SZEMPONT
A Rovatból

Klánok harca – „hosszú és nehéz” lesz az átmenet Kazahsztánban

A tüntetések valószínűleg kapóra jöttek Tokajevnek, hogy leszámoljon elődjével. Vagy fordítva.

Link másolása

Aki azt gondolja, hogy könnyedén megfejtheti, mi történt, illetve történik Kazahsztánban, valószínűleg téved. Ahogy a politikában szokott lenni, a megfejtés sokkal árnyaltabb, mint amit az első látásra gondolnánk.

Mi az, ami tudható?

Az olajban dúskáló ázsiai államban január elsejével felszabadították a gépkocsik által használt LPG gáz árát a hatósági szabályozás alól. Szinte azonnal a duplájára emelkedett. Zsanaozen városában tüntetések robbantak ki, melyek hamar szétterjedtek az országban. A tiltakozás felkeléssé alakult át, és véres összecsapások következtek. A kazahsztáni átlagkereset 150 ezer forintnak felel meg, ami ott is kevés a normális megélhetéshez. Egy olyan országban, ami a világ egyik legnagyobb olajvagyonát birtokolja, s melynek elitje ennek megfelelően elképesztő mértékű gazdagságban él.

Jellemzően egyébként is a kevésbé jó anyagi helyzetben lévők járnak gázüzemű autóval, ez a költség duplázódott meg egyik napról a másikra. Így érthető az elemi erejű düh.

Erre valószínűleg még egy lapáttal rátett, hogy mostanában került nyilvánosságra, persze nem a szigorúan ellenőrzött kazah állami sajtóban, de a nyugati sajtóban sok oldalon, hogy a 2019-ben, harminc évnyi uralom után névleg leköszönt diktátor, Nurszultan Nazarbajev milyen elképesztő ingatlanvagyonnal rendelkezik a világ legfelkapottabb helyein. Itt ne dácsára gondoljunk a Krímben, hanem kastélyokra a francia Riviérán, például. És ne is egyet képzeljünk el, hanem sokat. A Szabad Európa jóvoltából itt egy kis összeállítás:

Nem kell fejszámolónak lenni, hogy feltűnjön: nem jön ki a matek. A szegénysorból kommunista hivatalnokká felemelkedett, majd az SZKP helyi főnökeként a Kazah SZSZK ura, egy élet munkájával sem tudott volna, akár egyetlen kastélynyit összekuporgatni, nemhogy egy egész ingatlan-portfóliót. A leszakadó rétegek dühe tehát nagyon hamar a rendszert még mindig a színfalak mögül irányító Nazarbajev ellen irányult.

A tüntetések jelszavává vált az „Öreg, takarodj” rigmus, amit meghallott a 81 éves Nazarbajev is, de a kazah elnöki székben jelenleg ülő 68 éves Kaszim-Zsomart Kemeluli Tokajev is. Őt eddig lélektelen technokrataként ismerték, aki hűséges és precíz embere az „öregnek”, nem hiába esett Nazarbajev választása rá. És ez eddig így is volt.

Mi az, ami valószínűleg történt?

Nazarbajev valószínűleg pártfogoltját okolta a helyzetért, és a CNN forrásai szerint január ötödikét megelőzően a titkosszolgálat vezetője, Karim Maszimov korábbi miniszterelnök tolmácsolta az elnöknek a volt diktátor üzenetét.

Nazarbajev értésére adta, hogy bizalma megrendült Tokajevben, az „ő ideje lejárt”. Így hát az elnök lépéskényszerbe került. Hatalma megtartása érdekében megelőző csapást mért Nazarbajev embereire.

Tokajev elnök meghallotta az utca emberének hangját, s vele az idők szavát. S ahogy a történelemben, mint napra éj be szokott következni, a színtelen kreatúra önjáróvá vált.

Elkezdte a tisztogatást: felmentette, majd le is tartóztatta, mégpedig hazaárulás vádjával Maszimovot.

Erre a sorsra jutott a miniszterelnök és más Nazarbajevhez hű tisztviselők is. Magát Nazarbajevet pedig megfosztotta a köztársaság államrendszerében fontos szerepet betöltő Biztonsági Tanács elnöki pozíciójától. Ha innen nézzük, Tokajev kihasználja az elégedetlenséget és a megküldött selyemzsinórral együtt megpróbál megszabadulni a ballasztként ránehezedő, egyre kevésbé komilfó, volt patrónusától. Ha a lázadást nem tudja elfojtani, az élére kell állni, persze csak módjával.

A nazarbajevisták ellen hozott intézkedésektől népszerűséget remél, de azért az eszkalációtól is tart, hiszen ezzel egy időben terroristáknak és ellenségnek nevezi az utcai tiltakozókat. Azt reméli, hogy ennyi koncot odadobva, megmentheti magát a korrupt rendszert. s persze elsősorban a hatalmát. S hogy Tokajev nem egy amatőr kezdő, azt az is mutatja, hogy

villámgyorsan segítséget kért a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetétől, ami amolyan kis Varsói Szerződés, a posztszovjet államok katonai szövetségi szervezete. Ezzel ki is jelölte mint a maga, mint a nazarbajevisták játékterét: ő élvezi Moszkva védelmét, és ne legyen kétségünk, a hatalmát erőszakkal megszilárdító államfő a válság rendezése után már nem Nazarbajev védence, hanem szuverén lesz.

Nazarbajev és köre valószínűleg ezután menekülőre fogta: január ötödikén, ahogy a Index is megírta több magángéppel, leginkább Moszkva felé elhagyták az országot. Egy gép még Budapestre is jutott, arról hiteles információ nincsen, hogy a fedélzeten ki vagy kik voltak, és jelenleg hol tartózkodnak. Nazarbajev holléte egyelőre találgatások tárgya.

Mi lesz most?

Egy biztos: miután Tokajev megszilárdította pozícióját, hosszú kivárás után a volt államfő közleményben szólította fel a lakosságot a jelenlegi elnök támogatására.

Az pedig természetesen legkevésbé érdekli a hatalom birtokosait, hogy mi lesz az utcákon tiltakozókkal, akiket minden jel szerint eszközül használhattak fel az ország élén lévő klánok, hatalmi játszmáik megvívásához.

Tokajevnek érdeke minél kevesebb áldozat árán pacifikálni az országot, persze ez a „kevés” relatív fogalom, a térségben a néhány száz halott még kevésnek számít.

Ennek a fénytörésében érdekes a magyar kormány külügyekben illetékes miniszterének, Szijjártó Péternek a nyilatkozata, melyben gyakorlatilag a hatalom, és az országba bevonuló oroszok mellé áll. Ezt mondta:

Kazahsztánban „megpróbálták megdönteni az alkotmányos rendet, és egy jól koordinált akció keretében megtámadták a kazah államot”. A magyar miniszterelnök meg a kazah elnöknek fejezte ki szolidaritását.

De nem kell a naivat játszani: hogy a játszmában Putyin ki mellé tette a voksát, minden bizonnyal útmutató volt a magyarországi rezsim számára is.

Epilógus

Tokajev január tizedikén nemzetközi sajtóértekezleten már kész tényként beszélt arról, hogy puccskísérlet zajlott le az országban, állítására bizonyítékokat ígért. Az utca mindenesetre már nagyjából csendes, az országban gyásznapot hirdettek.

Így zajlott az elitek nézeteltérésének megoldása a Nazarbajev által korábban „mintademokráciának” nevezett közép-ázsiai országban.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: A fideszeseket Mr. Nobodynak, Senki úrnak hívják az Európai Parlamentben
A politikus szerint a Fidesz képviselői csak felveszik a pár száz milliós fizetést, és egyébként semmit nem csinálnak. Azt mondja, érdemes összehasonlítani, milyen emberek vannak pártja EP-listáján, és kik alkotják a Fideszét.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

Magyar Péter szerint március 15-én és április 6-án már bebizonyította mozgalma, hogy vannak vidéki támogatói és nem csak egy „belpesti médiahekkről” van szó. Szerinte a vidéken élőket többek között őszinteséggel lehet megszólítani, nem pedig „lejönni dzsippel és megmondani, hogyan kellene élni”.

A politikustól megtudtuk, hogy 538 jelentkezőből választották ki másfél nap alatt azokat, akik az internetes szavazás után pártja EP-képviselőjelöltjei lehetnek majd.

„Van olyan, aki hat nyelven beszél. (...) Egyedül több nyelven beszél, mint a Fidesz-frakció húsz év alatt az Európai Parlamentben. Ami nem nehéz persze: százszor nulla az nulla, hiszen tudjuk, hogy a legtöbb semmilyen nyelven nem beszél.

Mr. Nobodynak, Senki úrnak hívják őket az Európai Parlamentben, akik felveszik a pár száz milliós fizetést évente és egyébként semmit nem csinálnak.”

Magyar szerint figyeltek a nők arányára, a jelentkezők életkora is fontos szempont volt, ahogy az is, hogy legyen víziójuk.

„Össze kell hasonlítani a Fidesz EP-listáját Deutsch Tamással az élen, meg a mi EP-listánkat. Szerintem ha nem is a pártokról beszélünk, akkor elég könnyű eldönteni, hogy az ember kire szavaz”

– tette hozzá Magyar Péter.

A teljes beszélgetést és a békési országjáróról készült beszámolót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: Eljön az ember közéjük és nem lejön egy dzsippel, és megmondja, hogyan kéne élni
Elkísértük Magyar Pétert vidékre, az országjárása első állomására. Egy résztvevő azt mondta, utoljára ilyen zizegés a rendszerváltás környékén volt Békés megyében.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

„Olyan bebetonozott dolgok vannak az országban, amit egy úgymond friss erőnek kell valamilyen szinten megoldani” – mondta lapunknak Magyar Péter Békés megyei országjáró rendezvényének egyik résztvevője. A férfi szerint két éve az ellenzéki összefogás nem működött.

Két másik résztvevő ezt úgy fogalmazta meg, hogy „teljesen elkopott az ellenzék”. Szerintük „utoljára ilyen zizegés a rendszerváltáskor volt itt Békésben”.

„Én MZP-s vagyok, de mindenki szimpatikus, aki Orbánt le akarja váltani” – mondta a rendezvényre lányával érkező nő. A tinédzser lapunknak úgy fogalmazott: nagyon reménykedik abban, hogy Magyar változást tud hozni az országnak.

„Meggyőzött minket. Aki itt van, szerintem annak a nagy részét meggyőzte”

– jelentette ki a gyűlés végén egy férfi.

A politikus orzságjárásának első állomásáról készült beszámolónkat itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Csernus: Egy búvalbaszott, pesszimista, rosszindulatú nép vagyunk
Ügyesek voltunk, mert megmaradtunk, magyarul beszélhetünk. De az ügyességből egy ponton megalkuvás lett.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

Csernus Imre az Index Konkrétan Rónai Egonnal című műsorának legutóbbi adásában lesújtó képet festett társadalmunk lelkiállapotáról. „Egy búvalbaszott, pesszimista, rosszindulatú nép vagyunk” – mondta a pszichiáter, akinek az elkövetkező hetekben jelenik meg legújabb könyve A magyar címmel.

A szakember úgy látja, hogy egy gyönyörű országban élünk, minden lehetőségünk meglenne arra, hogy jól érezzünk magunkat, de erre azért nem vagyunk képesek, mert érzelmileg nem vállalunk felelősséget, nem viselkedünk felnőttként. Ebből az önbecsapásból és gyávaságból fakad szerinte rengeteg egészségügyi problémája az embereknek.

Ebből a szempontból egy beteg nemzet vagyunk.

– mondta.

Közéleti állapotaink kapcsán elmondta, hogy azért vagyunk képtelenek a politikusainkon számonkérni az ígéreteiket, mert akkor egyúttal azzal is szembe kellene néznünk, hogy a saját ígéreteinek sem tartjuk be valójában.

Önmagunkkal viszont nem akarunk konfrontálódni.

A felelősségvállalás hiánya, a nem felnőtt viselkedés kialakít egy „öntudatlan populációt”, akikkel szemben viszont működik az „oszd meg és uralkodj” technikája.

Csernus arról is beszélt, hogy bár számtalan sportágban sikerült a történelem során a döntőig küzdeni magát a magyar csapatoknak, ám gyakran, váratlanul elbuktunk. Szerinte mindennek az az oka, hogy előre félünk a vereségtől, ez a félelem pedig megbénít minket.

A pszichiáter úgy látja, hogy akkor lehet belőlünk sikeres nemzet, ha bátrak leszünk, elkezdünk hinni magunkban, ha az érzelmeinkért is felelősséget vállalunk, de merünk beszélni a gyengeségeinkről, hiányosságainkról is. Mindez szerinte az ország jövője szempontjából kulcsfontosságú, mert ezeket a rossz mintákat adjuk tovább gyermekeinknek.

A teljes beszélgetést ITT tudod megnézni.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Népirtás és lakosságcsere jöhet, ha Oroszország nyeri a háborút Kaiser Ferenc szerint
Magyarország egy új vasfüggöny nyugati oldalára kerülne, a határon pedig mindennaposak lennének az orosz provokációk. A kárpátaljai magyarok sem maradnának szülőföldjükön. Egy orosz megszállás akár tízmillió feletti ukrán menekülttel árasztaná el Európát.

Link másolása

Ha az oroszok egész Ukrajnát elfoglalják, ám ha mégis bekövetkezne, az óriási katasztrófa lenne egész Európa számára, nyilatkozta az RTL-nek Kaiser Ferenc biztonság- és védelempolitikai szakértő, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense.

Magyarország egy új vasfüggöny nyugati oldalára kerülne, a határon pedig mindennaposak lennének orosz provokációk. A kárpátaljai magyarok sem maradnának szülőföldjükön, mivel Oroszország sokkal rosszabbul bánik a kisebbségekkel, mint az Ukrajna.

A szekértő szerint apokaliptikus lenne Ukrajna számára egy teljes orosz megszállás, ami további, akár tízmillió feletti ukrán menekülttel árasztaná el Európát. Ami megmaradna Ukrajnából, azt Moszkvának pacifikálnia kellene, de ebben az esetben minden 50 emberre kellene egy rendőr, illetve katona. Brutális oroszosítás kezdődne, Putyin az ukrán identitás elpusztítására törekedne. De létezik még ennél is rosszabb forgatókönyv, ami szerint az oroszok népirtásba, etnikai tisztogatásba, vagy lakosságcserébe kezdenek.

Ukrajna teljes megszállása esetén az orosz birodalom következő célpontja Moldova lenne, az ottani Transznisztria, már most is az oroszok által támogatott szeparatisták irányítása alatt áll. Az casus belli az ottani orosz kisebbség támogatása lehetne, de ott vannak az oroszbarát gagauzok is. Utána akár egy NATO-tagállam is következhet. Azt hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök ezt rövid idő alatt megtenné, Kaiser Ferenc nem tartja valószínűnek. Az Institute for the Study of War egy tanulmányában azonban arra figyelmeztetett nemrég, hogy

Oroszország nagyszabású katonai konfliktusra készül a NATO-val pár éven belül.

A biztonságpolitikai szekértő határozott véleménye, hogy a NATO-nak mindenképpen meg kellene védeni azt az országot, amelyet az oroszok megtámadnának, ellenkező esetben a szövetség léte válna kérdésessé. Az ötös cikkely szerint bármelyik tagállam elleni támadás az egész NATO elleni támadásnak számít. Kaiser szerint legvalószínűbb, hogy a balti államokon próbálna fogást találni Putyin rendszere.

Ukrajna teljes elfoglalása nem realitás szerencsére.

Egy ilyen forgatókönyv csak abban az esetben valósulhatna meg, ha totális katonai összeomlás következik be ukrán részről. De ha még sikerülne is az orosz áttörés, előbb utóbb át kellene kelniük a Dnyeperen, az viszont az eddig elszenvedett orosz veszteségeket figyelembe véve nehezen kivitelezhető.

Kaiser azt gondolja, hogy, mivel mindkét fél kezd kimerülni, a legvalószínűbb koreai-típusú, a panmindzsoni fegyverszünethez hasonló megoldás jöhet a jövőben, ami békeszerződés nélkül fagyasztja be a frontokat.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk