UTAZZ
A Rovatból

18 barlang egy helyen, a Vár-völgyben

Vadregényes környezet, barlangok, várrom és hatalmas dolomit sziklák: ez mind rátok vár a Bakonyban!

Link másolása

A Megnézlek Magyarország bloggere megmutatja, milyen csodálatos kincseket találhattok a Bakonyban - ott, ahol nem is gondolnátok.

Sokan gondolják azt, hogy Várpalota és környéke nem rendelkezik különösebb látnivalókkal. Talán a katonai lőtér, vagy a város ipari múltja miatt. Bevallom régen én is így gondolkodtam. Az elmúlt időszakban azonban volt szerencsém megismerni a környéket, és a véleményem jócskán a visszájára fordult. Olyan természeti, történelmi és geológiai sokszínűséggel találkoztam, hogy a Bakony keleti részének szerelmese lettem.

A Várpalotától északi irányban található Vár-völgy mindennek az eszenciája. Pár kilométeres szakaszon belül ismerkedhetünk meg a történelmi és a történelem előtti folyamatokkal. Ha valaki igazi, vadregényes környezetben szeretne pár órát eltölteni, és a természet szépségét, barlangokat, várromot, hatalmas dolomit sziklákat megcsodálni, annak tökéletes helyszín.

varvolgy1

Várpalota vára

Utunkat Várpalota belvárosából kezdjük. A város nagyon könnyen megközelíthető, hiszen valamennyi a Balaton-felvidékre és attól északra, nyugatra indított buszjárat áthalad a városon. Budapestről, Székesfehérvárról, de Veszprémből is szinte félóránként szállhatunk ilyen buszokra. Az autóbusz állomástól három-négy perc sétányira találjuk a Fő teret.

Itt magasodik a békebeli épületek között a Várpalotai vár, szinte szabályos négyszög alaprajzú tömbje. A vár a Dunántúl egyik legépebben fennmaradt középkori épülete. A 14. század második felében építette az Újlaki család. A török időkben pedig az egyik legfontosabb végvár is volt. Nevét egyik kiemelkedő várkapitányáról Thury Györgyről kapta. Ma Várpalota városának, és a Közép-Dunántúli régiónak kiemelkedő kulturális központja. Több állandó kiállítás, és nyáron várjátékok helyszíne.

A vár megtekintése után utunkat a piros turistajelzésen folytatjuk. Ez egyenesen északnak visz ki bennünket a város szélére. Az utolsó házat elhagyva balra egy kőkerítéssel körbevett területre leszünk figyelmesek. Ez az egykori várpalotai zsidóság temetője, szépen helyreállítva. Mindeközben észrevesszük, hogy az út murvásra, földesre vált és a mellettünk lévő táj egyszer csak emelkedni kezd.

Végig a piros jelzésen haladunk, mert az egyenesen visz majd bennünket végig a Vár-völgyön. Tíz perc séta után elérjük a völgy száját. Itt szinte hirtelen magasodnak fölénk a hatalmas dolomit tömbök. A völgyben összesen tizennyolc barlang található.

varvolgy2

Vár-völgy 1. számú barlang

Ezek nagy része nehezen megközelíthető, és apró méretű. A völgyben csupán perceket haladunk, amikor balra a dolomitszikla oldalában megpillantjuk az 1. számú barlangot. Szerencsére ez a barlang jól látható és megközelíthető, ezért egészen a szájáig tudunk jutni. Ha még szerencsésebbek vagyunk, akkor eső utáni időben láthatjuk, ahogyan a barlang plafonján csöpög a víz, amit a dolomit átereszt magán. Ha megcsodáltuk mindezt, akkor folytatjuk utunkat a völgyben.

Szinte az egész Várpalotai-medencére és a Keleti-Bakony vonulataira igaz, az előbb említett dolomit víznyelő és aprózódó hatásának köszönhetően, hogy a területen művelhetetlen talaj tud csak létrejönni. A mezőgazdaság számára használhatatlan hatalmas terület nem véletlenül lett lőtér, erre volt csak alkalmas.

A völgybe érve azonban azt látjuk, hogy jelentősen változik a növényzet, és a kint tapasztaltakhoz képes, szinte burjánzik. Ez annak a mikroklímának köszönhető, ami a völgy hatására jött létre. A túránk során megcsodálhatunk, hatalmas szálfákat, gombákat, virágokat, mohákat, zuzmókat.

varvolgy3

Mohás dolomit tömbök a völgyben

Míg a városban a vár kövei meséltek nekünk a történelmi időkről, addig itt a szembetűnő, hatalmas dolomitrétegekben vannak leírva a történelem előtti idők eseményei. A néhol több méter vastag rétegek, egy olyan korról mesélnek, amikor ezen a területen egy sekély vizű tengerpart volt.

Nem is olyan rövid ideig, hiszen néhol másfél kilométer mélyen rakodott a lábunk alá a magnéziummal átitatott mésziszap. Ha magállunk, mintegy délibáb, láthatjuk a szemünk előtt mindezt.

varvolgy4

Piros jelzés, ami végigvisz bennünket a völgyön

A völgyben végigszaladó turistautat egy-egy pihenőhely szakítja csak meg. Itt megpihenhetünk, és ha van rá lehetőség szalonnát is süthetünk. Pár kilométer után a völgy szinte derékszögben balra kanyarodik.

Mára letűnt időkben, egy mesterséges tavacskát hoztak létre a hegyekben legelésző állatok számára. Ma ezt csak egy fára festett Kális-tó felirat jelzi. Akinek van szeme hozzá, az láthatja még a mesterséges gátat, ami a völgyben lezúduló vizet fogta fel. Nem kell sokat menni, hogy elérjünk a völgy egyik legismertebb és leglátványosabb barlangjához, a Gazsi likhoz. Jobb oldalt a sziklába maródott barlangot feltételezhetőleg egy itt megpihent szegénylegényről nevezték el. Szintén könnyedén mászhatunk a szájához. Sok mindent mesél nekünk a barlang arról, hogy bizony azért a víz az úr.

varvolgy5

Gazsi-lik, a völgy legismertebb barlangja

varvolgy6

A dolomitból kioldódott üregek

A barlangban kanyargó keskeny üregformák elárulják, hogy a víz marta őket a dolomit rétegeibe, és ma azért láthatjuk őket, mert a völgyet vájó víz napvilágra hozta a föld mélyéről. Ha ezzel a látvánnyal is beteltünk, akkor tovább haladva, nem sok idő múlva elérjük a hajdan szebb napokat is megért Bátorkő várát.

A vár romjai ma is lenyűgöző látványt nyújtanak, és szinte mesébe csöppenve érezzük magunkat. A hatalmas dolomit szirtre épített erősség idősebb, mint a pár kilométerre fekvő palotai vár. A 13. században épült, igazi vadregényes környezetben, hogy felügyelje a Fehérvár és Veszprém közötti fontos útvonalat.

Az Újlakiak palotai építkezése után azonban folyamatosan veszít jelentőségéből, és a törökök után teljesen lakatlanná válva, a mai napig pusztul. Ezért évszázadok óta nevezik Pusztapalotának.

varvolgy7

Bátorkő (Pusztapalota) vára

varvolgy8

A maradványok látványa a völgyből

Óvatosan felmászunk a lakótorony maradványainak tövébe, ahol hosszú percekig csodálhatjuk, az egykori építészet minőségének köszönhetően, több száz év alatt is megmaradt romokat. Egyedülálló látvány. Kicsit feljebb mászva a Fajdas-hegy oldalából, még visszatekintünk az erdőből kibukkanó torony maradványaira, majd egy egészen más világba csöppenve, lassan a szemünk elé tárul a Várpalotai-medence csodálatos, ám iparosodott panorámája.

Továbbra is a piros jelzésen haladva visszatérünk a kiindulópontra. Ha ellátogatunk erre a helyre, garantáltan annyi élménnyel leszünk gazdagabbak, hogy napokig a hatása alatt leszünk, és egy részünk visszavágyik majd.

Ha szívesen tennél itt egy kirándulást, oszd meg az élményt másokkal is!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Egy nap nem elég! - Új fejezet nyílt a miskolci turizmus történetében
Felújított épített és megújult természeti környezet várja a Miskolcra érkező turistákat több uniós forrásból finanszírozott fejlesztésnek köszönhetően. Új arcát mutatja a miskolctapolcai Csónakázó-tó és az azt körülölelő őspark, a felújított Avasi kilátó és a Horváth-tető is.

Link másolása

Miskolctapolca jól ismert brand a hazai turizmusban, a város idegenforgalmának zászlóshajójaként emlegetett desztináció évtizedek óta nagyszámú vendéget vonz. A Barlangfürdő szomszédságában található Csónakázó-tó és park felett viszont eljárt az idő, egy népszerű utazási céltól pedig elvárható, hogy rendezett környezettel fogadja az oda érkezőket. Ezt a célt szolgálta a „Miskolctapolca turisztikai fejlesztése” elnevezésű - Széchenyi 2020 Program részét képező -, európai uniós pályázat, melynek köszönhetően olyan fejlesztések mentek végbe, melyek hozzájárultak Miskolc turisztikai vonzerejének növeléséhez.

Újrafestett zászlóshajó

A komplex turisztikai fejlesztéscsomagnak köszönhetően az ide érkezők megtapasztalhatják, hogy lépten-nyomon egy-egy csoda várja őket, azokat megismerni szinte egy nap már nem elég. Amellett, hogy iszapmentesítették a tavat, a parkban új sétányokat alakítottak ki, pihenőpadokat, asztalokat és szeméttárolókat helyeztek ki. Az utcabútorok és a kandeláberek telepítése mellett növényeket ültettek. A komfortérzetet fokozzák az új, interaktív táblák is, melyek hasznos információkkal ellátott, háromdimenziós felületeken mutatják be a környék élővilágát. Egy digitális kijelzőt is telepítettek, az érintőképernyős felületen a látogató minden alapvető, fontos és érdekes, helyi információt megkap, a tájékozódást digitális térkép segíti. Egyfajta kincskeresésként pedig bronzból készült minifigurák mutatják be a térség állatvilágát és nevezetességeit a látogatóknak. Erről bővebb információkat ide kattintva találsz!

Régi terek új időkre hangolva

Felújították az Akropolisz Szabadtéri Színpadot is. A padokat kényelmes székekre cserélték, a kavicsos talaj helyére térkő borítás került, felújították az öltözőket, valamint külön feljárót építettek ki a színpadhoz. A Barabits Fülöp sétány egységes arculata jó példa lehet további, hasonló beruházásokhoz, az ötletek között pedig még számos, további elem szerepel a szabadtéri mozitól kezdve, a napozóágyak telepítésén át gasztronómiai és zenés programokig. További információk Miskolctapolcáról, ide kattintva!

A hegy megmozdult, az utóhatások most következnek

A vonat ablakából megpillantott lakótelep toronyházai, vulkanikus domb, amit a város hegyének becéznek, kőkori szakócák, a református templom miskolcikumként emlegetett jellegzetes harangjátéka, az emblematikus kilátó, borospincék, kilátás a városra és a Bükkre. Volt idő, amikor státuszszimbólumnak számított, ha valakinek pincéje volt a 114 méterrel Miskolc fölé magasodó dombon, amiről sokan, sok mindent gondoltak és éreztek az elmúlt évtizedekben. Ez mind az Avas.

Egy évtizede ha valaki a belvárosból az Avasra pillantott, a református templomon és a kilátón kívül szinte csak fákat és bokrokat láthatott. Ma már több látszik a hegyből, főleg amikor valamilyen rendezvény miatt nyüzsög zenével, lampionokkal, tömeggel és jó hangulattal. A környéken több mint kilencszáz pince és borház, valamint számtalan kanyargós utca található különleges, egyedi hangulattal. Az önkormányzat, civilek, borbarátok és turisztikai szereplők fogtak össze Miskolcon, hogy a sokáig szunnyadó történelmi Avas újra egy szebb arcát mutathassa. Ehhez kapcsolódott a Borangolás nevű bor- és gasztronómiai rendezvénysorozat is azzal a céllal, hogy a hagyományos, helyi és egyedi pincekultúrát újjáélesszék. A rendezvény kezdetben hatszáz érdeklődővel indult, 2023-ban viszont a program két nap alatt elérte a harmincezres látogatószámot. Az Avason való boros kalandozás, az egyedi környezet és a változatos zenei kínálat - mindez pár lépésre a belváros nyüzsgésétől - egyre több vendéget vonz. A környék népszerűségét jelzi, hogy az utóbbi években csaknem száz pince cserélt gazdát.

Fotó: Horváth Csongor

Turizmust erősítő beruházások

Tovább erősítette a turizmust az a beruházássorozat, mely a Széchenyi 2020 Program részeként valósulhatott meg. A Történelmi Avas turisztikai fejlesztése című projekt részeként a többi közt átépítették és modernizálták az Avasi kilátót, melynek korlátján található mini szobrok pedig egy városismereti sétára invitálnak, továbbá fejlesztették a környezetét, bővítették a Bormúzeumot, felújították az Avasi Református Templom tetőszerkezetét, izraelita emlékhelyet alakítottak ki, továbbá fejlesztették a Bortanyát is.

Régi iránytű új köntösben

Egyre több dolog miatt van miért felmenni a hegyre, és egyre gyakrabban téma az Avas, az ottani társasági események és a Horváth-tetőn épült szabadidőpark. A 60 éves Avasi kilátó már sok mindent látott, ha beszélni tudna, sok mindent mondana. Látta az acélváros virágzását, a változást, az ezredfordulót, a kiútkeresést, és minden bizonnyal látja majd a jövőt is. Tervek bőven maradtak: új parkolók, sétányok, kerékpárosok számára tervezett beruházások. Egy biztos, az Avas mindig a miskolciaké volt és az is marad. Az pedig, hogy mi tartogat a következő években Miskolcnak, és hogy mit tesznek érte az itt élők, az csak rajtuk múlik. A jelek szerint konkrét tervek és eredmények is vannak, ezért is mondják: Ideje másképp gondolni az Avasra. További információk az Avasról, ide kattintva!

Fotó: Horváth Csongor


Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
A Rovatból
Jelentősen megnőtt a Velencei-tó vízszintje, majdnem háromszorosa a két évvel korábbinak
Volt ok az aggodalomra, mert a tó annyira leapadt korábban, hogy már csak 53 centiméternyi víz volt benne. Megmutatjuk milyen volt.

Link másolása

Csütörtök reggel Agárdnál 145 centimétert mutatott a vízmérce - írja az Időkép.

Már február elején újra a régi fényében pompázott a Velencei-tó, a 2022-es kritikusan alacsony vízállást követően ugyanis ekkorra 75 centiméterrel emelkedett a vízszint.

Az elmúlt időszakban ez az emelkedés tovább folytatódott, csütörtök reggel már 145 centimétert mutatott a vízmérce Agárdnál, vagyis az 53 centiméteres rekordalacsony vízállás óta mára közel egy méterrel (92 cm) emelkedett a Velencei-tó vízszintje.

Ez az érték már meghaladja a 140 centiméteres alsó szabályozási szintet, így a tó újra a régi fényében pompázik.

Ilyen állapotok volttak 2022-ben:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Lezárták az egyik legnépszerűbb magyar kirándulóhelyet – balesetveszélyes a Rám-szakadék
2024. április 24-től kezdődően további tájékoztatásig nem látogatható. Az ok a klímaváltozás, ami ronthatja a kőfalak állékonyságát.

Link másolása

A Telex írta meg a Pilisi Parkerdő felszólítására hivatkozva, hogy a klímaváltozás hatásai miatt a Rám-szakadék jelenlegi állapotában veszélyes.

A klímaváltozás miatti hosszú, aszályos időszakok és rendkívül nagy mennyiségű csapadékkal járó esőzések váltakozása a Rám-szakadék kőfalainak állékonyságára is negatívan hat, ezért a Pilisi Parkerdő a látogatók biztonsága érdekében a helyszínt a teljes körű geológiai és statikai vizsgálatok elvégzéséig és kiértékelésééig ideiglenesen teljes egészében lezárja

– olvasható a közleményben.

A túrázni vágyók így a Rám-szakadék elkerülő útvonalaként a Lukács-árokban futó sárga sávú jelzést tudják használni.

A Rám-szakadék természeti adottságai miatt hazánk egyik legnehezebben járható jelzett turista útvonala, ahol még kőgurulás vagy sziklaomlás is előfordulhat. A szakadékot emiatt csak saját felelősségére látogathatják az érdeklődők.


Link másolása
KÖVESS MINKET: