UTAZZ
A Rovatból

15+1 jó tanács, amit érdemes megfogadni, mielőtt biciklitúrára indulsz

A Backlovers blog fiatal szerzői nemcsak a Balatont biciklizték már körbe, hanem sok más túrán is túl vannak. Ezek tapasztalataiból állították össze a listát. Segítség kezdőknek és haladóknak.

Link másolása

Nemrégiben indult Bori és Tomi blogja, a Backlovers. A fiatalok beszámolnak utazásaikról, kalandjaikró és gasztronómiai élményeikről - nem csak két keréken.

Ha még sosem voltál biciklitúrán, vagy már voltál, és csak simán kíváncsi vagy, akkor itt elolvashatod a 15 legfontosabb tanácsot, amit érdemes megfogadod, hogy a túrád feledhetetlen élmény legyen.

1.

Legyen a nadrágod párnázott vagy az ülésed extra kényelmes, a fenékfájás ugyan elkerülhetetlen 220 km-en, de az nem mindegy, hogy mikor és milyen intenzitással.

2.

Mindig legyen elég innivalód, elég még arra az esetre is, ha a következő 20-30 km-en semmi folyadékot nem találsz. Ugyanis sajnos eléggé jellemző, hogy a bicikliutak mellett elég kevés a kisbolt illetve kocsma, és több helyen még kút sincsen az út szélén.

3.

Érdemes valami izotóniás italporral készülni, ezt könnyű bármilyen vízbe/gyümölcslébe bekeverni, illetve nekünk még nagyon beváltak a pezsgőtabletták, főleg a kalcium- és magnézium-tartalmúak.biciklitura6

4.

Foglalj időben szállást, így a legnagyobb az esély rá, hogy útközben egyenletesen oszlanak el, és nem kell egyik nap másfélszer többet tekerni mint a többin. Ha szerencséd van, még válogatni is lesz lehetőséged.

5.

Vannak, akik kempingezve csinálják végig a túrát. Mi ezt azért nem preferáljuk, mert akkor a sátrat, hálózsákot és minden mást is cipelni kell, illetve egy fárasztó nap után jobb egy rendes zuhanyzóban felfrissülni és egy kényelmesebb ágyban kipihenni a fáradalmakat.

biciklitura5

6.

A napi egyenletes úthosszakat kicsit érdemes felülírni a Badacsonyi részen, erre a napra hasznos lehet kicsit rövidebb utat tervezni az emelkedők miatt.

7.

A bicikliutat jelző táblák kissé trükkösek lehetnek (erről írtunk már az első nap délutáni bejegyzésben). Ezért hasznos lehet előre megnézni, hogy merre kell menni, és így meg lehet úszni, hogy a Badacsonytomaj-Zánka szakaszt a sokkal hosszabb úton tegyük meg. Ráadásul vannak olyan trükkök, hogy néha azt kell nézni, hogy az ellenkező irányba mutató táblát honnan érkezők láthatják, és csak így lehet rátalálni a helyes útra.dav

8.

Fontos a kondinknak megfelelően felosztani a távot, mi például biztos, hogy később sem fogjuk 2 napnál rövidebbre tervezni, de valószínűleg négy napnál hosszabbra sem. Ez a négy nap pont tökéletes arra, hogy egy közepes kondival úgy végigérjünk, hogy a legmelegebb órákban tudunk egy strandon pihenni.

9.

Minél kevesebb a csomag, annál jobb. Amikor minden grammot mi viszünk, meg kell gondolni, mi az, ami nagyon fontos, és csak azokhoz ragaszkodni, ha nem akarunk megszakadni.

10.

A zene mindenképp jó ötlet, sajnos amikor kettesben indultunk útnak, elfelejtettünk hangszórót hozni. De a családi nyaralásra az öcsém baromi jó zenéket rakott össze, ami feldobta az egész utat, ráadásul filmes érzést kölcsönzött neki.

11.

Játékokkal készülni is jó ötlet, főleg ha gyerekekkel indulunk útnak. A családi nyaralásokra mindig csomagolunk valami társasjátékot is, amikor ketten voltunk, véletlenül találtam egy játékot 9gagen, ahol arra szólították fel a követőket, hogy írjanak olyan ismert filmcímeket, amik mögé, ha odatesszük, hogy "az ágyban", rögtön erotikus lesz – ezen hosszú kilométereken keresztül tudtunk röhögni.dav

12.

Ha valaki gasztronómiai élménnyel is szeretné színesebbé tenni a túrát, hasznos lehet néhány helyet előre kiválasztani, mert könnyen ki lehet hagyni nagyon jó helyeket. Ehhez segítséget nyújthatnak a korábbi posztjaink, ha pedig valakinek kihagyhatatlan tippje van, azt mindenképp írja meg nekünk, hogy jövőre kipróbálhassuk.

13.

Ha valaki melegebb nyári napokra tervezi az utat, ne legyen lusta minél korábban felkelni, mert rengeteg kilométert lehet nyerni reggel a hűvösebb időben.

14.

Nagyon fontos, hogy csomagoljatok naptejet, és napozás utáni testápolót is, ugyanis ez még nyár végén is életmentő, amikor az embernek már van egy kis színe, nem hogy nyár elején.biciklitura2

15.

Vegyetek gumicukrot, segít a térdfájáson, és energiával lát el, ráadásul nagyon finom.

+1

Ha pedig útnak indultok, ne felejtsetek el rengeteg képet csinálni, és élvezni az utazás minden pillanatát!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Egy nap nem elég! - Új fejezet nyílt a miskolci turizmus történetében
Felújított épített és megújult természeti környezet várja a Miskolcra érkező turistákat több uniós forrásból finanszírozott fejlesztésnek köszönhetően. Új arcát mutatja a miskolctapolcai Csónakázó-tó és az azt körülölelő őspark, a felújított Avasi kilátó és a Horváth-tető is.

Link másolása

Miskolctapolca jól ismert brand a hazai turizmusban, a város idegenforgalmának zászlóshajójaként emlegetett desztináció évtizedek óta nagyszámú vendéget vonz. A Barlangfürdő szomszédságában található Csónakázó-tó és park felett viszont eljárt az idő, egy népszerű utazási céltól pedig elvárható, hogy rendezett környezettel fogadja az oda érkezőket. Ezt a célt szolgálta a „Miskolctapolca turisztikai fejlesztése” elnevezésű - Széchenyi 2020 Program részét képező -, európai uniós pályázat, melynek köszönhetően olyan fejlesztések mentek végbe, melyek hozzájárultak Miskolc turisztikai vonzerejének növeléséhez.

Újrafestett zászlóshajó

A komplex turisztikai fejlesztéscsomagnak köszönhetően az ide érkezők megtapasztalhatják, hogy lépten-nyomon egy-egy csoda várja őket, azokat megismerni szinte egy nap már nem elég. Amellett, hogy iszapmentesítették a tavat, a parkban új sétányokat alakítottak ki, pihenőpadokat, asztalokat és szeméttárolókat helyeztek ki. Az utcabútorok és a kandeláberek telepítése mellett növényeket ültettek. A komfortérzetet fokozzák az új, interaktív táblák is, melyek hasznos információkkal ellátott, háromdimenziós felületeken mutatják be a környék élővilágát. Egy digitális kijelzőt is telepítettek, az érintőképernyős felületen a látogató minden alapvető, fontos és érdekes, helyi információt megkap, a tájékozódást digitális térkép segíti. Egyfajta kincskeresésként pedig bronzból készült minifigurák mutatják be a térség állatvilágát és nevezetességeit a látogatóknak. Erről bővebb információkat ide kattintva találsz!

Régi terek új időkre hangolva

Felújították az Akropolisz Szabadtéri Színpadot is. A padokat kényelmes székekre cserélték, a kavicsos talaj helyére térkő borítás került, felújították az öltözőket, valamint külön feljárót építettek ki a színpadhoz. A Barabits Fülöp sétány egységes arculata jó példa lehet további, hasonló beruházásokhoz, az ötletek között pedig még számos, további elem szerepel a szabadtéri mozitól kezdve, a napozóágyak telepítésén át gasztronómiai és zenés programokig. További információk Miskolctapolcáról, ide kattintva!

A hegy megmozdult, az utóhatások most következnek

A vonat ablakából megpillantott lakótelep toronyházai, vulkanikus domb, amit a város hegyének becéznek, kőkori szakócák, a református templom miskolcikumként emlegetett jellegzetes harangjátéka, az emblematikus kilátó, borospincék, kilátás a városra és a Bükkre. Volt idő, amikor státuszszimbólumnak számított, ha valakinek pincéje volt a 114 méterrel Miskolc fölé magasodó dombon, amiről sokan, sok mindent gondoltak és éreztek az elmúlt évtizedekben. Ez mind az Avas.

Egy évtizede ha valaki a belvárosból az Avasra pillantott, a református templomon és a kilátón kívül szinte csak fákat és bokrokat láthatott. Ma már több látszik a hegyből, főleg amikor valamilyen rendezvény miatt nyüzsög zenével, lampionokkal, tömeggel és jó hangulattal. A környéken több mint kilencszáz pince és borház, valamint számtalan kanyargós utca található különleges, egyedi hangulattal. Az önkormányzat, civilek, borbarátok és turisztikai szereplők fogtak össze Miskolcon, hogy a sokáig szunnyadó történelmi Avas újra egy szebb arcát mutathassa. Ehhez kapcsolódott a Borangolás nevű bor- és gasztronómiai rendezvénysorozat is azzal a céllal, hogy a hagyományos, helyi és egyedi pincekultúrát újjáélesszék. A rendezvény kezdetben hatszáz érdeklődővel indult, 2023-ban viszont a program két nap alatt elérte a harmincezres látogatószámot. Az Avason való boros kalandozás, az egyedi környezet és a változatos zenei kínálat - mindez pár lépésre a belváros nyüzsgésétől - egyre több vendéget vonz. A környék népszerűségét jelzi, hogy az utóbbi években csaknem száz pince cserélt gazdát.

Fotó: Horváth Csongor

Turizmust erősítő beruházások

Tovább erősítette a turizmust az a beruházássorozat, mely a Széchenyi 2020 Program részeként valósulhatott meg. A Történelmi Avas turisztikai fejlesztése című projekt részeként a többi közt átépítették és modernizálták az Avasi kilátót, melynek korlátján található mini szobrok pedig egy városismereti sétára invitálnak, továbbá fejlesztették a környezetét, bővítették a Bormúzeumot, felújították az Avasi Református Templom tetőszerkezetét, izraelita emlékhelyet alakítottak ki, továbbá fejlesztették a Bortanyát is.

Régi iránytű új köntösben

Egyre több dolog miatt van miért felmenni a hegyre, és egyre gyakrabban téma az Avas, az ottani társasági események és a Horváth-tetőn épült szabadidőpark. A 60 éves Avasi kilátó már sok mindent látott, ha beszélni tudna, sok mindent mondana. Látta az acélváros virágzását, a változást, az ezredfordulót, a kiútkeresést, és minden bizonnyal látja majd a jövőt is. Tervek bőven maradtak: új parkolók, sétányok, kerékpárosok számára tervezett beruházások. Egy biztos, az Avas mindig a miskolciaké volt és az is marad. Az pedig, hogy mi tartogat a következő években Miskolcnak, és hogy mit tesznek érte az itt élők, az csak rajtuk múlik. A jelek szerint konkrét tervek és eredmények is vannak, ezért is mondják: Ideje másképp gondolni az Avasra. További információk az Avasról, ide kattintva!

Fotó: Horváth Csongor


Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
A Rovatból
Jelentősen megnőtt a Velencei-tó vízszintje, majdnem háromszorosa a két évvel korábbinak
Volt ok az aggodalomra, mert a tó annyira leapadt korábban, hogy már csak 53 centiméternyi víz volt benne. Megmutatjuk milyen volt.

Link másolása

Csütörtök reggel Agárdnál 145 centimétert mutatott a vízmérce - írja az Időkép.

Már február elején újra a régi fényében pompázott a Velencei-tó, a 2022-es kritikusan alacsony vízállást követően ugyanis ekkorra 75 centiméterrel emelkedett a vízszint.

Az elmúlt időszakban ez az emelkedés tovább folytatódott, csütörtök reggel már 145 centimétert mutatott a vízmérce Agárdnál, vagyis az 53 centiméteres rekordalacsony vízállás óta mára közel egy méterrel (92 cm) emelkedett a Velencei-tó vízszintje.

Ez az érték már meghaladja a 140 centiméteres alsó szabályozási szintet, így a tó újra a régi fényében pompázik.

Ilyen állapotok volttak 2022-ben:

Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Lezárták az egyik legnépszerűbb magyar kirándulóhelyet – balesetveszélyes a Rám-szakadék
2024. április 24-től kezdődően további tájékoztatásig nem látogatható. Az ok a klímaváltozás, ami ronthatja a kőfalak állékonyságát.

Link másolása

A Telex írta meg a Pilisi Parkerdő felszólítására hivatkozva, hogy a klímaváltozás hatásai miatt a Rám-szakadék jelenlegi állapotában veszélyes.

A klímaváltozás miatti hosszú, aszályos időszakok és rendkívül nagy mennyiségű csapadékkal járó esőzések váltakozása a Rám-szakadék kőfalainak állékonyságára is negatívan hat, ezért a Pilisi Parkerdő a látogatók biztonsága érdekében a helyszínt a teljes körű geológiai és statikai vizsgálatok elvégzéséig és kiértékelésééig ideiglenesen teljes egészében lezárja

– olvasható a közleményben.

A túrázni vágyók így a Rám-szakadék elkerülő útvonalaként a Lukács-árokban futó sárga sávú jelzést tudják használni.

A Rám-szakadék természeti adottságai miatt hazánk egyik legnehezebben járható jelzett turista útvonala, ahol még kőgurulás vagy sziklaomlás is előfordulhat. A szakadékot emiatt csak saját felelősségére látogathatják az érdeklődők.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk