SZEMPONT
A Rovatból

Hogyan intéztem el három óra alatt azt, amit három perc alatt kellett volna?

Délelőtti kalandok a szolgáltató magyar állammal, nyolctól tizenegyig. Hol a titkos lista?
Fischer Gábor - szmo.hu
2021. december 02.



Esterházy Péter Tiszán innen, Dunán túl című regényéből Gothár Péter 1986-ban készített filmet, ami nagy hatással volt rám. Sokminden más mellett, ami egy filmelemzés tárgya lenne, megragadt bennem egy szó: portásország. Tudniillik, a nyolcvanhatos (későkádári) Magyarországon a legfontosabb ember, a portás volt. Ma úgy mondanánk: recepciós. Az az ember, aki feltartóztat, fejébe csapja a tányérsapkáját (hatalom szimbóluma, a kisember koronája), és hivatalosságának teljes tudatában teszi fel értelmetlen kérdéseit. Amikor a nyolcvanhatos filmszemlén az erkély lépcsőjére zsúfolódva néztem meg a filmet, éreztem, hogy ez az! Portásország! Ezt éreztem, ez fojtogatott, mind a húsz addigi évemben, a hivatalosság ostoba fennhéjázása, a csuklóztatás,

szülhely, szemszám, pirburg, párkáp

Hogy én minden módon egy ilyen retirált ávósnak kell smúzoljak, aki nyugdíjkiegészítésként odaül egy üvegbódéba és ostobaságokat kérdez.

Anyám a Rádióban dolgozott, s én gyakran látogattam ebédidőben. Még nem voltak beléptetőkapuk, csupán a portás bácsi. Ismert arcról, csak biccentenem kellett, beengedett. S mivel néha arra vitt a dolgom, egy oldalsó kijáraton, a Múzeum utca felé surrantam ki. Biccentettem, biccentettek. Ennyi. De aztán jött az a senki, aki valakinek képzelte magát.

Amikor biccentve távozni akartam volna, utánam szólt, amúgy esterházysan: „Hová lesz a menés?” Hát mondom, kifelé. „Nem úgy van az!” Itt éreztem, baj van.

A nagyhatalmú portás kifejtette, hogy itt csak személyautóval lehet kimenni, gyalogosan nem. Most hozott rendeletet egy még nagyobb hatalmú, valószínűleg öltönyös csinovnyik. Hát jó, köszönöm, de most már az utcán vagyok, majd legközelebb. De emberünknek ez nem volt elég.

Kilépett az intézmény területéről, elfogott, visszatuszkolt a Rádió telephelyére.

Vicces is lehetett volna, de nem volt az. Kísértetiesen ugyanez megtörtént pár évvel később Budaörsön, a repülőtéren. De ott már pisztoly is előkerült. Lelőttek volna.

De hát ez még a rendszerváltás utáni első évtizedben történt, gondoltam, alakul ez majd, szépen. Átfordul majd a szemlélet, na. A hatalmi téboly helyét csak átveszi a szolgáltatói ethosz. Volt is néha ilyen érzésem, de sajnos, azok maradtak a kivételek.

Nézzük, hogy fest a szolgáltató állam egy átlagos, mondjuk a mai napon. Reggel vérvételre vittem népes családomból a fiúgyermeket. Rendesen bejelentkezünk a recepción, bemutattuk a beutalót, TAJ kártyát, lakcímkártyát, kaptunk sorszámot. Csak azt felejtették el közölni velünk, hogy nem működik a sorszámhívó, tehát nyomozni kell, ki az előttünk lévő szám tulajdonosa. Abszolváltuk a feladatot.

Gyermek nagy, egyedül bemegy. Majd kijön: kell a TAJ kártya és lakcímkártya. Elmerengek, minek? A recepciós ellenőrizte, azért kapott sorszámot. Egyik okmány sem alkalmas személyazonosításra, a beutalón meg rajta van a TAJ szám és a lakcím is. Kint áll a sor, és páciensenként negyed perc ezzel a kártyázással megy el. Kb. száz embertől veszik le a vért egy délelőtt. Az huszonöt perc. Egy és egynegyed óra egy héten, kb. öt óra egy hónapban. Hatvan óra egy évben. Másfél hét. Feleslegesen. Kifizetve. Országosan felszorozva ez az apróság is milliós tétel.

A laborasszisztens ki is jön, és a „gyengébbek kedvéért” megismétli, hogy igazolvánnyal kell bemenni, előkészítve. A hangnemében benne van annak a teljes öntudata, hogy ő itt a Hatalom. Nem a szolgáltató. A nép fázósan lesüti szemét.

Azután otthon még egy teendő: fogszabályzásra időpontot kell foglalnom. Nyolc órakor neki is állok. A fogorvos szerint a SOTE Gyermekfogászati Klinikát kell hívnom. Hát hívom őket. Nem veszik fel. Edzett magyarként nem adom fel. A rohadt multi által működtetett távközlési hálózat teszi a dolgát, amint foglaltat jelez, tárcsázom újból, üzembiztosan kapcsol. És üzembiztosan nem veszik fel. A negyvenedik alkalommal felveszik, majd a hölgy közli, hogy rossz számot hívtam, de átkapcsol a Madarász utcába. Ott, aki felveszi, csodálkozik, honnan tudom a számát. Sehonnan, úgy kapcsoltak. Márpedig mi nem tartozunk a körzethez. Jó, akkor legyen szíves, mondja meg, hogy akkor nekünk hol kell jelentkezni? A válasz: nem tudja.

Megpróbálom elmagyarázni neki, hogy ez nem a jó válasz, mert igenis tudnia kellene. Én vagyok az állampolgár, nekik fizetem az adót és a TB-t, tessék megmondani, kinél jelentkezzek azon a havi egyetlen napon, amikor ilyen előjegyzéseket egyáltalán intéznek. Nekik ilyen adat nincsen a birtokukban. Mondja olyan öntudattal, hogy megirigylem tőle.

Elmesélem neki, hogy biztos létezik ez a lista és ő könnyebben meg tudja tudni, hogy hol is lelhető fel, mi van benne, mint én.

Márpedig nem. Miután lepattint, keresőszavakkal próbálkozom, de értelmezhető találatot nem eredményez. Gyermek fogszabályozás körzetek, körzeti ellátás, stb. nem ad ki semmit. Megpróbálom az EMMI honlapját. Sehol semmi, de hoppá, van ügyfélszolgálati telefonszám. A menü meghallgatása végén az “egyéb kérdések” menüt választom és érzem, vesztésre állok. Az ügyfélszolgálatosnak fogalma sincsen. De hirtelen eszébe jut, hogy átkapcsol valahova, ahol „jobban tudják”. Megtörténik. Persze semmit sem tudnak, kínomban elkezdem magyarázni, hogy hát tudja, én vagyok az állampolgár, aki ezt az egész hóbelevancot üzemelteti TB befizetések és adó formájában. Nem hatja meg.

Megkérdezem, mégis, milyen ügyfélszolgálatos ő? Hát a covid-információ. Itt olyasmit gondoltam, amit most nem írok le.

Az idő megy, csak havonta egy délelőttön lehet jelentkezni, tehát a helyzetet meg kell oldani. Próbálkozzunk a polgármesteri hivatallal, hátha ott tudják. A  hivatalban két gizikét is kapcsolnak, de egyikük sem veszi fel a telefont. Nyilván fontosabb dolguk van. De a remény (Nagyezsda) hal meg utoljára, hívjuk fel a fogorvost, aki a beutalót adta. Pikk-pakk felveszi, elmondom, mi a bajom, megígéri, hogy utánanéz, visszahív. Kis szusszanás, addig mást intézek, hamar csörög is a telefon. Egy másik cím a jó: Rottenbiller utca, azt hívjam. Megköszönöm. Az első valódi segítség, így fél tizenegy tájt. Kicseng. Foglalt. Kicseng. Foglalt. Ez harminckétszer (híváslistából ellenőrizve). Felveszik. Rákérdeznek, hol lakunk, mire kiderül, hogy nem tartozunk oda. De hát most mondták. Rosszul mondták. És akkor nekünk hova kell menni? Azt nem tudja, nézzem meg az interneten.

Mondom, ott nincs. Biztos titkosítva van. Mint lassan minden, Mária országában.

Márpedig ő nem tud segíteni. Rám csapja a telefont. Szomorúan visszahívom a fogorvost, az egyetlen aktort a történetben, aki igazán segítőkész volt. Elképed, márpedig ez így van, XY doktortnő mondta, hivatkozzak rá, ne hagyjam magamat lepattintani. Hívom még egyszer, nem hagyom magam lepattintani. Újból erősködik, hogy nem, erre mondom, hogy de. Végül én győzök, talán belefáradt, felkapcsol. Kapok időpontot. Tizenegy óra.

Ennyi lenne a sztori. De van egy vörös farok is. Miután elégedetten elkortyoltam egy kávét a diadalra, a fogorvos hív: mégsem jó a cím, sajnálja. Erre mondom, már van időpontom. Jó, akkor ne is bolygassuk, és sok szerencsét kíván. Itt már tényleg vége van a mai történetnek, persze január tizedikén még kíváncsi leszek, kipenderítenek-e.

Mindez az én magánnyomorom lehetne, de nem az. Tegye fel a kezét, akinek nem volt soha hasonlóan bizarr története a Magyar Szolgáltató Állam berkein belül!

Itt arra ment el három óra, hogy egy triviális információ hiányzott. Apróság, de pont ez az apróság kell ahhoz, hogy egy állami szolgáltatást igénybe lehessen venni. Ahogy az elhíresült viccben van:

Kohn bácsi hazajön évtizedek után Izraelből, látogatóba. A reptéren inna egy kávét az automatából, bedobja a pénzt, mire az automata nem csinál semmit. Kohn bácsi nézi egy darabig, majd elismerően csettint: „Ügyes”.

Hát igen, ha az a cél, hogy megkíméljük az egészségügyi kapacitásokat, akkor kétségkívül ügyes húzás az információ visszatartása. De gyanítom, sima hanyagság, nemtörődömség. Vagy még ennél is rosszabb. Maga a rendszer. Megmondom hogyan gondolom. Nem először tapasztalom, hogy a magyar államigazgatás internetes felületei, hümm hümm, nem éppen ügyfélbarát módon működnek.

A kusza menürendszerekben az információk megtalálhatatlanok, a bikkfanyelven megfogalmazott “tájékoztatók” elolvasásához Mensa-tagság vagy minimum egy dörzsölt jogász kell, hogy megértsük.

Az online pályázatbeadások rendre összeomlással végződnek, nincs választás leállás nélkül, stb.

És ez talán az állam züllésének a leképezése. Mert nem kell elrugaszkodott fantázia ahhoz, hogy elképzeljük, hogy megy nálunk (túlárazva) egy állami informatikai rendszer kiépítése

Kiírnak egy pályázatot, megnyeri a haver, sokér’, majd megcsinálja a haver haverja kevésér’. A különbözetet elbótolják.

Tisztességes tesztelés, nincs, az ügyfélközpontúság nem szempont. Emlékezzünk csak a Tarlós-éra elektronikus BKK jegy fiaskójára, az elég nagyot szólt.

És ha már züllés. Nem tudom, csak nekem tűnt fel, hogy az állami intézmények által küldött levelek döntő többsége amellett, hogy érthetetlen, az elemi udvariassági formulákat sem alkalmazza. Rendre elmarad a megszólítás, az állampolgár iránti alapvető tisztelet kifejezése is, mint a régi szép kádári időkben.

Ehhez nem kellene más, csak annyi, hogy valaki, aki ért a fogalmazáshoz, „lefordítsa” a bürokratikus leveleket mindennapi magyarra. A szövegszerkesztő memóriája éppen úgy tárolná el ezt a változatot is, mint a mostani faragatlanokat.

Az a szomorú, hogy az állampolgár már meg sem sértődik azon a mosdatlan hangnemen, ahogy a hivatalok levélben kommunikálnak vele.

Igen, a szolgáltató állam. Ez a vízió lebegett a szemünk előtt a rendszerváltáskor, de ebből soha-soha nem lett valóság. Nem fordult át a szemlélet, az adófizető sosem vált megrendelővé, az állam sosem vált szolgáltatóvá. Maradt az alattvaló-kegyúr viszony, amit látva ne is csodálkozzunk mindazon, ami még történik ebben a hazában.

Portásország reloaded.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Otthon Start: Legalább nettó 500 ezer forintos jövedelem kell majd az 50 milliós lakáshitelhez
A szülői segítség jól jön majd az önerőhöz, de egy 8-10 éves gyerek nevére nem vehet majd lakást a 3%-os kedvezményes hitellel a szülő, mert a tanulói jogviszony nem minősül járulékfizetésnek - mondja a szakértő. Így kiesnek az egyetemisták is.


A kormány új lakástámogatási programot indít szeptembertől Otthon Start néven. 50 millió forintig lehet felvenni államilag támogatott, végig fix 3 százalékos kamatozású lakáshitelt, mindössze 10 százalékos önrésszel. Se házasság, se gyerekvállalás nem feltétel, elég, legalább két év magyarországi TB-jogviszony, és az, hogy az első saját ingatlan vásárlására kerüljön sor, illetve ha van  is tulajdonrésze a jelentkezőnek, az nem érheti el az 50 százalékot. A támogatás 100 millió forint alatti lakásokra használható fel, ahol a négyzetméterár nem haladja meg az 1,5 millió forintot.

Fülöp Norbertet, a BiztosDöntés.hu vezető elemzőjét kérdeztük, kinek és hogyan érdemes élni az új lehetőséggel.

– Amikor Gulyás Gergely ismertette az Otthon Start programot, azt mondta, hogy az egyetlen feltétele a 3%-os hitel felvételének a két év TB-jogviszony. Tényleg csak ennyi?

– Valójában a bank minden esetben hitelképességi vizsgálatot végez, és az ő felelőssége eldönteni, hogy hitelez-e valakinek. Tehát

attól, hogy valaki megfelel a meghirdetett személyi feltételeknek, még egyáltalán nem biztos, hogy meg is kapja a kölcsönt. Ez mindig a bank döntése.

Mondok egy példát: lehet, hogy valaki az első ingatlanját vásárolná, van két év TB-jogviszonya, az önerő is rendelkezésre áll, de a bankszámláján látszik, hogy rendszeresen szerencsejátékozik. Ilyen esetben a bank akár el is utasíthatja a kérelmét.

– Azaz csak a kormány részéről egyetlen feltétel a két év TB jogviszony, ez nem jelenti azt, hogy a bank ne támaszthatna további elvárásokat.

– Pontosan. A bank dönti el, hogy kinek hitelez, csak a bank adhat végül zöld utat. Senki más nem kötelezheti arra, hogy hitelt helyezzen ki. Ugyanakkor azt is mondhatjuk, hogy ha valakinek megvan a jövedelme, a TB-jogviszonya, és nem követ el olyan hibákat, amelyek hitelképtelenné teszik, például ha nincs KHR-listán, akkor jó eséllyel megkapja a hitelt. A bank számára biztosítékot jelent, hogy 10% önerőt be kell fizetni. Ha minden kötél szakad, és felmondják a hitelszerződést, akkor az ingatlant értékesítik, a bank kártalanítja magát, és a fennmaradó összeget az adós megkapja. Ebben nincs különbség a többi lakáshitelhez képest.

– Milyen jövedelem mellett reális egy ilyen kölcsön felvétele? Egy 50 milliós hitelhez mennyi a minimális jövedelem, amit igazolni kell?

– Ha 3%-os kamattal számolunk, 50 millió forintos hitel és 25 éves futamidő esetén a havi törlesztőrészlet körülbelül 237 ezer forint. Ez azt jelenti, hogy

legalább nettó 500 ezer forintos jövedelemmel kell rendelkeznie az igénylőnek, de inkább egy kicsit többel, ha a maximális hitelt szeretné felvenni.

Ez egyébként országos szinten még viszonylag reális. Más kérdés, hogy egy fiatal, aki az első ingatlanját szeretné megvásárolni, rendelkezik-e ekkora jövedelemmel. De azt gondolom, nem kötelező az 50 millió forintot felvenni. Lakáshitelből akár 100 milliót is fel lehet venni piaci alapon, mégsem élnek ezzel tömegesen. Itt is így van: az 50 millió forint egy felső korlát.

– Ha valakinek van 5 millió Ft önrésze, és felveszi a maximális hitelt, 55 millióért kereshet lakást. A fővárosban még ez sem könnyű feladat, tehát most is azok járhatnak jobban, akik számíthatnak még családi támogatásra is.

– Ha például egy szülő tudja támogatni a gyermekét valamennyi összeggel, ami sok esetben nem is irreális, akkor a fiatal kedvezőbb feltételekkel juthat hitelhez. Mivel a támogatott hitel kamata jóval alacsonyabb a piacinál, kevesebb jövedelem is elegendő lehet. Ebben az esetben tehát valóban komoly segítség ez a program.

De ha nincs önerő, akkor hiába az olcsó a hitel, az illető nem fogja tudni felvenni.

Tehát ez a konstrukció azoknak jelent segítséget, akik amúgy is tervezték az ingatlanvásárlást, van is némi önerőjük, és most szeretnék elindítani ezt a folyamatot. Nekik ezáltal alacsonyabb lesz a havi törlesztőrészletük, és kisebb jövedelemmel is elérhető a hitel.

– Megtehetem-e azt, hogy az 8-10 éves gyerekem nevére veszek lakást, és ehhez elintézem neki az 50 milliós hitelt? Hiszen a gyereknek elvileg megvan a TB-jogviszonya, igaz, keresete nincs.

- Nem, ha a gyerek tanuló, akkor hiába van egészégbiztosítása, az nem minősül járulékfizetésnek.

– Akkor kiesnek az egyetemisták is. Mi a helyzet azzal a házaspárral, ahol eddig csak az egyikük volt a tulajdonos?

- Amennyiben van egy házaspár, és az egyik fél nevén van egy ingatlan, ő a tulajdonos, és a másiknak semmi köze az az ingatlanhoz, akkor ő maga vásárolhat, és igénybe veheti a kedvezményes kölcsönt.

- És ha a másik részben tulajdonos?

– 50%-ot elérő lakástulajdonnal már nem lehet igénybe venni a támogatást.

– Az 50% tehát már nem fér bele, de a 49,9 százalék igen? Eszerint ha egy házaspárbák az egyik félnek 51%-a, a másiknak 49%-a van a közös ingatlanban, akkor utóbbi élhet a lehetőséggel, és vehet új lakást?

– Érdekes szituáció, de elméletileg igen. A bank viszont sokszor automatikusan adóstársnak vonja be a házastársat is. Ez már problémát okozhat, mert akkor a másik félnek is meg kellene felelnie a feltételeknek.

Ezt el lehet kerülni, ha vagyonjogi szerződésben rögzítik, hogy a másik félnek nincs köze az új ingatlanhoz, ezt a bank el szokta fogadni.

De nem biztos, hogy minden házaspár számára kívánatos ilyen megállapodás, amiben jogilag rögzítik, hogy az új ingatlan nem számít közös vagyonnak.

– Ha egy fiatal megveszi az első, kisebb lakását, akkor feltételezhető, hogy nem marad ott 25 évig. Később családot alapíthat, amihez nagyobb lakás kell. Ilyenkor mi történik a 3 százalékos hitellel, átviheti az új ingatlanra?

– Ezt jelenleg még nem tudjuk. Később fog kiderülni, hogy lesz-e például lakhatási kötelezettség, mint a CSOK esetében, ahol tíz éven belül csak akkor lehet eladni az ingatlant, ha a támogatást másik megfelelő lakásra viszik át. Ezek a szabályok várhatóan szeptember környékén lesznek ismertek.

– Amit viszont tudni lehet, hogy itt nem kötik meg a vásárló kezét: nem kell új építésű lakást venni.

– Igen, ez óriási engedmény, ahogy az is, hogy nincs gyermekvállalási kötelezettség, és nem szükséges házasnak sem lenni. Ez egy kedvező árú lakáshitel azok számára, akik az első ingatlanjukat vásárolják. Így kell felfogni.

– Hosszú futamidőről van szó. Ma már nem azt a világot éljük, hogy valaki egy munkahelyen dolgozik nyugdíjig. Léteznek ugyan biztosítások a rövid távú munkanélküliségre, ám ezek sokszor nem nyújtanak elegendő védelmet. Ezt is mérlegelnie kell annak, aki hitelt vesz fel, nem?

– Minden hitelfelvétel előtt ezeket a szempontokat mérlegelni kell. Úgy kell bevállalni a havi törlesztőrészleteket, hogy az ember képes legyen kezelni váratlan helyzeteket is.

Az lenne az ideális, ha a törlesztők mellett fél évnyi tartalék is rendelkezésre állna. Azaz, ha valaki elveszíti az állását vagy keresőképtelenné válik, akkor fél évig képes legyen fenntartani magát.

Nem érdemes az összes pénzt önerőként felhasználni. Érdemes inkább egy kicsivel több hitelt felvenni, és a megmaradt tartalékot megőrizni, például állampapírban vagy más gyorsan likvidálható eszközben. Így biztosítható az esetleges keresetkiesés finanszírozása. A hitelfedezeti biztosítások is hasznosak lehetnek, főleg baleset vagy betegség esetén, de munkanélküliségre általában csak rövid ideig nyújtanak fedezetet. Persze a pár hónap törlesztőrészlet kifizetése is komoly segítséget jelenthet.

– Az Otthon Start összevonható a CSOK-kal és más kedvezményekkel. Ha valaki komplexebb megoldásban gondolkodik, érdemes-e szakemberhez fordulni, aki a jövedelmi viszonyok ismeretében segít kiválasztani az optimális kombinációt?

– Igen, mindenképpen érdemes egy független tanácsadóhoz vagy a banki ügyintézőhöz fordulni. Ma már teljesen megszokott, hogy a támogatott hiteleket és más konstrukciókat kombinálják. Például egy pár babaváró hitelt vesz fel, és ezt használja önerőként. Vagy a támogatott hitel nem elegendő, ezért piaci hitelt is felvesznek mellé. Sok bank kedvezményt ad a lakáshitel kamatából, ha a babaváró hitelt is náluk vették fel. Az árazás tehát egyre bonyolultabb, ezért

egy szakember nagyon sokat tud segíteni, és sok esetben ez nem is kerül pénzbe.

– A jelenlegi gazdasági környezet mennyiben befolyásolja a hitelfelvételi hajlandóságot? Ez az új konstrukció beindíthatja a hitelpiacot?

– A gazdasági környezet természetesen hatással van az ingatlanpiacra. Az év elején volt egy nagy fellendülés, amikor sokan kivonták a pénzüket az állampapírokból, és inkább ingatlanba fektettek, főleg a befektetők. Emiatt az ingatlanárak jelentősen emelkedtek, különösen azokban a régiókban, ahol a befektetők megjelentek. Most, hogy ez lecsengett, ez az új konstrukció, várhatóan növeli majd az első lakásvásárlók arányát. Az azonban kérdés, hogy ez ellensúlyozni tudja-e a befektetők visszafogottabb aktivitását. Összességében tehát várható némi élénkülés, de nem számítok piacrobbanásra a közeljövőben.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SZEMPONT
A Rovatból
Pankotai Lili szerint annyira jók lettek a pontjai, hogy „csak isten közbenjárásával” nem fogják felvenni a Közszolgálati Egyetemre
A diáklány úgy látja: ma Magyarországon a szavazatleadásnál nem a hitelesség számít, hanem az, hogy leváltják-e Orbán Viktort.
F. O. - szmo.hu
2025. július 04.



Pankotai Lilit ismét feljelentették, ezúttal egy magánszemély tett bejelentést a rendőrségen amiatt, hogy részt vett a budapesti Pride-on. A fiatal aktivista azt mondja, nem érte meglepetésként az ügy: „A kormány előzetes kommunikációja alapján számítottam valami hasonlóra. Arra kifejezetten büszke vagyok, hogy ezt elsőként sikerült behúznom. Nem ijedtem meg” - mondta a wmn.hu-nak adott interjúban.

Elmondása szerint az elmúlt hónapokban több hasonló eset is történt, amikor feljelentették, volt rá példa, hogy civil állampolgár, máskor képviselő kezdeményezte az eljárást. „Sajnos van már ebben gyakorlatom” – fogalmazott. Úgy látja,

társadalmi szinten is aggasztó, ha az emberek megfigyelik egymást, és feljelentik a másikat a hatóságoknál. „Bizony szarban a haza, ha itt tartunk”

– mondta.

A korábbi felszólalása, amely a 2022. október 23-i tanártüntetésen hangzott el, országosan ismertté tette őt, azóta azonban több támadás is érte. Bár az utóbbi egy évben jobban viseli a nyilvánosságot, még mindig nehezen dolgozza fel az eseményeket. Legfőképp az érintette meg, hogy az iskoláját is el kellett hagynia. „A perekkel kapcsolatban érzem, ahogy újra és újra végighallgatom a történteket, hogy én ezt a mai napig nem dolgoztam fel.”

Különösen nagy élményt jelentett számára, amikor a budapesti Pride-on több százezer ember között élhette meg a közösség szolidaritását.

Úgy fogalmazott: „Az is csodálatos volt. Semmi nem tudja azt felülmúlni, ami ott volt.” Fontosnak tartja, hogy ez az összetartás az online térben is érezhető maradt. Bár szívesen megköszönné mindenkinek egyenként a támogatást, ezt nem tudja személyesen megtenni.

A közéleti szerepvállalása miatt gyakran kapja meg azt a kritikát, hogy diákként ne politizáljon. Ezzel kapcsolatban azt mondta: „Ha egy csettintésre eltűnne az összes politikus, aktivista, akik fiatal korukban kiálltak ügyekért, akkor nagyon kevés politikai személy maradna a történelmünkben vagy a jelenünkben.” Szerinte már középiskolásként is fontos lehet, hogy valaki közügyekkel foglalkozzon.

A jelenlegi politikai közbeszédről úgy nyilatkozott, hogy

ma már kevésbé mernek durvább eszközökhöz nyúlni, ő pedig nem fél, és nem is tudná magát cenzúrázni.

„Ez egy szabálysértési ügy, amiből nekem ez a negyedik vagy az ötödik” – tette hozzá.

Pankotai szerint a korosztályán belül többféle hozzáállás létezik a közélethez. Vannak, akik már külföldre költöztek, mások a mindennapi életükkel foglalkoznak, és kevésbé figyelnek a politikára. De van egy harmadik csoport is, amely pontosan tisztában van a jelenlegi helyzettel. „Ők nem feltétlenül olvasnak sok hírt, nem így informálódnak, nem ezek alapján foglalnak állást. (…) Viszont annyira képben vannak, hogy tudják, annak, ami jelenleg Magyarországon a politikában folyik, sürgősen véget kell vetni.”

Az érettségi után kihagyott egy évet, nyelvet tanult, dolgozott és utazott.

Mostanra megérkeztek a pontszámai, és úgy érzi, nagy eséllyel bekerül az általa megjelölt képzésre: a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Karára.

A jövőjével kapcsolatban egyelőre nem tervez konkrétan. „Mindig azon a területen szeretnék dolgozni, ahol a leghatékonyabban lehet az emberek érdekét érvényesíteni” – mondta.

A jelenlegi politikai környezetben azonban nem látja hatékonynak a pártpolitikát, és nem is tudná magát populistaként meghatározni. Szerinte ma Magyarországon a szavazatleadásnál nem a hitelesség számít, hanem az, hogy leváltják-e Orbán Viktort.

Úgy gondolja, most a véleménynyilvánítás és a tartalomgyártás lehet a legjobb eszköz. Ha a jövőben változik a politikai kultúra, el tudja képzelni, hogy politikusként dolgozzon, de ha nem történik szemléletváltás, akkor nem akar részt venni a pártpolitikai működésben. „Ebben a színházban, ami jelenleg nemcsak Magyarországon, de az egész világon a politikát jellemzi, nem vagyok hajlandó beszállni.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Timothy Garton Ash: Orbán Viktor Milosevics sorsára juthat jövőre
Egyre világosabb, hogy a nagyhatalmak saját céljaik mentén próbálják befolyásolni az uniós országokat. Ash szerint Európa sorsa a következő években dőlhet el.


Timothy Garton Ash oxfordi professzor szerint ma Európában valóságos eszmei harc zajlik: a liberális és antiliberális, valamint az internacionalista és nacionalista nézőpontok csapnak össze. A világhírű történész szerint az Ukrajna elleni orosz invázió új korszakot nyitott a kontinensen – egy olyan időszakot, amelynek tétje Európa jövője, írja a HVG.

A professzor a Financial Times-ban megjelent véleménycikkében arról ír, hogy a földrész vezetői csak három komoly világpolitikai sokk után ismerték fel a rájuk leselkedő veszélyeket. Ezeket Vlagyimir Putyin orosz, Hszi Csin-ping kínai és Donald Trump amerikai elnök lépései idézték elő. Timothy Garton Ash szerint különösen érdekes, hogy az antiliberális erőket egyszerre támogatja Moszkva és Washington.

A történész kiemeli: Oroszország revansista törekvéseket folytat, vagyis annyi területet akar visszaszerezni a hajdani birodalomból, amennyit csak tud. Ebben jelenleg is hibrid háború eszközeit használja – ilyen például a szabotázs, a gyújtogatás, a digitális támadások és a dezinformáció. Putyin egyik fő szövetségese Kína, de India, Dél-Afrika és Brazília is egyre fontosabb szereplője ennek az új világrendnek.

Ash szerint az Egyesült Államok három szinten jelent kihívást a liberális Európa számára: geopolitikailag Ukrajna és a biztonsági garanciák miatt, gazdaságilag a vámok és a nacionalista piacvédelem révén, ideológiailag pedig azért, mert nyíltan az antiliberális európai pártok mellé állt.

A populista mozgalmakat főként a vidéki, szegényebb, kevésbé iskolázott rétegek támogatják – sokan közülük a migráció miatt érzik magukat kiszolgáltatottnak. A fiatalok ezzel szemben attól félnek, hogy rosszabb körülmények között élnek majd, mint a szüleik, ezért egyre többen állnak be az elitellenes pártok mögé.

A középpártiság hívei gyakran követik el azt a hibát, hogy bevándorlás témájában a szélsőjobboldali retorikát veszik át – véli Ash. Szerinte ugyanakkor fontos lenne, hogy egyszerre lépjenek fel hatékonyan az illegális határátlépések ellen, és közben elmagyarázzák, miért van szükség külső munkaerőre.

A professzor úgy látja, szükség van erős, hiteles politikai vezetőkre, mert például Orbán Viktor a legsikeresebb demagóg Európában – de most kihívója akadt Magyar Péter személyében.

A jövő évi választás szerinte nem lesz sem szabad, sem tisztességes, mégis „meg lehet vívni a kellőképpen népszerűtlen hatalom ellen” – ahogy azt Szlobodan Milosevics is megtapasztalta 2000-ben.

Lengyelországban egyre több fiatalnak van elege abból, hogy két idős politikus, Jaroslaw Kaczynski és Donald Tusk folyamatosan civakodik. Franciaországban pedig az lesz a meghatározó, hogy ki száll szembe Marine Le Pennel vagy Jordan Bardellával az elnökválasztáson.

Ash szerint ha a liberális Európa sikerrel jár a nemzeti küzdelmekben, támogatja Ukrajnát, és az USA-ban négy év múlva a transzatlanti együttműködés hívei kerülnek fölénybe, akkor „egy ragyogó új korszak kezdete lehet a földrészen”. Hozzáteszi: „Nem valószínű, de elképzelhető.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Pottyondy Edina: Kilőttük a magyar gazdaságot, elrepült már önök mellett, Tibor?
A humorista odaszúrt Orbán Viktornak, de Magyar Pétert sem kímélte. Új videója fő témája a Pride és a felvonulás körüli közéleti események voltak.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. július 01.



A ragyogás című film széthulló elméjű főszereplőjéhez hasonlítja Orbán Viktort legfrissebb videója bevezetésében Pottyondy Edina.

„A főni megkattant, és a baltáját élesíti” - mondja a humorista.

Ezután szóba kerül a Kapu Tiborral készített miniszterelnöki interjú is, amikor Orbán arról kérdezte a magyar űrhajóst, hogy látszik-e a Nemzetközi Űrállomásról a háború.

„Kilőttük a magyar gazdaságot, elrepült már önök mellett, Tibor? És a Várkonyi Andrea osztaléka látszik az űrből, Tibor?”

- parodizálta a kormányfőt Pottyondy.

A következő blokkban a betiltott Pride-ra tereli a szót a humorista. Miután összefoglalta a miniszterelnök évértékelőjétől a szombati, rekordrészvételt hozó felvonulásig tartó eseményeket, még a Tisza Párt vezetőjének is odaszúrt:

„Még Magyar Péter is kitöltötte a Pride-lottót, miután kihúzták a nyertes számokat, oylan átütő siker volt. Dicsőség Orbán Viktornak, hogy ezt is összehozta a valóban tévedhetetlen politikai géniusz.”

„A fenyegetőzés ellenére mégis az utcára ment töb százezer ember, és azt mondta, hogy dugjátok fel magatoknak a törvényeiteket! Lehet, hogy melegek vagyunk, de a buzik ti vagytok!”

A videóban kitér arra is, hogy mit gondol a Tisza Párt működéséről.

„Nekem azért egyre jobban hiányoznak a miniszterjelöltek, meg az államtitkár-aspiránsok és a legfontosabb közpolitikai elképzelések. Mert már van egy kevéske rossz tapasztalatom arról, hogy ha kormámnyprogram helyett annyit dobnak elém, hogy „Folytatjuk!”

A teljes videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET: