Kocsis Máté: Akinek nincs takargatnivalója, annak nincs izgulnivalója
Kedd éjjel nyújtották be azt a törvényjavaslatot, amely jelentősen szigorítaná a külföldről támogatott civil szervezetek és médiumok működését Magyarországon. „A közélet átláthatóságáról” címet viselő javaslat szerint azok a szervezetek, amelyek külföldi pénzből dolgoznak, és a Szuverenitásvédelmi Hivatal szerint veszélyt jelenthetnek a magyar szuverenitásra, felkerülhetnek egy nyilvános jegyzékre.
Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője a nemzetbiztonsági bizottság ülését követően tartott sajtótájékoztatón beszélt a javaslatról. Azt mondta: „2022 óta folyamatosan az történik”, hogy egyes külföldi államok más országok belügyeibe avatkoznak be, például civil szervezeteket vagy sajtóorgánumokat finanszíroznak annak érdekében, hogy kormányokat buktassanak meg. Hozzátette: „önök közül jópárat”.
A frakcióvezető szerint a törvény célja a közélet átláthatósága. Úgy fogalmazott: „akinek nincs takargatnivalója, aki nem a közélet befolyásolására, külföldi pénzből, az ország szuverenitásának sérelmére végzett tevékenységet, annak nincs izgulnivalója”.
Arról is beszélt, hogy konkrét példákat nem kíván mondani, kiket érinthet majd az új szabályozás. A döntést a Szuverenitásvédelmi Hivatal javaslata alapján az igazságügyi miniszteren keresztül a kormány hozza meg. A jegyzék nyilvános lesz.
A sajtóra vonatkozó kérdésekre Kocsis nem adott egyértelmű választ. Ugyanakkor azt hangsúlyozta, hogy „a politikusok sokszor kisebb hatással vannak a magyar közéletre, mint mondjuk egy nagy olvasottságú, vagy nagy megtekintésű külföldről finanszírozott külföldi vállalat vagy állam által finanszírozott portál”.
A visszamenőleges vizsgálatot is elképzelhetőnek tartja, de hozzátette: „visszamenőleg mindenképp vizsgálni kell, a következményei nem vonatkozhatnak rá. Hiszen a visszaható hatály tilalma ismert az önök számára”.
A beszélgetés során azt is kijelentette a Telexnek: