ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Így köszönjetek, ha udvariasak akartok lenni

Ti tudjátok, mikor kell előre köszönnötök az illemszabályok szerint? Íme, a legfontosabb tudnivalók!

Link másolása

Bár egymás üdvözlése egyidős az emberiség történetével, e gesztusnak is megvannak a maga szabályai. A köszönés ugyanis a másik iránti tisztelet kifejezésének egyik legalapvetőbb formája. Ma már jólneveltség kérdése, hogy betartjátok-e ezeket az udvariassági formákat, amik minden társadalmi osztályban egyaránt érvényesek.

Kinek kell először köszönni?

1. A férfi köszön először, akkor is, ha a nő fiatalabb nála.

2. A fiatalabb köszön elsőként az idősebbnek

3. Az újonnan érkezett köszönti először a társaság tagjait.

4. A beosztott köszön előre a felettesének.

A köszönést mindig viszonozzátok, elutasítása súlyos sértésnek számít. Akkor is köszönjetek vissza, ha nem emlékeztek rá, hogy kicsoda az illető, vagy ha nem tartozik a szorosabb ismeretségi körötökbe. Ha a liftben köszön valaki, köszönjetek vissza, mert így illik. Ha a lépcsőházban a szomszédotok köszön, viszonozzátok!

Melyek az udvarias köszönési formák? Napszaktól függően a következők: "Jó reggelt kívánok! Jó napot kívánok! Jó estét kívánok! Jó éjszakát kívánok! Kezét csókolom!" Elköszönéskor: "Viszontlátásra!" Ha tegeződtök: "Szervusz! Szia!"

gusztav

Hogyan köszön egy igazi férfi?

1. Mindig ti köszöntsétek előbb a nőt.

2. Közben hagyjátok abba a cigarettázást, rágózást, evést, telefonálást stb.

3. Vegyétek ki a kezeteket a zsebetekből.

4. Köszönés közben kissé hajtsátok meg a fejeteket.

Milyen illemszabályok vonatkoznak még a férfiakra? Ha kalapot hordtok, emeljétek meg legalább a találkozás előtt két méterrel, enyhe meghajlással kísérve, a másik személy szemébe nézve. Ha a köszöntött fél tőletek balra van, jobb kézzel emeljetek kalapot, ha pedig jobbra áll, akkor bal kézzel illik.

Fontos az is, hogy ha a fejen hagyjátok a kalapot, akkor csak simán köszönjetek, egyéb gesztus vagy mozdulat nem kell. Nagy illetlenség ugyanis a gesztust leredukálva csak a kalap szélét megérinteni levétel nélkül. Télen is illetlenség kesztyűben kezet fogni bemutatkozáskor.

Hogyan köszön egy hölgy?

1. Ha mindketten nők vagytok, a fiatalabbnak kell előre köszönnie.

2. Ha nemetek és korotok azonos, egyszerre köszönhettek.

3. Köszönéseteket kísérje enyhe mosoly és rövid főhajtás.

A nők csak angolszász országokban köszönnek előre a férfinak, hogy ezzel engedélyezzék a férfi számára is a köszönést. Az európai kontinensen mindig a férfi köszön először a nőnek.

Ha nem fogadjátok a köszönést, vagyis nem köszöntök vissza, az súlyos sértés. Csak abban az esetben tehetitek ezt meg a jó modor alapszabályai szerint, ha a nem köszönéssel a másik emberrel szembeni sértettségeteket akarjátok kifejezni. Ha ez a helyzet, akkor már távolról, feltűnés nélkül térjetek ki a találkozás elől.

Kivételek és egyéb helyzetek

1. Ha valaki, főleg egy nő, feltűnően kényelmetlen vagy kínos helyzetben van, akkor a szabályok szerint nem illik köszönni neki. (Ilyen eset lehet, amikor valakinek elszakad a ruhája, vagy hatalmas folt lesz az öltözékén, mert beleült valamibe.) Ha viszont segítségre szorul valaki, akkor ne habozzatok! Segítsetek neki!

2. A hadseregben az alacsonyabb rangú köszönti először a magasabb rangút.

3. Azonos egyenruhát viselők (postások, vasutasok, stb...) akkor is köszönhetnek egymásnak, ha nem ismerősök.

4. Ha beléptek egy helyiségbe (lift, váróterem, stb...) illik köszönni az ott lévőknek, akik viszonozzák azt.

5. Ha gyászmenetet láttok, illik megállni, és ha kalapot/sapkát viseltek, levenni azt.

6. Nemzeti himnusz alatt vagy nemzeti lobogó felvonásakor illik felállni és levenni a kalapot/sapkát.

7. Ismerősötök társaságban mindenkinek illik köszönni, nekik is illik visszaköszönni, azonban nem kötelesek megkérdezni a neveteket.

VIDEÓ: Csak baj ne legyen a köszönésből!

Ha tetszett a cikk, nyomj egy lájkot!

Forrás: Sokszinuvidek.hu, Filantropikum.com

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Az első babavárósok negyedénél nem született meg a gyerek, és mindjárt lejár a határidő
A kormányhivatal méltányosságból részletfizetést és halasztást is engedélyezhet, vagy akár el is engedhetik a tartozás egy részét.

Link másolása

Remekül kezdett a csok plusz a legfrissebb, márciusi adatok alapján, mondta az Indexnek Hornung Ágnes. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint március végéig több mint 3100 igénylést adtak be, vagyis ennyi fiatal házaspár élt a lehetőséggel már az első három hónapban.

A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek

- mondta az államtitkár. Az interjúból az is kiderül, hogy az egy gyereket tervezők átlagosan 23 millió, a két gyereket tervezők 29 millió, a nagycsaládra vágyók pedig 44 millió forint összegű kölcsönt igényelnek. A családok mintegy háromnegyede első közös otthonának megszerzésére, negyedük pedig másik otthonba való költözéshez igényli a kölcsönt.

Hornung Ágnes az elmaradt gyerekvállalásokkal kapcsolatban elmondta, eddig csak a csok támogatás kapcsán állnak rendelkezésre részleges adatok, hiszen ott az előre vállalt gyermekek esetében a támogatást akkor kell visszafizetni, ha az első gyermek 4 éven belül nem érkezik meg.

Ám még nem tudnak teljes körű adatokkal szolgálni, hiszen ugyan az első gyermek vállalására vonatkozó négyéves határidők az első években igénylőknél elvileg már lejártak, de építkezés vagy bővítés esetén ez a határidő csak a munkák befejezésétől, vagyis akár több évvel később indul; a második gyermekek születésére előírt 8 éves határidők és különösen a három gyermeknél irányadó 10 éves határidők pedig értelemszerűen még nem esedékesek.

Az államtitkár kitért a babaváró hitelre is, ami 2019 júliusában indult. Ott az első gyermek születésére 5 éves intervallumot biztosítottak, így most még senkinek sem járt le ténylegesen, de 2024 második félévében, júliustól már lehetnek ilyenek. A Magyar Államkincstárnál lévő legfrissebb összevetés szerint

a 2019-ben igényelt babavárók esetében az igénylők kevesebb mint negyedénél nem volt igazolva az, hogy megszületett az első gyerek.

Bizonyosan nincs remény a gyermekvállalásra, ahol a gyermeket vállaló pár elvált. Ilyenkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat +5 százalékos büntetőkamattal kell visszafizetni.

Hornung hangsúlyozta: a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetést, vagy legfeljebb 5 évre fizetési halasztást engedélyezhet, illetve a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen el is engedheti.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Megcsinálták: kiadóvá vált a Fel! című rajzfilm ikonikus repülő háza
Az Airbnb megvalósította a Fel! című rajzfilm ikonikus repülő házát. Azok, akiknek sikerül lefoglalniuk, kapnak egy "ifjú felfedező" jelvényt.
Fotó: Airbnb - szmo.hu
2024. május 02.


Link másolása

A szálláshelyeket kiadó cég, az Airbnb most húzott egy merészet, és megvalósította a Fel! című rajzfilm ikonikus repülő házát az Icons program segítségével.

Ha valaki nem emlékezne rá, a 2009-es Disney-Pixar filmben feltűnik egy ikonikus ház, amely léggömbök segítségével repül az égen.

Az Airbnb most megcsinálta a valóságban ezt az építményt az új-mexikói Abiquiu városában. A házat több mint 8000 léggömb – illetve egy hatalmas daru tartja 50 láb magasan.

Brian Chesky, az Airbnb társalapítója és vezérigazgatója május elsején egy Los Angeles-i rendezvényen mutatta be a különleges házat.

Azok, akiknek sikerül lefoglalniuk az ikonikus lebegő házat, kapnak egy „ifjú felfedező” jelvényt. Aki pedig elvégez bizonyos házimunkát a ház körül, további jelvényeket kaphat, akárcsak Russell, az egyik szereplő a filmben.

Nem árt sietni, ha valaki szállást akar foglalni a repülő házban, ugyanis május 15-ig lehet csak jelentkezni erre a különleges élményre.

(via Unilad)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Fővárosi Lakásügynökség nem vállal garanciát a nem beépített bútorokért és a gépeket is a főbérlőnek kell javíttatnia
Az ügynökség programja szerint nagyon jól járhat az, aki értékesíteni vagy kiadni szeretné lakását. Azonban számos fontos kérdés merülhet fel, amikkel érdemes tisztában lenni.

Link másolása

A 24.hu írta meg, hogy a Fővárosi Lakásügynökség programjával kapcsolatban egyik olvasójuk kiszúrt néhány kellemetlen problémát.

A főváros garantálja, hogy a kiadó megkapja a bérleti díjat, és amikor visszakapja a lakást, az ugyanolyan állapotban lesz, mint amikor átadta

– mondta ezt még március végén Karácsony Gergely főpolgármester, amikor bejelentette a Fővárosi Lakásügynökség indulását a projekt vezetőjével, Kovács Verával tartott közös sajtótájékoztatóján.

A lap egyik olvasójának elsőre megtetszett a főváros ajánlata, sőt még azt a kockázatot is vállalta, hogy ha nem tudja eladni, akkor kiadta volna, hogy „ne legyen vele nyűg.” Sőt még azt is vállalta volna, hogy a piac ár alatt keres rajta, mert a lakással járó ügyintézés terheitől megszabadult volna. A szerződés tervezete során viszont számtalan dolog kérdésessé vált számára:

Az általános szerződési feltételek (ÁSZF) szerint a Fővárosi Lakásügynökség kötelezettséget vállal arra, hogy a bérleményt rendeltetésszerűen és a bérleti szerződés rendelkezéseinek megfelelően használja, állagát pedig a jogviszony időtartama alatt megőrzi. Ebbe viszont nem tartozik bele a „rendeltetésszerű használattal együtt járó elhasználódás” és a „be nem épített bútorok” sem.

Kérdéses, vajon mit takar a rendeltetésszerű használat, de az biztos, hogy nem úgy kapná vissza a lakását, ahogy átadja.

A lap felkereste a Fővárosi Lakásügynökséget, ahol azt a választ kapták, hogy

a „rendeltetésszerű használat” a lakások lakás céljára történő használatot jelenti (tehát nem üzleti célra, nem irodának használják, hanem arra, hogy ott emberek lakjanak), ez tehát nem lehet eltérő értelmezés kérdése véleményük szerint a bérbeadó és a bérlő között. Hozzátették: a „rendeltetésszerű használattal együtt járó elhasználódás” tartalma a gyakorlatban (és bírói gyakorlatban) jól meghatározható.

"A szerződés garanciát vállal arra, hogy minden beköltözőre legalább 12 nm alapterület jut (így a bérbeadó tudja, hogy maximum hányan fogják használni a lakást), a bérbeadó meghatározhatja, hogy lehet-e dohányozni vagy állatot tartani. Ennek megfelelően a bérbeadó előre láthatja, hogy a határozott időtartam alatt meghatározott számú ember lakáscélú használata esetén milyen mértékű elhasználódásra kell számítani, ami minden bérbeadás (és saját használat) szükségszerű velejárója" – fogalmaztak.

"Az ÁSZF jelenlegi szövege a lakástörvény szerint osztja meg a terheket a tulajdonos és a lakásügynökség között, tehát a szerződés teljes egészében a jogszabályt követi [...], a bérbeadó a lakásügynökséggel tart kapcsolatot, a munkák felmerülése és elvégzése esetén mi közvetítünk, így pont ezért, rajtunk keresztül, tud intézkedni külföldről is (erre közvetítő, magyarországi megbízott nélkül egyébként nem lenne lehetősége)"

– írták.

A lap szerint ugyanakkor az is felvet kérdéseket, hogy a szerződéstervezet szerint „a bérbeadó az életveszélyt okozó, az épület állagát veszélyeztető, továbbá a lakás vagy a szomszédos lakás rendeltetésszerű használatát akadályozó hibák esetén a hiba jellegének megfelelően késedelem nélkül köteles elhárítani, illetve kijavítani", amire a tulajdonosnak 30 nap áll rendelkezésre. Ám ennél komplikáltabb a dolog egy társasház életében, ahol adott javítási munkálatok elvégzéséhez a közgyűlés jóváhagyására is szükség van.

A lakásügynökség erről azt írta: ha a munkák elvégzésének időtartama objektív okok miatt nem tud határidőben megvalósulni, úgy „az nyilvánvalóan nem esik a tulajdonos terhére”, ettől tehát nem kell különösebben tartania a tulajdonosoknak.


Link másolása
KÖVESS MINKET: