HÍREK
A Rovatból

Szájer József: Nem volt eresz azon a házon

A Telex arról is kérdezte a visszatérő expolitikust, mit gondol arról, hogy „az anya nő, az apa férfi”. Szájer válasza: Hogy én ezzel a mondattal egyetértek-e vagy sem, azt nem kívánom elmondani.


Szájer József nagyinterjúval tért vissza a nyilvánosságba, négy évvel azután, hogy a brüsszeli melegorgia botránya miatt viharos körülmények között távozott a politikából. A Telexnek adott interjúban kiderült, hogy a történtek máig nem hagyják nyugodni:

most megjelent politikai memoárkötetének mottójául azt az Orbán Viktor-idézetet választotta, amely lényegében a Fideszből való kizárásához vezetett.

Szájer azt mondja, hogy a kormányfő akkori mondanivalójának a kötetre rákerült mondatrész, vagyis a „Harmincéves munkáját nem fogjuk elfelejteni” a lényege. Csakhogy az a mondat a valóságban úgy folytatódott, hogy „de cselekedete nem elfogadható, és nem védhető.” és az előzte meg, hogy „Amit (…) tett, az a mi politikai közösségünk értékrendjébe nem fér bele.”

Amikor arról kérdezték, hogy nem érzi-e felelősnek magát a Fidesz homofób politikájáért, és nem lett volna-e jobb egy elfogadóbb rendszert építeni, Szájer úgy válaszolt, hogy ő „szabadságharcosnak” tartja magát, aki már 1990-ben is azért küzdött, hogy Magyarországon mindenki szabadon élhesse a magánéletét. Az expolitikus szerint nem ő a képmutató, hanem az az „elképesztően zajos műfelháborodás”, amit a botránya során tapasztalt.

Szájer úgy érzi, hogy olyan mém készült róla, ami szerint

„gyűlöletkeltő politikus vagyok, és azt próbálom másnál megakadályozni, amit én magam a magánéletemben csinálok.”

De szerinte

„Nem tudnak bizonyítékot mutatni arra, hogy az én magatartásom gyűlöletkeltő lett volna.”

Az expolitikus szerint Magyarországon nincs homofób rendszer, itt „mindenki szabadon élhet, és mindenkinek a magánéletét tiszteletben tartják. Kivéve talán az enyémet.”

A beszélgetés során Szájer József több alkalommal is úgy fogalmazott, hogy „nem kívánja elmondani” az igazi véleményét bizonyos kérdésekről. Így például arról sem mondott konkrét véleményt, hogy mit gondol az alkotmánykiegészítésről, amely kimondja, hogy „az anya nő, az apa férfi.”

Szájer visszaemlékezése szerint 2020-ban nem értesítették előre a Fideszből arról, hogy a választási kampány egyik fő csapásiránya a homofóbia lesz. Elmondása alapján nem jelezte aggályait a kampánnyal kapcsolatban, mert „azt gondoltam, hogy nem az én dolgom.”

2020 óta szerinte nem tapasztalt olyat, hogy valakit akadályoztak volna Magyarországon abban, hogy szabadon élje az életét. Úgy véli, hogy a magyar állam nem sérti meg a tinédzserek magánszféráját azzal, hogy megtiltotta a szexuális felvilágosításukat.

Helyesnek tartja a homoszexualitást megemlítő könyvek befóliázását, amit a tévés korhatárkarikákhoz hasonlított: „ez olyan, mint a tévés korhatárkarikák.”

Szájer József szerint 2020 decemberében csak „a megengedhetetlen gyalázkodáson kívül” tapasztalt beavatkozást a magánszférájába, amit állítása szerint a független sajtó követett el vele szemben.

A politikai botrányokat illetően először azt mondta, hogy „jó néhány” olyan eset volt a magyar politikában, mint az övé. Amikor azonban a lap újságírója visszakérdezett, elismerte, hogy ez nem így van, de hozzátette:

„De a valóságban azért nézzenek körül, vannak botrányok, mindenfélék.”

A brüsszeli melegbuliról szóló tudósításokat hazugságokkal telinek nevezte, azt állította, hogy „eresz sem volt azon a házon,” amelyről a rendőrök elől menekült. Szerinte az ereszről szóló állítás „nem is hazugság, csak technikai tájékozatlanság volt”. Ennek ellenére sem mondta el, miben hazudott róla szerinte a sajtó.

Az interjú egy pontján a homoszexualitás és a képmutatás témája helyett a Fidesz működéséről esett szó. Szájer szerint „ennek a rendszernek a demokratikussága, a szabadsága, adott esetben fideszessége” nem azon múlik, hogy volt besúgókat és III/III-as tiszteket is kineveztek fontos beosztásokba. Amikor arra kérdezték, hogy az 1990-es Szájer mit szólt volna ahhoz, hogy a 2010-es Szájer a kommunista Pozsgay Imrével közösen ír alkotmányt, így válaszolt:

„Hogyha nem változtunk volna, az olyan lett volna, mintha egy kisgyerek ruháját hordanánk 30 évesen.”

Amikor szóba került, hogy Bayer Zsolt a Magyar Nemzetben összemosta a homoszexualitást és a pedofíliát, Szájer így reagált:

„Védjék meg a jogaikat! Védje meg mindenki a saját jogait, és akkor ebből egy jobb ország lesz. Mindenki pereskedjen, ha valakinek a magánszféráját megsértik.”

Szájer József visszatéréséhez – állítása szerint – nem kellett Orbán Viktor engedélye, mivel most nem politikusként lépett a nyilvánosság elé. Arról sem vitázott senkivel, hogy újbóli megjelenése terhes lehet-e a Fidesz számára.

Amikor a miniszterelnök milliárdokból felújított Habsburg majorságban való lakhatásáról kérdezték, Szájer csak annyit mondott: „Hol van itt a törvénysértés?”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magánlakásokban is házkutatást tarthat majd a NAV a nagytakarítási törvény alapján
Ha szükséges, rendőri segítséget is kérhetnek, vagyis akár egy civil szervezet vezetőjének otthonában is megjelenhetnek fegyveres kísérettel. Veszélybe kerülhet az újságírói forrásvédelem is.


A Fidesz új törvényjavaslata lehetővé tenné, hogy a NAV házkutatást tartson nemcsak a szervezetek irodáiban, hanem akár azok vezetőinek magánlakásán is - hívja fel rá a figyelmet a Telex. A javaslat szerint a pénzmosás és terrorizmusfinanszírozás elleni szerv gyakorlatilag bárhol megjelenhet, ha azt feltételezi, hogy ott bizonyítékot találhat.

Az ellenőrzés során az adóhatóság emberei átvizsgálhatják a helyiségeket, lefoglalhatják az iratokat, adathordozókat, belenézhetnek a munkafolyamatokba, másolatokat készíthetnek mindenről. Ha szükséges, rendőri segítséget is kérhetnek.

A törvény lehetőséget ad arra is, hogy a NAV akár előzetes értesítés nélkül is házkutatást tartson, ha az előzetes értesítés veszélyeztetné az eljárás sikerét. Ez azt jelenti, hogy nincs garancia arra, hogy az érintettek előre tudnak a hatósági intézkedésről.

A törvényjavaslat szerint az ellenőrzés célja az lehet, hogy megállapítsák: egy szervezet jogtalanul fogadott-e el külföldi támogatást. A házkutatásra pedig nemcsak akkor kerülhet sor, ha már van gyanú, hanem akkor is, ha a hivatal szerint csak feltételezhető, hogy az adott helyen bizonyíték lehet.

A szabályok alapján nemcsak a szervezet székhelye jöhet szóba, hanem bármely más helyszín is, ahol adat vagy bizonyíték lehet.

Ez különösen aggályos lehet például egy újságíró esetében, akinek az otthonában található dokumentumokat is lefoglalhatják, így gyakorlatilag megszűnhet a forrásvédelem.

Az eljárás során az érintettek kötelesek együttműködni, még akkor is, ha a bekért adatok személyesek, védettek vagy rájuk nézve terhelőek. A NAV jogot kap arra, hogy ilyen információkat is bekérjen és tároljon. A törvényjavaslat szerint ezekhez az adatokhoz az állam akár 30 évig is megtagadhatja a hozzáférést, ha úgy ítéli meg, hogy az adatok nyilvánossága bűnmegelőzési vagy nemzetbiztonsági érdekeket sértene.

Az új törvényjavaslat nemcsak a szervezeteket érinti, hanem azok vezetőit is súlyos személyes következményekkel fenyegeti.

Aki egy jegyzékbe vett szervezet irányítója, annak kötelező vagyonnyilatkozatot tennie – méghozzá jóval szigorúbb feltételek mellett, mint például egy országgyűlési képviselőnek. A nyilatkozatot az igazságügyi miniszter ellenőrzi, és közzéteszik a kormány honlapján.

Ha valaki nem tesz eleget a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségnek, akkor ezt nyilvánosan „közhírré teszik”, és felfüggesztik a képviseleti jogát a szervezetben. Ebben az esetben sem biztosít a törvény semmilyen jogorvoslati lehetőséget. Ha a záró vagyonnyilatkozat is elmarad, az illetőt 500 ezer és 2 millió forint közötti bírsággal sújthatják, amit újra és újra kiszabhatnak – fellebbezni ez ellen sem lehet.

A törvény külön eljárás nélkül eltilthatja azokat a civil vezetőket, akik megszegik a szabályokat, attól, hogy öt éven belül bármilyen civil szervezetet alapítsanak vagy vezessenek. Ugyanez vonatkozik a gazdasági társaságok ügyvezetőire is: ha egy cég a törvény miatt megszűnik, a cégvezető öt évig nem tölthet be vezető tisztséget, nem alapíthat új céget, és nem is szerezhet benne többségi befolyást.

Aki egyszer megszegi a törvényt, azt a NAV már eltilthatja „a közéletet befolyásoló tevékenység további folytatásától”. Hogy ez pontosan mit jelent, az nem derül ki a javaslatból.

Hüttl Tivadar, a Telex ügyvédje szerint a javaslat „emberi sorsokat, karriereket tehet tönkre”, és olyan mértékű szankciókat vezetne be, amelyek példátlanok a korábbi törvényekhez képest.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Hajós András: Kizárólag Orbán Viktor érdeke a háború
A zenész-műsorvezető Gulyás Mártonnak nyilatkozott a Kossuth téren, ahol a sajtószabadságért tüntettek. Hajós szerint a törvényjavaslat újabb határátlépés a kormány részéről.
F. O. - szmo.hu
2025. május 15.



Hajós András is részt vett azon a demonstráción, amelyet a legnagyobb hazai független szerkesztőségek vezetői tartottak a sajtószabadságért a Kossuth téren. A zenész a helyszínen Gulyás Mártonnak adott rövid interjút, amelyben többek között a kormány új törvényjavaslatáról és annak következményeiről beszélt, írta a 24.hu.

A beszélgetés elején ironikusan megjegyezte: „Gondolom én a TV2-t képviselem”. Elmondta, elsőre úgy érezte, a javaslat csak egy újabb hatalomtechnikai húzás, később azonban úgy látta, ennél többről van szó. Úgy fogalmazott:

„Erre nem lehet azt mondani, hogy úgyis csak vicceltek, csináljátok csak”. Szerinte ez ismét egy határátlépés.

Hajós az interjú során külön szólt a „vidéki Fidesz-szavazó nénikhez” is. Azt mondta, ha valaki elhiszi, hogy az a szerkesztőség, amely külföldi támogatást kap, idegen hatalmak érdekeit képviseli, akkor azt is el kell fogadni, hogy ott dolgozók ezeknek az érdekeknek megfelelően végzik a munkájukat. Ezzel kapcsolatban így fogalmazott: „De van ennek realitása, hogy szerkesztőségekben azon dolgoznak, hogy Magyarországnak ártsanak?” Majd hozzátette: „mit tudnak tenni, elárulják, hol nincs fal a magyar határon?”

A zenész szerint a fideszes szavazóknak el kell dönteniük, hogy egy olyan országban akarnak-e élni, amely kizárja a polgártársait, és meghatározza, hogy mi számít magyarnak, és ki nem.

Hajós a háborús helyzetre is kitért, és azt mondta: „jelenleg egy ember van, akinek érdeke a háború”. Úgy véli,

sem Zelenszkij, sem Putyin számára nem előnyös már a konfliktus, de „kizárólag Orbán Viktor érdeke a háború”.

A beszélgetés végén elmondta: „kevés Molnár Áron csörgedezik az ereiben”, de szerinte „nem lehet egy olyan országban élni, ahol csak olyan véleményt hall az ember, ami neki tetszik”. Hozzátette: „Mi lesz, ha egyszer nekik lesz a ellenzékben a véleményük? Ugye senki sem szeretné, ha Bohár Dánielt egyszer betiltanák?”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
„Ez hadüzenet az Európai Unió ellen is” – Tineke Strik, az EP magyar jogállamisági jelentéstevője a nagytakarítási törvényről
Tineke Strik szerint ami történik, nagy lépés az autokrácia bebetonozása felé”. Május 27-én az Általános Ügyek Tanácsában a tagállamok meghallgatást tartanak a magyar jogállamiság kérdésében.


Orbán Viktor totális háborút indít a civil társadalom ellen az új törvénnyel” – mondta a Népszavának Tineke Strik holland zöldpárti európai parlamenti képviselő, aki az Európai Parlamentben a magyar jogállamiság témájának jelentéstevője.

Tineke Strik a nagytakarítási törvényt komoly figyelmeztetésként értékelte. Szerinte a jogszabály ellehetetleníti a civil szervezetek működését, amelyek a magyar állampolgárok jogaiért és egy nyitott, szabad társadalomért dolgoznak.

Úgy véli, a javaslat „hadüzenet az EU ellen is”,

mert az összes olyan uniós támogatást, amely nem a kormánynak jut, külföldi beavatkozásként kezeli. Strik szerint ez „nagy lépés az autokrácia bebetonozása felé”.

A politikus a lap kérdésére azt is elmondta, hogy

május 27-én az Általános Ügyek Tanácsában a tagállamok meghallgatást tartanak a magyar jogállamiság kérdésében.

Ezen az ülésen elvileg akár továbbléphetnek a 7. cikkely szerinti eljárásban is, amelynek végén Magyarország szavazati jogának felfüggesztése is szóba kerülhet.

Orbán Viktor március 15-i beszédében beszélt arról, hogy „felszámoljuk a pénzügyi gépezetet, amely korrupt dollárokból vásárolt meg politikusokat, bírókat, újságírókat, álcivil szervezeteket és politikai aktivistákat”. A miniszterelnök szerint „ők a mi újkori labancaink, a brüsszeli kegyencek, akik hazájuk ellenében pénzért a birodalom szekerét tolják”. Hozzátette: „túl régóta vannak itt. Túl sok mindent éltek túl, túl sok helyről kaptak pénzt, túl sokszor váltottak már köpönyeget”.

Ahogy már hírt adtunk róla, kedden, nem sokkal éjfél előtt, kedden Halász János fideszes képviselő benyújtotta a közélet átláthatóságáról szóló törvényjavaslatot. A tervezet alapján a Szuverenitásvédelmi Hivatal – Lánczi Tamás vezetésével – javaslatot tehet arra, hogy a kormány listázza a külföldről támogatott magyarországi szervezeteket. A javaslat indoklása szerint ezek a szervezetek veszélyeztetik az ország szuverenitását, ha sértik vagy negatív színben tüntetik fel többek között

– Magyarország független, demokratikus jogállami jellegét,

– a nemzet egységét és a határon túli magyarokért való felelősséget,

– a házasság, a család és a biológiai nemek elsődlegességét,

– a békét, biztonságot és az együttműködést más országokkal,

– az ország alkotmányos önazonosságát és keresztény kultúráját.

A törvényjavaslat értelmében az érintett szervezetek nem gyűjthetnek egyszázalékos adófelajánlásokat. Minden támogatás esetén nyilatkozniuk kell arról, hogy a támogatás nem külföldről származik, és ezt teljes bizonyító erejű magánokiratban kell rögzíteni. Amennyiben mégis felmerül, hogy külföldi támogatást fogadtak el, a pénzmosás elleni szerv a támogatás huszonötszörösét szabhatja ki bírságként, amelyet 15 napon belül kell kifizetni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Rejtélyes poszt jelent meg az éjjel Orbán Viktor Facebook-oldalán – Mindenki csak találgat
A miniszterelnök Facebook-oldalán egy két betűből álló poszt jelent meg, és semmilyen magyarázatot nem fűzött hozzá
F. O. - szmo.hu
2025. május 15.



Érdekes bejegyzésével keltette fel az internetezők figyelmét Orbán Viktor csütörtökön reggel. A miniszterelnök Facebook-oldalán egy két betűből álló poszt jelent meg, és semmilyen magyarázatot nem fűzött hozzá. A rejtélyt fokozza, hogy éjjel 3 órakor került ki a bejegyzés.

HK – mindössze ennyit látni Orbán posztjában.

A miniszterelnök bejegyzése előtt a Paks Magyar Kupa-győztes labdarúgócsapatának vezetőedzőjét, Bognár Györgyöt éltette a közösségi médiában.

(via Blikk)


Link másolása
KÖVESS MINKET: