Jó okkal kampányol Donald Trump mellett a világ leggazdagabb embere, Elon Musk és több dúsgazdag tech milliárdos
Elon Musk legújabb húzása, hogy minden nap 1 millió dollárt sorsol ki azok között a regisztrált szavazók között, akik aláírják online petícióját, ami az alkotmány első és második kiegészítését támogatja, vagyis a szólásszabadságot, valamint a fegyvertartás jogát. Feltétel még, hogy az aláíróknak az úgynevezett billegő vagy csatatér-államokban kell élniük, tehát azokban az államokban, amelyek várhatóan eldöntik az elnökválasztás kimenetelét. Musk ötlete máris a bírálatok kereszttüzébe került, sokan ugyanis úgy gondolják, hogy a világ leggazdagabb embere ezzel tulajdonképpen szavazatokat vásárol Donald Trumpnak.
Pedig Musk már eddig is átlépett egy vörös vonalat azzal, hogy a Trump melletti kampányába habozás nélkül felsorakoztatta az általa néhány évvel korábban megvásárolt Twitter, mai nevén az X erőforrásait.
Bár korábban azt hangoztatta, hogy az X politikailag semleges platformként működik majd, az elmúlt hónapokban rendszeresen posztolt 200 millió követőjének Trump melletti állásfoglalásokat, és attól sem riadt vissza, hogy összeesküvés-elméleteket valamint deepfake videókat terjesszen, hogy aláássa Kamala Harris hitelét. Utóbbi eklatáns példája az a deepfake videó, amelyben a kamu Kamala Harris többek között azt mondja, ő valójában inkompetens jelölt, akit csak a bőrszíne miatt toltak előre a demokraták a választási küzdelemben.
Az AI-val generált, hamis felvételt Musk mindenféle erkölcsi és jogi határvonalat átlépve terjesztette. Még az sem érdekelte, hogy amit csinál, az a saját platformjának az irányelveibe ütközik – az X-en ugyanis nem engedélyezett olyan „mesterséges, manipulált vagy kontextuson kívül eső tartalom, ami megtévesztheti vagy megzavarhatja az embereket”.
Mióta júliusban nyíltan kiállt a volt elnök mellett, Musk legalább 109 alkalommal posztolt Trumpról és a választásokról. Az egyik ilyen bejegyzése 34 millió megtekintést ért el az X saját statisztikái szerint, ami jól mutatja, mekkora figyelmet képes elérni (vagy generáltatni magának) Musk, aki a platform legkövetettebb fiókjának a tulajdonosa.
Egy „háborúszobát” is létrehozott az elnökválasztáson várhatóan a mérleg nyelvét jelentő egyik csatatérállamban, Pennsylvaniában, ahol jogászok, PR-szakemberek, kampánystratégák és régi barátok társaságában dolgozik azon, hogy Trump újra elfoglalhassa az elnöki széket.
A megbízásából 5500 ember járja a csatatér-államokat, hogy személyesen győzzék meg a választókat Trump alkalmasságáról. Musk célja az, hogy félmillió új szavazót regisztráltasson, ami szerinte döntő szerepet játszhat Trump sikerében.
A New York Times egy hosszú oknyomozó cikkben próbálta feltárni, hogyan lehetséges, hogy a korábban Barack Obamát támogató Musk több más tech milliárdossal együtt ennyire aktívan állt a republikánus jelölt, Donald Trump mögé.
A republikánusok és a tech mogulok összefogása
2023 februárjában Nelson Peltz 81 éves milliárdos pénzügyi guru a Palm Beach-i birtokán fogadott mintegy húsz republikánus adományozót és stratégát - írja tényfeltáró cikkében New York Times. A találkozóra meghívták Elon Muskot is, aki az utóbbi években, különösen a 2020-as választások óta, egyre jobban a politikai jobboldal felé sodródott: aktívabban vett részt a politikai kampányokban, több tízmillió dollárt adományozva a demokraták elleni reklámok finanszírozására, és például a republikánus Ron DeSantis floridai kormányzó elnöki kampányának támogatására.
Szerinte ugyanis a demokraták bevándorlók tömegeit engedik be az országba, hogy megnöveljék saját választói bázisukat, ami az ő olvasatában egyenlő az ország választásainak elcsalásával.
A New York Times cikke szerint kezdetben úgy tűnt, hogy Musk Trumpot csupán a kisebbik rossznak tekinti Joe Bidennel szemben, de ma már szinte a megszállottjává vált a győzelmének. A váltásának mélyebb okai vannak, és Musk egyáltalán nincs egyedül.
A szilícium-völgyi konzervatív csoportosulás, az úgynevezett PayPal maffia ugyancsak Trumpra tett az idei választásokon. A későbbi PayPal megalapításában Musk is részt vett annak idején. Az így meggazdagodó kör központi figurája Peter Thiel, a PayPal egyik társalapítója, aki már régóta a republikánusok egyik szellemi vezetője, és szoros kapcsolatot ápol a párt radikálisabb szárnyával: segítette többek között JD Vance vagy Josh Hawley szenátorok kampányait is. Thiel társaságában olyan figurák sorakoznak, mint David Sacks, Joe Lonsdale és Marc Andreessen, akik a jobboldalon új szövetségeket építenek és hatalmas összegeket fordítanak Trump kampányára.
Bár a technológiai ipar többsége továbbra is inkább liberálisnak számít, így a demokratákhoz húz, a Trump melletti milliárdosok egyre nagyobb nyilvánosságot kapnak, és láthatóan erősödik a befolyásuk a Republikánus Pártban.
A New York Times szerint számukra Trump elnöksége eszköz ahhoz, hogy kedvezőbb üzleti környezetet teremtsenek a tech-óriások számára, különösen a kriptovaluta, a mesterséges intelligencia és a védelmi ipar területén, vagyis olyan szegmensekben, amelyeket a saját elveiket követve a demokraták szeretnek rövidebb pórázon tartani. A tech milliárdosok nagyon aggódnak amiatt, hogy a demokraták betartatnák a trösztellenes törvényeket, akár odáig is elmennének, hogy feldarabolják a Google-t, és jóval keményebben szabályoznák a kriptovalutákat, amibe milliárdokat fektettek.
Nekik Trump ígéretei, mint például a Biden által bevezetett technológiai szabályozások megszüntetése vagy a mesterséges intelligencia fejlesztésére vonatkozó korlátozások eltörlése, rendkívül vonzóak. Trump épp azt mondja, amit hallani akarnak, ráadásul JD Vance alelnökké válása hosszabb távon is biztosíthatná, hogy döntő szavuk legyen a rájuk vonatkozó szabályozás alakításában.
A Trump mögött felsorakozó tech milliárdosok tehát elsősorban a személyes vagyonukat féltik, de vannak közülük, akik általában is úgy gondolják, hogy a demokrácia helyett üdvözítőbb lenne valamiféle technomonarchia.
Musk az utolsók egyikeként csatlakozott hozzájuk.
Eltávolodása a demokratáktól a kaliforniai COVID-zárlatokkal kezdődött, amelyek miatt ideiglenesen be kellett zárnia a Tesla gyárait, majd nagyon felháborodott azon, hogy Biden nem hívta meg őt a Fehér Házba, ahol az elektromos autókra vonatkozó szabályozásról egyeztettek. 2021-ben Kaliforniából Texasba költözött, konzervatívabb társaságba került, és elkezdett azon gondolkodni, hogy hogyan vehetné saját kezébe a dolgokat. Ekkor még nem akarta nyilvánosan támogatni Trumpot, de a saját módszereit követve a keze alá dolgozott azzal, hogy elkezdte felépíteni saját kampánycsapatát, az úgynevezett America PAC-ot Trump támogatására.
A nyilvánosság elé akkor lépett ki a nézeteivel, amikor Trump ellen merényletet követtek el: egy órával a támadás után a volt elnök támogatásáról posztolt, és azóta is teljes mellszélességgel áll mögötte.
A dollármilliárdos egy korábbi nyilatkozatában azzal a személyes történettel magyarázta megjelenését a politikai kampányban, hogy az egyik gyereke „a liberális eszmék áldozata lett”, amikor nemátalakító kezelésnek vetette alá magát. Bár ez az ő jóváhagyásával történt, utólag azt mondja, megtévesztették.
Ettől függetlenül az sem kétséges, hogy komoly üzleti érdekek szintén húzódnak a háttérben. Egy e hónapban megjelent bejegyzésében Musk azt írta,
Magyarán: Muskot zavarják a jelenlegi, demokrata kormányzat alatt született űripari előírások, amelyek akadályt gördítenek a SpaceX ambiciózus tervei elé. A posztban pedig elvárást fogalmaz meg egy egyelőre meg sem választott elnök felé, hogy a biztonságra vonatkozó előírások enyhítésével segítsen sikeresebbé tenni az űripari projektjeit, amelyek kevesebb szabályozással nyilván jóval költséghatékonyabban is végrehajthatóak lennének.
Hol vannak ilyenkor az összeesküvés-elmélet hívők?
Ryan Coogan, a The Independent elemzője szerint amit Musk csinál, az rendkívül veszélyes.
„Az az ember, aki a cenzúraellenesség és a szólásszabadság szószólójává tette magát, titokban manipulálta, mit láthatunk és mit nem, hogy befolyásolja egy fontos választás kimenetelét”. Szerinte Musk megszállottan, szinte mániákusan küzd azért, hogy Trump nyerjen.
„De hol vannak ilyenkor az összeesküvés-elmélet hívők?” – teszi fel a kérdést a szerző. Azok, akik mindig arról panaszkodnak, hogy a világ leggazdagabb emberei titokban irányítják a világ eseményeit?
- írja Coogan.
Musk szerepvállalása új fejezetet nyit az amerikai politikában, hiszen egyértelművé vált a szupergazdagok közvetlen beavatkozása a választási folyamatokba. Ráadásul ha a Musk és a tech milliárdosok támogatásával nyer Trump, akkor az nemcsak a demokrácia jövője szempontjából lehet mérföldkő, hanem a technológia fejlődését is alapvetően befolyásolhatja.