HÍREK
A Rovatból

Kétperces csend, himnusz és siratóének – ez fog történni II. Erzsébet temetésén percről percre

70 évnyi uralkodás után végső nyugalomra tér az Egyesült Királyság királynője, II. Erzsébet.


II. Erzsébet királynő végső nyugalomra tér hétfőn. Ravatalánál kilométeres sorban tolonganak az emberek, hogy leróják kegyeletüket. A temetés napján Erzsébet végre újra egyesülhet férjével, Fülöp herceggel - szúrta ki a Sun.

A négy napos ravatal után bezárulnak a Westminster Hall ajtajai, hogy előkészítsék a közel 2000 főre szóló temetési szertartást.

A temetés 11 órakor kezdődik a Westminster-apátságban, majd délben ér véget, amelyet az Egyesült Királyságban kétperces csenddel és a nemzeti himnusszal ünnepelnek.

Ezután a koporsót Windsorba viszik, ahol a Szent György-kápolna királyi kriptájába helyezik. Erzsébetet végül a VI. György király emlékkápolnában temetik el, a tavaly elhunyt férje, Fülöp herceg mellé.

Íme, ez fog történni percről percre a szertartás napján:

6:30: A Westminster Hall ajtajai bezárulnak, befejeződik Erzsébet nyilvános ravatalozása.

8:00: A Westminster-apátság megnyílik a 2000 fős gyülekezet előtt, amelybe a világ vezetői és a külföldi királyi méltóságok is bekapcsolódnak majd.

10:35: A királynő első zászlóaljának, a Grenadier Gárdának egy hordozócsapata leemeli a koporsót a Westminster Hallban lévő ravatalról, és körmenetben a Királyi Haditengerészet állami lövegkocsijához viszi, amely az északi kapu előtt áll majd.

10:44: A 138 királyi tengerészgyalogos által vontatott ágyús kocsi a New Palace Yardról a Parlament téren, a Broad Sanctuaryn és a Szentélyen keresztül a Westminster apátságba indul.

Károly király és a királyi család tagjai, köztük Edward herceg, András herceg, Anna hercegnő, Vilmos herceg és Harry herceg gyalog követik majd.

10:52: A menet megérkezik a Westminster-apátság nyugati kapujához, ahol a koporsót leemelik a lövegkocsiról, és a gyászszertartásra készen behozzák.

11:00: A Westminster káptalanjának feje által vezetett szertartás megkezdődik. Liz Truss miniszterelnök és a Nemzetközösség főtitkára mond beszédet.

11:55: Az utolsó tiszteletadás is elhangzik, majd kétperces csend következik az apátságban és az egész Egyesült Királyságban.

12:00: Az állami temetési szertartás a virrasztással, a nemzeti himnusszal és a királynő fúvósai által játszott siratóénekkel ér véget. Ezután a koporsóvivő csoport leemeli a koporsót a ravatalról, és a Nagy Nyugati Ajtón át a Nyugati Kapun kívül felállított állami lövegkocsihoz vonul. Károly király és a királyné, a walesi herceg és hercegnő, valamint más királyi személyek gyalog követik a koporsót.

12:15: A menet a Kanadai Királyi Lovasrendőrség és az NHS személyzetének tagjai vezetésével elindul a Wellington Arch felé. A Hyde Parkban a Királyi Lovastüzérség (The King's Troop) ágyúit lövik el, a Big Ben pedig a menet alatt harangozni fog.

13:00: A Wellington Arch-hoz érve a koporsót átemelik a halottaskocsiba, amely megkezdi útját Windsorba. Amikor a halottaskocsi elindul, a menet királyi tisztelgésbe kezd, és felcsendül a nemzeti himnusz.

15:06: Az állami halottaskocsi megközelíti a Shaw Farm kapuját a windsori Albert Roadon, és elfoglalja helyét a menet elején.

15:10: A menet a windsori kastély Szent György kápolnája felé veszi az irányt.

15:20: A főkormányzók és a birodalmi miniszterelnökök megérkeznek, és a templomban a helyükre kísérik őket. Összesen 800 ember, köztük a királynő háztartásának tagjai és a windsori birtok személyzete vesz részt a szertartáson.

15:25: A körmeneten kívüli királyi családtagok megérkeznek a kápolnába, és a helyükre kísérik őket.

Az útvonalon a fegyveres erők vonulnak végig, és a Királyi Lövészcsapat (The King's Troop, Royal Horse Artillery) a keleti oldelról percenként lövéseket ad le. A Sebastopol harang megszólal.

15:53: A menet megáll a Szent György kápolna nyugati lépcsőjének aljánál, a Patkó-kerengőben, ahol a koporsóvivő csapat leemeli a koporsót a halottaskocsiról, és felviszi a nyugati lépcsőn.

16:00: A búcsúztató szertartás akkor kezdődik, amikor a koporsós menet belép a kápolnába. A szertartást a windsori dékán vezeti. Imát mond a sandringhami rektor, a Crathie Kirk lelkésze és a Windsor Great Park lelkésze.

Az utolsó himnusz előtt a koronaékszerész leveszi a koporsóról a koronát, a gömböt és a jogart, és a tárnokmester és a fegyverhordozó őrmesterek segítségével átadja a dékánnak, aki az oltárra helyezi őket.

Az utolsó himnusz végén a király a koporsóra helyezi a királynő tábori zászlaját, a Grenadier Gárda tábori színét, amelynek ő volt a vezérezredese.

Ugyanekkor a kamarás a hagyományoknak megfelelően megtöri a hivatali pálcáját, és a koporsóra helyezi. A koporsót leeresztik a királyi sírhelyre, miközben a canterburyi érsek áldást mond, és a királynő fúvósa siratót játszik.

A szertartás végén a király és a királyi család tagjai a Galilei tornácról indulnak a windsori kastélyba.

19:30: A király és a királyi család tagjai részvételével zártkörű temetési szertartást tart a windsori dékán.

Őfelségét néhai férje, Edinburgh hercege mellé temetik a VI. György király emlékkápolnában.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Varga Judit Schadl Györgyről a bíróságon: Néztem is mindig, hogy ki van gyúrva
Több mint két év hallgatás után tanúként hallgatták meg Varga Judit volt igazságügyi minisztert a Schadl–Völner-perben, amelynek középpontjában az áll, vajon tudott-e arról, hogy minisztériuma alá tartozó végrehajtók kenőpénzért kaptak kinevezést.


Több mint két év hallgatás után tanúként hallgatta meg a bíróság Varga Judit volt igazságügyi minisztert a Schadl–Völner-ügyben. A tárgyaláson kiderült többek között az is, amikor Völner Pált meggyanúsították, majd lemondott, bement Vargához, de nem a korrupciós ügyről beszéltek, hanem a gyerekeikről.

Varga elmondása szerint nem tudott arról, hogy a minisztérium felügyelete alá tartozó végrehajtók kenőpénzért kapták meg pozícióikat.

Azt viszont fájlalta, hogy a sajtó részletesen beszámolt a nyomozati anyagokról. Emiatt jogi lépések lehetőségét is vizsgáltatta a kollégáival. A volt miniszter neve egyébként több nyomozati dokumentumban is előkerült, hangfelvételeken is szerepel, és a bíróság előtt most először beszélt részletesen az ügyről. Korábban rendre elkerülte az erre vonatkozó kérdéseket.

A Völner–Schadl-ügy tárgyalásán új bizonyítékokat mutattak be, amelyeket Völner Pál és ügyvédje nyújtott be a bíróságnak. Papíralapú, kinyomtatott üzenetváltásokról van szó, amelyek szerintük azt mutatják, hogy Varga Judit igazságügyi miniszterként követhette a végrehajtói ügyeket. Az üzenetek között például az alábbi beszélgetés szerepel:

Varga: Szia, Pali, XY beszélt veled vh-ügyben?

Völner: Szia, igen, szeretnék erről majd a héten egyeztetni.

Varga: Rendben, beszéljünk majd holnap az államtitkári előtt.

A per középpontjában az áll, hogy Völner Pál – aki korábban az Igazságügyi Minisztérium államtitkára volt – a vád szerint hosszabb időn keresztül kenőpénzeket fogadott el Schadl Györgytől, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnökétől. Az ügyészség szerint a több mint 80 millió forintos vesztegetési pénzért cserébe Völner segített a végrehajtói kinevezések elintézésében. Az ügyészség nyolc év börtönt kért rá.

A csütörtöki tárgyaláson Varga Judit azt mondta, hogy

csak miniszteri kinevezése után ismerte meg Schadl Györgyöt. Úgy fogalmazott: „Nem akarom megbántani a végrehajtó szakmát, de nem a prioritásaim közé tartozott, hogy a karuk vezetőjével találkozzak.” Azt is kijelentette, hogy ha találkozott Schadllal, akkor „ő mindig ott volt”, utalva Völner Pál jelenlétére.

Kiemelte továbbá azt is Schadllel kapcsolatban:

„Dinamikus ember volt, jól tudott érvelni, néztem is, mindig milyen jól ki van gyúrva”.

A nyomozati anyagok is tartalmaznak olyan üzeneteket, amelyek szerint Schadl időpontot próbált kérni Varga Judithoz Völneren keresztül. Az egyik ilyen üzenetben az áll: „valamikor esetleg, úgy hétfő-kedd-szerda körül tudunk beszélni egy tíz percet jó miniszter asszonnyal?”

A volt miniszter szerint a végrehajtói terület nem tartozott a szakterületei közé, és ezért nem is érdekelte mélyebben. Elmondása szerint nagy önállóságot adott az államtitkárainak, így ebbe a területbe is csak annyira látott bele, „amennyire egy miniszter egy államtitkárra átruházott feladatkörre rá kell, hogy lásson.” Hozzátette:

„Megbíztam abban, hogy az emberek itt tudják a dolgukat. Nem is nagyon érdekelt, mert nem voltam specialistája a területnek.”

Varga Judit arról is beszélt, hogy kötelessége volt a hivatásrendek vezetőivel találkozni. Schadl például még a letartóztatása előtti napon is járt a minisztériumban. Bár akkor Varga nem volt bent, elmondása szerint nem sokkal korábban ő is találkozott vele. A bíróságon így fogalmazott:

„Arra emlékszem, hogy biztos, hogy ott volt a Völner Pál. Hogy mi volt a téma, azt nem tudom, de nekem kötelességem volt a hivatásrendek vezetőivel találkoznom. Majd ők biztosan elmondják, hogy konkrétan miről van szó.”

Azt is elmondta, hogy – Trócsányi Lászlóhoz hasonlóan – ő is a sajtóból értesült Schadl letartóztatásáról.

Korábban Varga Judit volt férje, Magyar Péter is megszólalt az ügyben. Azt állította, hogy Varga már a Schadl-ügy kirobbanása előtt le akarta váltani Völnert, de ezt Orbán Viktor megakadályozta. A volt miniszter korábban kevéssé kommentálta az ügyet. 2022 májusában úgy nyilatkozott, hogy szerinte annyi volt a felelőssége, hogy biztosítsa „a léket kapott hajó”, vagyis a minisztérium vezetését. Ugyanakkor hangsúlyozta: „a minisztériumban tisztességes és kiváló szakemberek dolgoznak.”

(via 444, Telex)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Pankotai Lilit feljelentették, amiért ott volt a Pride-on
Az aktivista Facebook-posztjában tette közzé a feljelentésről szóló határozatot. Bejegyzésében kiemelte: „Megtiszteltetés, hogy én lehetek az első, akit feljelentettek, amiért részt vettem a Pride-on.”


Pankotai Lili aktivista csütörtökön délután írt arról Facebook-bejegyzésében, hogy feljelentették, amiért kiment a Pride-ra. A fiatal még a feljelentésről szóló határozatot is közzétette közösségi média oldalán. Posztjában azt írja:

„Megtiszteltetés, hogy én lehetek az első, akit feljelentettek, amiért részt vettem a Pride-on.”

Szerinte "vannak harcosok, akik már nem a Fiat 500-ra hajtanak (az nekik nem elég), ők már egy személyes lábcsókra gyúrnak Orbánnál – ilyen például az a V. Erik, aki személyesen feljelentett, amiért kint voltam a Pride-on".

„Random fun fact: mindezt a mohácsi rendőrségen tette meg, ahonnan én magam is származom. A rendőrség számára linkeket csatolt, amelyek bizonyítják, hogy ott voltam” - írta. Posztjában kiemelt 3 pontot, amelyben a feljelentő személynek üzent:

„1. Képzeljétek el, ahogy Erik felkel egy nap, és úgy dönt, hogy azzal tölti az idejét, hogy feljelent egy embert, csak mert az több mint 300 ezer emberrel együtt ünnepelni merte a szabadságot. Képes bemenni, és a rendőrségen tölteni a napját – csak ezért.

2. Kedves Erik! Legközelebb jövő héten otthon leszek Mohácson, írj rám nyugodtan, megihatunk egy kávét, sétálhatunk egyet a Duna-parton, és elmondhatod, mi a problémád a szabadsággal és a szeretettel.

3. Ha meg is tudsz győzni, hogy miért lehet – és kell is – betiltani a szabadságot és a szerelmet, akkor szavamat adom: van pár telefonszámom, és megpróbálom neked elintézni azt a személyes lábcsókot a főninél.”

„Arra pedig, hogy a hatóságok hogyan fognak eljárni az ügyben, rettentően kíváncsi vagyok, és tűkön ülve várom” – zárta posztját Pankotai Lili.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Gulyás Gergely a Pride-büntetésről: A résztvevők alapvetően más megítélés alá esnek, amikor az állam két különböző része egészen mást kommunikál
A miniszter szerint a résztvevők esetleges büntetésekor figyelembe kell venni, hogy mást mondott a kormány, és mást az önkormányzat arról, hogy jogszerű vagy nem a Pride felvonulás.


A rendőrség még mindig nem válaszolt arra, számíthatnak-e büntetésre a Pride résztvevői. Gulyás Gergely azt mondta, kormányülésen nem került szóba a felvonulás, de a büntetés kérdése nem egyértelmű.

„A résztvevők alapvetően más megítélés alá esnek egy olyan helyzetben, amikor az állam két különböző része - az önkormányzat is az állam része - egészen mást kommunikál. Az egyik azt, hogy ez egy jogszerű gyűlés, amin bárki részt vehet, a másik pedig, hogy ez jogellenes.”

Gulyás Gergely szerint teljesen egyértelmű, hogy a kormánynak vagy a rendőrségnek, és nem a fővárosnak van igaza, de ez teljesen mindegy, „a résztvevők résztvételének jogi minősítésekor ezt nem lehet figyelmen kívül hagyni.”

A miniszter egyetértett azzal is, hogy nem történt rendőrségi felszólítás a felvonuláson, amivel a résztvevőket tájékoztatták volna, hogy tiltott rendezvényen vesznek részt. „Ennek relevanciája van, de nem nekem kell ebben döntenem. Kétségkívül, felszólítás nem hangzott el.”

Az RTL kérdésére Gulyás Gergely elismerte, ha nem tiltják be a Pride-ot, valószínűleg kevesebben lettek volna rajta, de szerinte így visszafogottabb volt a rendezvény.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Gulyás Gergely szerint Azahriah politikai gondolkodásában még kialakulatlan, és a Tisza Párt uszításának áldozatává vált
A miniszter Azahriah posztjára reagált, amiben azt írta, a Fidesz-szavazók értelmileg és mentálisan is visszamaradott véglények. Az énekes utóbb bocsánatot kért a bejegyzése miatt.


A minsztert megkérdezték Azahriah szerdai posztjáról is, amiben azt írta, "már csak az igazán szektás, értelmileg és mentálisan is visszamaradott véglények maradtak, mint Fidesz-szavazók."

Az énekes aznap este már bocsánatot is kért a bejegyzése miatt, amit sokan bíráltak. Azt írta, már bánja, hogy olyan embereket minősített, "akik nem szándékosan az ország leépítéséhez akartak asszisztálni, szimplán hittek egy évtizednyi hazugságban."

Gulyás Gergely a kormányinfón azt mondta, Azahriah Magyar Péter pártjának áldozata.

"Azt látjuk, hogy egy tehetséges, fiatal zenész, aki talán politikai gondolkodásában még kialakulatlan, elsősorban a Tisza Párt uszításának áldozatává vált" - fogalmazott a kormányinfón Gulyás Gergely.

Ez a hangnem a miniszter zerint ismeretlen volt a magyar politikában korábban, a Tisza Párt megjelenésével vált általánossá.

"Úgy tűnik, hogy azok, akik nem kellően gondolják végig a szavaikat, hajlamosak abba a hibába esni, hogy úgy tesznek, mintha a Tisza Párt politikusai lennének, noha itt egy tehetséges, fiatal zenészről van szó."


Link másolása
KÖVESS MINKET: