TUDOMÁNY
A Rovatból

Első kézből: minden, amit tudni lehet a Pfizer-vakcináról

Pardi Norbert professzor, a University of Pennsylvania kutatója, Karikó Katalin munkatársa, az RNS-alapú technológia egyik fejlesztője videó-interjúban beszél a vakcina működéséről és hatásairól.


KOVIDők – A kutató kérdez. A szakértő válaszol.

A koronavírussal kapcsolatos hírek nyomán hiteles és naprakész tényfeltáró riportsorozatot készítünk szakértőkkel.

A videó-interjúban Pardi Norbert professzor ismerteti a vakcina működését, a DNS-hez fűződő kapcsolatát, az allergiás rekció esetleges okait és mutáció elleni hatékonyságát. A videóra mutató linket a cikk végén találjátok.

A vakcina működése

A legyengített kórokozóhoz képest egy újabb technológia, amivel kapcsolatban már 10-25 éve folynk kutatások. Nagyon sok nyilvános, publikált adat áll rendelkezésre az ez idő alatt lezajlott - elsősorban állatokon történt - vakcinálásról.

Egyik nagy előnye ennek a technológiának, hogy az oltást követően nem tud kialakulni fertőzés - mivel nem egy legyengített vírussal működik. Az mRNS technológia másik előnye: a vakcinálást követően maximum 1-2 hétig van jelen a szervezetben. Az mRNS-eket felveszik a sejtjeink és elkészítik azokat a fehérjéket, amik ellen immunválasz fog kialakulni, és közben az RNS lebomlik.

A vakcina és a DNS

Nagyon fontos: az RNS semmiképpen nem tud beépülni a mi DNS-ünkbe. Még géntechnológiának sem lehet nevezni, mert nem változik meg a gazdatest génállománya.

A vakcina és az allergia

Az a vakcina, amit a Pfizer vagy a Moderna forgalmaz teljes mértékben természetes anyagokból áll. Az összes enzimünk megvan arra, hogy ezeket a molekulákat lebontsák.

Pardi Norbert beszélt nagyon ritkán kialakuló allergiás reakcióról is. Mint elmondta, ez nem csak az RNS vakcináknál, hanem bármelyik másiknál is előfordulhat. Ezért az a protokoll, hogy oltás után 20-30 percig az oltottak a helyszínen maradnak orvos közelében. Így, ha bármilyen reakció kialakul, azonnal meg lehet kezdeni a kezelést.

A vakcina és az elkészülési idő

A vakcinák elkészülése sokszor 8-10 évbe is beletelik, de ennek nem az az oka, hogy rövidebb idő alatt nem lehet megcsinálni. Amit nem tudunk: mennyire hosszú távú a védettség. Ezt valóban nem lehet féléves vizsgálat alatt elvégezni.

A vakcina és a mutáció

Részben saját kísérletek azt mutatják, hogy a jelenleg fejlesztett vakcinák védeni fognak ez ellen is. Annak az esélye, hogy a fejlesztés alatt álló vakcinák, semmilyen szinten ne védjenek egy új mutáció ellen – extrém csekély. De ha egy új mutációnál csökkenne a hatékonysága, akkor is nagyon fontos megkapni az oltást. Ebben az esetben a hatékonysága nem 95%, hanem 70-75% lesz, ami még mindig egy nagyon jelentős védőhatás.

VIDEÓ: az interjúban Pardi Norbert professzor bővebben beszél a vakcináról:

 

 

Ha tetszett, amit olvastál és még többet szeretnél tudni – tudósoktól és szakértőktől – a vírusról, a betegségről és a vakcináról, kövesd a KOVIDők blogot

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


TUDOMÁNY
Evés után azonnal a vécé felé veszed az irányt? Meglepő, de az agyműködéseddel is kapcsolatban lehet
Egy belgyógyászorvos szerint az étkezést követő hirtelen székelési inger nem feltétlenül utal arra, hogy valamilyen egészségügyi problémánk lenne.


Dr. Joseph Salhab egy TikTok-videóban elmagyarázta, mi állhat annak hátterében, ha valaki mindig azonnal a vécére rohan, miután evett.

Az orvos szerint az étkezést követő hirtelen székelési inger nem feltétlenül utal arra, hogy valamilyen egészségügyi problémánk lenne, például irritábilis bél szindróma (IBS). Ehelyett inkább az agy működésével lehet összefüggésben.

„Amikor eszel, és úgy érzed, hogy rögtön vécére kell menned, ez a gastrocolicus reflex nevű jelenségnek köszönhető” – magyarázta dr. Salhab.

Az orvos elmondta, hogy amikor eszünk, a gyomor feszülése jelet küld az agynak, hogy tele van, és a testnek helyet kell csinálnia az újonnan érkezett ételnek. Ezért kezd el a vastagbél összehúzódni, hogy helyet teremtsen az emésztés során keletkező anyagoknak.

Az Egyesült Királyság egészségügyi szolgálata is megerősítette ezt az elméletet: „Ez egy fiziológiai reflex, amely az étkezés utáni gyomorfeszülésre és az emésztési melléktermékek vékonybélbe érkezésére reagál.”

Dr. Salhab hozzátette, hogy ez a reflex különösen erős lehet reggel, közvetlenül a reggeli után. Bár a székelési inger evés után általában nem utal belső problémákra, az IBS-ben szenvedők érzékenyebbek lehetnek erre a reflexre, ami miatt hasi görcsöket vagy akár hasmenést is tapasztalhatnak.

Az orvos figyelmeztetett, hogy bizonyos ételek és italok súlyosbíthatják a tüneteket, beleértve a szénsavas italokat, cukros italokat, alkoholt, tejtermékeket, sült ételeket, és még néhány citrusfélét is. Ezért ha valaki gyakran tapasztalja ezt a jelenséget, érdemes odafigyelnie az étkezési szokásaira és az étrendjére, hogy elkerülje a kellemetlen tüneteket.

Forrás: LADbible


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
TUDOMÁNY
A Rovatból
Az öregedést is késleltetheti a fogyókúrás csodaszerként is használt, cukorbetegség elleni szer
Annak idején a koronavírus halálozási aránya is jobb volt azok körében, akik az Ozempic nevű gyógyszer szedték.


Három évnyi kutatómunka után a tudósok arra jutottak, hogy az Ozempic nevű fogyókúrás csodaszer még egy meglepő pozitív hatással bírhat. Az új kutatás szerint a gyógyszer hatóanyaga, a szemaglutid nemcsak a kilókat olvasztja, de az öregedést is képes lehet lassítani – írja a BBC.

A hosszú távú vizsgálat most publikált eredményei több orvosi szaklapban is megjelentek egyszerre. A kutatást három évig végezték, és több mint 17 600 résztvevőt vontak be, akik mind 45 évesek vagy idősebbek voltak. Az egyik csoport minden nap 2,4 milligramm szemaglutidot kapott, míg a másik csoport placebót szedett.

A résztvevők mind elhízottak vagy túlsúlyosak voltak, és szív- és érrendszeri betegségük is volt, de cukorbetegségük nem. Az eredmények szerint azok, akik a szemaglutidot szedték, kisebb eséllyel haltak meg a vizsgálat ideje alatt, függetlenül attól, mi volt a halál oka, beleértve a szív- és érrendszeri betegségeket is.

Ugyanez volt a helyzet a Covid-19 esetében is.

A gyógyszert szedők ugyanannyi eséllyel kapták el a koronavírust, de kisebb eséllyel haltak bele: a szemaglutidot szedők körében a fertőzöttek 2,6 százaléka hunyt el, míg a placebós csoportban ez az arány 3,1 százalék volt.

Bár a vizsgálatban részt vevő nőknél alapvetően kevesebb súlyos keringési probléma merült fel, a gyógyszer nemtől függetlenül „következetesen csökkentette a nemkívánatos kardiovaszkuláris események kockázatát”. Ráadásul enyhítette a szívelégtelenség tüneteit és csökkentette a szervezet gyulladásos szintjét, függetlenül attól, hogy a résztvevők fogytak-e vagy sem.

„Nem lennék meglepve, ha kiderülne, hogy az emberek egészségének ilyen mértékű javítása konkrétan az öregedési folyamatot is lassítja” – mondta Harlan Krumholz, a Yale School of Medicine professzora az Európai Kardiológiai Társaság 2024-es konferenciáján, amikor bemutatták a tanulmányokat.

Dr. Benjamin Scirica, a Harvard Medical School szív- és érrendszeri betegségekkel foglalkozó professzora, aki a kutatásból született egyik tanulmány vezető szerzője, hozzátette: „Az eredmények megerősítik, hogy a túlsúly és az elhízás számos okból növeli a halálozás kockázatát, de ez módosítható olyan hatásos inkretin alapú terápiákkal, mint a szemaglutidé.”

(via hvg.hu)

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

TUDOMÁNY
A Rovatból
Hogy élhetünk tovább, hogy lehet kicselezni a genetikát?
Meglepően sokat tehetünk azért, hogy hosszabb ideig éljünk, ráadásul egészségesebben. És ehhez nem elég a megfelelő étrend vagy a mozgás.


Sokan tévesen hiszik, hogy a várható élettartamunkat szinte kizárólag a génjeink határozzák meg. Valójában azonban az életmódunk sokkal nagyobb szerepet játszik abban, hogy meddig élünk – derül ki a GQ cikkéből.

A genetika csupán 20-30 százalékban befolyásolja, hogy hány évig élhetünk, ami azt jelenti, hogy a hosszú élet titka leginkább a mindennapi szokásainkban rejlik.

Chris Hemsworth színész esete világít rá, milyen fontos is ez: bár genetikai hajlama van az Alzheimer-kórra, az orvosok mégis azt tanácsolták neki, hogy megfelelő étrenddel, rendszeres testmozgással és stresszkezeléssel ellensúlyozza ezt a kockázatot.

A hosszú élethez nemcsak a helyes étkezés és a mozgás fontos, hanem az is, hogy rendszeresen ellenőriztessük az egészségi állapotunkat. A szűrővizsgálatok segíthetnek időben felismerni az esetleges problémákat, de a túl sok adat is aggodalmakhoz vezethet, főleg, ha genetikai teszteket is végeztetünk. Gary Small orvoskutató figyelmeztet: mielőtt DNS-tesztet végeztetnénk, fontos, hogy átgondoljuk, mit kezdünk majd az így szerzett információval, és képesek leszünk-e valóban változtatni az életmódunkon.

Az egészséges életmód nem csak fizikai, hanem mentális egészséget is igényel. A társas kapcsolatok, a párkapcsolatok és a családi élet mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy hosszabb ideig éljünk. A szakértők szerint ugyanis a mentális állapotunk, valamint a szeretteinkkel ápolt kapcsolataink ugyanolyan fontosak lehetnek, mint az egészséges táplálkozás vagy a rendszeres mozgás.

A hosszú élet titka tehát nem a génjeinkben rejlik, hanem abban, hogyan éljük a mindennapjainkat. Ha odafigyelünk az étrendünkre, mozgunk, és gondoskodunk mentális jóllétünkről is, jelentősen növelhetjük az esélyét annak, hogy sokáig élvezhessük az életet.

Forrás: RTL.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

TUDOMÁNY
Magyar fotós képe lett a nap fényképe a NASA-nál
Fényes Lóránd munkáira már többször felfigyelt az amerikai űrügynökség. Mostani képe a Hold felszínét mutatja be.


Fényes Lóránd magyar asztrofotós legújabb munkáját választotta a NASA a nap csillagászati fényképének, ezúttal a Hold felszínének lenyűgöző részletességű megörökítésével érdemelte ki ezt a megtisztelő címet, írja a 24.hu.

A fotón többek között a hatalmas Moretus- és Klaproth-kráterek is jól láthatók, amelyek bár apró gödröknek tűnhetnek a képen, valójában mindkettő átmérője meghaladja a 110 kilométert, mélységük pedig több ezer méteres. A Moretus-kráter különlegessége, hogy közepén egy 2,1 kilométer magas hegy emelkedik.

Az asztrofotós honlapján olvasható információk szerint a kráterek mögött egy impozáns hegyvidék és a Hold déli sarka is megfigyelhető, amely a fotó talán legérdekesebb része.

Fényes Lóránd korábban már több munkájával, köztük az Írisz-ködről és a Tű-galaxisról készült képeivel is felkeltette a NASA figyelmét, de most először került be a Naprendszert ábrázoló alkotása a kiválasztottak közé.

A Hold déli sarka az utóbbi időben fokozott figyelmet kapott, hiszen mind a NASA, mind Kína ezen a területen tervez holdbázist létesíteni. Ennek következtében az elmúlt bő egy évben több küldetés is célba vette ezt a régiót, például az indiai Csandraján-3 és az orosz Luna-25 is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk