HÍREK
A Rovatból

A trumpista, szélsőjobbos jelölt nyerhette a romániai elnökválasztás első fordulóját az exit pollok szerint

A jó eséllyel Putyint is maga mögött tudó George Simion körülbelül 10 százalékponttal előzhette meg a két centrista jelöltet, Nicușor Dan bukaresti főpolgármestert és Crin Antonescut, akit a kormányzó pártok indítottak. A második helyezés sorsa egyelőre nem dőlt el.


George Simion, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke szerezte meg a legtöbb szavazatot a romániai elnökválasztás vasárnapi első fordulójában – derült ki az exit pollokból. A felmérések szerint a voksok körülbelül 30 százaléka jutott neki.

Simion körülbelül tíz százalékponttal előzte meg a két centrista jelöltet, Nicușor Dan bukaresti főpolgármestert és Crin Antonescut, akit a kormányzó pártok indítottak.

- írta a Guardian.

A második helyezés sorsa egyelőre nem dőlt el. Az AVANGARDE kutatása szerint Crin Antonescu, a PSD–PNL–RMDSZ koalíció jelöltje, valamint a függetlenként induló főpolgármester, Nicușor Dan is 23–23 százalékon áll. Az INSCOP és a CURS mérései Crin Antonescut mérték a második helyre, de előnye egyik esetben sem jelentős. A függetlenként induló Victor Ponta volt kormányfő 14,7 százalékot ért el, míg Elena Lasconi 4,4 százalékot szerzett.

A választást azért ismételték meg, mert a román alkotmánybíróság érvénytelenítette a tavaly novemberi első forduló eredményét. Akkor Călin Georgescu, aki azt állította, hogy nulla lejből kampányolt, a várakozások ellenére jutott tovább. A titkosszolgálatok később közölték, hogy Georgescu kampányát orosz támogatás segíthette, például TikTok-fiókokkal, influenszerekkel, álhírekkel és dezinformációval.

A nyilvánosságra hozott hírszerzési jelentések szerint több kibertámadás is érte a választási rendszer informatikai hátterét, és a közösségi médiában zajló manipulációk egyértelműen Georgescu malmára hajtották a vizet.

Februárban több vádpont alapján indítottak eljárást Georgescu ellen, például kampányfinanszírozási szabálytalanságok, digitális visszaélések és fasiszta csoportok népszerűsítése miatt. Márciusban kizárták az új választásból.

George Simion korábban Georgescu mögé állt be, de annak kizárása után ő is beszállt a versenybe. Tavaly is indult az első fordulóban. Jelöltségét akkor jelentette be, amikor leadta az állampolgári aláírásokat – ekkor Mateusz Morawiecki volt lengyel miniszterelnök is vele tartott a választási irodába.

Simion szerint az előző szavazás megsemmisítése és Georgescu kizárása erős dühöt váltott ki az emberekből, és ennek a felháborodásnak most ő ad hangot.

„Világos, hogy erős nyugatellenes hangulat alakult ki, és Románia jövője sosem volt még ennyire veszélyben”

– mondta Cristian Pîrvulescu politológus.

Az első fordulóban több ismert politikus is szerepelt a szavazólapon. Ott volt Crin Antonescu, aki korábban ideiglenes államelnök és szenátusi elnök is volt, Victor Ponta volt miniszterelnök, valamint Nicușor Dan, az USR alapítója és jelenlegi bukaresti főpolgármester.

Két hét múlva tartják a második fordulót, amelyben a mostani két legerősebb jelölt csap össze. A jelöltek az exit pollok után arról beszéltek, hogy nem bíznak ezekben az eredményekben. Felidézték a tavaly novemberi helyzetet, amikor Călin Georgescu a közvélemény-kutatások ellenére került az élre. Nicușor Dan szerint a külföldön leadott szavazatok még sokat változtathatnak az eredményen.

A választás reggel 7-kor kezdődött és este 9-kor zárult, az első felméréseket nem sokkal ezután hozták nyilvánosságra. Ha szoros lesz az eredmény, az 5–7 százaléknyi külföldi voks miatt órákat is csúszhat a végeredmény.

Simion nem vett részt a tévés elnökjelölti vitákban. Azt mondta, az egész történet puccsra emlékeztet, és azért nem jelenik meg a vitákon, mert „tiszteletben tartja az emberek akaratát”.

Ha megnyeri a választást, Simion azt ígérte, hogy nyilvánosságra hozza azokat a tárgyalásokat, amelyek a tavalyi választás megsemmisítéséhez vezettek. Emellett azt is mondta: „be fogjuk mutatni, mennyivel járultunk hozzá az ukrajnai háborúhoz, a román gyerekek és idősek kárára”.

Simion kampányának fő terepe továbbra is a közösségi média, főként a TikTok. Több mint 1,3 millió követője van az oldalon. Videóiban nemzeti érzelmekre ható üzeneteket mond el közvetlen, kamerába néző stílusban. Egy keddi videóban ezt mondta:

„Eljött az újjászületés ideje. Nemzetünk újra megtalálja az útját… Bennünk van az erő, hogy újjászülessünk és továbblépjünk, egységesebben és erősebben.”

A kampány során Simion azt hangsúlyozta, hogy Romániának vissza kell szereznie azokat a területeket, amelyek a második világháború után Moldovához és Ukrajnához kerültek. Emiatt mindkét ország kitiltotta őt a területéről.

Bár Oroszországot nyilvánosan bírálja, Brüsszelt rendszeresen támadja, és Donald Trump republikánusait dicséri. Azt mondta, olyan EU-n belüli szövetséget szeretne, amely „a Maga szellemiségében” működik.

Bár azt mondta, hogy mérsékeltebb, mint Georgescu, Simion azt tervezi, hogy ha győz, bevonja őt a kormányba. Az AUR párt eredetileg a járvány idején indult, és eleinte az oltásellenes mozgalomhoz kapcsolódott.

A román elnök szerepe részben végrehajtó jellegű: külpolitikai, nemzetbiztonsági, honvédelmi és igazságügyi kérdésekben is komoly befolyással bír. Emellett ő képviseli Romániát nemzetközi szinten, és vétójoggal is élhet az EU fontos döntéseiben.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Török Gábor magára vette Orbán megjegyzését, és visszaszólt: A politikai elemzők tudása minden esetben korlátos
A miniszterelnök Tölgyessy Péter kapcsán tett egy rövid megjegyzést a politológusokra: „A politológus az, akinek nem sikerült” - mondta. Erre reagált Török.
F. O. - szmo.hu
2025. július 06.



A politológusoknak is odaszúrt Orbán Viktor a Hotel Lentulai című műsorban, és ezt nem hagyta szó nélkül Török Gábor. A miniszterelnök Tölgyessy Pétert méltatva tett egy rövid megjegyzést a politológusokra: „A politológus az, akinek nem sikerült” – fogalmazott Orbán.

Török Gábor politikai elemző megosztotta a műsort a Facebook-oldalán, és pontosan megjelölte az idézett rész. Első posztjában szűkszavúan csak annyit írt: „Politológus az, akinek nem sikerült” – vagyis mintha önmagára is vonatkoztatta volna a mondatot, nem titkolt iróniával.

Ezt követően egy hosszabb bejegyzésben elmélkedett arról, hogy a politikai elemzés része-e az előrejelzés.

„Van egy vicces pavlovi reflex:

ha írok valamit, ami az egyik politikai oldalnak nem tetszik, akkor rendre előjönnek azok a cikkek, amelyekben korábbi nagy tévedéseimet próbálják meg összefoglalni.

Az csak még szórakoztatóbb, hogy általában nem a legnagyobbakat találják meg, most legutóbb például valahol azt kérték rajtam számon, két ciklussal ezelőtt miért nem láttam, hogy a Momentum majd nem indul el a 2026-os választáson” – kezdte írását Török Gábor.

A politológus szerint fontos kérdés, hogy a politikai elemzés része-e az előrejelzés, mert a sokan ehhez kötik a nyilvánosságban egy-egy elemző megítélését.

„Miközben az ezzel foglalkozó kutatók már többször bebizonyították, hogy a dartsdobáló csimpánzoknál (Philip E. Tetlock munkái nyomán) csak kicsivel mutatnak az előrejelzésben jobb teljesítményt a szakértők, az egyetemi hallgatók pedig ugyanezen kutatások szerint képesek rosszabb eredményt is elérni ebben a versenyben, mint amit pénzfeldobással el lehetne érni” – tette hozzá, majd kiemelte: a politikai elemzők tudása minden esetben korlátos.

„Mondunk valamit, amit akkor legjobb tudásunk szerint a legvalószínűbbnek tartunk, de ez

a tudásunk minden esetben korlátos, hiszen olyan dolgokkal értelemszerűen nem tud számolni, amelyek még nem történtek meg.

Így aztán ezek az előrejelzések (valószínűségek) leginkább a jelenről és nem a jövőről szólnak, a politikai elemző munkáját pedig nem az minősíti, hogy mit tud a jövőről (a semmit és a nagyon keveset között valahol), hanem az, mennyire érti azt a politikai helyzetet, amelyről lehet és kell is, hogy legyen tudása” – zárta gondolatait Török Gábor.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Török Gábor a jövő évi választásról: Reménytelen lesz majd elmagyaráznom azoknak, akik csak annyit olvasnak, hogy szerintem a Fidesz nyer jövőre
A politikai elemző egy több szempontot figyelembe vevő értékelés után árulja el, hogy mit gondol, ki és milyen arányban nyerhet a 2026-os választáson.


Török Gábor a közösségi oldalán közzétett egy többféle szempontot elemző előrejelzést arról, hogy mi várható szerinte a 2026-os választáson. A politikai elemző szerint azonban a jelenlegi információkat vette alapul, és ezekből vont le következtetéseket. Arra is felhívta a figyelmet, hogy mindezek folyamatosan változnak majd, ezért a prognózisát rendszeresen frissíteni kell majd.

Azt írta:

"Miután az előző posztban arról írtam, hogy a politikai elemzés és az előrejelzés milyen viszonyban állnak egymással, és hogy utóbbit - számos ok miatt - nem érdemes igazán komolyan venni, most mégis előállok egy prognózissal.

Ez az előrejelzés azonban - bár bizonyára sokaknak ez lesz csak fontos vagy érdekes - nem arról szól, hogy ki nyeri meg a következő választást, hanem arról, hogy mit tudunk ma a helyzetről, és ez alapján mi látszik valószínűnek.

Nem a végkövetkeztetéssel érdemes tehát vitatkozni, mert az tényleg szubjektív és bizonytalan, hanem azzal, hogy mi számíthat és ami számíthat, ott ma mit látunk.

Ez tehát egy pillanatkép, amit mondjuk havonta érdemes lesz majd frissíteni, annak fényében, ami már addigra mögöttünk lesz. Jó hír: ahogy haladunk majd előre az időben, egyre okosabbak leszünk, hiszen ami ma beláthatatlan jövő, akkor már politikai tudás lesz.

Majd hozzátette:

"Mindezt persze nehéz - vagyis reménytelen - lesz majd elmagyaráznom azoknak, akik csak annyit olvasnak, hogy szerintem a Fidesz nyer jövőre, de ez pont egy olyan szépsége/élvezete az elemző szakmának, amit kár lenne kihagyni."

Török szerint bár a TISZA Párt jelenleg vezet, és ha most lenne a választás, akkor több szavazatot kaphatnának, de a jövő évi választásig még sok minden befolyásolja a végeredményt. Többek között a jelöltek személye, a kommunikáció, a propagandára költhető keret, a gazdasági helyzet, és a még hátralévő időszakban kiosztható pénzek is. Mindezeket figyelembe véve úgy látja, hogy a Fidesznek van esélye a nyerésre. Azt is megírta, mi kellene ahhoz, hogy a TISZA Párt legyen a nyerő.

Részletek itt:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
„De tényleg: normálisak???” – Hadházy Ákos kiakadt: hazánk legnagyobb curling csarnoka épül Miskolcon
„Amikor valaki elküldte a posztot, azt hittem, viccel. De tényleg van Miskolcnak egy Hollósy nevű fideszes alpolgármestere és az oldala nem tűnik kamuprofilnak. Sajnos” - írta a politikus.


Hadházy Ákos újabb levelet kapott. Az informátor ezúttal arra hívta fel a figyelmét, hogy egy újabb sportberuházás indul, ezúttal Miskolcon.

A független képviselő azt írta:

"Már csak ez hiányzott Miskolcon: az alpolgármester szerint MAGYARORSZSZÁG LEGNAGYOBB CURLING CSARNOKA ÉPÜL hamarosan, ahol világversenyeket is lehet tartani…"

A politikus a hírtől kiakadt. Mint megjegyezte:

"1) Amikor valaki elküldte a posztot, azt hittem, viccel. De tényleg van Miskolcnak egy Hollósy nevű fideszes alpolgármestere és az oldala nem tűnik kamuprofilnak. Sajnos.

2) Ha valaki nem tudná, a curling az a sport, ahol a jégen eldobott kövek előtt sikálják a jeget és amit alig űznek az országban. Na majd most, a miskolciak.

3) nem lesz nehéz “az ország legnagyobb” curling csarnokát megépíteni, mert ha jól tudom, ezen kívül csak egy van.

4) de tényleg: normálisak???"

A bejegyzéshez azonnal özönleni kezdtek a kommentek is, amik között több vicces is akad:

"Az Edda legújabb slágere: A CURLING közepén állok jövőre debütál..."

"Szerintem egy szabadtéri, egész évben működő sípálya műhóval, felettébb "hasznos" lenne közpénzből"

"Hívjuk meg a jamaicai bobcsapatot az átadásra!"


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
„Touché. Akinek nem inge…” - Orbán Viktor azonnal reagált Török Gábor bejegyzésére, és lezárta a szópárbajt
Egyetlen rövid mondattal szúrt oda a politológusoknak Orbán Viktor egy vasárnapi interjúban, majd szó szót követett Török Gáborral a Facebookon.
F. O. - szmo.hu
2025. július 06.



A miniszterelnök megjegyzését nem hagyta szó nélkül Török Gábor politikai elemző (sem), a szóváltás pedig rövid időn belül személyes hangvételű lett, vette észre az Index. Ahogy már írtunk róla, Orbán Tölgyessy Pétert méltatva tett megjegyzést a politológusokra: „A politológus az, akinek nem sikerült” – mondta. Török Gábor megosztotta a műsort a Facebook-oldalán, és pontosan megjelölte az idézett részt. Első posztjában szűkszavúan csak annyit írt: „Politológus az, akinek nem sikerült” – vagyis mintha önmagára is vonatkoztatta volna a mondatot, nem titkolt iróniával. Később bővebben is kifejtette gondolatait a politikai elemzők munkájáról és megítéléséről.

A „párbajt” Orbán egy riposzttal zárta le, miután azt írta a Facebookon: „Touché. Akinek nem inge…”

A  francia eredetű „touché” kifejezést a vívásban használják, azt jelenti, hogy „talált”, „érvényes találat”.

A miniszterelnök a poszthoz egy fotót is mellékelt Török bejegyzéséről, egyértelműsítve, hogy pontosan kinek szánta a választ.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk