UTAZZ
A Rovatból

3 gyönyörű, romantikus épület, amit a szerelem ihletett

Bory Jenő saját maga építette évtizedeken át a különleges várat, Magyar Ede tragikus szerelmére emlékeztet az általa tervezett ház, Vigyázó Sándor pedig beteg feleségének akart egy gyógyító helyet létrehozni.

Link másolása

A magyar építészet története is tele van romantikus vagy tragikus szálakkal. A tervezők, az építtetők között is akadtak olyanok, akik szerelmüknek szerettek volna valami különlegeset alkotni. Ezek a házak, kastélyok, várak éppen ezért még egyedibbek, még inkább tele vannak érzelemmel, a szeretett nő iránti rajongás minden díszítésben, minden aprólékosan kidolgozott részletben felfedezhető. Talán ezért is annyira megindítóak, annyira népszerűek még ma is. Ilyen a „magyar Gaudi” áltak tervezett házak, vagy a „magyar Taj Mahal”.

A szecesszió hazai mestere, Magyar Ede tragikus szerelmének emlékét őrzi ma is egy szegedi épület

A magyar szecessziós építészet egyik legismertebb alakja Magyar Ede, az ő nevéhez fűződik Szeged mediterrán jellegű arculatának építészeti kialakítása is.

A különleges tehetségű Magyar a szakmájában igen sikeres volt, ám a magánéletében nem volt szerencsés. Nagyon fiatalon, 35 évesen egy szerelmi bánat miatt öngyilkos lett.

Életének nagy tragédiája lett, amikor a Jósika utca 14. számú épület tervezésével bízták meg. A tervek egyeztetése közben szeretett bele a megrendelő feleségébe. A terveket nagy gonddal készítette, de a házat végül saját költségén fejezte be. Anyagi gondjai lettek és a csőd szélére került. Megpróbált új életet kezdeni, de felesége nem volt hajlandó elválni tőle. Ezért teljes kétségbeesésében 1912. május 5-én ebben házban vetett véget életének, agyonlőtte magát.

A Reök-palotában levő irodájában, az asztalára rajzszögezett papíron hagyta utolsó üzenetét: „Senkit se okoljanak halálomért.” Több általa megálmodott és megtervezett épület csak halála után készült el. A magyar szecessziós építészet kiemelkedő alakja volt, sokan csak a „magyar Gaudinak” hívták. A megrázó sorsú építész életéről és fantasztikus épületeiről bővebben cikkünkben olvashatsz:

A székesfehérvári „magyar Taj Mahalt” Bory Jenő élete végéig építette imádott feleségének

A Bory-vár sok szempontból különleges hely. Ihletője a szerelem, a társ iránti rajongás volt. Bory Jenő negyven éven át készítette Székesfehérváron a maga által tervezett és részben két kezével épített várat.

Az épület a maga és imádott felesége közös művészi álmainak, a munka- és a hitvesi szeretetnek állít emléket.

Ráadásul azok közé a ritka művészek közé tartozik, aki már életében felépíthette saját emlékművét, múzeumát. Ez egy valóban romantikus hely, minden szeglet, fülke, de még a fal is rejt izgalmas, nézegetésre érdemes apró részletet. Itt tényleg minden azt sugallja, hogy aki ezt megálmodta, nagy-nagy szeretettel rakta össze kőről-kőre a falakat, készítette el a szobrokat, és gondolta végig a látványokat.

Az épület főbejáratánál - természetesen kőből kirakva - egy felirat fogad: A kövek beszélnek. És valóban, aki elég figyelmes, meghallhatja e vár megálmodójának, megépítőjének történetét. A gyönyörű várról és a szobrász nagy szerelméről még többet megtudhatsz írásunkból:

Vigyázó Sándor felesége iránti rajongásának köszönhető a vácrátóti különleges birtok

Az ország leggazdagabb botanikus kertjének története tele van kalanddal és sokszor bizony szomorú történettel.

A kertet egy jómódú, hazáját szerető és hitvesét imádó grófnak köszönhetjük.

Vigyázó Sándort ugyanis felesége, Podmaniczky Zsuzsanna betegsége vette rá arra, hogy a kertet megvegye és átalakítsa. A 26 éves Zsuzsanna és a 39 éves Sándor 1864-ben találkozott. Ekkor már mindketten túl voltak egy rossz házasságon, és új életet szerettek volna kezdeni. A találkozást hosszas levelezés, sikeres válás és hat évnyi várakozás követte, mire végre összeházasodhattak. Három gyermekük született, de az asszonyt az első házassága, majd a válás körüli huzavona nagyon megviselte. Az idegileg gyengélkedő nőnek nyugalomra volt szüksége, így férje 1871-ben úgy döntött, hogy a vácrátóti birtokot megveszi és átalakítja, hogy a családjának csendes, békés otthont teremtsen.

A kert egyben növénygyűjtemény is volt, amely aztán a mai botanikus kert alapját is adta. A kert sorsáról Vigyázó Sándor a végrendeletében úgy rendelkezett, hogy ha fiú utód nélkül halna el, akkor az egész vagyon a Magyar Tudományos Akadémiára maradjon. A megrendítő családi történetről cikkünkben olvashatsz:

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Jelentősen megnőtt a Velencei-tó vízszintje, majdnem háromszorosa a két évvel korábbinak
Volt ok az aggodalomra, mert a tó annyira leapadt korábban, hogy már csak 53 centiméternyi víz volt benne. Megmutatjuk milyen volt.

Link másolása

Csütörtök reggel Agárdnál 145 centimétert mutatott a vízmérce - írja az Időkép.

Már február elején újra a régi fényében pompázott a Velencei-tó, a 2022-es kritikusan alacsony vízállást követően ugyanis ekkorra 75 centiméterrel emelkedett a vízszint.

Az elmúlt időszakban ez az emelkedés tovább folytatódott, csütörtök reggel már 145 centimétert mutatott a vízmérce Agárdnál, vagyis az 53 centiméteres rekordalacsony vízállás óta mára közel egy méterrel (92 cm) emelkedett a Velencei-tó vízszintje.

Ez az érték már meghaladja a 140 centiméteres alsó szabályozási szintet, így a tó újra a régi fényében pompázik.

Ilyen állapotok volttak 2022-ben:

Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
A Rovatból
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
Lezárták az egyik legnépszerűbb magyar kirándulóhelyet – balesetveszélyes a Rám-szakadék
2024. április 24-től kezdődően további tájékoztatásig nem látogatható. Az ok a klímaváltozás, ami ronthatja a kőfalak állékonyságát.

Link másolása

A Telex írta meg a Pilisi Parkerdő felszólítására hivatkozva, hogy a klímaváltozás hatásai miatt a Rám-szakadék jelenlegi állapotában veszélyes.

A klímaváltozás miatti hosszú, aszályos időszakok és rendkívül nagy mennyiségű csapadékkal járó esőzések váltakozása a Rám-szakadék kőfalainak állékonyságára is negatívan hat, ezért a Pilisi Parkerdő a látogatók biztonsága érdekében a helyszínt a teljes körű geológiai és statikai vizsgálatok elvégzéséig és kiértékelésééig ideiglenesen teljes egészében lezárja

– olvasható a közleményben.

A túrázni vágyók így a Rám-szakadék elkerülő útvonalaként a Lukács-árokban futó sárga sávú jelzést tudják használni.

A Rám-szakadék természeti adottságai miatt hazánk egyik legnehezebben járható jelzett turista útvonala, ahol még kőgurulás vagy sziklaomlás is előfordulhat. A szakadékot emiatt csak saját felelősségére látogathatják az érdeklődők.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET: