10 magyarországi tájház, amit már ma vegyél fel a bakancslistádra
Milyen volt a tisztaszoba, mi az a sulykoló, mire használták a túrósfazékat? Ezek és még rengeteg más érdekesség is kiderül déd- és nagyszüleink koráról, ha ellátogattok a tájházakba. A mintegy háromszáz lehetőségből mi most tíz különlegességet ajánlunk.
A tájházak legnagyobb számban az 1970-80-as években nyíltak meg, de napjainkban is akadnak újak. Ma Magyarországon mintegy 300 tájház található, melyekben több mint tízezer emléket őriznek.
A magyarországi tájházhálózat az UNESCO Világörökség várólistáján szerepel.

Békéscsabai szlovák tájház
A 19. századi épületből kialakított tájház tipikus alföldi ház. Egy módos paraszt tárgyain keresztül mutatja be a korszakot. A városba telepített szlovákok főként mezőgazdaságból éltek, ezt az életet ismerhetjük meg az igényesen berendezett épületben. A kiállítás bemutatja a szlovákság életét, használati tárgyait. Az alföldi háztípus helyi jellegzetességeit, például a podsztyenkát (előtornácot), a tiszta szobát, a padkával szegélyezett kemencét, a szlovák festett bútorokat, sajátos tárgyaikat láthatjuk.
Cím: 5600 Békéscsaba, Garai J. út 21.


Cserépváraljai barlangos tájház
A riolittufába vájt, tornácos, hagyományos módon berendezett lakásban megtalálhatók a pitvar-kéményalja, a pince, az istálló, a takarmányos, és a lakószoba. Az itt látható berendezések, tárgyak, például a szövőszék is, a 19. század végéről származnak. A kiállításon bemutatják a Bükkalja lakosainak életstílusát, lakóberendezését.
Cím: 3417 Cserépváralja, Gárdonyi Géza utca 5.,


Hidasi Tájház
A székelyek és a svábok békés egymás mellett élését mutatja be ez a tájház. Az összegyűjtött anyag 90 %-a a lakosság adománya. Megtalálható itt berendezett székely és német szoba, de olyan eszközök, mint a konyhában a motolla, cséphadaró, mosóteknő dörzsölő fával, istállóban mezőgazdasági eszközök, ekék, sorhúzók, lószerszámok. Az egyik helyiségben egy állandó kiállításon a régi, korbeli fényképek, magyar és német nyelvű hímzett falvédők, asztalterítők, fésű és kefetartók láthatók a 20. század első feléből. Az istállóban a gazdálkodás eszközeit mutatják be. A kiállítás legrégibb darabja az 1793-ból való szőlőprés.
Cím: 7696 Hidas, Kossuth L. utca 111.


Homokmégyi Tájház
A tájház a 19. század közepének házformáját és lakberendezését mutatja be. A kalocsai parasztok a jobbágyfölszabadítás után látványos népművészetet alakítottak ki, amelyet nemcsak ruházatukban, hanem lakáskultúrájukban is gyakran alkalmaztak. A tájházat kalocsai hímzésekkel, pingálással díszítették. Megtalálhatók benne a kemencék, a padkák, a falfülkék és minden olyan régi eszköz, amely szükséges volt az akkori élethez. A ház homlokzata, a tető héjazata és a nyílászárók eredetiek. A három osztatú, hosszú házhoz istálló, pince, disznóól, tyúkól és kút tartozik. A házban a mindennapi élet kellékei, a háztartási eszközök láthatók. Van itt vizespad, szakajtó, vajköpülő, túrósfazék is. A szobában magasra vetett ágy háziszőttes párnával, singlölt lepedővel, piros selyemmel díszített, singlölt dunyhával és vánkusokkal.
Cím: 6341 Homokmégy, Gerle u. 3.


Kakucsi Tájház
Az épület az egyik utolsó megmaradt olyan nyeregtetős, vert falú lakóház, amely őrzi még a hagyományos kakucsi építkezési szokásokat. Már a II. világháború idején is állt. Az alföldi, közép-magyar lakóház elemei jól megismerhetők az épületegyüttesben. A helyi, tradicionális népi értékeket mutatja be, a régi használati tárgyakat, hagyományokat, találni itt öntöttvas ostyasütőt, de kemencét is.
Cím: 2366 Kakucs, Fő u. 136.


Kiskörei Tájház
Egy földműves család házát, annak berendezését és a régi életmódot mutatják be. A fala vályog, a teteje náddal fedett. Az utcára néző lakószobában lévő asztalnál étkeztek, este a lócán, székeken, sámlin, kemencepadkán ülve beszélgettek. Különleges volt a hálóhelyük a tornyos ágy, melyben tömött szalmazsák volt és szalmaruhával fedtek be. A szobát kemence fűtötte, annak „szája” a konyhából nyílt. Ez fűtötte a házat, a fűtéshez kukoricacsutkát, szőlővenyigét, kukoricaszárat használtak.
Cím: Kisköre, Béke út 5.


Mároki Tájház
A 100 éves nyeregtetős parasztházban helytörténeti kiállítás látható. A nyitott tornácról lehet belépni a konyhába, a kamrába és a füstölőbe. A szobák a konyhából nyílnak. A falakat a kornak megfelelően szentképek és régi családi fotók díszítik. Jellegzetes, vetett parasztágyak vannak benne, melyek viszonylag rövidek, vastag tollpárnákkal, így szinte félig ülő helyzetben aludtak őseink. A hátsó szobában lakott és aludt a ház népe. Az udvaron góré található, melyben terményt tároltak illetve paprikát szárítottak. A hátsó részen pedig az istálló található régi mezőgazdasági eszközökkel.
Cím: 7774 Márok, Kossuth Lajos u. 58.


Mecseknádasdi Tájház
A faluban a 19. század óta a nagyobb, többszobás, konyhás, hosszú tornácos épületek voltak a jellemzőek. Az utcai homlokzatuk csonkakontytetős, ún. "keretes". A tornácok kötőgerendáit esztergált faoszlopok tartják. A Tájház 1891-ben épült, ez volt a Gungl-féle kocsma, jellegzetes, faoszlopos tornácú.
Cím: 7695, Óbánya Munkácsy Mihály u. 7.


Szászi Tájház
A házat a korábban itt élő Szászi-lányok, Jolán és Gizella ajándékozták Szászvárnak. A 2014-ben megnyitott tájház az 1940-es éveket idézi vissza. A gangos parasztházban a döngölt földes konyhában a korabeli eszközök láthatók: sulykoló, mángorló, mosófa, faszenes vasaló, sparhet és társai. A német szobában az ágyak fölött menyasszonyi koszorúk, az ablakok között festett ruhás láda, az asztalon gót betűs imakönyv. A magyar szoba régen tisztaszoba volt, csak a vendégek használhatták. Most a magyar viseletet mutatják be. A szövőszéket pedig ki lehet próbálni.
Cím: 7349 Szászvár, Szent István utca 20.


Szentlászlói Tájház
A 2003-ban megnyitott épületre a helyi német építészeti stílus jellemző. A kiállítás négy szobájában bemutatják az itt élő németség és az idetelepített felvidéki magyarok múltját és a falu neves szülötteit. Bepillanthatunk a 20. század eleji német tisztaszobába, egy másik helyiségben pedig a mindennapok régi használati tárgyait ismerhetjük meg. Egy külön teremben pedig múzeumpedagógiai foglalkoztató interaktív játékok találhatók.
Cím: 7936 Szentlászló, Zrínyi u. 15.


Még több információt ITT találtok.
Ha te is szívesen meglátogatnád a tájházakat, oszd meg a cikket másokkal is!