TUDOMÁNY
A Rovatból

Ezek voltak 2021 legérdekesebb és legmeghökkentőbb tudományos felfedezései

Szaporodásra képes robotok és a klímaváltozás megállításáért vécére szoktatott tehenek is az idei felfedezések legjei között.

Link másolása

Hamarosan mögöttünk hagyjuk 2021-et, amelyet ismét beárnyékolt a globális koronavírus-járvány. Az elmúlt évben azonban számos fontos és érdekes tudományos felfedezés is történt más területeken, amelyeket így, az év végéhez közeledve érdemes felidéznünk - ezekből közölt összeállítást a teljesség igénye nélkül a Science News.

Egy sertés veséjét ültették át egy emberbe

A világon először ültettek át sikeresen sertésvesét egy emberbe anélkül, hogy a páciens szervezete azonnal kilökte volna a szervet. A beavatkozáshoz olyan sertés veséjét használták, amelynek génjeit úgy módosították, hogy a szövetei már nem tartalmazták azt a molekulát, amely azonnali kilökődést vált ki. A sikeres kísérlet új kapukat nyithat ki a szervátültetés területén, és hosszú távon jelentősen lecsökkentheti a várólistákat.

Hiányos genomok

Génszekvenálással fedezték fel, hogy az óriásvirágfélék fajába tartozó bűzvirág (a kiemelt képen) a legtöbb virágban megtalálható gének mintegy 44 százalékával nem rendelkezik. Idén egy harvardi kutatócsoport erősítette meg, hogy a növényből egyszerűen hiányoznak a fotószintézist lehetővé tevő kloroplasztisz-gének.

A bűzvirág parazita kétlaki növény, amely más növényeken, jellemzően fákon élősködik. A tápanyag mellett a kutatók szerint új, hasznos DNS-szakaszokat is elvesz a gazdaszervezettől, génjeinek több mint egy százaléka más növényekből származik.

Még az egypetéjű ikrek DNS-e sem teljesen azonos

A Nature Genetics folyóiratban az év elején közölt tanulmány szerint átlagosan 5,2 genetikai mutációnyi különbség van az egypetéjű ikrek között. A genetikai mutációk még az anyaméhben alakulnak ki a kutatók szerint. Ziyue Gao, a Pennsylvaniai Egyetem genetikus professzora szerint az "egyik legmeglepőbb megfigyelés az, hogy sok ikerpárnál egy testvér hordozza az összes genetikai mutációt, míg ezek a másikból teljesen hiányoznak."

A tehenek vécére szoktatása

Csökkenthetik-e a gazdák a környezetszennyezést azzal, hogy a teheneket megtanítják "vécére" menni? Egy német kutatás szerint lehetséges. A kutatók tizenhat tehénnel kísérleteztek, és mindössze tíz tréning után tizenegy állat sikeresen elsajátította a wc-használatot, és a MoLoo névre keresztelt illemhelyet kezdte használni. A kutatók szerint a tehenek vizeletének begyűjtésével jelentősen csökkenteni lehetne a tehenek által kibocsátott üvegházhatású gázokat, és műtrágya előállításához is lehet hasznosítani.

Szaporodásra képes robotok

A parányi robotokat az afrikai karmos béka (Xenopus laevis) sejtjéből tervezték mesterséges intelligencia segítségével.

A világ első élő robotjainak nevezett xenobotok a biológiai szaporodás eddig ismeretlen formájára képesek.

Az apró lényeket a tervek szerint a későbbiekben az óceánokban egyre szaporodó mikroműanyagok eltávolításában szeretnék hasznosítani, de a gyógyászati célú felhasználásuk is napirenden van.

A Földön korábban elképzelhetetlen anyag jött létre az első atombomba után

1945. július 16-án robbantották fel a világ első atombombáját az Egyesült Államokban. A robbanás következtében olyan anyag is létrejött, amelyet korábban csak meteoritokban találtak, és amelyek akkor keletkeztek, amikor a Naprendszer születése után aszteroidák ütköztek egymással. Hasonló körülményeket hozhatott létre az atomrobbanás, így keletkezhetett a korábban a Földön normál körülmények között elképzelhetetlen anyag, a kvázikristály - részletezték egy idei tanulmányban.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


TUDOMÁNY
Geomágneses viharra figyelmeztetnek a szakértők, szombaton lesz a legintenzívebb
A csütörtöki napkitörés szele szombaton éri el a Földet. Ha még napkelte előtt ideér, akkor akár szabad szemmel is látható lesz a sarki fény.

Link másolása

A csütörtök reggeli X2.2-es intenzitású napkitörés az előzetes várakozásoknál hevesebb turbulenciákat okozhat majd a Föld mágneses terében. A NOAA űridőjárással foglalkozó osztálya, az SWPC friss előrejelzésében extrém, 8,33-as Kp indexet vár a szombat reggeli órákra – írja az idokep.hu.

G4-es erősségű geomágneses viharra adtak ki figyelmeztetést, amire legutóbb 2005-ben volt példa.

Hazánkból általában 5-6-os Kp index esetén hosszú expozíciós fényképezőgépekkel már látható a sarki fény, ennél magasabb érték esetén nem kizárt, hogy akár szabad szemmel is látható legyen a jelenség.

A legintenzívebb időszak szombaton reggel 8 és 11 óra között várható, de már az azt megelőző három órás időablakban is 7-es értéket várnak a szakemberek. A jelenség megfigyelésében így a korai napkelte lesz a legnagyobb akadály.

Ugyanis holnap Budapesten 5:12-kor kel a Nap, viszont körülbelül már másfél órával korábban világosodni kezd. Az égboltot ráadásul szórványos felhőzet is takarhatja.

Az ideális megfigyelőhely Amerikában lesz, de kis szerencsével már az éjjeli órákban látható lesz a jelenség hazánkból is.

A Nap péntek reggel újabb, X3.98-as kitörést produkált, így további turbulenciák várhatók a következő napokban a Föld mágneses terében.

A kitörésről látványos grafikát készített a HUXt napszél-modellje, amelyet itt lehet megnézni.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

TUDOMÁNY
A Rovatból
Látványos csillaghullás lesz vasárnap hajnalban
2046-ig nem lesz hasonló jelenség. A koránkelők csíphetik el a legszebb látványt.
Fotó: Unsplash - szmo.hu
2024. május 02.


Link másolása

Az év egyik legszebb meteorraja, az Éta Aquaridák csillaghullása lesz látható vasárnap hajnalban.

A Svábhegyi Csillagvizsgáló közleményében azt írja, hogy

idénre a raj egy kisebb kitörését jósolják, amelyhez hasonló nem valószínű, hogy lesz 2046-ig.

A tájékoztatás szerint a leggazdagabb hullást a koránkelők csíphetik el, hajnal 3 és 4 óra között.

via MTI


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

TUDOMÁNY
A Rovatból
Videóban mutatta be a NASA, milyen lehet átmenni egy fekete lyukon
A szimulációban láthatjuk a spagettizálódás folyamatát is. Az is kiderült, hogy inkább a szupermasszív fekete lyukba lenne jobb belezuhanni.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. május 08.


Link másolása

Szimulációt készített az amerikai űrhivatal arról, hogy milyen érzés lehet egyenesen egy fekete lyuk közepébe repülni.

Jeremy Schnittman, a NASA Goddard Űrrepülési Központjának asztrofizikusának videója azt mutatja be, hogyan nézhet ki, ha valaki átrepül a fekete lyuk eseményhorizontján. Ez az a pont, ahonnan már nincs visszaút, ugyanis a gravitációs vonzás már túl erős ahhoz, hogy menekülni lehessen.

A szimuláció során láthatjuk a spagettizálódás folyamatát is, amikor a fekete lyuk által beszippantott tárgy végtelen hosszúra nyúlik, végül pedig darabjaira hullik.

Schnittman azután döntött a videó elkészítése mellett, hogy rengetegen kérdezték arról, mi történhet a fekete lyukba repüléskor.

„Két különböző forgatókönyvet szimuláltam: az egyikben egy kamera - egy vakmerő űrhajós helyettesítője - épphogy csak elkerüli az eseményhorizontot, és visszacsapódik, a másikban azonban átlépi a határt, megpecsételve ezzel a sorsát”

– mondta a kutató.

A tudós kitért arra is, hogy ha már választani lehetne, akkor inkább a szuerpmasszív fekete lyukba lenne érdemes belezuhanni. Ugyan a túlélésre ebben sem lenne esély, de legalább gyorsabban bekövetkezne a vég.

A lenyűgöző szimulációt itt lehet megnézni:

via Unilad

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

TUDOMÁNY
A Rovatból
A tudósok megfejtették a rejtélyes halálesetek okát Tutanhamon sírja körül
A régészek 1922-ben felfedezték fel Tutanhamon sírját, és hamarosan elterjedt, hogy egy átok miatt történnek különös, megmagyarázhatatlan dolgok.

Link másolása

Amikor felfedezték Tutanhamon fáraó sírját, talán az egyik legnépszerűbb régészeti leletnek tartották, amit valaha megtaláltak - írja az UNILAD. Azonban nem sokkal később az újságok „múmia átkáról” kezdtek el írni, amire vonatkozóan máig nem tudtak kézenfekvő válasszal szolgálni a tudósok.

A felfedezés Howard Carter régész nevéhez fűződik, aki sokáig tagadta az "átok" létezését. A kutató 64 éves korában hunyt el limfómában. Bár halála nem függ össze az "átok" létezésével, a kutatók mégis érdekesnek ítélték Carter halálának körülményeit.

A kutatók azonban most olyan leleteket hoztak nyilvánosságra, amelyek komoly veszélyre hívják fel a figyelmet. Ugyanis az egyiptomi régészeti kutatóterületen magas előfordulási arányban radioaktív anyagokat találtak.

Ross Fellowes régész szerint "a sírromokban lévő erős sugárzás az alapkőzetekből fakadhat."

Emiatt pedig kockázatos lehet a sírkamrába való belépés az érdeklődők számára, ugyanis a sírban lévő magas sugárzási szint befolyással lehet az emberi szervezetre.

A sírhoz kapcsolódó haláleset Lord Carnarvoné, aki az egyik expedíció pénzügyi támogatója volt: ő 56 éves korában halt meg Kairóban.


Link másolása
KÖVESS MINKET: