KULT
A Rovatból

Tom Hanks sosem volt még ennyire utálatos, Az ember, akit Ottónak hívnak mégis csodaszép film

Mindenkinek beszól, mindenbe beleköt, mindennel baja van, az emberek agyára megy, mi mégis imádjuk. Amikor a remake jobb, mint az eredeti…

Link másolása

10 évvel korábbra nyúlik vissza Az ember, akit Ottónak hívnak elkészítésének kezdete. 2012-ben adták ki ugyanis Svédországban Fredrik Backman Az ember, akit Ovénak hívnak című könyvét. A regény főhőse egy Ove nevű mogorva özvegy férfi, akinek határozott elvei vannak, szigorú rutinjai, és eléggé rövid a gyújtózsinórja, könnyű kihozni a sodrából.

A környezete szerint ő „a szomszéd a pokolból”.

A megkeseredett felszín mögött azonban egy szomorú történet rejtőzik. Így amikor egy novemberi reggelen egy túlságosan is kommunikatív fiatal pár két szintén nem túl visszahúzódó kislánnyal a szomszédba költözik, és véletlenül szétlapítják Ove postaládáját, elstartol egy komikus és szívmelengető történet egy ápolatlan macskáról, egy váratlan barátságról és a teherautó tolatásának ősi művészetéről. Mindezek alapjaiban változtatják meg az házsártos öregembert és a helyi lakóközösséget...

Backman könyve másfél évvel kiadása után felkerült a New York Times bestsellerlistájára, és 42 héten át rajta is maradt. Nem is csoda hát, hogy 2015-ben elkészült belőle a svéd filmadaptáció Hannes Holm rendezésében és Rolf Lassgård (Esküvő után, Kicsinyítés) főszereplésével. A film is nagy siker lett, amit mi sem bizonyít jobban, mint hogy két Oscar-díjra is jelölték: a legjobb smink mellett a legjobb idegen nyelvű film kategóriájában. És bár Asghar Farhadi Az ügyfél című iráni filmje miatt nem lehetett Ovéé a díj, a sztori itt még nem ért véget.

Tom Hanks és felesége, Rita Wilson ugyanis nagyszerű lehetőséget láttak az alapanyagban egy új feldolgozáshoz, így született meg az amerikai verzió, amelynek főszerepét a színészi kihívásokat és a számára új típusú karaktereket kajtató Hanks vállalta magára.

A rendezésre pedig felkérték a Szörnyek keringője, az Én, Pán Péter, a Felforgatókönyv, a Papírsárkányok, A Quantum csendje és a Z világháború hétpróbás rendezőjét, Marc Forstert, aki noha a karrierje során hullámzó minőségű darabokat pakolt elénk, szerencsére ezúttal a jobbik formáját hozta, ehhez pedig a kétszeres Oscar-jelölt David Magee (Én, Pán Péter, Pi élete) forgatókönyve adott remek táptalajt.

Most is adott egy kiállhatatlan méregzsák, akit Ove helyett Ottónak hívnak (a durván lefogyott Tom Hanks alakításában), aki egy kis lezárt utcában lakik. A szabálykövető fickó minden reggel megteszi a szokásos körútját, amelynek során ellenőrzi, hogy a szelektív kukákba a megfelelő szemetet dobták-e, hogy minden ott van-e, ahol lennie kell, vagy hogy egyáltalán történt-e bármilyen apró kár vagy kihágás a környéken. Kétségtelen, hogy a lakóközösség rajta kívül birkatürelmű emberekből áll, akik az öregúr rigolyái ellenére is kedvesen szólnak hozzá, hiszen tudják, hogy ő ilyen, ráhagyják, és kész. Bár az is igaz, hogy több évtizede ismerik egymást a szomszédok, így nagyobb a felé mutatott tolerancia is. Egy reggel azonban megjelenik a szemközti házban egy nagy dumás dél-amerikai házaspár (Mariana Treviño, Manuel Garcia-Rulfo) a két cuki kislányukkal (Christiana Montoya, Alessandra Perez), és természetesen fenekestül felforgatják Otto életét.

Az ember, akit Ottónak hívnak történetéről ennyit elég is tudni, hiszen nem egy konkrét A-ból B-be tartó cselekménnyel van dolgunk (maximum a személyiségek alakulásában), a film egyszerűen csak a mindennapokat mutatja be, főként Otto és az anya, Marisol kapcsolatán keresztül.

De persze megismerjük, és könnyedén a szívünkbe zárjuk a többi lakót is, a minden reggel kocogó, kissé túlsúlyos és csupaszív Jimmyt (Cameron Britton), az egykori legjobb barátokat jelentő fekete házaspárt, Anitát (Juanita Jennings) és a mára szinte teljesen lebénult Reubent (Peter Lawson Jones) vagy épp a fiatal újságkihordó transz fiút, Malcolmot (Mack Bayda). Ha pedig így nézzük, akár sorozatként is kiválóan működne a sztori, hiszen szívesen alámerülnénk hétről hétre e családias légkörbe, és megnéznénk, mi minden történik ezekkel az emberekkel.

Az ember, akit Ottónak hívnak azonban játékfilm lett, és nem véletlenül az a címe, ami: itt Otto van a középpontban, az ő életébe nyerhetünk betekintést, és jóval több fronton, mint azt képzelnénk. Sorozatos flashbackek által (amelyekben Ottót egyébként Tom Hanks fiacskája, Truman Hanks alakítja) megismerjük a zsémbes fickót fiatalkorát, a NAGY szerelmet és persze azt is, hogy mi történt az asszonykával, Sonjával (Rachel Keller), s hogy miért lett Otto a hatvanas éveire olyan, amilyen.

Marc Forster kiváló arányban adagolja a jelen- és mútlbeli történéseket, mindegyiket felhúzva egy-egy öngyilkossági kísérletre, amelyeket általában valami kedves vagy vicces deus ex machina hiúsít meg.

Az emberi kapcsolatok, az egymásra figyelés, az egymás mellett élés és a nehézségek közepette is fontos életöröm itt a lényeg (akár Szomszédok is lehetett volna a film és a könyv címe, hiszen ugyanazt hirdeti fennen, mint a kultikus magyar teleregény, bár kissé más színvonalon).

Kétségtelen, hogy mindezt eléggé hollywoodiasan prezentálja Forster, és ne értse félre senki, amikor kijelentem, giccs az, ami a vásznon zajlik, ugyanis ez a fajta giccs szép és jó, és működik. Ez a nézői könnyekre pofátlanul ácsingózó hatásvadászat igenis, működik! S ettől lesz kellemes néznivaló ez a film. Na meg persze Tom Hanks miatt is, aki, bár valóban nagyon más típusú karaktert formál meg, mint amit megszokhattunk tőle, de most is képtelenség nem szeretni őt. A Marisolt alakító Mariana Treviño pedig sokszor ellopja a show-t, nem csodálnánk, ha a jövőben sokat hallanánk még róla.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Így tovább nem lehet élni” – Újabb zseniális Bödőcs-kisfilm készült, Csákányi Eszter és Znamenák István is remek benne
Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással. Egy kis Örkény, egy kis Wes Anderson négy és fél percben.

Link másolása

Új kisfilm került fel Bödőcs Tibor YouTube-oldalára: a mintegy 4 és fél perces alkotás két főszereplője Znamenák István és Csákányi Eszter.

A kérvény című opus egy Wes Anderson-szerű miliőben játszódik, és lényegében egy kérvény felolvasásából áll, na meg a hangos csattanóból. De az egészben benne van az „elmúthatvanév” Magyarországa, persze a megfelelően vicces, ironikus körítéssel. A kérvény című kispróza egyébként Bödőcs Prímszámok hóesésben című kötetének egyik fejezete.

Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással.

De felesleges is ennél több, nézzük a kisfilmet:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
A Rovatból
Több mint száz év után került elő egy eddig ismeretlen írás Agatha Christie-től
Az első Poirot-regénye környékén írhatta az első világháború alatt.

Link másolása

Váratlan szerzőre bukkantak egy, a Brit Pszichoanalitikus Társaság archívumában talált magazin hasábjain: minden idők legtöbb könyvet eladott regényírójára, Agatha Christie-re.

A magazint Sylvia Payne, a psziszhoanalízis brit úttörőjének papírjai között találták meg, aki még az első világháborúban, nővérként ismerkedett meg a krimi későbbi koronázatlan királynőjével.

A Mit csináltunk a Nagy Háborúban című, hatvanoldalas, saját készítésű szatirikus magazin is ebből az időből származik és Christie, Payne, illetve kolléganőik különböző írásait tartalmazza: novellákat, verseket, színdarabokat – és egy képregényt is egy mérgezéses esetről, amit Christie és szintén nővér barátnői „követtek el”.

Christie a magazinban elsősorban a kérdezz-felelek rovat vezetőjeként szerepel, ahol képzeletbeli olvasók kérdéseire válaszol, válaszait Agatha néni néven szignózva,

de rejtvényoldalt is szerkesztett, továbbá írt egy bírósági álhíreket tartalmazó rovatot.

A belsős nővérmagazint könnyed, pozitív hangvétele miatt minden bizonnyal saját maguk lelkesítésére készítették a nővérek, akik nap mint nap szembesültek a világháború borzalmaival a Franciaországból hazatért brit háborús sebesültek révén.

Christie nagyjából a magazin keletkezésekor írhatta első regényét is, A titokzatos stylesi esetet, a később legendássá vált Hercule Poirot detektív főszereplésével, de ekkor még senki sem sejthette, hogy az írónő könyveinek eladását csak Shakespeare és a Biblia tudja majd megelőzni, ugyanis első regényének kéziratát három éven át hat különböző kiadó utasította vissza.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Meghalt András Ferenc
A nemzet művészének rendezőként olyan filmek fűzödnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét vagy a Dögkeselyű. 81 éves volt.

Link másolása

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze – jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

András Ferenc, a Savaria Filmszemle életműdíjas zsűritagja emléke előtt a konferencia résztvevői néma felállással tisztelegtek.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az intézmény harmadéves filmrendező osztályának osztályvezető tanára csütörtökön hajnalban hunyt el.

András Ferenc 1942. november 24-én született Budapesten, 1973-ban szerzett rendezői diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Életében mindvégig jelentős szerepet játszott a film és a televízió. Pályáját 1962-ben kezdte a Magyar Televízióban, majd dolgozott a filmiparban is, ahol a korszak legnagyobb rendezőivel működött együtt, köztük Ranódy Lászlóval és Makk Károllyal.

Rendezőként és forgatókönyvíróként olyan rendkívüli alkotások kötődnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét, a Dögkeselyű, A kárókatonák még nem jöttek vissza, a Családi kör vagy a Törvénytelen című film – olvasható az SZFE méltatásban.

Mint írták, András Ferenc 1977-ben aláírta a Demokratikus Chartát, kifejezve tiltakozását a csehszlovákiai diktatúra intézkedései ellen, a politikai nyilatkozat támogatása miatt hosszú ideig nem forgathatott újabb játékfilmet.

A nyolcvanas években a MAFILM színésztársulatának vezetője volt, majd később a Dialóg Filmstúdiót irányította. Produceri tevékenysége mellett meghatározó szerepet vállalt a szinkronszakma alakításában, valamint a Duna Televízió szinkronműhelyének korszakos vezetője volt. Szerteágazó tudása és tapasztalata ellenére viszonylag későn kezdett tanítani: 2021-től volt az Színház- és Filmművészeti Egyetem filmrendező osztályának osztályvezető oktatója, aranydiplomáját pedig 2023-ban vehette át ugyanitt - emelik ki a közleményben.

András Ferenc halálával a magyar film világa kiváló alkotót veszített el, emlékét a filmjein és oktatói munkáján keresztül őrzi a Színház- és Filmművészeti Egyetem

– írták.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Itt a magyar Harry Potter: gulyással, hagyományos reggelivel, metróval és egy sikeretlen vizsga utáni búfelejtővel
Hári Gábor egy családi étkezésben megfáradva döntött úgy, hogy elkészíti a kultikus figurák magyar verzióját. A mesterséges intelligencia segítségével kerültek a szereplők kocsmába, pályaudvarra, lakótelepre...

Link másolása

Harry Potterből sosem elég. A könyvek és filmek, a különféle játékok után a mesterséges intelligencia segítségével most Magyarországra érkeztek a szereplők.

A kalandról különleges képeket osztott meg a Facebook-on Hári Gábor. Az alkotó elmesélte a Szeretlek Magyarországnak, hogyan született az ötlet, hogy magyar környezetbe helyezze a varázsló-tanoncok világát.

"Az inspirációm onnan jött, hogy külföldön élek, és a családom látogatóba jött nemrég. Magyar ételeket ettünk, elég tetemes mennyiségben. Egy ponton, amikor már kifáradtam az evésben, leültem a YouTube elé és eszembe jutott a "nemzeti Harry Potteres" mesterséges intelligencia mémformátum. Magyar verziót még nem láttam belöle, ezért úgy döntöttem elkészítem én".

A képeket pedig megosztotta ITT. És az alkotásokhoz némi magyarázatot is adott.

"Hágrid" gulyást főzött a harmadik ebédjére
"Dámböldór" a méreggel, ami miatt kirúgták
"Sznép" a megvakulása előtt
"MekGonagál" hagyományos magyar reggelivel
"Heri, Ron és Hermióne" egy sikertelen vizsga után, iskolai egyenruhában
"Dobbi" túl sokat szívott, most a pályaudvaron lakik
"Voldemort", aki rossz hírekkel szórakoztat

A képeket Hári Gábor engedélyével közöltük.

Link másolása
KÖVESS MINKET: