Török Gábor: Ami a Fidesznek 10 év volt, az Magyar Péter pártjának 3 hónap
Török Gábor politikai elemző lesz a Friderikusz Podcast csütörtök esti vendége. A beszélgetésből egy rövid részlet felkerült már az egykori tévés YouTube-csatornájára.
Ebben Török arról beszél, hogy Magyar Péter állításával szemben a hétvégi választás nem a Fidesz Waterloo-ja volt, hanem a 2024 előtt ellenzéké.
„Ami a Fidesznek 10 év volt, az Magyar Péter pártjának 3 hónap” – mondta.
„Orbán Viktor azt mondja, minden pofon jó helyre megy, az ellenzéki választók pedig azt mondják: csak pofon legyen, mindegy, hogy ki adja” – fogalmazott az elemző.
Török Gábor szerint lehet, hogy bejött volna Gyurcsány Ferencék számítása, és pusztán a tehetetlenség súlya a Demokratikus Koalíciót tette volna meg az ellenzék vezető erejévé, Dobrev Klárát pedig közös miniszterelnök-jelöltnek – ha nincs Magyar Péter.
Az elemző úgy fogalmazott: „Ha most a baloldal bennragad ebben a helyzetben, és a sebeit nyalogatja, nem próbálja meg megérteni, hogy mi történt, nem próbálja meg másképp kitalálni magát – szerintem más politikai vezetőkkel is –, nem gondolja át az egész Gyurcsány-problematikát, akkor eljelentéktelenedik. Akkor valóban a Fidesznek és egy másik pártnak – jelenleg úgy tűnik, hogy a Tisza Pártnak – lesz arra esélye, hogy a szavazatok többségét elvigye 2026-ban.”
Török Gábor szerint Magyar Péter sikerességének megmaradása azon múlik, hogy „ezekben az ügyekben mint pártépítés, stratégiamenedzselés, tud-e olyan kivételes képességeket felmutatni, mint amilyeneket fel tudott mutatni kommunikációban, országjárásban, retorikában.” A politológus bevallotta, hogy ő a felsorolt képességeket sem nézte ki először a NER-ből kilépő jogászból.
Friderikusz Sándor arra is rákérdezett, hogy meglegyintette-e a válság szele a Fideszt a kegyelmi ügytől Magyar Péterig terjedő komplex problémakörrel. Török azt válaszolta:
Friderikusz Sándor „a sokkal keményebb és intoleránsabb, de már korszerűbb megjelenésű Fidesz” lehetséges képére is rákérdezett a Tisza Párt és Magyar Péter esetében. Török Gábor szerint „simán benne van az, hogy legyen a Fidesszel ebből a szempontból is versenyképes politikai erő és politikai vezető.”