SZEMPONT
A Rovatból

Ha havonta kétszer van sajt, az már maga a kánaán

A mélyszegénységben élők havi 50 ezerből képtelenek tartani a diétát, ezért folyamatosan rombolják az egészségüket. Az Abcúg riportja.

Link másolása

Brutális árakon adják a laktóz-, a liszt- vagy éppen a cukormentes élelmiszereket. Még egy átlagos keresetű család sem bírja anyagilag, ha valakinél érzékenységet vagy cukorbetegséget állapítanak meg. A mélyszegénységben élők pedig havi 50 ezerből képtelenek tartani a diétát, ezért folyamatosan rombolják az egészségüket. A bolti árakon nem segít az sem, hogy divattá vált mentes élelmiszereket fogyasztani.

„A termékek árain mélységesen fel vagyok háborodva. Ez olyan, mintha az ember választotta volna, hogy ilyen betegséget akar” – mondja Bogdánné Tímea, aki laktózérzékeny.

Azoknak az embereknek, akik cukorbetegek, laktóz- vagy gluténérzékenyek, sokkal nagyobb terhet jelent a mindennapi étkezés, mert a boltok polcain lévő "mentes" termékek árai a csillagos eget súrolják.

Egy növényi tej 550 forint, a 200 grammos laktózmentes sajt 800 forint, 10 dkg laktózmentes felvágott 1000 forint, 1 kg gluténmentes kenyér 1500-2000 forint is lehet.

Azoknak is megterhelő mindezt kifizetni, akik átlagos keresetűnek számítanak, sok mindent meg kell vonni maguktól, mert egyszerűen nem bírja a pénztárcájuk. A szegénységben élőknek viszont esélyük sincs arra, hogy ha cukorbeteg van a családban, akkor megvegyék neki a szénhidrátcsökkentett kenyeret. Úgy oldják meg, hogy több inzulit adnak be, ettől viszont az egészségük folyamatosan romlik. Rengetegen küzdenek ezekkel a betegségekkel, amelyek gyakran egymással kombinálva jelentkeznek.

Bogdánné Tímeánál két éve derült ki, hogy laktózérzékeny, ekkor jött rá, hogy még abban is van laktóz, amiről nem is gondolta volna.

„Amikor kiderült, akkor döbbentem rá, hogy ez eléggé zsebbenyúlós dolog” – meséli.

Nem csak a tejtermékekben, hanem a felvágottakban, gyógyszerekben is van laktóz, ami pedig laktózmentes, az jóval drágább. Tímea a tejet, a tejfölt és a túrórudit teljesen száműzte az étrendjéből, mert nem tudná őket megvenni, ezért inkább nem eszik ilyesmit.

Csokit például két éve nem evett, mert egy tábla 1000 forintba kerül, erre pedig nem futja.

De még így is szerencsésnek tartja magát, mert van munkája, és így meg tudja magának vásárolni a szükséges laktózmentes élelmiszereket, ha rengeteg mindent meg is von magától. Kenyeret például úgy eszik, hogy a helyi pékséggel megbeszélte, hogy készítsenek neki olyan kenyeret, amiben nincs tej. Így 300 forintért tud venni egy 30 dkg-os kenyeret, ami három napra elég, de azért igyekszik vele spórolni.

„Ezek a termékek akciósan is annyiba kerülnek, mintha normál termékeket vennék dupla áron” – mondja.

A laktózérzékenység még súlyosabb, ha tejfehérje érzékenységgel párosul, mert itt már nem elég a pár száz forinttal drágább laktózmentes tej megvásárlása, meg kell venni a növényi alapút, aminek literje körülbelül 800 forint.

Fehérné Kiss Adrienn épp ebbe a helyzetbe került, súlyos laktózérzékenységet állapítottak meg nála két éve, egy évre rá pedig kiderült a tejfehérjeérzékenység is. Most újabb vizsgálatokra jár, mert az is lehet, hogy gluténérzékenysége is van, ezért már most kerüli a gluténtartalmú ételeket.

Adrienn kisgyermeknevelőként dolgozik, a férje is keresőképes, egy gyerekük van, de még így is óriási anyagi teher a nő betegsége.

Csak szójamentes felvágottakat ehetne, de 10 dkg kerülne 600 forintba, ami nagyjából 6 szeletnek felel meg. A normál felvágottak közül a Pick szalámit és a füstölt termékeket tudná megenni, de egy rúd szalámi 2500-3000 forint.

„Már nem tudok enni semmilyen felvágottat, mert nekem nincs 1000 forintom 10 dkg kolbászra, ezért inkább lemondok róla” – magyarázza. Imádja a sajtot, de mivel csak növényi alapút ehet, ezért egy hónapban maximum kétszer engedheti meg magának, hogy vesz egy 200 grammost 800 forintért.

„Ha tudok egy hónapban kétszer venni sajtot, akkor már örülök, mint majom a farkának” – mondja a nő.

A hónap végére viszont annyira elfogy a pénze, hogy egy hétre már csak 1 liter növényi tejet vesz meg, és beosztva issza kizárólag a kávéhoz. Adrienn imád sütni-főzni, de a hozzá szükséges alapanyagot, például az 1500 forintba kerülő tejszínhabot csak ünnepnapokon veszi meg.

Nagy Eszter Anna dietetikus szerint az is hozzájárul a mentes termékek eget verő áraihoz, hogy az utóbbi pár évben divattá vált mentes élelmiszereket vásárolni. Azok is megveszik, akiknek nincs szükségük rá. A tévhittel ellentétben ezek a terméke egyáltalán nem egészségesebbek, mégis kihasználja ezt az iparág. Ennek lett a következménye, hogy átestünk ló túloldalára, és már külön edényeket is gyártanak a gluténérzékenyeknek. Ez az egész pedig félelemkeltésen alapszik. Az, aki nem veszi meg az olyan gyárak által előállított termékeket, ahol csak mentes élelmiszereket készítenek, növeli a kockázatát annak, hogy mégis kerüljön allergén az ételbe.

A dietetikus úgy véli, hogy a három tömegbetegség közül leginkább a cukorbetegeknek a legkönnyebb elkerülni a drága termékeket, mert ez már egy régóta ismert betegség, kialakultak a bevett gyakorlatok.

A glutén- és laktózérzékenyeknél viszont horror árak vannak, ezért jelenleg az egyetlen megoldás, ha az érzékenyek otthon maguknak gyúrják a kenyeret és a tésztát. Persze az ehhez szükséges alapanyagok is drágábbak, mint a normál, és egy dolgozó, gyereket nevelő családnak nem feltétlen van ideje és energiája erre.

Csakhogy még a cukorbetegséggel járó diéta sem megugorható, ha havi 50 ezer forintból kell gazdálkodni egy hónapban. Csemer Lajos, Mátraverebélyben közmunkásként dolgozik, 52 ezer forintot kap és cukorbeteg.

„Hogy tartom a diétát? Úgy, hogy sehogy. Az drágább lenne, mintha húst ennék minden nap” – mondja a férfi. Lajos csak a gyógyszerekre elkölt 16 ezer forintot egy hónapban, ezért arra semmi pénze nem marad, hogy például szénhidrátcsökkentett kenyeret vegyen.

Képtelen lenne betartani az orvos által előírt diétát, ezért úgy étkezik, mint egy nem cukorbeteg, csak több inzulint ad be. Szerinte még 100 ezer forint sem lenne elég arra, hogy meg tudja venni a cukor és szénhidrátcsökkentett élelmiszereket, nettó 200 ezer kellene.

Nagy Eszter dietetikus is úgy látja, hogy aki szigorúan akarja tartani a diétát, tehát egészségesen akar élni, annak nagyon komoly pénzekkel kell számolnia.

Gyóni Józsefné és a fia is cukorbeteg, és mindketten közmunkás bérből tartják fenn magukat. Ők sem tudják tartani a diétát, inkább több inzulint adnak be, aminek meg is lett a következménye: a nő látása fokozatosan romlik.

„Meg se tudjuk venni, sokszor ugyanazt esszük mi is, mint a normális emberek. A fiam is cukorbeteg, én is, mindketten négyszer inzulinozzuk magunkat” – meséli a nő.

A cukorbetegeknek készült kenyér 300-400 forint is lenne, ami kettejüknek talán két napra, ha elég. Édességet, amit kifejezetten a cukorbetegeknek gyártanak, egyáltalán nem tudnak venni.

Lakatosné Danó Zsuzsannának a férje cukorbeteg, ő maga pedig daganatos betegsége miatt cukor és fehérliszt mentes diétán van. A házaspár nem rég jutott olyan anyagi helyzetbe, hogy meg tudják venni a diétás élelmiszereket, de korábban örültek, ha a 80 ezer forintból a normál ételeket ki tudták fizetni, pedig a férfi már akkor is cukorbeteg volt.

„A háziorvos mindig elmondja a férjemnek, hogy mit kéne ennie, aztán hozzáteszi, hogy persze, ha a pénztárcájuk engedi” – mondja a nő.

Bár most már jobban állnak, azt most sem engedhetik meg maguknak, hogy például a cukrot a süteményekben vagy a kenyérben 2600 forintba kerülő mézzel helyettesítsék.

Úgy látják, hogy fejenként kellene ahhoz nettó kétszáz ezer, hogy normálisan tudjanak étkezni. Zsuzsa szerint ma Magyarországon egészségesen élni luxus.

Zsuzsa és férje egyelőre meg tudja venni a szükséges élelmiszereket, de ez annak köszönhető, hogy a nőnek van egy ideiglenes mellékállása. Ha viszont ennek vége lesz, nem tudja, hogy hogyan lesznek képesek folytatni majd az egészséges életmódot.

Egyelőre az országban csak kevés esetben vehető igénybe támogatás, ha valakinek valamilyen érzékenysége van. Az iskolákban két éve indult a menzarendelet, miszerint az oktatási intézmények kötelesek speciális étrendet biztosítani, ennek ellenére, ahogy egy cikkünkben megírtuk, sok iskolában és óvodában még mindig nincs erre lehetőség. Ha valaki érzékenységgel küzdő gyermeket nevel, akkor a gyermek 20 éves koráig emelt összegű családi pótlékot lehet igénybe venni, aminek összege 23 300 forint.

Felnőttként csak a súlyos érzékenységgel küzdők vehetnék igénybe személyi adókedvezményt, ami a mindenkori minimálbér 5 százalékának felel meg, 5500 forintnak. Ez nagyjából az ötöde annak, amennyit egy érzékeny a hónapban elkölt speciális élelmiszerre. Ráadásul ezt csak azok vehetik igénybe, akiknek van munkájuk, a támogatásokból és segélyekből nem vonható le az 5 százalék.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: Egy ilyen botrány után egy normálisan működő országban a külügyminiszter azonnal lemondana
Az országjáró politikus szerint botrány, hogy a külügynél korábban letagadták az orosz hackerek két évvel ezelőtti kibertámadását, amit kampányhazugságnak neveztek.

Link másolása

Magyar Péter országjárásának siófoki állomásán szóba került, hogy nemzetbiztonsági szempontból fontos információk kerülhettek orosz hackerek kezébe két évvel ezelőtt. A 444 birtokába jutott iratok szerint a széleskörű kibertámadásról Szijjártó Péternek is tudnia kellett, holott a külügyminiszter korábban ezt letagadta.

„Egy ilyen botrány után egy normálisan működő országban a külügyminiszter azonnal lemondana, és súlyos vizsgálat lenne, hiszen ez államtitoksértés, nemzetbiztonsági kérdés, és nemcsak magyarországi egyébként, hanem a NATO-é, az Európai Unióé, a szövetségeseinké”

– mondta csütörtök este a Tisza Párt alelnöke a gyűlésén megjelenteknek.

A politikus szerint korábban is voltak már arról pletykák, hogy a szövetségeseink nem szívesen adnak információt a magyar hatóságoknak és titkosszolgálatnak, mert attól tartottak, hogy ezek az oroszok kezébe jutnak.

„Egészen elképesztő skandallum, és az is, hogy letagadták ezt a választások előtt” – mondta Magyar Péter, aki ezután még kitért arra is, hogy milyen állapotban van a magyar költségvetés.

„Az első negyedévben elérte a hiány a teljes évi tervezett hiányt. Már bejelentettek 650 milliárd forintnyi beruházási stopot. Ne ijedjenek meg, nem M. Lőrinc és T. István érdekeltségei kerültek veszélybe, hanem magyar óvodák, iskolák és kórházak felújítását állították le, hagyták félbe, és egyben elhalasztották a 2025-ös költségvetés tárgyalását arra hivatkozva, hogy novemberben amerikai elnökválasztások lesznek.”

A politikus szerint éppen ezért a nyári választások után megszorítások jöhetnek.

„A választások előtt, ha szükséges, akkor lehet, hogy lesz valami benzinársapka, lehet, hogy a csirkefarhát is egy pár hétre újra olcsóbb lesz, de mindenki emlékezzen rá: ugyanezt csinálták Gyurcsányék is, jönnek majd a megszorítások. Elképesztő rossz helyzetben van a magyar költségvetés.”

Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEMPONT
A Rovatból
„Az érvényes törvényeket nem tartja be maga a magyar állam” - hiába a bírósági ítélet, továbbra sem áll le a gödi akkumulátorgyár
Miközben egy eldugult csatorna miatt magzatkárosító oldószer került a gödi Samsung-gyár által is használt kommunális szennyvízcsatornába, és bírósági ítélet van arról, hogy le kell állniuk, minden megy tovább.

Link másolása

Február 21-én a Göd-ÉRT Egyesület riasztotta a Greenpeace szakértőit, hogy nagy mennyiségű szennyvíz folyt ki a Gödön működő Samsung SDI akkumulátorgyár melletti termőföldre. A vizsgálatokból kiderült, a minták magzatkárosító anyagot, 200 mikrogramm/liter mennyiségű NMP-oldószert tartalmaznak. A helyi vízművek szerint egy dugulás miatt folyt ki a termőföldre a gödi gyár szennyvize. A történteknek egyelőre semmilyen következménye sincs.

Pedig a gyárnak egy bírósági ítélet alapján már május elején le kellett volna állnia.

A Budapest Környéki Törvényszék ugyanis egy bírósági per kapcsán ideiglenesen felfüggesztette a gödi akkumulátorgyár környezethasználati engedélyét. A bíróság szerint az engedélyt korábban kiadó kormányhivatal nem vette figyelembe az üzem évek óta fennálló zajszennyezését, emellett rendkívül megengedőnek bizonyult a levegő- és vízszennyezés, valamint a gyártás során keletkező akkumulátor-hulladék ügyében is. A bírósági döntés értelmében a gyárnak a végleges ítélethozatalig le kellene állítania a termelést. De hiába írtak levelet a pert indító civilek a gyárnak és a kormányhivatalnak, semmi sem történt. Erről beszélgettünk Szaszkó Andreával, a Göd-ÉRT Egyesület alelnökével.

– Elmondaná pontosan, hogy mi a helyzet?

– 2023 december elején úgy határozott a kormányhivatal zöldhatósága, hogy a Samsung SDI megkaphatja tíz évre a környezethasználati engedélyt. Tette ezt annak ellenére, hogy mi az eljárás során több kifogást is emeltünk. Felfedeztük, hogy volt már talajszennyezés, levegőszennyezés, magában a dokumentációban hiányosnak ítéltük a hulladékgazdálkodási problémák kezelésére tett lépéseket, és nem kaptunk megfelelő választ az észrevételeinkre, valamint a kérdéseinkre. Ennek ellenére a Samsung megkapta 10 évre ezt az engedélyt, amit mi még abban az évben meg is támadtunk.

A keresetünket befogadta a bíróság, de mivel azóta is folytatja a környezethasználatot, sőt a szennyezést is a gyár, ezért mi jogvédelmet kértünk a bíróságtól, amit meg is kaptunk.

Egyelőre a környezethasználati engedéllyel kapcsolatos jogi eljárás maga nem kezdődött el. A tárgyalás első napját még nem tűzték ki, bár már majdnem fél éve beadtuk a keresetet. Tehát ez most még csak egy kérés volt a részünkről, hogy kapjuk meg a jogvédelmet, azért, hogy ne legyünk kitéve a Samsung ártalmainak. A bíróság döntése azt jelenti, hogy jelen pillanatban nincsen hatályos környezethasználati engedélye a Samsung-gyárnak.

– Ennek az engedélynek a híján nem működhetne a gyár?

– Igen, a jogerős bírósági ítéletig nem működhetne.

– A Samsung SDI ezt az ítéletet kommentálta, vagy tudomásul vette?

– Az én tudomásom szerint a Samsung erre még senkinek sehogy nem reagált. Mi természetesen a Samsungnak is küldtünk levelet, és a kormányhivatalnak is küldtünk egy levelet, hogy szólítsa fel a Samsungot a működés felfüggesztésére, semelyikre nem kaptunk választ idáig.

– Amióta üzemel a gyár, ért-e bárkit bármilyen fokú egészségkárosodás, ami egyértelműen és bizonyíthatóan a gyár miatt történt?

– Ezt nem tudhatjuk, tudniillik nem történtek ilyen vizsgálatok. Annak ellenére sem, hogy magának a szennyezésnek a tényét nem tagadják. Egyedül a talajvíz kapcsán nem kötötték össze a gyárral magát a környezetszennyezést, amit a Göd-ÉRT Egyesület analizált a kutakból.

Nem tartotta szükségesnek a kormányhivatal, hogy kivizsgálja, hogy valóban a gyárból származik-e. Ott viszont semmilyen más ipari termelőegység nincsen, amely NMP-t használna. Leállították a vizsgálatokat, ez azóta nem bizonyítható.

A levegőszennyezés ténye viszont egyértelmű, hiszen a levegőszennyezési adatok idén év elején felkerültek az Országos Környezetvédelmi Információs Rendszer oldalára. Igaz, ezeknek már réges-régen ott kellett volna lenniük. Nagyon sok erőfeszítésünkbe került az, hogy megtudjuk, egyáltalán milyen szennyezőanyagokról van szó, mert

a közadatigényléseinkre adott válaszokban ki volt takarva a veszélyes anyagok neve.

Tehát ezt is meg kellett reklamálnunk, hogy egyáltalán megtudjuk, milyen anyagok kerültek nagy mennyiségben a levegőbe.

– Mire hivatkoztak, amikor kitakarták ezeknek az anyagoknak a nevét?

– Nem szoktak hivatkozni semmire. De ezek közérdekű adatok, miután alaptörvényben rögzített jogunk, hogy megismerjük azt, hogy milyen környezeti hatások érnek minket. A környezethez tartozó információkhoz való jog alapjog.

– Ezeknek a szennyező anyagoknak, amiket kitakartak, de aztán végül megismerhettek, milyen lehetséges egészségkárosító hatásuk van?

– Az NMP vonatkozásában derült ki nagyon nagy szennyezés. Az egészben az az érdekes, hogy az NMP-nek a levegőben tolerálható határértéke csak idéntől van meghatározva. 2 mg/köbméter lehetne. 2021-es adatok szerint viszont

ennek a 75-szöröse került a levegőbe. Miközben tudott volt, hogy az NMP, vagyis N-metil-2 pirolidon egy nyálkahártya-gyulladást okozó és magzatkárosító anyag.

Tehát a reprodukciós működésre keményen toxikus mennyiség volt. Azt viszont nem lehet tudni, hogy kinek és milyen egészségügyi károsodása lett emiatt, hiszen ez két éves adat, másrészt erre vonatkozó vizsgálatok vagy szűrések sem történtek itt Gödön soha. Meg se próbálták összefüggésbe hozni vagy kutatni, hogy milyen hatása lehet, mennyire növekedett meg egy bizonyos betegségszám, amióta a Samsung SDI ezen kibocsátásait dokumentálták.

– Ezeket az adatokat a környező egészségügyi intézményektől közérdekű adatigényléssel nem lehetne megszerezni?

– Nem, mert ezek az egészségügyi adatok nem közadatok. Hallottunk magánemberektől szörnyű dolgokat, de addig, amíg nincs bizonyító erejű információ a birtokunkban, nem nyilatkozhatunk erről. Próbáljuk a hitelességünket mi is megőrizni.

– Ha ez a jogi helyzet jelenleg, tehát elvileg állnia kellene a gyárnak a jogerős bírósági döntésig, de nem utal semmi arra, hogy a Samsung SDI-nek szándékában lenne leállítani a gyárat ideiglenesen, akkor önöknek milyen jogi lehetőségük van még érvényt szerezni a döntésnek?

– Ez nagyon nehéz helyzet, mert

amit látunk, az az, hogy az érvényes törvényeket nem tartja be maga a magyar állam.

A kormányhivatal, amely a magyar államot képviseli, alperes a perünkben. Kérdés, hogy a jog most így mennyit ér. Nem tudjuk. Mi ennek ellenére nem fejezzük be ezt a küzdelmet, és mindent el fogunk követni. Ha így nem sikerül, akkor más módon gyakorlunk nyomást, mert ezt egyszerűen nem lehet így elfogadni.

– Milyen hatásos terveik vannak, ami mondjuk többet ér, mint egy bírósági határozat?

– Erről nem szeretnék most részletesen beszélni. Mi jóindulatúan állunk a kormányhivatalhoz, és még reméljük azt, hogy megtörténik, amit kértünk, és felfüggesztik a Samsung-gyár működését.

– Hány embert tudnak mozgósítani?

– Tavaly áprilisban volt egy tüntetésünk. A Göd-ÉRT Egyesület körülbelül 50-60 emberből áll, de 500 ember volt ezen a tüntetésen. Persze nyilván az adott politikai helyzettől is függ, hogy mennyire marad fókuszban a téma, mennyire érzékenyek rá az emberek, de miután az ország területein egyre-másra jelentik be az újabb és újabb beruházásokat, és a Göd-ÉRT Egyesület kezdeményezésével létrejött az Akkumulátorkárosult Települések Igazáért nevű ernyőszervezet, tehát most már nemcsak a gödiekre számíthatunk.

Ha ilyesmit meghirdetünk, van elég szövetségesünk ahhoz, hogy eredményre vezessen egy akció.

De ne menjünk ennyire előre, mi még bízunk benne, hogy a kormányhivatal annak rendje és módja szerint jogszerűen megteszi a lépéseket ahhoz, hogy mi itt Gödön biztonságban és egészségben élhessünk.

Az egyesület állításaival kapcsolatban a múlt hét közepén kérdéseket küldtünk el a gödi Samsung SDI gyárnak és a Pest Vármegyei Kormányhivatalnak. Ha érkezik válasz, cikkünket frissítjük.

# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SZEMPONT
A Rovatból
Kocsis Máté szerint az államnak be kellene avatkoznia az internetes kommentelésbe
A Robert Fico elleni merénylet tanulságairól kérdezték egy rádióműsorban a Fidesz frakcióvezetőjét. A politikus szerint kritikus pontra ért az emberek egymáshoz viszonyulása az interneten.

Link másolása

Az internetes kommentek kordában tartása lehet az egyik legfontosabb tanulsága a Fico-merényletnek Magyarország számára, mondta az Inforádió Aréna című műsorának Kocsis Máté, amit a 24.hu szemlézett. A Fidesz frakcióvezetője úgy véli, a médiának el kell gondolkodnia, hagyja-e, hogy arctalan, névtelen uszító kommentelők lepjék el a felületeiket.

„A jogalkotásnak a következő időszakban el kell azon gondolkodnia, hogy ezt a véres kommentszekciót miként lehet egy kicsit kordában tartani. Ez olyan fokon elfajult, hogy Szlovákiában most a történtekig vezetett. Magyarországon pedig ez a verbális erőszak, a virtuális térben zajló polgárháború mindenképpen megfékezendő”

– mondta Kocsis Máté, majd több lapot is név szerint megemlített.

„Személyesen is okolok nagyon sok magyarországi, baloldali médiumot is, akik egyébként mesterfokon űzik a gyűlöletkeltést, az indulatkeltést, az elfogult közléseket, a mások megbélyegzését. Ide értve a Telexet, a HVG-t, a 444-et. És még hosszan sorolhatnám”

– mondta a politikus, aki szerint a lapoknak felelősséget kellene vállalniuk azért, hogy életellenes kommentek jelennek meg a felületeiken, amiket nem moderálnak.

Kocsis szerint „ha valakinek van esze és mértékadó médium, akkor eleve nem ad ennek teret, és nem akkor törli, amikor első indulatból mindenki kiírt magából minden mocskosságot”. A Fidesz frakcióvezetője reméli, hogy hamarosan nyújtanak be erre vonatkozó törvényjavaslatot, mert szerinte

„az internetes hangnem, ahogy az emberek egymáshoz viszonyulnak, elért arra a kritikus pontra, ahol az államnak be kell avatkoznia”.

A teljes beszélgetést itt lehet meghallgatni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
154 millió forintot költött eddig a Fidesz a kampányban – Magyar Péter a lista túlvégén, nulla forinttal
Az összes Meta-hirdetés 16 százaléka politikai, amely nemzetközi összehasonlításban magas aránynak számít. Budapesten ugyanakkor 14-szer többet költöttek hirdetésre, mint Tolna megyében.

Link másolása

Lévai Rihárd marketingspecialista Közösségi kalandozások blogjában elemezte a pártok Meta (azaz Facebook és Instagram) közösségi felületeken történő költéseit az elmúlt időszakban.

Az elemzésből kiderül, hogy az elmúlt héten több mint 178 millió forintot költöttek a Meta rendszerében politikai hirdetésekre a pártok, az Orbán-kormány, illetve a különböző, pártokhoz köthető szereplők.

A költések 84,67 százaléka, tehát 151 millió forint a kormányhoz és a hozzá köthető szereplőkhöz köthető. Magyarországon a Meta felületeken feladott összes hirdetés 16 százaléka politikai célú, amely nemzetközileg is kiugróan magas arány.

A kormányoldalhoz köthető portálok a múlt héten 36 milliót költöttek hirdetésre, miközben az ellenzékiek csupán 3 milliót. A kutatásból az is kiderült, hogy Budapesten 14,5-szer annyi hirdetés ment el, mint például Tolna megyében.

A főpolgármester-jelöltek közül is a fideszes Szentkirályi Alexandra költötte a legtöbbet, az összes költésből, azaz 43,765 millió forintból csak ő 31,952 millióból kampányolt a közösségi felületeken, míg az LMP-s és egyesületi támogatással indult Vitézy Dávid 7,3 milliót, Karácsony Gergely pedig csak 4,1 milliót költött.

A Népszavának nyilatkozó Lévai elmondta:

Magyar Péter a vizsgált felületeken egy fillért sem költött hirdetésre.

„Eközben tudjuk, hogy a kormányoldal 100 milliós nagyságrendben fizetett hirdetésekért a Metának, főleg a Megafonon és a CÖF-ön keresztül a Magyart lejárató tartalmakért.”


Link másolása
KÖVESS MINKET: