SZEMPONT
A Rovatból

Napelemszövetség: Több ezer ember munkahelye került veszélybe, és több százezer ember napelemes rendszerének értelmét nullázták le

A Napelemszövetség szerint valaki félrevezeti a kormányt, ezért dönthettek úgy, hogy megtiltják az új napelemes rendszereknél a hálózati betáplálást. Ilyen feltételekkel szerintük nem éri meg napelemet telepíteni.


Teljes bizonytalanságot hozott a napelem-szektorban a kormány váratlan bejelentése, ami arról szólt, hogy azok, akik ezután szeretnének napelemes rendszert telepíteni, nem táplálhatják be a megtermelt energiát a hálózatba. A napelemek nappal termelik az energiát, viszont jellemzően a háztartások fogyasztása az esti órákban a legnagyobb, és ugyanez igaz az évszakokra is: nyáron sok napenergia termelődik, télen viszont nagyon kevés. Eddig a felesleget automatikusan megvette az energiaszolgáltató, amikor pedig nem termelt a napelem, biztosította a ház ellátásához szükséges energiát. Utóbbi valószínűleg ezután is így marad, viszont a felesleget nem veszi meg többé, az tehát vagy kárba veszik, vagy további milliós beruházással akkumulátort is telepíteni kell a napelemes rendszerhez. Ez azonban még mindig nem oldja meg a téli energiaellátást, akkor tehát egész biztosan magasabb számlákra számíthatnak majd a napelem-tulajdonosok.

Mindezt Gulyás Gergely kormányszóvivő úgy próbálta eladni, hogy egyszerűsödik az eljárás, és ezzel úgymond csak egy kötelezettséget függesztenek fel addig, amíg uniós pénzből nem tudják modernizálni a villamosenergia-hálózatot.

Megkerestük Kiss Ernőt, a Napelem és Napkollektor Szövetség elnökét, mit szólnak az elképzeléshez, aminek egyébként a részleteit nem ismerni, mert írott formában (tervezetként, rendeletként, törvénymódosításként) még nem jelent meg.

– Téves információ alapján született kormánydöntés. Szakmailag úgy tűnik, valaki félrevezeti a kormányt. Az ugyanis nem igaz, hogy olyan mértékben telített lenne a villamosenergia-hálózat Magyarországon, hogy nem fér a hálózatra a napelemes rendszerek által megtermelt villamosenergia. Napközben a villamosenergia-importunk közel 40 százalék, amit a környező országokból importálunk, hiszen a hazai termelés sajnos elenyésző, és ugyanerre a hálózatra kereskedelmi célú erőműveket építeni két éve nem enged a MAVIR.

– Milyen következményei lesznek a döntésnek?

– Ezzel a döntéssel megakadályozza a kormány, hogy az emberek saját magukról gondoskodhassanak, hogy saját maguk építhessenek napelemes rendszereket. Miközben itthon kevés a megtermelt energia, és hatalmas villamosenergia-importotra szorulunk. Pedig nem mindegy, hogy kinek és mennyit fizetünk. Az elmúlt évtizedekben valóban nem történt meg az elosztói hálózat fejlesztése, amivel könnyedén befogadná a megújuló energiatermelőket.

De amit a napelemes rendszerek megtermelnek, az el sem jut a MAVIR hálózatáig, mert az elosztói hálózaton rögtön felhasználják. Tehát nem igaz, hogy mindenhol telített a hálózat.

Viszont az általános tiltás sajnos a megújuló energiák használata ellen hat.

– Mi lesz ennek a következménye, ha ebben a formában lép hatályba?

– Nagyon komoly problémákat fog okozni, és a drága importot kell fizetnünk ahelyett, hogy saját magunk tudnánk megtermelni a villamos energiát. Pedig a kormány két éve elindított egy programot, ami nagyon korszerűvé tenné az épületenergetikai beruházásokat. A fűtésrendszerek elektrifikációjáról szól, tehát azt támogatja a kormány, hogy például 100 százalékos támogatású pályázattal elektromos fűtési rendszereket építsenek Magyarországon. Ami nagyon jó lenne, hiszen a villamosenergiát magunk meg tudnánk termelni, és magunk tudunk fűteni is vele, például hőszivattyús rendszerekkel. De így, hogy a felesleget nem táplálhatják ki a hálózatra, gyakorlatilag a kormány megszüntette ezt a lehetőséget.

Ugyanis az piaci alapon nem működik, hogy vegyek egy drága, akkumulátoros energiatárolót, ami többe kerül, mint maga a napelemes rendszer. Egy 5 kilowattos energiatároló, ami például a 100 százalékos támogatást kínáló pályázatban volt, körülbelül 3 millió forint.

– Egy csaknem duplájára drágult rendszer hogyan térül meg?

– Az élettartama alatt alig. Nyilván, hogyha kap rá támogatást a beruházó, akkor azért más a helyzet.

– Lehetséges-e olyan hardveres probléma az áramszolgáltató részéről, amiért tényleg nem tudja átvenni a megtermelt áramot, tehát amiért jogosak lehetnek a kormány felvetései?

– Igen, egyes helyeken előfordulhat, de rendszerszinten ez nem igaz.

Ezért volt eddig is, hogy az áramszolgáltatók külön-külön minden egyes igénybejelentést megvizsgáltak. Az esetek döntő többségében engedélyezték a csatlakozást, de előfordult olyan is, hogy azt mondták, két év múlva jut el a hálózatfejlesztés oda, hogy az adott helyre telepíteni lehet.

Műszakilag egyszerűen megoldható, hogy például a transzformátor állomásokban szabályozzák a feszültséget. Erre nagyon sok technikai megoldás létezik, csak ugye nem történtek meg hálózatfejlesztések, a szabályozások, ez okozza a mostani anomáliákat.

– Mennyi volt a visszautasítás kérelmek aránya?

– A háztartási méretű napelemes rendszereknél szinte minimális. A vállalkozásoknál viszont végtelenül hosszú volt maga az engedélyeztetés. Tehát akár egy évet is igénybe vett. A vállalkozásoknál már évek óta az a trend, hogy kizárólag visszatáplálás nélkül lehet létrehozni napelemes rendszereket. Ez egyébként szerintem óriási hiba, mert azon túl, hogy nagy többletköltséget jelent, nem veszi figyelembe, hogy Magyarország óriási villamosenergia-importra szorul.

Égbekiáltó bűn, hogy mi megcsinálunk egy napelemes rendszert egy ipari csarnokra, egy irodaházra, és miközben óriási a kereslet a villamosenergiára, mégsem használjuk ki ezeket a napelemeket, hanem visszaszabályozzuk, azért, mert a hálózat nincsen felkészülve erre a szolgáltatásra.

Ez mind-mind azt mutatja, hogy az áramszolgáltatók nagymértékben elmulasztották a fejlesztéseket, emiatt mi most kénytelenek megvenni a drága import villamosenergiát.

– Ezek szerint mégiscsak van olyan körülmény, ami miatt vissza kell fogni a becsatlakozások ütemét?

– Ez inkább egy politikai döntés az áramszolgáltatóktól, illetve a MAVIR részéről, mivel, ahogy mondtam, nem igaz, hogy mindenhol ilyen a hálózat. Ehhez képest viszont gyakorlatilag az összes ipari csatlakozónál azt mondja az áramszolgáltató, hogy nem engedik a visszatáplálást. Ráadásul évek óta nem tudunk semmit sem engedélyeztetni, tehát nem tudnak megépülni azok a kereskedelmi célú erőművek, amelyek csökkentenék Magyarország importfüggőségét. Ezeket két éve nem engedélyezi az áramszolgáltató.

Nemhogy nem ad ki a MAVIR egyetlen engedélyt sem, de visszamenőleges hatállyal tavaly szeptemberben vissza is vonta az évekkel korábban kiadott összes műszaki-gazdasági tájékoztatót. Tehát több év fejlesztése áll azóta. Pedig irdatlanul drága a gáz, irdatlanul drága a villamosenergia.

A befektetők sorban állnak, és vállalkozások várnak arra, hogy saját maguk tudjanak gondoskodni a saját villamosellátásukról, és a piacra is termeljenek villamosenergiát. De mindez az adminisztratív akadályok miatt egyelőre lehetetlen.

– Mikor ülnek le a minisztériummal egyeztetni?

– Már többször kezdeményeztük, hiába. Bízunk benne, hogy előbb-utóbb sikerül, hiszen a céljaink közösek. Mi is azért dolgozunk, amiért a kormány, hogy Magyarország villamosenergiaellátás-biztonságát növeljük, hogy csökkentsük a költségeket. Erre vannak források, lehetőségek, érdemes lenne ezekkel élnünk.

Ám most, ezekkel a döntésekkel több ezer ember munkahelye került veszélybe, illetve több százezer ember napelemes rendszerének az értelmét nullázták le.

Mostantól nem éri meg napelemes rendszert telepíteni, mert az történt, hogy megszüntették a szaldo elszámolást az új napelemes rendszerekre. (A szaldo elszámolás lényege, hogy eddig csak a hálózatba táplált és onnan kapott energia különbözetét kellett kifizetni a napelem-tulajdonosoknak.)

– Semmilyen egyeztetés nem volt a mostani döntésről?

– Az biztos, hogy a hazai napelemes szakmai szervezetekkel nem egyeztettek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Nagy Attila Tibor: Most bizony az a látszat, hogy a nagy magyarvédő Orbán Viktor egy magyarellenes jelöltnek szurkol a romániai elnökválasztáson
A politikai elemző szerint „most Orbán nyitott támadási felületet maga ellen, nem lehet felróni Magyar Péternek, hogy ezt igyekszik a maga javára fordítani és hitelteleníteni Orbánék nemzetféltését.”


Nagy Attila Tibor politikai elemző Facebook-bejegyzésében vizsgálta meg a magyarellenes román elnökjelölttel összebarátkozó Orbán Viktort. Az elemző posztjában úgy fogalmazott:

„Míg Magyar Péter legutóbbi hangfelvételét nem tartottam különösebben nagy dolognak és olyannak, ami különösebben ellentétben állna a kormányfő és más kormánytagok a harmadik világháborút emlegető nyilatkozataival, Orbán Viktor tihanyi beszédéről már mást gondolok. A romániai magyar politikai térben értetlenséget, vihart váltott ki, hogy Orbán Viktor magyar kormányfő Tihanyban egyetértőleg idézett a magyar politikában magyarellenesnek minősített George Siminontól. A beszédben a hatalompolitika győzedelmeskedett, vagyis:

Orbán komolyan számol azzal a lehetőséggel, hogy a romániai elnökválasztás második fordulóját is Simion fogja nyerni, ezért jobb neki már most gesztust gyakorolni.”

Nagy Attila Tibor kiemelte:

„Csakhogy eddig úgy tudtuk, hogy George Simion magyarellenes - hogy-hogy akkor egyetértőleg idézi őt Magyarország miniszterelnöke? Fura, hogy erre a problémára sem a kormányfő, sem a beszédírója nem gondolt. Persze, lehet azt gondolni, hogy George Simion és Orbán között több a hasonlóság, mint a különbség a globalisták, az EU bürokratái elleni harcban, csak akkor kár volt korábban a Fidesz részéről és a kormánypárti médiarendszerben folyamatosan »magyarellenes« jelzővel ellátni George Siminont.

Mert most bizony az a látszat, hogy a nagy magyarvédő Orbán Viktor egy magyarellenes jelöltnek szurkol a romániai elnökválasztáson. Most Orbán nyitott támadási felületet maga ellen, nem lehet felróni Magyar Péternek, hogy ezt igyekszik a maga javára fordítani és hitelteleníteni Orbánék nemzetféltését.”

„Orbán Viktor tihanyi beszéde legfeljebb akkor bizonyulhat majd – legalábbis a magyar-román kapcsolatokban – hasznosnak, ha George Simion megnyeri a romániai elnökválasztást. De ha nem...” – írta posztja végén az elemző.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SZEMPONT
A Rovatból
„Feri bácsi most kicsit pihenni fog, és utána friss erővel szét fogja darabolni Orbán Viktort!” – Az utca emberét kérdeztük Gyurcsány Ferenc visszavonulásáról
Megoszlottak a vélemények Gyurcsány politikai szerepéről és hagyatékáról, de a megkérdezettek többségének nem fog hiányozni a volt miniszterelnök. Emlékezetes pillanatot viszont mindenki fel tudott idézni.


Mindenkit – egyes hírek szerint talán még őt magát is – derült égből a villámcsapásként ért, hogy Gyurcsány Ferenc múlt csütörtökön váratlanul minden tisztségéről lemondott, visszavonul a közélettől, ráadásul még feleségével, Dobrev Klárával is válnak. Az esetet még különösebbé tette, hogy erről maga Gyurcsány a mai napig nem beszélt a nyilvánosság előtt, mindent a párt többi tagja kommunikált.

Kíváncsiak voltunk, hogy mit szól az utca embere ahhoz, hogy a magyar politika 2004 óta egyik legmeghatározóbb szereplője, a Fidesz és Orbán Viktor legfőbb ellenfele, sőt ellensége úgy tűnik, végleg visszavonul.

A járókelőket megosztotta a kérdés: voltak, akik szerint a DK volt elnöke gonosz dolgot tett 2006 októberében, míg mások bíznak abban, hogy Dobrev Klárának lehet még keresnivalója a magyar politikában. A többség nem fog könnyeket hullajtani a távozása miatt, sőt olyannal is találkoztunk, aki még a nevét sem akarta kiejteni a vieóban.

Az utca embere Gyurcsány Ferenc visszavonulásáról


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SZEMPONT
A Rovatból
Somogyi Zoltán: Hogy Gyurcsány Ferenc női álnéven megjelentetett egy könyvet, az már mutatott valamit, hogy valami nagyon más úton jár
A DK-n belül sem mindenki értette, mit csinál Gyurcsány Ferenc - mondja a politikai elemző, aki szerint Dobrev Klára akár még sikeresen is átveheti a DK-t. Magyar Péter hangfelvétele alááshatja az ellenzéket háborúpártisággal vádoló Fidesz-kampányt.


A héten egymást érték a váratlan fejlemények a politikában. Magyar Péter nyilvánosságra hozott egy hangfelvételt, amelyen a honvédelmi miniszter szerinte bevallja, hogy a kormány háborús üzemmódra állítaná át az országot. Gyurcsány Ferenc húsz évnyi permanens kampány után bejelentette: lemond minden tisztségéről, visszavonul a közélettől, a választásokon sem indul, és az is kiderült, Dobrev Klára és ő elválnak egymástól. Eddigi felesége pedig a DK élére pályázik.

És kirobbant a kémbotrány, az ukránok szerint magyar kémhálózatot lepleztek le Kárpátalján, akiknek a feladata többek között az volt, hogy felmérjék, hogyan fogadnák ott magyar katonák megjelenését. Válaszul a kormány kiutasított két ukrán diplomatát és látványos kommandósakcióval csapott le valakire, akiről azt mondták, ukrán kém. A Fidesz már egyenesen azzal vádolja a Tiszát, hogy összejátszik az ukrán titkosszolgálattal. Somogyi Zoltán elemző értékelte a történéseket.

– Nem akármilyen sűrű napokat élünk. A héten robbant ki a Magyar Péter által bemutatott hangfelvétel-botrány, aztán jött Gyurcsány Ferenc visszavonulása, majd kémügy. Kezdjük Gyurcsánnyal. Az utolsó emlékem róla, a lakóautós országjárása, amely függetlenül a politikai megítélésétől, bennem egyértelműen részvétet keltett. Várható volt a lemondása?

– Várható volt, és korábban jobb lett volna. Most azért okozott mégis meglepetést, mert napokkal előtte a DK egyes képviselői a momentumos Orosz Annát támadták, hogy miért mond le. Ha tudtak volna Gyurcsány szándékáról, egy kicsit halkabbak lettek volna.

– Inkább politikai oka lehetett vagy személyes?

– Mindkettő. Ami politikailag értelmezhető vagy indokolható, hogy Dobrev Klára akár még sikeresen is átveheti a DK-t, és új lendületet is adhat pártnak.

– Viszont talán nem véletlenül nevezték a DK-t Gyurcsány-pártnak. Ez is egy személyre épülő párt, és hiába Dobrev Klára minden tehetsége, hiába volt eddig Gyurcsány felesége, biztos, elég ennyi? Túl tudja élni a DK Gyurcsányt?

– Ezt majd meglátjuk. Szerintem a Gyurcsánnyal való elégedetlenség már megvolt a DK-n belül is.

Nem mindenki értette, mit csinál Gyurcsány Ferenc. Hogy női álnéven megjelentetett egy könyvet, amiről azért azonnal el is mondták, hogy az az ő könyve, az már mutatott valamit, hogy valami nagyon más úton jár,

mint amin egy politikusnak kellene, akinek a pártját meg kellene mentenie, mert a bejutási küszöb környékén van. Ráadásul amikor Gyurcsány Ferenc volt a DK arca – például a 2018-as kampány volt ilyen –, akkor alig jutott be a párt a parlamentbe. Egy évvel később Dobrev Klára teljesen váratlanul négy DK-s mandátumot szerzett az EP-választáson, úgy, hogy csak kettőt vártak. Ilyen szempontból ő egyben tudja tartani a DK-t, amennyire most lehet.

– A héten Magyar Péter nyilvánosságra hozott egy 2023-as hangfelvételt, amin a honvédelmi miniszter arról beszélt, hogy szakítanak a békementalitással, átállnak a háború felé vezető út nulladik fázisra. Gulyás Gergely "lepkefingnek" minősítette a hangfelvételt, Orbán Viktor pedig azt mondta, ebben nincs semmi újdonság, háború zajlik, ütőképes hadseregre van szükség. Én sem értem igazán, hogy mi a valóban botrányos a hangfelvételben.

– A probléma, hogy a baloldalt állítja be az Orbán-kormány folyamatosan háborúpártinak, magukat meg békepártinak.

Ez a narratíva nem engedi meg, hogy a kormány bármilyen értelemben háborús felkészülésről beszéljen.

Most azonban az van azon a hangfelvételen, hogy eddig békeszakaszban voltunk, de most már a háború nulladik szakaszában kell, hogy lépjünk. Hogy ez ártani fog-e a kormánynak, az a TISZA kampányától függ.

– De ez nem értelmezhető úgy, hogy eddig egy békés Európa kellős közepén éltünk, viszont manapság a háború itt van a szomszédunkban, tehát nekünk is háborús üzemmódra kell átváltanunk. Nem értelmezhető ez a beszéd így?

– Így is értelmezhető, a kormány így is akarja értelmezni, de úgy is értelmezhető, hogy akkor fejezzétek be az ellenzéket háborúpártisággal vádoló kampányt. Viszont ezzel aláássák a kormányzat eddigi kampányát.

Most egyelőre az van, hogy két értelmezés harcol egymással: a kormány értelmezése az, hogy ne adják oda a hatalmat a háborúpárti ellenzéknek. Az ellenzék értelmezése, mármint Magyar Péteré, meg az, hogy rosszul mennek az országban a dolgok. A két értelmezés közül, amelyik nyer, az fog kormányt alakítani jövőre.

Most a kormányzat értelmezése áll támadás alatt, azt mondja a TISZA, hogy ez az értelmezés hazug.

– Nyilván nem segít a kormányzatnak ebben a küzdelemben az ukrán kémbotrány sem. Az SBU szerint a magyar kémhálózat tagjai Kárpátalján a haditechnika elhelyezkedése mellett arra is kíváncsiak voltak, hogyan fogadná a lakosság, ha netán magyar erők lépnének ukrán területre. Persze, hogy ez mennyire igaz, egyelőre óvatosan kell kezelni, de nyilván nem használ egy ilyen hír a kommunikációs küzdelemben.

– Ezt én is óvatosan kezelném. Egyelőre azért nem nyilatkoznék erről, mert sokkal jobban kellene tájékozódni, de biztos, hogy nem jó a kormánynak, ha erről olyan egyértelmű részletek derülnek ki, amelyek az ukrán álláspontot erősítik meg.

– Ez viszont kapóra jön Magyar Péteréknek. Viszont az ellenzéknek itt vigyázni kell a lukra futással, nehogy úgy járjon, mint a Magyar Hang nemrég Aszad elnök gépével.

– Ez igaz, viszont szerintem a kormány a külpolitikában is elég rosszul áll, mert Trump eddigi politikája semmilyen módon nem segíti a kormány céljait.

– Az nem képzelhető, hogy annak idején Ruszin-Szendi Romulusz ezzel a hangfelvétellel kopogtatott be a Tiszához?

– Ezt a tiszásoktól kellene megkérdezni. A politikában minden elképzelhető: ez is, meg az ellenkezője is.

Az biztos, hogy ez a hangfelvétel nagyon érdekes, és nagy kérdés, hogy mi minden van még a birtokában az ellenzéknek.

– Most van május. Kevesebb mint egy év múlva lesznek a választások, és megint ott tartunk, hogy a kormány minden téren újfent defenzívába került.

– A kormányzatnak a legnagyobb problémája az, hogy mondhat bármit, amíg az emberek úgy ítélik meg, hogy rosszul megy a gazdaság, és rosszul megy az ő soruk, addig ez a teljesítmény nem lesz elég arra, hogy a TISZA-párttal meg tudjanak mérkőzni.

– Miközben Magyar Péter gőzhengere is lejjebb kapcsolt.

– Ebben nem vagyok biztos, amit ő országjárásban csinál, azt nagyon nehéz megítélni. A negyedik hulláma jön annak, hogy nap mint nap megy egyik településről a másikra, ez is egy teljesen új fejlemény, és ezt nem is fogjuk látni innen, hogy ez mennyire hat ott, a helyszíneken.

Nekem az a tippem, hogy erőteljesen hat ez a fajta személyes jelenlét.

– A kézigránát-ügy és most a kiszivárgott beszéd után elképzelhető, hogy Orbán lecseréli Szalay-Bobrovniczkyt?

– Inkább az valószínűsíthető, hogy nem engedheti meg magának, hogy lecserélje, mert az egy beismerés lenne. Azt aztán majd meglátjuk, hogy ez mennyire fog sikerülni neki. Nyilván mérik a honvédelmi miniszter elfogadottságát, hogy mennyire tekintik az emberek botrányosnak, ami körülötte történik, és lehet, hogy lesz egy pillanat, amikor már a miniszterelnök nem tudja tartani, és el kell engednie.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
New York Times: Erdő Péter a három legesélyesebb jelölt között volt a pápaválasztás első körében
A később pápává választott Robert Prevost, Pietro Parolin és Erdő Péter kapta a legtöbb szavazatot az első fordulóban, írja az amerikai lap. Erdő Pétert egy konzervatív szövetség támogatta, de hamar világossá vált, hogy nem győzhet.


A New York Times több mint egy tucat bíborossal készített interjút, hogy feltárja, mi történt a zárt ajtók mögött. A cikkből kiderül, hogy első nap a konklávét megnyitó elmélkedés elhúzódott, emiatt az első szavazás csak késő este kezdődött.

A voksok nem hoztak egyértelmű eredményt: három esélyes maradt versenyben. Köztük volt a 72 éves magyar Erdő Péter, aki mögött egy konzervatív szövetség állt, köztük több afrikai támogató.

De a New York Times szerint hamar világossá vált, hogy a magyar jelölt nem győzhet egy olyan konklávén, amelynek tagjait nagyrészt Ferenc pápa nevezte ki.

Rajta kívül sokan szavaztak Pietro Parolinra, a 70 éves olasz bíborosra, aki Ferenc pápa alatt gyakorlatilag a Vatikánt irányította. Azonban az első szavazáson ő sem kapott elsöprő támogatást. Az olasz tábor megosztott volt, ráadásul többeknek nem tetszett, hogy Parolin nem fektetett kellő hangsúlyt a közös tanácskozásokra – ezek Ferenc pápa kormányzási stílusának fontos részei voltak.

És a legesélyesebbek között ott volt a később pápává választott Robert Prevost is, aki korábban misszionáriusként dolgozott, majd egy szerzetesrendet vezetett, ezután perui püspökként szolgált, végül a Vatikán befolyásos szereplőjévé vált. Így sok olyan elvárásnak megfelelt, amelyeket a különböző bíborosi csoportok fontosnak tartottak - írja az amerikai lap. Azzal, hogy látszólag egyszerre képviselte Észak- és Dél-Amerikát, Prevost két kontinens bíborosai körében is népszerű volt. Amikor a többiek kikérdezték a latin-amerikai bíborosokat, akik jól ismerték őt, tetszett nekik, amit hallottak róla. A konzervatívok is úgy látták, hogy nem megosztó.

„Prevost bíborosban megvolt minden olyan tapasztalat, amit kerestünk”

– mondta Vincent Nichols, Anglia bíborosa. „Egy igazi misszionárius szívével rendelkezik, mély tudással és széles világlátással. Püspökként vezetett egy egyházmegyét, így közvetlen kapcsolatban volt a hívekkel, ugyanakkor dolgozott a Kúriában is – abban a római hivatalrendszerben, amely az egyház kormányzását segíti.”

Másnap világossá vált, hogy Prevostnak esélye van megszerezni a szükséges támogatást. Amikor a délutáni szavazáson elérte a 89 szavazatot – azt a kétharmados többséget, amely ahhoz kell, hogy valakit pápává válasszanak –, a terem tapsviharban tört ki, és mindenki felállt. „És ő csak ült tovább!” – mesélte a lapnak egy bíboros. „Valakinek fel kellett húznia. Mindannyiunk szemébe könny szökött.”


Link másolása
KÖVESS MINKET: