Bejártuk a Magyar Ízek Utcáját, megkóstoltuk az Ország Tortáját
Ha valaki tavaly időt töltött az Magyar Ízek Utcájában, talán déjà vu érzése is lehet, annyira olyan minden, mint tavaly volt. Ha a Lánchíd felől jövünk, ott sülnek a malackák, és innen neki lehet vágni a végtelen bódésornak és pultoknak, és kedvünkre ehetünk-ihatunk, ameddig a pénztárcánk engedi. Természetesen senki se bolti vagy diszkont árakra készüljön fel, de igazából egy belvárosi kifőzde vagy közepes étterem árainál többet nem kell fizetni, ha jól akarunk lakni, igaz, kevesebbet sem.
Nemcsak az igazi „magyaros” nehéz ételeket lehet kapni, de
a roma konyha ízei mellett a magyar ízek utcájában már megjelent a provanszi csirkeragu vagy görög csirkés lepény is, de megkóstolható „David Chang csirkés szendvicse” is. A Csíki sörnek pedig annyira bejött a „tiltott” szócska, hogy már kapható tiltott erdélyi mics is, sörös musárral, „pityókás” kenyérrel.
Ha csak inni szeretne egy baráti társaság, komoly alkoholos italkínálat mellett (van hely, ahol pálinkából csak 28 féle kapható), azért a kézműves szörpökre, limonádékra is bukkanhatunk. Ami az én fantáziámat megfogta, az a levendulás limonádé, minden bizonnyal egészen különleges élmény lehet.
Fröccsökből például több helyen az
Nézzük meg, mennyibe fájna egy négytagú családnak jóllakni:
Tegyük fel, a felnőttek nem az adagonkénti hatezer forintos birkapörköltet választják, hanem beérik mondjuk egy jó kis kolbásszal vagy miccsel, akkor például egy vörösboros vaddisznókolbászért, kenyérrel és szósszal mindösszesen 4050 forintot kell fizetni. Kicsit többért lehet kapni „forró kutyát”, ami nyilván a hot dog magyar fordítása.
A gyerekek közül legyen az egyik kicsit finnyás, és ő érje be egy pereccel, ami 1200 forint, de a másik kérjen csülkös-káposztás bablevest 3000 forintért, és mondjuk kapjon hozzá egy 300 forintos kenyérszeletet.
A felnőttek igyanak sört (a pálinkát hagyjuk haveri társaságokra), mondjuk stílszerűen egy Petőfi lágert 1300 forintért, a másik felnőtt meg fröccsözzön 1700-ért, és igyon egy házmestert. A gyerekeknek járjon 1200 forintért egy limonádé. Ez eddig mindösszesen 18 000 forint. És akkor jöjjön egy fagyi, gombóconként 800 forintért, a kicsiknek 100 forintos édes tölcsérrel, fejenként szerény két gombóccal. Ez lesz még 6600 forint.
És akkor jöjjön az ország tortája. Idén a váci Kovács Alfréd Mákvirág fantázianévre keresztelt munkája nyerte el a címet, melyben fekete ribizli és a mandula mellett jókora mennyiségű, finom krémbe kevert mák dominál. Elkészült a cukormentes ország tortája is, ami a szegedi Novák Ádám és Csonka László Zöld Málna fantázianevű kreálmánya. Ha a képzeletbeli családunk besétál a Millenáris központba, ahol egy-egy szeletet vesznek mindenkinek, az még szeletenként 1750 forint lesz,
Pár szót még erről a tortáról. Mindenekelőtt meglepően jól készültek fel a hatalmas érdeklődésre. Én komolyan arra számítottam, hogy hosszasan kell sorban állni az édességért, de a Millenáris nagy fogadótermében felállított hosszú pulton megszámlálhatatlan helyen adták ki a tortaszeleteket, így bár özönlött be a nép a tortáért, pillanatok alatt már mindenki, kezében a tortával, mehetett elégedetten tovább.
A közeli sörpadokon pedig kulturáltan meg is kóstolhatták az édességet. Akiket találomra megkérdeztem, a szlovákiai Dunaszerdahelytől kezdve Albertirsán át Egerig sokfelől jöttek, persze a legtöbben Budapestről. Ahogy várható volt, voltak, akik az édesebb Mákvirágra esküdtek, de mások szerint a savanykásabb Zöld Málna jött be. Sokan vettek egy ilyen, egy olyan szeletet, aztán megosztották egymás között, de volt olyan család, ahol mindenki megkapta mind a két szeletet. Mások bevásároltak jelen nem lévő családtagjaiknak. Amikor aziránt érdeklődtem, milyen más tortához tudnák hasonlítani az édességek ízét,
Az 1750 forintos árról meg azt mondták: le lehet szurkolni ennyi pénzt ezekért a tortákért, mivel sok munka van bennük, és az alapanyagok is drágák.
Az ország tortáját augusztus 20. után az ország különböző cukrászdáiban is meg lehet vásárolni.