszabható bírság 2 ezer kunától (80 ezer forint) 15 ezer kunáig (600 ezer HUF) terjedhet. Vadkempingezésnek minősül a közterületeken, parkolókban történő éjszakázás is (benzinkutakon is).
Közúti ellenőrzések, közúti balesetek
Az utakon szigorú ellenőrzésekkel kell számolni. Nézik az előírt sebesség és a követési távolság betartását, a zöldkártya érvényességét, a gépkocsi tartozékok meglétét is. A kisebb szabálysértésekért helyszíni bírságot kell fizetni (300, 400, 500 kuna).
Közlekedési baleset esetén rendőrt kell hívni. Ha sérülést történt, a rendőr alkoholtesztet csinál, halálos áldozat esetén elrendeli a gépjárművezetők vérvételét. A szabálysértés elkövetőjének útlevelét a rendőrség bevonja, és az eljárás befejezéséig, max. 72 óráig visszatartja.
Koccanásos balesetnél a baleset résztvevőinek európai baleseti bejelentő nyomtatványt kell kitölteni. Ajánlott rendőrt hívni, mert a rendőrtől igazolást kell kérni a magyar jármű sérüléséről, amely nélkül nem hagyható el az ország.
A magyar gépkocsivezető írja fel valamennyi résztvevő kötelező biztosítási kötvényének számának, a biztosító társaságnak, a gépkocsinak, illetve vezetőjének az adatait.

Búvárkodás
A búvárkodás búvárengedélyhez kötött, annak helyét látható módon meg kell jelölni. Tengeren történő keresést és mentést a 9155 telefonszámon lehet bejelenteni.
Parkolás
Zágrábban nehéz parkolni, a tilosban parkoló gépkocsikat gyorsan elszállítják, gyorsabban intézkednek a szabálytalanul parkoló külföldi gépjárművek esetén. A kocsi kiváltása 500 kuna, szabálysértési bírságát is kell fizetni, ami változó, de minimum 250 kuna. A „pók” szolgálat telefonszáma +385 1 6311-888. A „pók” szolgálat 0-24 óráig dolgozik, munka és ünnepnapokon egyaránt. Érdemes a parkolóházakat használni.

Háziállatok bevitele
A háziállatnak rendelkeznie kell az uniós előírások szerinti útlevéllel, oltási könyvvel és mikrocsippel. Előzetes vérvizsgálatra nincs szükség. A három hónapnál idősebb kutyáknak és macskáknak veszettség elleni védőoltással kell rendelkezniük.
Egyéb háziállatoknak állatorvosi bizonyítvány szükséges arról, hogy az állat egészséges, valamint a származás helyét, az azonosító jeleket, egészségi állapotot fel kell tüntetni.
Minden terrier fajtájú bull típusú kutya és ezek keveréke veszélyes kutyának minősül, ezeket tilos bevinni vagy azokat az országon átvinni, például átutazás során.

Dohányzás
A dohányzás a meleg ételt fel nem szolgáló éttermek kivételével a kávézókban zárt térben is lehetséges, ha a hely erre a hatóságoktól engedélyt kapott. A dohányzást megengedő, illetve tiltó jelzés a bejáratnál jól láthatóan el van helyezve.
18 év alattiakat szeszes itallal nem szolgálhatnak ki és dohányárut sem vásárolhatnak.
Még több információ a horvátországi szabályokrók ITT található.

Jó tudni
Autópálya díjak
személygépkocsi (<3500 kg), kuna
A4 autópálya (Letenye/Goričan → Zágráb)
Letenye/Goričan → Csáktornya 8
Letenye/Goričan → Varasd 15
Letenye/Goričan → Zágráb (Ivanja Reka) 42
A1 autópálya (Zágráb → Split)
Zágráb → Karlovac 19
Zágráb → Senj (Žuta Lokva lehajtó) 57
Zágráb → Zadar 1 117
Zágráb → Zadar 2 121
Zágráb → Pirovac 138
Zágráb → Skradin (Krka Nemzeti Park) 143
Zágráb → Šibenik 147
Zágráb → Trogir (Prgomet lehajtó) 162
Zágráb → Split (Dugopolje lehajtó) 174
Zágráb → Omiš (Blato na Cetini lehajtó) 187
Zágráb → Makarska (Zagvozd lehajtó) 195
Zágráb → Ploče kompkikötő (Karamatići lehajtó) 222
A1 autópálya (Zágráb → Isztria)
Zágráb (Ivanja Reka) → Rijeka 70
A3 autópálya (Zágráb → Lipovac)
Zágráb → Slavonski Brod zapad (nyugat) 77
Zágráb → Slavonski Brod istok (kelet) 82
Zágráb → Đakovo 101
Zágráb → Osijek 116
Zágráb → Vukovar (Županja lehajtó) 107
Zágráb → Lipovac határátkelőhely 122
A2 autópálya (Zágráb → Trakošćan)
Zágráb → Krapina 21
Zágráb → Trakošćan 48
A8 és A9 (Isztriai ipszilon)
Učka alagút → Umag 67
Učka alagút → Pula 53
Pula → Umag 42
Krk híd 35
Učka alagút 30
Bővebben ITT

Benzin
95-ös (1l) 10,5 Kn
98-as (1l) 10,9 Kn
diesel (1l) 9,9 Kn
Élelmiszer
kenyér (700 g) 12 Kn
péksütemény (1 db) 6-9 Kn
tej (1 l) 6 Kn
olcsóbb sajtok 6-9 Kn
felvágott (10 dkg) 5-8 Kn
disznóhús (1 kg) 33-38 Kn
csirkemell filé (1 kg) 63 Kn
alma (1 kg) 7-10 Kn
narancs (1 kg) 10 Kn
vöröshagyma (1 kg) 7 Kn
krumpli (1 kg) 3,5 Kn
paradicsom (1 kg) 17 Kn
Italok
ásványvíz (6 x 1,5 l) 30 Kn
szénsavas üdítő (2 l) 12 Kn
rostos gyümölcslé (1 liter) 10-12 Kn
horvát sör (0,5 l) 6-7 Kn
Az itt látható árak tájékoztató jellegűek, helytől és időszaktól függően eltérhetnek. Bővebben ITT

Ingyenes wifi
Ha hasznos volt a cikk, oszd meg másokkal is!