ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Igazi gyógynövény-szakértő, vagy kuruzsló? Így különböztetheted meg őket egymástól

Gyógyszerész segít dönteni a kérdésben, hogy ne verjenek át.
Tóth Barbara cikke a Gyógynövénylap oldalon, illusztráció: Pixabay - szmo.hu
2018. február 24.


Link másolása

A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság Gyógynövény Szakosztály vezetőségi tagjai szerkesztik azt a portált, ahol hasznos, szakszerű és érdekes cikkeket olvashattok a gyógynövényekről. Céljuk a szakszerű gyógynövény-alkalmazás terjesztése, propagálása és az olvasók célzott tájékoztatása egy-egy gyógynövénnyel kapcsolatban.

A most következő cikkünkben néhány jó tanácsot szeretnénk adni arra vonatkozóan, hogy honnan lehet felismerni, hogy a gyógynövények hatásáról és alkalmazásáról író vagy nyilatkozó "szakértő" valóban szakember-e.

Ki az álszakértő?

Mindenki, aki nem igazi szakértője az adott területnek, de szakértőnek vallja magát. Az álszakértőkkel nem az a baj, hogy nincs "papírjuk" arról, amiről tanácsot adnak, hanem az, hogy nem értenek ahhoz, amiről beszélnek vagy írnak.

Ki a szakértője a gyógynövények alkalmazásának?

Elsősorban a gyógyszerész! A gyógyszerészek ötéves egyetemi képzésük során tanulnak a gyógynövények felismeréséről, hatóanyagairól és felhasználásáról is. A gyógynövényterápia ismereteiből szakvizsgázott gyógyszerészek, a fitoterápia szakgyógyszerészei további, még alaposabb szaktudással rendelkeznek a gyógynövények szakszerű és korszerű felhasználásáról. Az egyetem elvégzése után lehetőség van tudományos kutatást folytatni a gyógynövényekkel kapcsolatban. Számos kutató, köztük a Gyógynövénylap.hu több szerzője is rendelkezik a gyógynövényekkel kapcsolatos megfelelő tudományos képzettséggel és nemzetközileg elismert doktori fokozattal (Ph.D.).

Szakértője a gyógynövények modern terápiás alkalmazásának az, aki sokat tud a növények népi gyógyászati felhasználásáról?

Nem feltétlenül. A növények népi gyógyászati felhasználása és tudományosan is igazolt hatásossága sok esetben nem azonos. A gyógynövények alkalmazásáról az tud naprakész és megbízható információkkal szolgálni, aki a nemzetközi tudományos folyóiratokban megjelent legfrissebb kutatási eredményekhez és ajánlásokhoz is hozzáfér, és tanulmányai során megszerzett tudása segítségével tudja is azokat értelmezni.szakerto1

Ha valamit régóta használtak/használnak a népi gyógyászatban, akkor annak az alkalmazása igazolt és ma is ajánlott?

A kutatók gyakran merítettek és merítenek ihletet a gyógynövényekkel kapcsolatos kutatásokhoz a növények alkalmazásának népi gyógyászati hagyományaiból, de egy növény hatásosságának az igazolására nem elegendő az ismeretek szájról szájra való terjedése. Természetesen sok népgyógyászatban alkalmazott növény esetén vannak tudományos bizonyítékok a hatásosságról, azonban számos növényes esetében vannak olyan népi gyógyászati felhasználási területek, amiknek semmilyen bizonyítéka sincs. Vannak olyan a népi orvoslásban használt növények, amikről tudományos vizsgálatok során kiderült, hogy veszélyes mellékhatásaik vannak, ezért a modern terápiában nem alkalmazzák ezeket.

Mi a baj az álszakértőkkel?

Először is az, hogy nagyon nagy károkat tudnak okozni, különösen, ha a betegségek gyógyításával és megelőzésével kapcsolatban terjesztenek tévhiteket. Másodsorban az, hogy elképesztően nehéz őket felismerni. Pontosan úgy viselkednek, mint a téma valódi szakértői, azzal az egyetlen különbséggel, hogy tanácsaik értéktelenek vagy veszélyesek is lehetnek. Laikusok számára szinte megkülönböztethetetlenek az igazi szakértőktől, sőt, amit mondanak, sokszor vonzóbb is az érdeklődők számára, mivel az álszakértőt nem korlátozza a valóság: gyógyíthatatlan betegségekre is vannak csodaszereik, nincs olyan betegség, amire ne lenne „megoldásuk”. Végezetül, hogy sajnos nagyon sokan vannak, többen, mint gondolná!

Mi a gond a tévhitekkel, félinformációkkal?

Az egészséggel kapcsolatos tévhitek terjedését a gyógyulás iránti vágy táplálja. A kuruzslók, álszakértők ezt a vágyat használják ki rendkívül etikátlan módon: megfelelő képzettség és ismeretek nélkül ajánlanak gyógymódot vagy ígérnek gyógyulást.

Minden butaság, amit mondanak?

Vak tyúk is talál szemet. Előfordulhat, hogy a sok zagyvaság közt megbújik egy-két helyes információ is, de ki az, aki ezeket ki tudja szemezni a többi közül?szakerto2

Van-e kockázata annak, ha megfogadjuk egy álszakértő tanácsát?

Nagy kockázattal jár, hiszen az egészségét és a gyógyulását veszélyezteti az, aki elfordul a bizonyítottan hatásos terápiától egy biztos gyógymódként reklámozott, de nem bizonyított hatású, kétes biztonságú gyógyszer vagy módszer kedvéért.

Hogyan tudjuk az álszakértőket megkülönböztetni a szakértőktől?

Ez a 22-es igazi csapdája: az álszakértőket leginkább csak a szakértők tudják felismerni...

Mit tegyek, ha nem vagyok az adott témának a szakértője?

Hallgass egy szakértőre. Ha a szakma elismert tagjai, jelen esetben például gyógyszerészek a gyógynövénykutatás területén szerzett tudományos fokozattal azt tanácsolják, hogy óvakodj bizonyos álszakértőktől, a leghelyesebben akkor jársz el, ha óvakodsz tőlük.

Milyen érdekek motiválják a szakértőket?

A szakszerű és korszerű tanácsadás, az, hogy a szakterületüket minél kevesebb tévhit övezze. Mindezen túl a gyógyszerészek azért választották hivatásukat, mert segíteni szeretnének beteg embertársaikon.

Milyen érdekek motiválhatják az álszakértőket?

Vannak köztük olyanok, akik csak egyszerűen segíteni akarnak embertársaikon, azonban sajnos nem rendelkeznek megfelelő tudással a gyógyítással, a gyógyszerekkel és a gyógynövényekkel kapcsolatban. Többségük azonban tanácsaival saját termékeinek vagy gyógymódjának megvásárlására akarja rávenni az embereket.szakerto3

Milyen árulkodó jelei lehetnek annak, ha valaki nem igazi szakértője a gyógynövényeknek?

Sok álszakértő az egyes gyógynövényeket igen sokféle betegségre ajánlja, az esetleges kockázatokat pedig elhallgatja.

A gyógynövények hagyományos formában, például teaként nem fogyaszthatók többek közt cukorbetegség, magasvérnyomás, pajzsmirigy rendellenességek, TBC, vérköpéses tüdőbaj kezelésére. Ezek olyan súlyos betegségek, amelyeket szakorvosnak kell kezelni a megfelelő gyógyszeres terápia segítségével. A növényeknek ezekben az esetekben kizárólag kiegészítő szerepük lehet, de csakis a szakorvossal történő megbeszélés után alkalmazhatók.

Sok álszakértő azért tulajdonít csodálatosabb és széleskörűbb hatást egy-egy növénynek, hogy a "saját márkás" termékeinek piacot teremtsen. Ne dőljünk be azoknak, akik a diófalevél teát mindenre jó gyógyírként árulják; a tea a legjelentősebb hatást a gyártó pénztárcájára fogja gyakorolni.

A gyógynövények álszakértői sokszor nem megfelelően használják a gyógyszer kifejezést. A valódi gyógyszerek hatásosságát bizonyítani kell, gyártásuk csak megfelelő engedéllyel rendelkező helyen, szigorú minőségbiztosítás mellett történhet. Például a szilvalekvár nem gyógyszer.

Milyen kifejezések utalnak arra, hogy egy álszakértőt hallunk/olvasunk?

Egy igazi szakértő nem használja a "vértisztító" vagy "méregtelenítő" szavakat. A modern orvoslásban ezek alatt esetleg a vesedialízist érthetjük, és semmiképpen sem alkalmasak egy tea teakeverék hatásának leírására. A szerveztünk méregtelenítését a máj és a vese végzi, ezt a feladatot egy gyógynövény nem tudja teljesíteni.

Az álszakértők leggyakrabban az átlagosnál érzékenyebb, sebezhetőbb embereket (pl. súlyos betegségben szenvedők, kisgyermekes anyukák) célozzák meg. A gyógyteák és gyógynövénytermékek közt sajnos nincsen olyan, amely pl. a rákot, a meddőséget, a cukorbetegséget vagy más krónikus betegséget meggyógyítja. Azokat a növényi hatóanyagokat, amelyek alkalmasa daganatok kezelésére kemoterápiás gyógyszerként alkalmazza a modern orvoslás.

Sok álszakértő azt állítja, hogy a valódi szakértők (orvosok, gyógyszerészek) nem a beteg emberek javát akarják. Ne higgy nekik! Kérdezd inkább a gyógyszerészt! Fordulj bizalommal a Gyógynövénylap.hu munkatársaihoz!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Az első babavárósok negyedénél nem született meg a gyerek, és mindjárt lejár a határidő
A kormányhivatal méltányosságból részletfizetést és halasztást is engedélyezhet, vagy akár el is engedhetik a tartozás egy részét.

Link másolása

Remekül kezdett a csok plusz a legfrissebb, márciusi adatok alapján, mondta az Indexnek Hornung Ágnes. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint március végéig több mint 3100 igénylést adtak be, vagyis ennyi fiatal házaspár élt a lehetőséggel már az első három hónapban.

A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek

- mondta az államtitkár. Az interjúból az is kiderül, hogy az egy gyereket tervezők átlagosan 23 millió, a két gyereket tervezők 29 millió, a nagycsaládra vágyók pedig 44 millió forint összegű kölcsönt igényelnek. A családok mintegy háromnegyede első közös otthonának megszerzésére, negyedük pedig másik otthonba való költözéshez igényli a kölcsönt.

Hornung Ágnes az elmaradt gyerekvállalásokkal kapcsolatban elmondta, eddig csak a csok támogatás kapcsán állnak rendelkezésre részleges adatok, hiszen ott az előre vállalt gyermekek esetében a támogatást akkor kell visszafizetni, ha az első gyermek 4 éven belül nem érkezik meg.

Ám még nem tudnak teljes körű adatokkal szolgálni, hiszen ugyan az első gyermek vállalására vonatkozó négyéves határidők az első években igénylőknél elvileg már lejártak, de építkezés vagy bővítés esetén ez a határidő csak a munkák befejezésétől, vagyis akár több évvel később indul; a második gyermekek születésére előírt 8 éves határidők és különösen a három gyermeknél irányadó 10 éves határidők pedig értelemszerűen még nem esedékesek.

Az államtitkár kitért a babaváró hitelre is, ami 2019 júliusában indult. Ott az első gyermek születésére 5 éves intervallumot biztosítottak, így most még senkinek sem járt le ténylegesen, de 2024 második félévében, júliustól már lehetnek ilyenek. A Magyar Államkincstárnál lévő legfrissebb összevetés szerint

a 2019-ben igényelt babavárók esetében az igénylők kevesebb mint negyedénél nem volt igazolva az, hogy megszületett az első gyerek.

Bizonyosan nincs remény a gyermekvállalásra, ahol a gyermeket vállaló pár elvált. Ilyenkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat +5 százalékos büntetőkamattal kell visszafizetni.

Hornung hangsúlyozta: a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetést, vagy legfeljebb 5 évre fizetési halasztást engedélyezhet, illetve a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen el is engedheti.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Megcsinálták: kiadóvá vált a Fel! című rajzfilm ikonikus repülő háza
Az Airbnb megvalósította a Fel! című rajzfilm ikonikus repülő házát. Azok, akiknek sikerül lefoglalniuk, kapnak egy "ifjú felfedező" jelvényt.
Fotó: Airbnb - szmo.hu
2024. május 02.


Link másolása

A szálláshelyeket kiadó cég, az Airbnb most húzott egy merészet, és megvalósította a Fel! című rajzfilm ikonikus repülő házát az Icons program segítségével.

Ha valaki nem emlékezne rá, a 2009-es Disney-Pixar filmben feltűnik egy ikonikus ház, amely léggömbök segítségével repül az égen.

Az Airbnb most megcsinálta a valóságban ezt az építményt az új-mexikói Abiquiu városában. A házat több mint 8000 léggömb – illetve egy hatalmas daru tartja 50 láb magasan.

Brian Chesky, az Airbnb társalapítója és vezérigazgatója május elsején egy Los Angeles-i rendezvényen mutatta be a különleges házat.

Azok, akiknek sikerül lefoglalniuk az ikonikus lebegő házat, kapnak egy „ifjú felfedező” jelvényt. Aki pedig elvégez bizonyos házimunkát a ház körül, további jelvényeket kaphat, akárcsak Russell, az egyik szereplő a filmben.

Nem árt sietni, ha valaki szállást akar foglalni a repülő házban, ugyanis május 15-ig lehet csak jelentkezni erre a különleges élményre.

(via Unilad)

Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
Ezekre a dolgokra figyelj nagyon használt autó vásárlásakor – ezt javasolja egy szakértő
Jackson, a szerelő három tippet javasol azoknak, akik járművásárlás előtt állnak.

Link másolása

Manapság úgy tűnik, hogy egy új autó vásárlása nehezebb, mint valaha. A regisztrációtól a biztosításig sok mindent kell figyelembe venni, ami általában nagy fejfájást tud okozni. Sokan elkerülik a bonyodalmakat használt autó vásárlásával, ami kevesebb stresszt és pénzköltséget jelenthet, bár a karbantartás kiemelten fontos marad.

Számos egyszerű dolgot megtehetünk, hogy pénzt takarítsunk meg a helyi szerelőnél végzett rutinvizsgálatokon, és ezek valóban sorsfordítóak lehetnek. Egy „Jackson the Mekanic” (Jackson, a szerelő) néven ismert tiktoker feltöltött egy videót, amelyben elmagyarázza, hogy néhány gyors ellenőrzés milyen nagy segítséget jelenthet, amikor használt autót vásárlunk. A videót már több mint 81 000-en látták, és sokan hálásak a tanácsokért.

Három dolog, amit muszáj megnézni:

1. Olajszint

Jackson kiemeli, mennyire fontos az olajszint ellenőrzése. „Először is húzza ki a nívópálcát” – kezdi magyarázatát. Majd úgy folytatja: „Nagyon fontos, hogy először egy ronggyal törölje le, majd helyezze vissza a pálcát.” Fontos továbbá, hogy csak akkor ellenőrizzük, amikor az autó le van állítva. Videójában megmutatja, hogy az olajszint eléri-e a pálcán lévő jelzést, ami azt jelzi, hogy minden rendben van.

2. Hűtőfolyadék szintje

A hűtőfolyadék a motor hőmérsékletének szabályozására szolgál. Ennek ellenőrzéséhez Jackson elmagyarázza: „Kétféleképpen ellenőrizheti: közvetlenül a radiátorról, vagy a kiegyenlítő tartályról." Soha ne végezzük el ezt az ellenőrzést, ha az autó és a motor még meleg. Jackson a videóban szereplő autóról úgy találja, hogy abban túl kevés a hűtőfolyadék, ezért vizet tölt hozzá, hogy elérje a szükséges szintet.

3. Fékfolyadék szintje

Jackson szerint az egyik legfontosabb dolog a fékfolyadék szintjének ellenőrzése. „Amit itt figyelnünk kell, az a szín és a szint, így láthatjuk, hogy a színe szép és új, és a maximum szintig van töltve." Videója végén megmutatja a maximális folyadékszintet is, ha nem lennénk biztosak benne.

A Daily Express egy cikkében ugyanakkor felhívja a figyelmet, hogy bár a Jacksonhoz hasonló tikokerek egyszerűnek tűnő autókarbantartási tippjei néha félrevihetnek: ha nem a megfelelő módon vigyázunk járművünkre, könnyen magas számlájú javításba futhatunk bele.

Link másolása
KÖVESS MINKET: