UTAZZ
A Rovatból

Erdély fantasztikus ékszerdoboza csodás tájjal, épületekkel és ezerízű konyhával – bejártuk Nagyszebent és környékét


Link másolása

Tuti tippek:

Szeben megye hivatalos turisztikai portálja magyarul is elérhető, és sok segítséget tudnak adni az utatok szervezéséhez:

http://www.sibiu-turism.ro

De angol vagy román nyelv ismeretében ez is hasznos oldal lehet:

https://transylvanian-highlands.com 

Mutatnék pár helyet, amit mi ejtettünk útba, és amit szintén nagyon ajánlok:

Albota pisztráng-nevelde, ahol ki is foghatod az esti vacsorádat

BioHaus Nucet, ahol a vendéglátás része a brutális húsos tál és az isteni zölddió pálinka

Resináron, a Badiu Guesthouse-ban házi sajtokat, töltött káposztát és hókiflit is kóstoltunk

Szászújegyházára pedig fazekaskodni mentünk, a Scout Központ Fazekas műhelyébe. És a mester, Bálint Csaba a pálinkák mellett erdélyi tokánnyal is kínált minket

Mindent a szemnek

Nem nehéz ezen a környéken olyan látnivalót találni, amibe beleszeret a szem. Csodás hegyek és völgyek váltják egymást, és a falusi házak éppúgy gyönyörködtetőek, mint az erődtemplomok.

Azért ha biztosra mennétek, a Transzfogarasi utat és Bilea tavat mindenképpen ejtsétek útba. Ha éppen autóval sem lehet már ráhajtani az időjárás miatt, akkor ott a felvonó. Tényleg megéri!

A Transzfogarasi út a világ egyik legszebb szerpentines autóútja. Az 1970-es években építették, 90 km hosszú. 2042 m magasságig vezet fel, majd egy alagúton halad át a főgerinc alatt. Összesen 578 hídja és viaduktja, valamint 5 alagútja van.

Az ASTRA Skanzen szintén egy olyan hely, ahol órákig lehet bolyongani. Ülhettek lovaskocsira, de akár körbebiciklizhetitek, rollerozhatjátok vagy sétálhatjátok az egészet. Ha érdekes infókat is szeretnétek megtudni, jól jöhet egy idegenvezető, de én például magányomban, csendben ballagva éltem meg legjobban az itt töltött perceket.

Sajnos az erődtemplomokra ezúttal nem sok időnk jutott, de egyet azért lencsevégre kaptunk Kisdisznódon. Legközelebb biztos végigjárnék még párat: https://kirchenburgen.org

A határok kezdenek elmosódni, és a fiatal generációnak már a sebek sem olyan fájóak. Románia magyarlakta településein azonban jó eséllyel dobban meg úgy a szívünk, mintha otthon lennénk. Itt is otthon vagyunk, és ha lehetőségünk van rá, fedezzük fel ezt a vidéket, és vigyük hírét a következők számára!

Az utazást Nagyszeben Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatalának és Szeben Megye Tanácsának támogatásával a PRin Hungary és HID Egyesület szervezte.

Köszönjük nekik!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Jelentősen megnőtt a Velencei-tó vízszintje, majdnem háromszorosa a két évvel korábbinak
Volt ok az aggodalomra, mert a tó annyira leapadt korábban, hogy már csak 53 centiméternyi víz volt benne. Megmutatjuk milyen volt.

Link másolása

Csütörtök reggel Agárdnál 145 centimétert mutatott a vízmérce - írja az Időkép.

Már február elején újra a régi fényében pompázott a Velencei-tó, a 2022-es kritikusan alacsony vízállást követően ugyanis ekkorra 75 centiméterrel emelkedett a vízszint.

Az elmúlt időszakban ez az emelkedés tovább folytatódott, csütörtök reggel már 145 centimétert mutatott a vízmérce Agárdnál, vagyis az 53 centiméteres rekordalacsony vízállás óta mára közel egy méterrel (92 cm) emelkedett a Velencei-tó vízszintje.

Ez az érték már meghaladja a 140 centiméteres alsó szabályozási szintet, így a tó újra a régi fényében pompázik.

Ilyen állapotok volttak 2022-ben:

Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
A Rovatból
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
Lezárták az egyik legnépszerűbb magyar kirándulóhelyet – balesetveszélyes a Rám-szakadék
2024. április 24-től kezdődően további tájékoztatásig nem látogatható. Az ok a klímaváltozás, ami ronthatja a kőfalak állékonyságát.

Link másolása

A Telex írta meg a Pilisi Parkerdő felszólítására hivatkozva, hogy a klímaváltozás hatásai miatt a Rám-szakadék jelenlegi állapotában veszélyes.

A klímaváltozás miatti hosszú, aszályos időszakok és rendkívül nagy mennyiségű csapadékkal járó esőzések váltakozása a Rám-szakadék kőfalainak állékonyságára is negatívan hat, ezért a Pilisi Parkerdő a látogatók biztonsága érdekében a helyszínt a teljes körű geológiai és statikai vizsgálatok elvégzéséig és kiértékelésééig ideiglenesen teljes egészében lezárja

– olvasható a közleményben.

A túrázni vágyók így a Rám-szakadék elkerülő útvonalaként a Lukács-árokban futó sárga sávú jelzést tudják használni.

A Rám-szakadék természeti adottságai miatt hazánk egyik legnehezebben járható jelzett turista útvonala, ahol még kőgurulás vagy sziklaomlás is előfordulhat. A szakadékot emiatt csak saját felelősségére látogathatják az érdeklődők.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk