HÍREK
A Rovatból

A konzervatív-liberális kormányzó párt nyerte a választásokat Hollandiában

Sikeres kormányalakítás esetén Mark Rutte immár negyedik miniszterelnöki mandátumát kezdheti, és ő lesz Hollandia leghosszabb ideig hatalmon lévő kormányfője.


Az exit poll szerint a Mark Rutte miniszterelnök vezette kormánypárt, a konzervatív-liberális Szabad Demokrata Néppárt (VVD) szerezte a legtöbb szavazatot a hollandiai parlamenti választásokon.

A részvételi arány a legfrissebb információk szerint 81 százalékos volt.

Az előrejelzések szerint a VVD 35 helyet szerzett a holland parlament 150 fős alsóházában, kettővel többet, mint az előző - 2017-es - parlamenti választásokon. A Sigrid Kaag által vezetett balliberális 66-os Demokraták párt végzett a második helyen 27 mandátum elnyerésével.

A harmadik a Geert Wilders nevével fémjelzett, ellenzékben lévő, bevándorlásellenes Szabadságpárt, amelynek jelöltjei 17 helyet kaptak a holland törvényhozásban. A Thierry Baudet vezette euroszkeptikus Fórum a Demokráciáért 8 helyet szerzett az exit poll szerint.

Valószínűsíthető, hogy két kisebb, nemrégiben alakult pártformáció, az EU-párti Volt és a populista Helyes Válasz 2021 (JA21) is bekerül a holland parlamentbe.

Sikeres kormányalakítás esetén Mark Rutte immár negyedik miniszterelnöki mandátumát kezdheti, és ő lesz Hollandia leghosszabb ideig hatalmon lévő kormányfője.

Az exit poll szerint Ruttének legalább két párttal kell koalícióra lépnie, hogy megszerezze a parlamenti többséghez szükséges 76 mandátumot.

A koronavírus-járvány miatt bevezetett biztonsági intézkedések miatt három napig tartó választásokon rekordmennyiségű, 37 párt versengett a parlament alsóházának 150 székéért.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Medián: A diplomások kétharmada már a Tiszát támogatja, a 30 év alattiak körében a legerősebb a párt
Magyar Péter pártjának támogatottsága a felsőfokú végzettségűeknél 10 százalékpontot nőtt január óta. A Fidesz ebben a társadalmi csoportban jelentősen lemaradt, a kormánypárt továbbra is a legalacsonyabb végzettségűek között vezet jelentős fölénnyel.


Éles törésvonalak mentén szakad ketté a magyar társadalom a Medián februári felmérése szerint, amelyben a Tisza Párt 20 százalékpontos előnyre tett szert a Fidesszel szemben a választani tudó biztos szavazók körében. A közvélemény-kutató intézet adatainak részletes, demográfiai alapú elemzéséből – amelyet a HVG ismertetett – kiderül, hogy Magyar Péter pártjának előnye a fiataloknál és a diplomásoknál a legszembetűnőbb.

A 30 év alattiak körében a legerősebb a Tisza Párt, de melléjük felzárkóztak a diplomások is: a felsőfokú végzettséggel rendelkezők 63 százaléka támogatja Magyar Péter pártját, ami 10 százalékpontos növekedés a januári méréshez képest. A Fidesz továbbra is a legalacsonyabb végzettségűek között vezet jelentős fölénnyel, bár a Tisza ebben a csoportban is növelni tudta a népszerűségét.

Az 50–64 éves korosztályban pedig már fej fej mellett áll a két párt, miután a Tisza erősödött, a Fidesz pedig gyengült ebben a csoportban.

A területi megoszlás mintázata nem változott: továbbra is igaz, hogy

minél nagyobb egy település, annál inkább a Tisza Pártot támogatják a lakói, és minél kisebb, annál népszerűbb ott a Fidesz. A fővárosban és a kisvárosokban is nőtt a Tisza támogatottsága.

Egyedül a községekben szerepelt rosszabbul Magyar Péter pártja, mint januárban, de ezt a veszteséget a Fidesz nem tudta a maga javára fordítani, inkább a bizonytalanok aránya nőtt meg.

A Medián által legutóbb mért 20 százalékpontos különbség a biztos pártválasztók 55–35 arányú Tisza–Fidesz megoszlásából adódik. A teljes népesség körében a Tisza 42, a Fidesz 31 százalékon állt a februári mérés szerint.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Szijjártó Péter szerint Putyin semmit nem kért a két hadifogoly elengedéséért cserébe – Ukrajna szerint ez egy cinikus PR-lépés
Orbán Viktor telefonon kérte az orosz elnöktől a magyar hadifoglyok szabadon bocsátását, akik aztán a külügyminiszter gépével érkeztek haza hajnalban. Az ukrán külügy bekérette a magyar ügyvivőt.


Hajnalban landolt a Liszt Ferenc Repülőtéren az a gép, amely Budapestre hozta azt a két „kényszersorozott” kárpátaljai magyar hadifoglyot, akiket a reptéren már a családtagjaik vártak – adta hírül az MTI.

A magyar állampolgársággal is rendelkező férfiak Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel együtt érkeztek haza, elengedésüket Vlagyimir Putyin orosz elnök a szerdai moszkvai tárgyalásukon engedélyezte.

Orbán Viktor kedden telefonon kérte az orosz elnöktől a magyar hadifoglyok szabadon bocsátását. Ezt követte Szijjártó Péter szerdai moszkvai útja, majd a miniszter esti bejelentése a két férfi elengedéséről.

Szijjártó a reptéren arról beszélt, hogy Ukrajnában több mint négy éve egy teljesen értelmetlen háború zajlik, aminek szerinte már a kitörése után két hónappal, az isztambuli béketárgyalásokon véget kellett volna érnie. „Nekünk ebből a háborúból ki kell maradnunk, és minden egyes magyar embert meg kell védenünk ennek a háborúnak a következményeitől és magától a háborútól” – fogalmazott a miniszter, hozzátéve, hogy a legfontosabb feladat Magyarországot soha nem engedni belerángatni a háborúba.

Az mondta: „Amíg, itt Magyarországon szuverén nemzeti kormány van, addig mi minden magyar emberért ki fogunk állni, akit akarata ellenére ennek a háborúnak az áldozatává akarnak tenni”. Elmondása szerint sok kárpátaljai magyart vittek el a háborúba, sokan meghaltak, eltűntek vagy hadifogságba estek.

„Most ők hazatérhetnek, most már biztonságban vannak, nekik már nem kell visszatérniük a háborúba” – mondta a két hazahozott férfiról, akik a kormány szerint magyar állampolgársággal is rendelkeznek és magyar nemzetiségűek.

A moszkvai útról így nyilatkozott: „Szinte percre pontosan 24 órával ezelőtt indultunk el pont innen, és azért indultunk el, hogy többen jöjjünk haza, mint ahányan elmentünk, és ez mint láthatják sikerült is, hála Istennek”.

Az RTL kérdésére, hogy mit kért Putyin a hadifoglyok elengedéséért cserébe, Szijjártó azt mondta: „Semmit.

Az elmúlt tizenegynéhány év két lábbal a földön álló, racionális politikája, amelyet Önök állandóan ekéznek, ide vezetett. El tudtuk érni azt, hogy két embert haza tudtunk hozni, akik hadifogságba kerültek. Talán inkább örüljenek neki! Nem érdemes most rossz híreket generálni szerintem”

– jelentette ki a miniszter.

Kijev ugyanakkor egészen másképp látja a helyzetet.

Az ukrán külügyminisztérium cinikus PR-lépésnek nevezte az átadást, és bekérette a kijevi magyar ügyvivőt

– írja a Kyiv Independent.

A tárca közölte, hogy a mozgósítás kizárólag ukrán állampolgárokra vonatkozik, és Ukrajna nem ismeri el a kettős állampolgárságot.

Nem ez az első hasonló eset, 2023-ban Oroszország már átadott 11 magyar hadifoglyot a magyar félnek, ami szintén diplomáciai feszültséget okozott.

A szerdai moszkvai tárgyaláson nemcsak a hadifoglyok ügye, hanem az energiaellátás is napirenden volt: Szijjártó Péter garanciát kért az orosz olaj és gáz folyamatos szállítására a Barátság kőolajvezeték körüli vita miatt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
„Az USA keserűen meg fogja bánni” – Fenyegetően üzent Irán, miután figyelmeztetés nélkül torpedózták meg és süllyesztették el a hadihajójukat
Az IRIS Dena fregatt éppen egy indiai nemzetközi hadgyakorlatról tartott hazafelé, amikor az amerikaiak lecsaptak rá. Az iráni külügyminiszter nyílt fenyegetéssel reagált a támadásra.


„Jegyezzék meg: az Egyesült Államok keserűen meg fogja bánni az általa teremtett precedenst” – ezzel a nyílt fenyegetéssel reagált Irán az IRIS Dena nevű hadihajójának elsüllyesztésére.

Washington közben történelmi jelentőségű haditettet ünnepel, miután egy amerikai tengeralattjáró szerda hajnalban torpedóval a tenger fenekére küldte az iráni fregattot az Indiai-óceánon, Sri Lanka partjaitól mintegy 74 kilométerre, nemzetközi vizeken. A támadás után hatalmas mentőakció indult, a helyi hatóságok eddig 87 holttestet emeltek ki a vízből és 32 túlélőt mentettek ki.

Az iráni álláspontot Abbasz Aragcsi külügyminiszter az X közösségi oldalon tette közzé, ahol azt állította, a hajót mindenféle figyelmeztetés nélkül érte a támadás.

„A Dena fregatt, az indiai haditengerészet vendége, közel 130 tengerésszel a fedélzetén, figyelmeztetés nélkül került célba a nemzetközi vizeken”

– írta a politikus. Teherán szerint a hajó éppen egy indiai nemzetközi hadgyakorlatról tartott hazafelé, amikor az amerikaiak lecsaptak rá.

Ezzel szemben a Pentagon nyíltan elismerte a támadást, és annak katonai jelentőségét hangsúlyozta. Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter szerint az akció célja az iráni haditengerészeti képességek semlegesítése volt.

„Egy amerikai tengeralattjáró elsüllyesztett egy iráni hadihajót, amely azt hitte, biztonságban van a nemzetközi vizeken… Ehelyett egy torpedó süllyesztette el” – mondta a miniszter.

A Pentagon szerint ez volt „az első ilyen ellenséges hajó elleni támadás a II. világháború óta”, ami új szintre emeli a két ország közötti feszültséget.

A történtek után India is megszólalt, miután Irán „az indiai haditengerészet vendégeként” hivatkozott a hajóra. Újdelhiben kormányzati források megerősítették, hogy a Dena fregatt valóban részt vett a február 25-én véget ért MILAN 2026 nevű nemzetközi flottaszemlén, de hangsúlyozták, hogy a hajó vendégstátusza ezzel a dátummal megszűnt. Az incidens idején a Dena már nem állt indiai oltalom alatt, és segítséget sem kért tőlük. A mentést a riasztás után a Sri Lanka-i haditengerészet kezdte meg, szóvivőjük szerint a helyszínen „csak néhány olajfoltot és mentőtutajt találtunk … Embereket találtunk a vízen lebegve.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Megjelent a rendelet: a MOL is beszáll a Barátság vezetéket vizsgáló tényfeltáró küldöttségbe
A kormány Czepek Gábor vezetésével küldöttséget indít Ukrajnába, amelyben a MOL szakértője is részt vesz. Feladatuk, hogy a helyszínen tisztázzák a Barátság vezeték állapotát és az újraindítás feltételeit.


Orbán Viktor szerdai bejelentésének megfelelően tényfeltáró küldöttséget küld a magyar kormány a háborús Ukrajnába, hogy a helyszínen tisztázzák a Barátság kőolajvezeték valós állapotát. A vizsgálóbizottság felállításáról szóló rendelet szerda este jelent meg a Magyar Közlönyben.

A küldöttséget az energiaügyi miniszter helyettese, Czepek Gábor vezeti, a kormány pedig a Molt is felkérte egy tag delegálására

– írja a Telex.

A rendelet szövege szerint „a kormány szükségesnek tartja a Barátság kőolajvezeték állapotával kapcsolatos ellentétes állítások tisztázását, ezért létrehozza a Barátság kőolajvezeték állapotát felmérő küldöttséget”.

A kormányrendelet rögzíti: a rendelkezésre álló információk alapján a vezeték újraindításának nincs technikai akadálya. Orbán Viktor miniszterelnök a kedden közzétett műholdfelvételekre alapozta. Az ukrán vezetés ezzel szemben homlokegyenest mást állít. Kijev szerint egy olajszivattyú-állomást orosz támadás ért, amely súlyos belső károsodást okozott.

Az ukrán energiaügyi miniszter úgy fogalmazott, „komoly belső sérülések miatt nem tud üzemelni a Barátság kőolajvezeték”.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egy olasz lapnak adott interjúban pedig kijelentette: „a vezeték megsemmisült, a javításhoz tűzszünetre van szükség, és ezt egyértelművé kell tenni Putyinnak”. Az Orbán által bemutatott műholdfelvételekre reagálva Zelenszkij azt is megjegyezte, hogy a föld alatti csővezetéket nem lehet műholdról látni.

A Barátság vezetéken január 27-én állt le az orosz kőolajszállítás, miután dróntámadás ért egy kulcsfontosságú szivattyúállomást az ukrajnai Brodi körzetében. A kiesés miatt a MOL februárban a stratégiai olajtartalékok részbeni felszabadítását kérte, a kormány pedig a készlet mintegy 40 százalékának felhasználásáról döntött. Az ellátás pótlására Magyarország az Adria vezetéken keresztül érkező, tengeri úton szállított nyersolajra állt át. Az Európai Bizottság Olajkoordinációs Csoportja február végén úgy értékelte, hogy a térségben nincs azonnali ellátásbiztonsági kockázat, részben a Horvátország felől érkező szállítmányoknak köszönhetően.

Orbán Viktor az Európai Bizottságtól várt politikai nyomásgyakorlást Ukrajnára a tranzit helyreállítása érdekében. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Moszkvában tárgyalt az orosz energiaellátás fenntartásáról. Eközben Magyar Péter, a Tisza Párt alelnöke nyilvánosan felajánlotta a miniszterelnöknek, hogy utazzanak el közösen Ukrajnába megtekinteni a vezetéket.

A kormány a védelmi készültséget is fokozta, a honvédség 75 energetikai létesítmény védelmére vonult fel.


Link másolása
KÖVESS MINKET: