Forradalmi szemműtét a Semmelweis Egyetemen: lábszárideggel mentették meg egy beteg látását
A szaruhártya érzéketlensége súlyos problémákat okozhat, legyen szó akár cukorbetegségről, daganatról, idegi károsodásokról vagy vírusos fertőzésekről. Ezek következtében a szem nem reagál a sérülésekre, nem könnyezik és nem pislog, ami fekélyekhez és végső soron vaksághoz is vezethet.
írják sajtóközleményükben.
Az Amerikai Rekonstrukciós Mikrosebészeti Társaság éves konferenciáján bemutatott technikát Dr. Klárik Zoltán, a Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika plasztikai sebésze honosította meg.
Ennek következtében az is előfordulhat, hogy a beteg elveszíti a pislogási reflexét, a könny nem mossa át a szemét, ezért az folyamatos irritációnak van kitéve. Emellett hiányoznak azok az idegek által termelt fehérjék, amelyek a szaruhártya hámjának épségéért, újraképződéséért felelnek.
– mondta Dr. Klárik.
Az első műtétet egy középkorú nőn végezték el, akinek a központi idegrendszeri tumora miatt rendszeresen kiújuló szaruhártyafekélyei voltak.
„Az én feladatom az volt, hogy a lábszárból kivett vastag ideget több rostra osszam, mikroszkóp alatt megvarrjam őket, majd a homloknál kialakított, egy úgynevezett bőr alatti alagútrendszeren keresztül átvezessük az ideget az ép oldalról”
– ismertette a plasztikai sebész.
„A műtét óta a fekély nem tért vissza, a beteg életminősége folyamatosan javul, ezzel pedig sikerült megakadályozni, hogy teljesen elveszítse a látását”
– mondta Dr. Klárik.
Ez az áttörő beavatkozás reményt adhat sok hasonló problémával küzdő beteg számára.