Miért dőlnek dugába az újévi fogadalmak?

Mi lehet a kudarc oka, és hogyan lehetünk képesek javítani a sikerünk esélyét? A válaszokat a 7köznapi blog pszichológus szerzője adja meg.

Link másolása

Leendő és végzett pszichológusok hozták létre a 7köznapi pszichológia blogot, mert a pszichológia mindenki életének része és mindenkire tartozik.

Felmérések azt mutatják, hogy a felnőtt emberek 50%-a tesz újévi fogadalmat. Hogy hányan képesek közülük azokat betartani? Senkit sem fog meglepni szerintem, hogy ez a szám mindössze 10%. Tehát az emberek 90%-a elbukik a nagy elhatározás megvalósítása közben. Mi lehet a kudarc oka, és hogyan lehetünk képesek javítani a sikerünk esélyét?

Miért pont december 31.?

Mindannyian napról-napra fontolgatjuk, hogy miben és hogyan kellene változnunk, változtatnunk. Le kellene fogyni, többet kellene mozogni, többet kellene spórolni, és persze kevesebb alkoholt inni, kevesebbet dohányozni. Mégis, december 31. az a nap, amikor leginkább érezzük, itt az idő meglépni az addig csak tervezett elhatározásokat. Miért pont ezen a napon? Feltehetően amiatt, mert azok a dolgok, amiken változtatni szeretnénk a napi rutinunk, életstílusunk, függőségeink részei, így nehéz tőlük csak úgy megválni. Kell egy löket, mint az új év kezdete, ami reményt ad arra, hogy mi is képesek legyünk újraindítani a szokásainkat, mindennapjainkat.

Miért bukunk el?

Az emberek többsége ugyanazokat a hibákat követi el, amikor újévi fogadalmat tesz. Egyszerre több és túl nagy lépéseket akar megtenni, amire szinte esélye sincs. Így viszont garantált a kudarc, amely következménye, hogy elveszítjük az önmagunkba vetett hitet, csalódunk magunkban. Érdemes észben tartani egy nagyon fontos dolgot: nem mi vagyunk gyengék, hanem rosszak a célok. A hamis remény szindróma egy pszichológusok körében már ismert jelenség. Lényege, hogy ha valaki figyelmen kívül hagyja a realitást, és szinte vakon szeretne elérni célokat minél hamarabb, minél többet, minél egyszerűbben és persze minél kevesebb negatív következménnyel. Ez persze nem meglepő, ha nem megy könnyen, mivel tudat alatt ilyen elérhetetlen elvárásokkal önmagunkból kreálunk áldozatot.fogadalom1

Hogyan érdemes csinálni?

A tapasztalat azt mutatja, hogy a változtatásokat először gondolati szinten kell meglépni.

1. Légy realisztikus

Az első kérdés az legyen önmagad felé, hogy képes leszel-e végigcsinálni az eltervezetteket? Ha például szeretnéd letenni az alkoholt, mert a napjaid része, légy magadhoz őszinte, és ne akarj egyik napról a másikra megszabadulni a függőségtől, mert annak legtöbbször csalódás a vége. Csinálj inkább egy konkrét tervet, amiben fokozatosan csökkented a mennyiséget. A kis lépések könnyebbek, és közben folyamatosan apró sikerélményeket hoznak, amikről az elhatározásunk tovább növekedhet.

2. Egyszerre csak egy dolgot

Az újévi fogadalmak rövidtávú elhagyásának a legjobb módja, ha túl sokat akarunk egyszerre. Onnantól kezdve, hogy az egyik nem jön össze, meggyengül az akaraterőnkbe vetett hitünk, és ez az egész fejlődésünkre negatívan fog hatni. Ha a következő év számodra az egészségesebb életről, fittségről szólna, nézz ki egy célt, és kezdj el menni felé. Csinálj egyszerre egy dolgot. Az rendben van, ha le akarod tenni a cigarettát, és mozogni is szeretnél hetente többször, plusz még egészségesebben is étkeznél, de első körben válassz közülük egyet, és láss hozzá. Ne kezdj salátán élni, miközben minden nap lejársz az edzőterembe, mert azt fogod észrevenni, hogy elfogy az erőd, és borítasz mindent a fáradtság miatt. Kezdd el azzal a tevékenységgel, amihez leginkább van kedved, és a sikerélmény hozza majd a többit is szép sorban.

fogadalom2fogadalom3

3. Vonj be valakit

Növelheti az esélyeidet, ha beavatsz valakit, mert ez egyrészt méginkább tudatosítja az elhatározást, másrészt a környezeted akár segíthet is a célok megvalósításában. Ha nem akarsz holnaptól dohányozni, az igaz barátaid nem fognak cigivel kínálgatni, mert ismerik a terveidet. Ennél még hatékonyabb módszer, ha valaki képes csatlakozni az új célokhoz, és együtt csinálná veled az új és jobb életre való törekvést. Például, ha az új cél az egészségesebb táplálkozás, fogadjátok meg párotokkal együtt, hogy este nincs több nasi, helyette jöhetnek a zöldségek. Ha többet mozognál, vonj be egy barátot vagy családtagot egy közös projektbe, ahol együtt megtervezitek az elérendő célt. És ha sikerül? A büszkeségen kívül akár meg is lephetitek magatokat valamivel jutalmul.

4. Nincsenek szabályok

Elkezdeni változni nem csak az újév napján lehet, hanem bármikor. Ne szabj magadnak határokat, mert azok csak beszűkítik a lehetőségeidet. Ha mégis január 1-je lenne az a nap, amikor elég erőt tudsz gyűjteni a változáshoz, légy magaddal elnéző. A siker felé vezető út első lépcsőfoka az elhatározás. Az, hogy látod, valamin változtatni kell, hogy neked, a lelkednek, a testednek jobb lehessen. A többi lépcső csak ezután következik, és magasra kell mászni. Így tehát légy kíméletes és megbocsátó magaddal, mivel a tökéletes kivitelezés nem mindig jön össze elsőre. Ha elgyengülsz, bocsáss meg magadnak, és kezdd újra, mivel nem a megvalósítás milyensége, hanem az a bizonyos első lépcsőfok a legfontosabb, amikor megkezdted az utadat a változás felé.

Ha érdekel a pszichológia közérthető nyelven, ne hagyd ki a 7köznapi pszichológia blogot!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Meztelenül nyitott ajtót a pizzafutárnak egy angyalföldi nő – futársztorik
Aki futárnak áll, fel kell készülnie nem mindennapi kalandokra. Jó, ha megőrizzük a hidegvérünket.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Elképesztő történetekről számolt be a Blikk, budapesti pizzafutárok meséltek.

A világjárvány óta az eddiginél is jobban rászoktak az emberek az online rendelésre. Sokan el is szegődtek áruszállítónak, ételfutárnak és remekül meg lehet belőle élni. Azonban nem árt, ha felkészül furcsa dolgokra is, aki futárkodásra adja a fejét.

Egy 18 éves diák futár az éjszakai műszakok során rendszeresen találkozott például részeg ügyfelekkel. Egyikük például,

amikor áltvette a rendelést, leült a lépcsőre, majd a kerítésbe kapaszkodva mászott vissza az ingatlanba.

A futár elárulta, hogy már a telefonban hallható volt, hogy a megrendelő részeg. De történt vele olyan is, hogy egy üdítő kiborult a szállítás során, és mire kiérkezett a címre, eláztatta a tárolót, és amikor kivette, hogy átadja a megrendelőnek az elázott dobozból a földre borult az étel. Meglepő módon ügyfél udvariasan összeszedte, és zokszó nélkül átvette a rendelést.

Egy másik, 22 éves kiszállító Angyalföldre vitt egy csomagot. Ahogy kell, 4-5 perccel az érkezése előtt telefonon értesítette a címzettet, hogy érkezik a küldemény.

Mikor megérkezett a címre, már nem telefonon kereste a hölgyet, csak felcsengetett a megadott lakásba. Amikor kinyílt az ajtó, a címzett, egy hölgy csak fehérneműt és egy meglehetősen átlátszó köntöst viselt. Amikor a nő rájött, hogy a csomagja érkezett meg, döbbenten annyit mondott annyit mondott:

„Úristen, bocsánat, azt hittem az ügyfelem vagy!”

Olyan is előfordul, hogy a futár és a megrendelő között konfliktus alakul ki. Emiatt járt úgy egy másik 22 éves futár, hogy bár az ügyfele a csomagot átvette, azonban a kijutással akadt egy kis gond. Mikor a futár felcsengetett, hogy nyomják meg az ajtónyitó gombját, bosszút állt rajta a dühös ügyfél, nem engedte ki a házból. Amikor a kiszállító megpróbált a többi lakáshoz csengetni, ők azt hitték, hogy be szeretne jönni, és ők sem segítettek. Végül egy órát kellett várnia, amíg valaki kiengedte.

A tanulság csupán annyi, hogy az menjen futárnak, aki fel van készülve a néha nem is olyan kellemes kalandokra is.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Egy hospice nővér elmagyarázta, miért nem érdemes félni a haláltól
Julie McFadden szerint életünk befejező szakaszában testünk fokozatosan kikapcsol és endorfinszintje is megnő, amivel megkönnyíti a haldokló utolsó napjait.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 05.


Link másolása

Egy sokéves tapasztalattal rendelkező hospice nővér videóban magyarázta el, miért nem érdemes félni a haláltól, vette észre a LADbible. Sokak számára talán ijesztő lehet, hogy mi történik velünk az elmúlás után, Julie McFadden szerint azonban „az emberi test a halára van kitalálva” és „biológiailag segít a meghalásban”.

Julie a videóban elmondja, hogy a közelgő halál jelei már fél évvel korábban észlelhetők. Ilyenkor ugyanis a haldokló már „kevesebbet eszik, kevesebbet iszik és többet alszik”.

„Az agyunkban beépített mechanizmusok vannak arra, hogy éhesek és szomjasak legyünk. Amikor a szervezet érzékeli, hogy az élet vége felé közeledik, ezek a mechanizmusok kikapcsolnak, így az ember általában nem érez éhséget és szomjúságot, ami segíti a szervezet lassú kikapcsolását” – mondja a rutinos nővér.

Julie McFadden szerint azonban ez a haldokló számára teljesen normális. Életünk utolsó szakaszában ugyanis számos olyan dolog történik a testünkkel, ami megkönnyíti az elmúlást.

„A szervezet lassan ketózisba kerül, ami endorfint szabadít fel. Ezek az endorfinok tompítják a fájdalmat és az idegeket, miközben eufórikus érzést is adnak az illetőnek, aki ettől jól érzi magát” – mondta a hospice nővér.

A teljes, angol nyelvű videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET: