20+1 látványos égi jelenség, amiért megéri majd felnézni az égre
Hasonlóan a Crew–2 március 30-ára tervezett indításával (és kb. 6 hónappal későbbre tervezett visszatérésével), illetve az év végén esedékes Crew–3 indítással is ez a helyzet. Tehát ha szeretnénk űrhajósoknak integetni, akkor célszerű a SpaceX és a NASA híreit böngésznünk ezzel kapcsolatban.

A Falcon 9-es rakéta első alkalommal emeli fel a Crew Dragont. (Fotó: Joe Rimkus Jr.)
Habár a csillagászok életét igencsak megkeseríti a több tízezer tagúra tervezett (szélessávú internetet szolgáltató) műholdcsalád, be kell vallani, hogy ezek csapatos felbocsátásának látványa valami bizarr bájjal bír. Ebben az esetben is a SpaceX híreit érdemes figyelni. A megtalálásukban segíthetnek az olyan alkalmazások, mint amilyen a HeavensAbove is. Okostelefonunkra telepítve a GPS-koordinátáink ismeretében műholdak ezreinek égi mozgását követhetjük velük nyomon, köztük a Starlink műholdakat is. Januárra és februárra hat indítás várható, habár a pontos időpontjuk egyelőre még bizonytalan, de szinte heti rendszerességgel történnek, úgyhogy akár még véletlenül is beléjük botolhatunk.

A Nap fényében fel-fel villanó Starlink műhold-sorozat nem sokkal a pályára állítás után.
A lista természetesen nem teljes, mindössze egy félobjektív válogatásul szolgál. Természetesen egyéb csillagászati jelenségek is történnek majd az év során, de első közelítésben talán ezek a leglátványosabbak. Szurkoljunk neki együtt, hogy minél többet élvezhessünk belőlük ebben az évben!