TUDOMÁNY

Magyar gyógyszerkísérlet veszi fel a harcot a koronavírussal a világűrben

Sándor Zsuzsa - szmo.hu
2020. december 14.


Link másolása

- A WHO azonban egyik októberi jelentésében megkérdőjezte a remdesivir hatékonyságát a koronavírusos betegek kezelésében. Mit gondolnak erről?"

- SZL: A készítmény nem csodaszer: a Covid fertőzés kezdeti és középsúlyos fázisában hat. Csakhogy a WHO munkatársai főleg a legsúlyosabb stádiumban lévő fertőzötteket vizsgálták, ahol az antivirális szer már valóban nem eredményes. Ebben az állapotban inkább a keringést és a légzést támogató gyógyszereket kell alkalmazni. Nem kizárt azonban, hogy a mikrogravitációs kísérletünk eredménye a súlyos stádiumban lévő betegek hatékonyabb kezeléséhez is hozzájárulhat.

A mintákat a SpaceX Dragon teherűrhajója szállította a Nemzetközi Űrállomásra. Ezt az űrhajót Elon Musk cége gyártja.

- MG: Nem ez az első alkalom, hogy együttműködünk Elon Muskkal. 2019-ben a SpaceX már szállította az InnoStudio űrkémiai kísérleteit szolgáló gyógyszer- és növényvédőszereit a Nemzetközi Űrállomásra. Természetesen Elon Musk és a nemzetközi partnereink részvétele is emelik kutatásaink presztízsét. Az egyik legkedvesebb elismerés azonban az Űrállomás amerikai laboratóriumának tudományos vezetőjétől érkezett, aki azt nyilatkozta: pontosan az ilyen, jól definiált, egyszerre tudományos és üzleti célú kutatásokra lenne a legnagyobb szükség a jövőben. Az űrkémia segítségével olyan gyógyszerkutatásokat is támogathatunk, amelyekkel az űrben - a földihez képest - tisztább, jobb gyógyszerhatóanyagok pontosabban és gyorsabban lesznek tervezhetők.

- Az űrkémia új tudományág, amelyben – s ezt kevesen tudják – a magyar tudósok az élvonalban vannak. Hogy kerültünk ezen a téren élre?

- MG: Hat éve kezdtük a tudomány,-és iparág megalapozását, Dr. Darvas Ferenc vegyészmérnök professzor, a ThalesNano cégcsoport alapítójának és elnökének vezetésével. Ő nyilatkozta, hogy „Az űrkémia olyan fázisban van most, mint az 1970-es évek elején a számítástechnika.” Ami azt is jelenti, hogy az űrkémia eredményei több tudományos területen és iparágban is robbanásszerű fejlődést hozhatnak, és egyre több piaci szereplőnek megéri bekapcsolódni a kutatásokba és az űrkémia által nyújtott szolgáltatásokba.

- Mi mindenben lesz hasznosítható az űrkémia?

- MG: Többek között a segítségével megvalósítható lesz, hogy a széndioxidból oxigént és más értékes vegyületeket állítsunk elő például a Marson, ami létfontosságú, ha hosszabb távra szeretnénk embereket odaküldeni. A széndioxid hasznosanyaggá való alakításában együtt dolgozunk a Szegedi Tudományegyetem Dr. Janáky Csaba professzor által vezetett, nemzetközi hírű kutatócsoportjával és a tavaly az USA-ban innovációs díjjal kitüntetett ThalesNano Energy céggel. A széndioxid hasznosításának természetesen itt, a földön is rendkívül fontos szerepe lesz a környezet- és klímavédelemben.

Az űrkémiai technológiák alkalmazása feltétele az űr-és aszteroida bányászatnak is, amely szintén a jövő egyik ígéretes iparága. Megoldhatóvá válhat az is, hogy a hosszabb űrexpedíciókra az űrhajósoknak ne kelljen gyógyszereket magukkal vinniük, ugyanis számos gyógyszer szavatossági ideje megrövidül, hatóanyagtartalma csökken az űrben. Az általunk gyártott űrkémiai berendezésekkel - melyek fejlesztése cégünk és cégcsoportunk egyik kiemelt, világviszonylatban vezető tevékenysége - az űrben, sőt az űrhajón is előállíthatók lesznek a szükséges gyógyszerek. Mindez hatalmas perspektívát nyit az emberiség előtt, s ebben a tudományágban a magyar kutatóknak is meghatározó szerepük lesz.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


TUDOMÁNY
A Rovatból
Érdemes lesz az esti eget lesni április 10-én, mert ritka égi jelenséget láthatsz, a következőre 71 évet kell várni
Több érdekességet is megfigyelhetsz majd. Van amit szabad szemmel is tudsz követni, de egy másik látványossághoz egy jobb távcső is szükséges lesz.

Link másolása

Április 10-én különleges együttállásban lesz megfigyelhető a Jupiter és a kétnapos holdsarló, egy kézitávcső segítségével pedig szintén látható lesz az Uránusz és az év üstököse, a 12P/Pons-Brooks is - közölte a Svábhegyi Csillagvizsgáló.

Április 10-én szabad szemmel is jól megfigyelhető lesz a kora tavaszi estéket még mindig beragyogó

Jupiter és tőle jobbra, mindössze 3,5 fokra az 5 százalékos fázisú, 2 napos, cérnavékony holdsarló. 20 óra 20 perckor a páros még 15 fokos magasságban jár a nyugati ég alján. Szabad szemmel is könnyedén megpillanthatók lesznek az égitestek,

ha a nyugati látóhatár tiszta és tereptárgyaktól mentes.

Szintén felbukkan az égbolton a kékeszöld Uránusz bolygó - mely alig két fokkal jár a Jupiter fölött -, valamint az év egyik legszebb üstököse, a 12P/Pons-Brooks, mely a holdsarló alatt 3 fokkal látható.

A szabad szemmel nem látható, halványabb Uránusz és az üstökös megtekintéséhez érdemes megvárni az égbolt teljes besötétedését. 20 óra 50 perc körül már mindkét égitest az éjszakai égbolton figyelhető meg, de addigra a Jupiter-Hold páros 10 fokos, az üstökös pedig mindössze 7 fokos magasságba süllyed. Megpillantásukhoz így tiszta égbolt és egy nagyobb kézitávcső szükséges.

A láthatósága végén járó Jupiter 2023 májusában tért vissza a hajnali égboltra, a Naphoz közeledve azonban lassan eltűnik az esti szürkület fényében. Szintén ez alkalommal nyílik utolsó lehetőség az Uránusz megtekintésére.

A 12P/Pons-Brooks üstökös április 21-én ér perihéliumba, vagyis pályájának a Naphoz legközelebbi pontjára, de ekkor már nem lesz látható. Legközelebb 71 év múlva ér újra a Föld közelségébe. A Jupiterhez és az Uránuszhoz hasonlóan a 12P/Pons-Brooks láthatóságának is az egyik utolsó alkalma lesz az este.

Az 5 százalékos megvilágítottságú, majdnem pontosan 2 napos holdsarló továbbra is megfigyelhető lesz. A Hold megvilágítatlan oldalának derengése, a hamuszürke fény szabad szemmel is jól látszik majd - olvasható a közleményben.

Április 11. és 13. között az egyre növekvő tavaszi holdsarló krátereit a Svábhegyi Csillagvizsgálóban is megfigyelhetik az érdeklődők.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
TUDOMÁNY
A Rovatból
Megfejtették a négy lábon járó család titkát
Sokáig senki sem értette, hogy a törökországi Ulas család tagjai miért nem tudnak két lábon sétálni. Voltak tudósok, aki evolúciós visszafejlődésre gyanakodtak, ám kiderült, hogy más az ok.

Link másolása

Sikerült megfejteni, hogy a Törökországban élő Ulas család tagjai miért járnak négy lábon – írja a Unilad. A család rejtélye legalább azóta foglalkoztatja a kutatókat, hogy a BBC 2006-ban bemutatta a róluk szóló, A négy lábon járó család (The Family That Walks on All Fours) című dokumentumfilmet.

Az Ulas család 19 tagjából hat testvér csak négy lábon tudott járni.

Török kutatók úgy spekuláltak, hogy evolúciós visszafejlődésről lehet szó, ugyanakkor a család járása eltért attól, ahogy a főemlősök, vagy az előemberek jártak négy lábon: kezükön ugyanis nem az öklükre, hanem a tenyerükre támaszkodnak. Ilyen járást sehol máshol nem figyeltek még meg, ami csak fokozta a rejtélyt.

Végül az Aarhus Egyetem dán tudósainak sikerült bebizonyítania, hogy a család tagjainak életét egy nagyon ritka, örökletes tünetegyüttes nehezíti meg. A kisagyi ataxia, értelmi fogyatékosság és egyensúlyzavar szindróma (Cerebellar Ataxia, Mental Retardation and Dysequilibrium Syndrome, CAMRQ) kiváltó oka egy genetikai elváltozás, ami a szervezet proteinjeit a zsírok megfelelő elosztásában gátolja. Ennek következménye többek között a rossz egyensúly, ami miatt sokáig nem tudtak felegyenesedve járni a családtagok.

A család négy lábon járó gyerekei közül egy elhunyt, a többiek viszont mostanra fizioterápiás segítséggel megtanultak két lábon sétálni, noha az egyensúlyuk továbbra is rossz.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


TUDOMÁNY
A Rovatból
Látványos csillaghullás lesz vasárnap hajnalban
2046-ig nem lesz hasonló jelenség. A koránkelők csíphetik el a legszebb látványt.
Fotó: Unsplash - szmo.hu
2024. május 02.


Link másolása

Az év egyik legszebb meteorraja, az Éta Aquaridák csillaghullása lesz látható vasárnap hajnalban.

A Svábhegyi Csillagvizsgáló közleményében azt írja, hogy

idénre a raj egy kisebb kitörését jósolják, amelyhez hasonló nem valószínű, hogy lesz 2046-ig.

A tájékoztatás szerint a leggazdagabb hullást a koránkelők csíphetik el, hajnal 3 és 4 óra között.

via MTI

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

TUDOMÁNY
A tudósok megfejtették a rejtélyes halálesetek okát Tutanhamon sírja körül
A régészek 1922-ben felfedezték fel Tutanhamon sírját, és hamarosan elterjedt, hogy egy átok miatt történnek különös, megmagyarázhatatlan dolgok.

Link másolása

Amikor felfedezték Tutanhamon fáraó sírját, talán az egyik legnépszerűbb régészeti leletnek tartották, amit valaha megtaláltak - írja az UNILAD. Azonban nem sokkal később az újságok „múmia átkáról” kezdtek el írni, amire vonatkozóan máig nem tudtak kézenfekvő válasszal szolgálni a tudósok.

A felfedezés Howard Carter régész nevéhez fűződik, aki sokáig tagadta az "átok" létezését. A kutató 64 éves korában hunyt el limfómában. Bár halála nem függ össze az "átok" létezésével, a kutatók mégis érdekesnek ítélték Carter halálának körülményeit.

A kutatók azonban most olyan leleteket hoztak nyilvánosságra, amelyek komoly veszélyre hívják fel a figyelmet. Ugyanis az egyiptomi régészeti kutatóterületen magas előfordulási arányban radioaktív anyagokat találtak.

Ross Fellowes régész szerint "a sírromokban lévő erős sugárzás az alapkőzetekből fakadhat."

Emiatt pedig kockázatos lehet a sírkamrába való belépés az érdeklődők számára, ugyanis a sírban lévő magas sugárzási szint befolyással lehet az emberi szervezetre.

A sírhoz kapcsolódó haláleset Lord Carnarvoné, aki az egyik expedíció pénzügyi támogatója volt: ő 56 éves korában halt meg Kairóban.

Link másolása
KÖVESS MINKET: