„Decemberben eladtuk a lakásunkat, ezért most van mit felélni” – így érinti az esküvőszakmát a járvány
A koronavírus miatti korlátozó intézkedések, különösen a tömegrendezvények betiltása az esküvőkre is érzékeny csapást mértek.
Az idei főszezonnak minden valószínűség szerint annyi, és abban is csak reménykedni tudnak a párok és a szakmabeliek, hogy legalább őszre helyreáll a rend. Addig pedig nagyon sok szolgáltató megélhetése kerülhet veszélybe.
„A legnagyobb probléma, hogy a több szakágra kiterjesztett KATA-mentesség ránk egyelőre nem vonatkozik” – mondja Agárdi Gábor, az Esküvői Szolgáltatók Szakmai Érdekképviseleti Egyesületének (ESZSZE) alelnöke.
Bár 20 százalék kedvezményt azóta kaptak belőle, igazságtalannak tartja, hogy másoknak a teljes havi 50 ezer forintos átalányadót elengedik, nekik viszont nem – miközben nem kevésbé nehéz a helyzetük, és ugyanúgy önhibájukon kívül kerültek bele.
A fotósokat azért is érzékenyen érinti, hogy nincs bevételük, mivel rendszerint az év végi, év eleji holtszezonban végzik el a nagyobb beruházásokat, például az eszközeik megújítását. Sokuknak a teljes megtakarítása rámegy erre, így a mostani szituáció teljesen felkészületlenül érte őket.
A szalonoknál, meghívósoknál, dekorosoknál pedig jelentős költség lehet az ingatlan (üzlet, raktár, stb.) bérlése, amit legtöbbször szintén nem engednek el a tulajdonosok.
„Egy-két hónapra még lehet áthidaló megoldásokat találni, de egyre inkább úgy tűnik, hogy akár fél év is kieshet, aminek a következményei beláthatatlanok” – mondja Gábor, aki egyébként maga is fotós. Az esküvők mellett főleg iskolákból és óvodákból jöttek a megbízásai, amelyek most szintén lenullázódtak.

Agárdi Gábor
A ESZSZE a legtöbbet a jogi értelmezésben tud segíteni, valamint folyamatos kapcsolatban állnak az operatív törzzsel és a kamarákkal, hogy a lehető leghamarabb tolmácsolni tudjanak minden fejleményt a tagjaik felé.
A hivatalos rendelkezés szerint egyébként egyházi és polgári esküvőket is lehet tartani a járvány idején, azonban a legtöbb helyen csak a pár, a két tanú és az anyakönyvvezető – vagy legfeljebb még a nagyon szűk család – jelenlétében.
A fotós ebbe a körbe nem tartozik bele, és természetesen a lagzik is tiltva vannak, mivel rendezvénynek minősülnek. A párok többsége pedig érthető módon nem akar esküvőt enélkül, szóval inkább mindent elhalaszt.
Meg kell barátkozni az előszezoni, vagy a hétköznapi dátumokkal
„Március 7-én kis bizonytalansággal és nagy elővigyázatossággal még megtartottunk egy esküvőt, bár ez egy kisebb létszámú, családias rendezvény volt. A lemondások viszont már februárban elkezdtek érkezni” – meséli Dunai Misi, akinek ceremóniamesterként elsősorban nemzetközi ügyfelei vannak.
Ez azt jelenti, hogy jórészt angol-magyar esküvőkre kérik fel, ahol vagy a pár egyik fele, vagy akár mindkettőjük külföldi, de a legtöbb esetben nem is itthon élnek.
Kb. 25-30 esküvőt tervezett erre az évre, de a nemzetközi vonalból is következik, hogy nyár végéig gyakorlatilag az összeset át kellett tervezni, új időpontokat keresve. Mindezt lehetőleg úgy, hogy a gondosan kiválasztott szolgáltatói csapat egyben maradhasson, ami rendkívül nagy kihívást és intenzív háttérmunkát jelent.
„Érdekes, hogy az elején inkább ijedtség uralkodott a párokon, majd ahogy belehelyezkedtek ebbe az új helyzetbe, érkezett egy kisebb kijózanodás az első sokkból. Onnantól tudatosan gondolkodva a lemondás helyett inkább az új időpontra csúsztatás lett a stratégia szinte az összes esetben”
– idézi fel.

Dunai Misi (The Wedding MC) – fotó: Bende Tamás
A márciusban elhalasztott esküvők zömében még az idei őszi időpontok közül válogattak, vállalva a kockázatot, hogy esetleg még ez sem valósulhat meg, és a B dátumból pár hónapon belül egy 2021-es C dátumot is kell csinálni
Misi szerint a jövő év nagyon összetett helyzetet fog hozni, hiszen az adott számú helyszínnek és szolgáltatónak egyszerre kell kiszolgálnia tudásuk legjavát adva azokat, akik kénytelenek voltak idénről csúsztatni, és azokat is, akik eleve 2021-re terveznek.
Az előbbi kategóriába tartozók ezért könnyen olyan kompromisszumokra kényszerülhetnek, ha nem léptek időben, mint például az előszezoni, vagy a hétköznapi dátumra eső esküvő.
Ami szerinte amúgy egyáltalán nem probléma: „A tapasztalat mondatja velem, hogy a hétfői vagy szerdai esküvők is ugyanolyan jól tudnak működni, sőt néha még frissítő, üdítőbb élményként is kiválóak.”